Fakty i opinie

stat

Piesi bezpieczniejsi na Oksywiu

Dzięki chodnikowi piesi będą mogli swobodnie przemieszczać się ul. Arciszewskich.
Dzięki chodnikowi piesi będą mogli swobodnie przemieszczać się ul. Arciszewskich. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Na ul. Arciszewskich, łączącej dolną i górną część Oksywia w okolicy skrzyżowania z ul. Płk. Dąbka zobacz na mapie Gdyni, powstanie chodnik. Teraz mieszkańcy często muszą wybierać alternatywną drogę, która prowadzi przez cmentarz, bo nie dość, że ulica jest ruchliwa, to do tego wąska i z ostrymi zakrętami.Czy w twojej okolicy jest dużo jezdni bez chodników?

tak, jestem zmuszony chodzić po ulicy lub poboczu 43%
tylko kilka, gdzie panuje mały ruch 22%
nie, wszędzie są chodniki, jest bezpiecznie i komfortowo 35%
zakończona Łącznie głosów: 283
O problemie pisaliśmy dwa lata temu. Mieszkańcy nie mieli wątpliwości: skrzyżowanie ul. Arciszewskich z Płk. Dąbka przy parafii pw. Świętego Michała Archanioła to jedno z najważniejszych, ale i najniebezpieczniejszych miejsc dla pieszych w dzielnicy.

Bezpieczniej jest przez cmentarz

Wąska jezdnia, ostry zakręt i brak chodnika to wystarczające powody, dla których sporo osób boi się przejścia tą trasą. Najgorsza sytuacja jest po zmroku lub podczas trudnych warunków atmosferycznych, więc wielu wybierało drogę przez... cmentarz, którą jednak nie każdy chciał przejść.

Gdy o sprawę pytaliśmy urzędników, rozkładali ręce, tłumacząc, że nie ma pieniędzy, by budować chodnik, a poza tym nie pozwalają na to warunki terenowe.

- Nasi inspektorzy sprawdzali możliwości w zakresie budowy chodnika lub innego rozwiązania, które może pomóc pieszym w bezpiecznym poruszaniu się po tej ulicy. Niestety, jest wąsko, dlatego żadnych rozwiązań nie jesteśmy w stanie zastosować. Podobnie nie sprawdziłyby się progi zwalniające, ponieważ występuje tu duże nachylenie - wyjaśniał Tomasz Krzak z Zarządu Dróg i Zieleni.
Na nic zdały się interwencje radnych dzielnicy. Wybawieniem okazały się dopiero pieniądze przeznaczone na rewitalizację, w której mieszkańcy chcieli, by miasto uwzględniło budowę chodnika. O kwestii trudności terenowych urzędnicy przestali wtedy mówić. Pojawił się bowiem inny, ale droższy pomysł.

- Ze względu na bardzo wąski pas jezdni na tym odcinku nie ma możliwości jego dalszego zawężania poprzez układanie chodnika w jezdni. Zakłada się więc wykorzystanie do tego sąsiadującego terenu skarpy. To rozwiązanie droższe, gdyż wiąże się z koniecznością budowy dodatkowych zabezpieczeń w postaci murów oporowych lub też innych konstrukcji inżynieryjnych nie ingerujących w skarpę np. pomostu. Jednak dzięki uzyskaniu wsparcia w ramach RPO będą mogły zostać zrealizowane jako część zadań związanych z rewitalizacją dzielnicy - mówi Aleksandra Dylejko z Laboratorium Innowacji Społecznych, jednostki koordynującej proces rewitalizacji.
Jesienią zostanie natomiast wybrany wykonawca dokumentacji projektowej dla inwestycji, która ma być gotowa w przyszłym roku.

Mieszkańcy muszą łatwiej się przemieszczać

Chodnik poprowadzony zostanie na odcinku od placu ks. Blachnickiego zobacz na mapie Gdyni do wysokości mniej więcej ul. Arciszewskich 2 zobacz na mapie Gdyni.

- Z uwagi na brak chodników ulica Arciszewskich była dotąd mało komfortowym łącznikiem między górnym i dolnym Oksywiem. Mieszkańcy tej dzielnicy powinni mieć ułatwioną możliwość przemieszczania się - przyznaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
W ramach inwestycji zrealizowane zostaną także inne postulaty mieszkańców - od ulicy Arciszewskich do ul. Księdza Edmunda Makowskiego zobacz na mapie Gdyni powstaną schody. Sama ulica Makowskiego zyska jezdnię i chodniki.

Zdaniem urzędników prace będą mogły się rozpocząć w przyszłym roku.

Poznaj historię kościoła św. Michała Archanioła na Oksywiu. Materiał z 2014

Opinie (98) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.