• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Piesi też zyskają na Trasie Kaszubskiej. Połączenie Dąbrowy z Wielkim Kackiem

Patryk Szczerba
7 lipca 2022, godz. 14:45 
Opinie (96)
Najnowszy artykuł na ten temat Skrzyżowanie przy Trasie Kaszubskiej już gotowe
Kładka będzie w pełni dostępna po zakończeniu prac drogowych na Trasie Kaszubskiej. Kładka będzie w pełni dostępna po zakończeniu prac drogowych na Trasie Kaszubskiej.

Kładka łącząca Dąbrowę z leśnymi terenami Wielkiego KackaMapka to element powstającej Trasy Kaszubskiej, z której będą mogli korzystać piesi i rowerzyści. Konstrukcja pomiędzy ul. Szafranową i duktem leśnym Wielkiego Kacka jest już na ukończeniu.Pomysłów na wykorzystanie budowy Trasy Kaszubskiej do udogodnień dla pieszych mieszkających w sąsiedztwie drogi było kilka. W 2017 r. pisaliśmy o propozycji społeczników Karwin, Wielkiego Kacka i Dąbrowy połączenia rampą ulic Górniczej z ul. Wiczlińską. Przekonywali, że wystarczy poszerzyć planowany wiadukt drogowy tak, by zmieścić na nim ciąg pieszo-rowerowy.

Trasa Kaszubska: trzy propozycje udogodnień dla pieszych- Wygodne dojście z Fikakowa do Tesco [obecne Leroy Merlin - dop. red.] w 3 minuty jest naszym zdaniem warte próby. Skoro wyrżnięta zostanie zieleń, wyasfaltowane zostanie wszystko na Chwaszczyńskiej między Nowowiczlińską a obwodnicą, to może niech mieszkańcy Wielkiego Kacka mają z tego jakąś korzyść - tłumaczył wówczas Kajetan Lewandowski.

Wcześniejsze plany kładki nad Trasą KaszubskąZ tych planów nic nie wyszło. Podobnie jak z kładki lub tunelu w ciągu ul. Wiczlińskiej, gdzie przeszkodą okazała się różnica wysokości.

  • Kładka będzie w pełni dostępna po zakończeniu prac drogowych na Trasie Kaszubskiej.
  • Kładka będzie w pełni dostępna po zakończeniu prac drogowych na Trasie Kaszubskiej.

Wokół kładki lepsza infrastrukturaPropozycją, która natomiast została zaakceptowana, okazało się połączenie ul. Szafranowej z terenem leśnym Wielkiego Kacka.

Autorem pomysłu i lokalizacji kładki jest Włodzimierz Karasek. Jak mówi jego siostra Gabriela Czapiewska, ówczesna i obecna radna dzielnicy, jako że jest zapalonym rowerzystą i wizja budowy S6 bez uwzględnienia przejazdu z Dąbrowy na drugą stronę do lasu była dla niego trudna do zaakceptowania.

Przygotował projekt i plan sytuacyjny i zwrócił się z pomysłem, by rada dzielnicy Dąbrowa wystąpiła z wnioskiem do wykonawcy S6 o włączenie kładki do projektu nowej trasy.

- Byłem wtedy radnym dzielnicy. To było na początku konsultacji ws. Trasy Kaszubskiej. Kiedyś w okolicy ul. Sojowej było zejście schodowe i można było je wykorzystać, żeby zrobić kładkę. Po rozważeniu zdecydowano o przesunięciu połączenia w kierunku ul. Szafranowej - opowiada Lechosław Dzierżak, obecnie radny miasta, a wtedy radny dzielnicy.
Budowa kładki właśnie się kończy. Są już zamontowane barierki. Ostatnim etapem będzie stworzenie dojścia. Łatwiej będzie o to od strony zabudowań na Dąbrowie, trudniej - od lasu na Wielkim Kacku.

- Obecnie są tam prowadzone prace wycinkowe, ale Nadleśnictwo zadeklarowało, że po uruchomieniu kładki wytyczy oznakowanie obejścia. W sprawie oznakowania rozmawialiśmy już z Urzędem Miasta. Na miejscu mogłyby pojawić się ławki. Chcemy, żeby kładka stała się przyjaznym i uczęszczanym miejscem - tłumaczy Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.
Prace drogowe na Trasie Kaszubskiej wciąż trwają. Nie udało się dotrzymać zapowiadanej przejezdności odcinka Trasy Kaszubskiej między Gdynią i Strzebielinem w czerwcu. Wykonawca prac na razie nie wskazał kolejnego terminu ich zakończenia.

Trasa Kaszubska: informacje, daty, odcinkiPrzy okazji przypomnijmy, że projekt innej zapowiadanej kładki, która ma połączyć nad torami Karwiny z Małym Kackiem, jest gotowy, ale inwestycja od blisko roku czeka na początek realizacji.

Wizualizacja kładki nad torami przy PKM. Wizualizacja kładki nad torami przy PKM.
Władze Gdyni, które same zaproponowały to rozwiązanie, tłumaczą teraz, że kładka powstanie, jeśli miasto, które ma za nią zapłacić, otrzyma dofinansowanie z zewnątrz.

Postępy prac na budowie Trasy Kaszubskiej. Film z początku czerwca

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (96)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze