• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Baltic dryfował na krze, od dziś ma rzeźbę w Gdyni

Patryk Szczerba
24 czerwca 2024, godz. 18:30 
Opinie (82)

Rzeźba psa Baltica została w poniedziałek odsłonięta w marinie Yacht ParkuMapka w Gdyni. 14 lat temu zwierzę dryfowało na lodowej krze na Bałtyku i zostało uratowane przez załogę statku badawczego. W uroczystości uczestniczył Adam Buczyński, który zaopiekował się wtedy Baltikiem.
Czy pamiętasz historię psa Baltica?

Przypomnijmy, że historia psa Baltica wydarzyła się w styczniu 2010 r.

Pies Baltic - jaka jest jego historia? 1. Psiak przeżył, dryfując na lodowej krze na Bałtyku, uciekając wcześniej od huku petard
 2. Został uratowany przez załogę statku badawczego Baltic 15 mil morskich od brzegu
 3. Po zejściu na ląd przygarnął go Adam Buczyński
 4. Baltic zyskał nie tylko ogólnopolski, ale i światowy rozgłos
 5. O historii Baltica stało się głośno w: europejskich, australijskich, amerykańskich mediach - NBC, CNN i dziennik "USA Today".
 6. Baltic odszedł w 2017 r. Żył ok. 15 lat. Powstała sztuka o psie Baltic, a później też książka.


W ostatnich miesiącach pojawił się pomysł, by upamiętnić zwierzę w postaci rzeźby, a tym samym oddać hołd jego opiekunowi. Została stworzona w Liceum Plastycznym w Orłowie. Autorką projektu rzeźby jest Kinga Księżopolska. Opiekę artystyczną i wykonanie powierzono Igorowi Duszyńskiemu, nauczycielowi rzeźby w tym liceum. Rzeźba powstała z inicjatywy gdyńskich klubów rotariańskich: klubu Rotary Gdynia i klubu Rotary Gdynia-Orłowo.

Będzie rzeźba psa, który dryfował na krze Będzie rzeźba psa, który dryfował na krze

Adam Buczyński uratował psa, odsłonił rzeźbę- Pan Adam jest członkiem towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, ratownikiem morskim, a wtedy był mechanikiem, gdy postanowił popłynąć pontonem z narażeniem życia na pomoc. Później przyjął psa do swojego domu - mówi Joanna Grajter z klubu Rotary.
Pan Adam był we wtorek obecny w marinie i osobiście odsłonił rzeźbę.

- Baltic był bardzo spokojnym psem, choć na początku bojaźliwym. Decyzja o pomocy psu była spontaniczna. Zobaczyłem psa na krze. Kapitan pozwolił zorganizować akcję ratunkową. Podpływając, bałem się, żeby mnie nie ugryzł. Gdy byłem blisko, zjechał do wody z kry. Ostatecznie zabrałem go na statek - mówi Adam Buczyński.
Pies Baltic, którego historią przed 14 laty żyła cała Polska i nie tylko, będzie miał swoją rzeźbę. Pies Baltic, którego historią przed 14 laty żyła cała Polska i nie tylko, będzie miał swoją rzeźbę.

Pies Baltic pływał na statkuPływał z nim w rejsach, choć - jak można usłyszeć - niezbyt chętnie wchodził na statek.

- Na początku był spłoszony, ale później się oswoił. Miał też towarzyszkę Nukę, co na pewno mu pomogło - opowiada pan Adam.
Rzeźba Baltica jest czwartą, która powstała w ramach akcji "Zobaczyć świat rękoma", a wszystkie elementy posiadają specjalne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach akcji "Zobaczyć świat rękoma" powstały różne rzeźbyORP Błyskawicy

Makieta Makieta "Błyskawicy" stanęła przy nabrzeżu w Gdyni

Daru Pomorza

Makieta Daru Pomorza stanie w Gdyni Makieta Daru Pomorza stanie w Gdyni

MS Batorego

Miniatura Miniatura "Batorego" stanęła w Gdyni

ORP Orła

Niewidomi Niewidomi "zobaczą" ORP Orzeł dzięki makiecie

Quiz Rzeźby zwierząt w Trójmieście - sprawdź, czy znasz wszystkie! Średni wynik 55%

Rzeźby zwierząt w Trójmieście - sprawdź, czy znasz wszystkie!

Rozpocznij quiz

Nieco trudny do robienia zdjęć ten Baltic (4 opinie)

Cały układ rzeźby bardziej nastawiony chyba na bezpośredni kontakt z siedzącym na ławce, ale warto zobaczyć nową 'atrakcję' w Gdyni - przy końcu nowej mariny.
Cały układ rzeźby bardziej nastawiony chyba na bezpośredni kontakt z siedzącym na ławce, ale warto zobaczyć nową 'atrakcję' w Gdyni - przy końcu nowej mariny.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane