Piotr Grzelak: Zostaliśmy zmuszeni do tak drastycznych podwyżek

Wiceprezydent Grzelak: Metrażowa metoda liczenia opłat jest stosunkowo najtańszą dla kieszeni mieszkańców. Nie zamierzamy jej zmieniać.
Wiceprezydent Grzelak: Metrażowa metoda liczenia opłat jest stosunkowo najtańszą dla kieszeni mieszkańców. Nie zamierzamy jej zmieniać. fot.Mateusz Ochocki / KFP

Od lutego 2020 r. mieszkańcy Gdańska, którzy segregują śmieci, zapłacą za ich wywóz o 100 proc. więcej niż dotychczas. Miasto zmienia stawkę z dotychczasowych 0,44 zł / m kw. na 0,88 zł / m kw. i tłumaczy to nowelizacją Ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Mieszkańcy tak drastycznymi podwyżkami są zaskoczeni. Rozmawiamy na ten temat z Piotrem Grzelakiem, zastępcą prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.Jak powinna być naliczana opłata za wywóz śmieci?

w zależności od powierzchni mieszkania 9%
w zależności od zużycia wody 24%
w zależności od liczby zameldowanych w mieszkaniu osób 52%
ryczałtowo, powinna być stała kwota taka sama dla wszystkich 15%
zakończona Łącznie głosów: 2443
Pod artykułem, w którym poinformowaliśmy o planowanych przez miasto podwyżkach opłat za śmieci, pojawiło się ponad tysiąc komentarzy. Wśród nich często pojawiało się pytanie: co się stało z nadwyżką finansową w wysokości 42 mln zł, którą miasto z tytułu opłaty śmieciowej miało w 2016 r.?

Piotr Grzelak: Tak jak wtedy zapowiadaliśmy na łamach Trojmiasto.pl, nadwyżka została przeznaczona na wdrożenie rozporządzenia ministra środowiska, czyli segregacji odpadów na pięć pojemników. Przypomnę, że tuż po wprowadzeniu reformy śmieciowej odpady w Gdańsku dzieliliśmy na suche i mokre. W 2016 r. dodatkowo wprowadziliśmy kosz na szkło, a od kwietnia 2018 r., gdy weszło w życie rozporządzenie, miasto było zobowiązane, żeby wdrożyć system pięciopojemnikowy.

O ile tamto rozporządzenie miało charakter proekologiczny, o tyle obecna nowelizacja ustawy przygotowana przez rząd nie tylko sięga do kieszeni mieszkańców, ale i działa na szkodę środowiska naturalnego.

Zgodnie z nowymi zapisami wyprowadza z systemu gminnego nieruchomości niezamieszkane, czyli np. biurowce, lokale usługowe, restauracje, galerie handlowe. Właściciele tych nieruchomości z momentem wejścia w życie ustawy będą mogli zawierać indywidualnie umowy z dowolnym podmiotem, który zadeklaruje od nich odbiór odpadów.

Skutkiem tego mogą być nadużycia w postaci wywozu odpadów na nielegalne wysypiska czy po prostu zostawianie ich w lesie. Nie możemy się na to zgodzić, dlatego zrobimy wszystko, by nieruchomości niezamieszkane pozostały w systemie gminnym.

Czy w tym i ubiegłym roku miasto też miało nadwyżkę finansową z opłaty śmieciowej?

Ostatnia nadwyżka wystąpiła w 2017 r. i wyniosła 1,5 mln zł. Od tamtego momentu zaczęliśmy "zjadać" na bieżąco tę nadwyżkę.

Czyli gdyby nie zmiany ustawowe, które wymuszają wprowadzenie podwyżek, Gdańsk i tak podniósłby opłatę za odbiór śmieci?

Istnieje prawdopodobieństwo, że w tym lub w przyszłym roku podwyższalibyśmy opłaty, ale na pewno nie tak drastycznie. To by była podwyżka z 44 gr za m kw. do 50 kilku gr. Negatywne zmiany ustawowe spowodowały, że zostaliśmy zmuszeni podnieść stawkę do 88 gr za m kw. i jest to absolutnie wina złej polityki ministerstwa.

Władze miasta cały czas podkreślają, że winą za podwyżki cen odbioru śmieci trzeba obarczyć ustawodawcę, czyli rząd. Ale czy to nie jest też trochę tak, że przy tej okazji miasto łata sobie dziurę w budżecie albo przerzuca na mieszkańców finansowanie budowy spalarni w Szadółkach?

W najbliższym czasie Komisja Europejska wyda ostateczną decyzję o dofinansowaniu budowy spalarni. Jest to inwestycja, która nie tylko nie zwiększy opłaty dla mieszkańców, ale ma na celu właśnie ustabilizować koszty związane z zagospodarowaniem frakcji energetycznej. Dziś na rynku jej utylizacja kosztuje 500 zł, ale znamy też przetargi, w których są kwoty tysiąc zł i więcej. Jeszcze raz podkreślę, że gdyby nie było tych zmian ustawowych, mówilibyśmy o podwyżce maksymalnie rzędu 15-20 proc., a nie 100 proc., tak jak obecnie.

Jaki jest koszt gdańskiego systemu śmieciowego?

Na 2020 r. szacowaliśmy, że może być to ok. 120 mln zł. Poprzez wprowadzone zmiany ustawowe ten koszt wzrasta do 160 mln zł, zaś szacunkowe przychody spadają do ok. 80 mln zł. Do tej pory przychody mieliśmy na poziomie ok. 108 mln zł. Jednym ruchem minister podwyższa nam koszty systemu i jednocześnie obniża przychody.

Miasto nie planuje zmieniać metody naliczania opłatPrzy okazji wprowadzania podwyżek wraca temat metody naliczania opłat za śmieci od metrażu mieszkania. Czy miasto rozważa jej zmianę, np. na metodę od zużycia wody albo od mieszkańca?

Wszystkie metody naliczania opłat za śmieci mają swoje wady, każda z nich jest niesprawiedliwa dla określonych grup. Jeśli mówimy o tej najczęściej wymienianej, czyli liczenia opłaty od ilości mieszkańców w lokalu, to jest ona najbardziej niesprawiedliwa dla tych, którzy uczciwie płacą.

Dziś wiele gmin, w tym np. Warszawa, odchodzi od sposobu rozliczania za głowę, bo nagle okazuje się, że jedna czwarta mieszkańców wyprowadziła się z miasta, oczywiście tylko na papierze, żeby płacić za śmieci mniej. W ramach tej metody pojawiają się też dodatkowe koszty związane z weryfikacją ilości mieszkańców zajmujących daną nieruchomość.

Podobnie powiązanie opłat ze zużyciem wody wiąże się ze zwiększeniem kosztów systemu. Z uwagi na różne sposoby rozliczenia za wodę konieczne byłoby zatrudnienie dziesiątek pracowników, którzy sprawdzaliby nieruchomość po nieruchomości. Koszty zatrudnienia byłyby wliczone w opłatę za śmieci, czyli cena znowu by wzrosła. Metoda od metra jest stosunkowo najtańszą dla kieszeni mieszkańców. Jest najmniejszym złem.

Mieszkam sama w mieszkaniu 52 m kw., dotychczas płaciłam za śmieci 23 zł. Teraz będę płacić 46 zł. Tyle samo, co - powiedzmy - czteroosobowa rodzina na tym samym metrażu. Nie widzę tutaj sprawiedliwości i wielu naszych czytelników podnosi podobne głosy, że przecież to nie metry produkują śmieci...

To prawda, nie metry, ale również niezużywana woda. Wszystkie metody mają swoje wady, a trzeba wybrać jedną z czterech. W 2013 r. przeprowadziliśmy analizy. Ich wyniki pokazały, że w żadnej z metod nie ma idealnego powiązania z realną produkcją odpadów.

W rozmowach z mieszkańcami coraz częściej słyszę: "przestanę segregować śmieci, skoro i tak dostaję za to karę w postaci dwukrotnie wyższej opłaty". Nie boicie się, że rzeczywiście większość mieszkańców przez podwyżki odpuści segregację i że dobre nawyki, które przez ostatnie lata udało się wypracować w tym temacie, teraz zostaną zaprzepaszczone?

Mam nadzieję, że takie zagrożenie się nie ziści, ale niestety nie mamy na to wpływu. Bardzo aktywnie uczestniczyliśmy w procesie legislacyjnym, aby zapobiec zmianom ustawy, które będą niekorzystne dla mieszkańców i dla środowiska. Zorganizowaliśmy dwa nadzwyczajne posiedzenie komisji odpadowej Unii Metropolii Polskich, podczas których protestowaliśmy przeciwko zmianom. Aktywnie uczestniczyliśmy w posiedzeniach komisji sejmowej i senackiej. Niestety, jak powiedział podczas jednej z nich minister Henryk Kowalczyk, na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw wprowadzono te szkodliwe dla środowiska i dla kieszeni rozwiązania ustawowe. Nie udało się ich zablokować. Jesteśmy dumni z tego, że wśród miast Unii Metropolii Polskich Gdańsk jest jednym z najwyższych poziomem odzysku odpadów, na poziomie 44 proc. Dążymy do 50 proc. i mamy nadzieję, że negatywne skutki ustawy w tym nie przeszkodzą.

Czy w innych dużych miastach ceny za śmieci też pójdą aż o 100 proc. w górę?

Na 12 miast Unii Metropolii Polskich 11 miast już podjęło lub podejmuje decyzje o podwyżkach. W Gdańsku robimy to pierwszy raz od sześciu lat. Z naszej analizy wynika, że Gdańsk nadal pozostanie jednym ze stosunkowo tańszych miast, jeśli chodzi o opłatę za gospodarowanie odpadami.

Sesja Rady Miasta, na której uchwała będzie głosowana, odbędzie się za tydzień. Bierzecie pod uwagę, że do tego czasu coś się jeszcze zmieni, jeśli chodzi o wysokość stawek?

Wobec pierwotnego projektu, o którym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, po dyskusji z radnymi zmieniamy stawkę za śmieci niesegregowane. Początkowo proponowaliśmy za nie potrójną stawkę, czyli 2,64 zł / m kw. Ostatecznie będzie to podwójna stawka, czyli 1,76 zł / m kw. - to stawka minimalna wynikająca z ustawy.

Opinie (736) ponad 100 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Dziele te śmieci na 5 kublów (53)

  I jeszcze mamy płacić o tyle więcej.
  przecież to jakaś kpina!

  • 665 7

  • Dlatego ja nie zegreguje i mam to gdzieś! (20)

   Mieszkam w bloku, mam czarne worki, jak będzie trzeba będę wyrzucać wieczorami po ciemku.
   Miasto po prostu chce zarabiać na śmieciach bo co nagle o 100% wzrosły koszty wywożenia? Czyli pensje pracowników wywożących też wzrosły rozumiem? Kpina! STOP dla władz Gdańska!!!

   • 103 17

   • Hmm... (18)

    Umiesz czytać ze zrozumieniem?
    Jeśli tak, to wróć do artykułu i spróbuj jeszcze raz.

    • 22 40

    • (16)

     Ale co mądrego może powiedzieć facet oskarżający Polskę o wybuch wojny? Czy nasze zarobki idą do góry tak jak koszty życia?

     • 68 8

     • (13)

      Co mądrego może powiedzieć uznany przez sąd za kłamcę premier MOrawiecki? Może dać dobrą radę żeby harować za miskę ryżu?

      • 27 38

      • szczególnie że nie został uznany z kłamcę :) (3)

       • 15 9

       • Jak Gorzelak zarabia oficjalnie ponad 20 000 miesięcznie (1)

        To nie odczuje

        • 28 0

       • dobrze ze wypierd...lem go z klatki jak pukal i prosil o glos

        • 15 0

       • Od wczoraj można rozjeżdżać babcie na przejściach dla pieszych ?

        • 13 2

      • W miastach gdzie rządzi PiS podwyżek nie będzie (2)

       Można?

       • 21 5

       • pissuar nie rzadzi w zadnym miescie ...haha

        • 0 8

       • No, i za te podwyżki

        To ja będę głosować na Dudę

        • 4 0

      • (1)

       no przecież pinokio stwierdził że sam nie może wyjść
       z podziwu że głupi ludzie w to wierzą.

       • 10 6

       • Obywatelski sprzeciw przeciwko władzy w Gdańsku !

        300% podwyżki? Kto to wytrzyma ?

        • 18 5

      • Co na to słońce Peru ,krol Europy ? (2)

       • 8 0

       • likwidowałbym państwową służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski,
        wyśmiewałbym ich wartości i religię,
        skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy,
        zachęcałbym ich kobiety do feminizmu, prostytucji i aborcji, aby nie nadawały się na dobre matki i żony,
        zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać,
        likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty,
        dopuszczałbym do sejmu złodziei, cwaniaków i degeneratów,
        itd itd itd

        Rozejrzyj się wokoło!!!!! Dla państwa najtańsza jest rodzina bez dzieci Donald T. Niech każdy prawdziwy Polak wklei to choć raz pod jakimś artykułem.

        • 8 3

       • On ma to w dxxe jak i cała Najjaśniejszą RP

        Ma 80 tys za obsługę parlamentarnego dzwonka i tego się trzyma.

        • 3 0

      • Powie nam jak dostać tanią działkę od gulbinowicza i przepisać ja na flądrę!

       • 1 1

     • Co może? Może zarabiać 20 000 miesięcznie?

      • 3 1

     • Jak Platforma wróci do władzy

      Paliwo będzie po 15 zł
      Mleko i Chleb po 20 zł
      Prąd elektryczny po 1000 zł za kw/h
      Bo to liberałowie przecież. Zawsze jak Tusk pracujący na etatach.
      Teraz tych etatów dla kolesi musi być więcej w samorządach na to pójdzie dodatkowa kasa za śmieci.

      • 13 4

    • Precz z PO!

     • 18 8

   • W bloku to będziesz miał 300% podwyżki

    Precz z PO!

    • 13 7

  • z tym też macie problem? (3)

   a z czym nie macie? może z rowerami?

   • 20 4

   • Żeby tylko Zima w Lipsku była ciepła w tym roku

    Całe zyski z Gdańska wywożą niemcy do Lipska i basen dzieciakom ogrzewają

    • 15 3

   • Trzeba obywatelsko donosić na osoby wynajmujące obcokrajowcom (1)

    Wg urzedu kawalerka 35 M2 i jedna osoba zameldowana , a w praktyce 7 obcokrajowców produkujących tone śmieci !
    Donosimy na sąsiadów inaczej nie będzie normalnie!
    Konstytucja !

    • 10 3

    • Rachon etat zmienil...

     Ale jaja.

     • 5 2

  • (3)

   ale to wcałym kraju są podwyzki - poczytaj sobie

   • 7 18

   • Tak, najniższej pensji

    Nareszcie ludzie niech nie klepią jak za PO

    • 5 5

   • Super,musze sie spytac szefa kiedy i ja dostane

    • 0 0

   • A ja słyszałem, że mowa jest

    o Gdańsku i Warszawie. A tak poza tym polskie duże miasta to nie cała Polska! Gdyby zebrać je do kupy, to tylko malutka część.

    • 2 0

  • (3)

   Myślałaś że ktoś traktuje poważnie obywateli ? Miałeś złudzenia

   • 13 1

   • Skandal (2)

    Czas na sprzeciw obywatelski wobec Dulkiewicz!
    Konstytucja !

    • 19 3

    • Dlaczego samotna emerytka mieszkająca w mieszkaniu 80 M2 ma płacić więcej jak 7 obcokrajowców mieszkających w 35 M2?! (1)

     • 21 1

     • Niech Pani prezydent wyjaśni

      • 5 0

  • (3)

   Ja nawet nie mam miejsca w domu żeby to segregować. Gdzie niby mam mieć 5 rożnych kubłów w domu?

   • 23 2

   • Ale kogo z PO to obchodzi

    Ja mam domek jednorodzinny i też nie mam miejsca na pięć kubłów! POje...was?

    • 13 4

   • Chyba należy zaprzestać segregacji. Strajk!! (1)

    Ja mam 2 kubły pod zlewem (plastiki i mokre) w schowku, w przedpokoju mam szkło (na bieżąco wynoszę) obok mam torbę na papier. Resztkowe śmieci są wyrzucane do pojemników w łazience i toalecie. Mieszkam z żoną w lokalu o powierzchni 65 m i bardzo dziękuję za podwyżkę. To bardzo uczciwe rozwiązanie. Na pewno wszystkim przypadnie do gustu. Już wiem, na kogo nie zagłosuję w przyszłości...

    • 22 1

    • Podaj adres Grzelaka

     ulica i nr budynku. Tak wywiozę moje śmieci.

     • 2 0

  • Mam z Was beke. Kłocicie się kto gorszy morawiec Grzelak czy tusk haha a każdy z Was jest robiony w balona przez wszystkich i im to na rękę ze ludzie się kłócą a jazdy z nich jest święty dla odrębnej grupy ludzi a i tak ich ograbia z kasy

   • 24 2

  • PO z Gdańska . (3)

   Demokratycznie wybrani do zarządzania miastem działacze PO podnoszą ceny o 100% bo inaczej nie potrafią zarządzać. W gminach nie zarządzanych przez PO podwyżki będą 10 razy mniejsze ot różnica. Wolne Miasto Gdańsk i jego tęczowa nowoczesność musi kosztować i będzie kosztować . Od marca komunikacja miejska 50 % podrożeje.

   • 24 8

   • Nie o 100% (2)

    A o 300% jak nie segregujesz ,bo fizycznie nie masz gdzie pięć pojemników postawić !
    Wywalmy tych złodzieji z Gdańska!

    • 19 5

    • (1)

     Nie musisz mieć 5 pojemników, ale trzeba trochę pokombinować.

     • 5 1

     • "trzeba trochę pokombinować".

      Do lasu blisko.

      • 6 0

  • 5 razy trzeba to wywiezc, czyli jest 5 razy drozej (1)

   Mafie smieciowe w miastach wykorzystuja nowe prawo, do rozkrecania biznesow, tam gdzie rzadzi PO bedzie drozej, bo do tej pory nikt nie sprawdzal co dzieje sie z tymi smieciami.

   • 15 6

   • To już teraz wiemy co jest w testamencie ...panno D

    • 14 4

  • Rzetelnie posortowane śmieci powinny być odbierane za free (3)

   • 25 0

   • Powinni liczyć od liczby osób w lokalu

    • 7 4

   • Dokładnie! (1)

    Albo powinny być prywatne firmy z którymi podpisujesz osobiście umowę na odbiór odpadów jak abonament na telefon. Ta która będzie bardziej wiarygodna i korzystna finansowo wygra na rynku.
    Poza tym nie rozumiem dlaczego ja mam pod przymusem oddawać swoje śmieci komuś, kto na tym zarabia, i jeszcze mam za to horrendalnie dużo płacić. Przecież za moje "śmieci" już zapłaciłem w sklepie! Dlaczego nie mogę we własnym zakresie utylizować odpadów oddając je do wyspecjalizowanych firm, jak makulaturę czy złom. Skupy plastiku też istnieją.

    • 14 0

    • Przecież tak było !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     Ludzie jakąś kurzą pamięć macie???????
     2-3 lata temu, przed wejściem w życie osławionej Ustawy śmieciowej tak było, były prywatne firmy, które podpisywały umowy z klientami na wywóz śmieci. Było o połowę taniej niż po wejściu ustawy. No i obiecano, że po takiej podwyżce już będzie raj i żadnych wzrostów opłat za śmieci. Od tamtego czasu były chyba ze 3 podwyżki a to co szykują teraz to w pale się nie mieści.
     To jest po prostu skanda l !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • 7 0

  • Dzielenie (1)

   Dzieli się te śmieci i po każde przyjeżdża inne auto i tu jest problem, bo jak zabierała jedna śmieciara wszystko to był jeden koszt a teraz trzeba opłacić, 6 aut plus załogi plus paliwo i mamy podwyżki za śmieci

   • 7 0

   • nieprawda, segregacja trwa od wielu lat

    nic nie uzasadnia takich podwyżek

    • 8 0

  • (1)

   To wyobraz sobie ze te dodatkowe segregacje to setki dodatkowych koszy ktore trzeba bylo kupic. Iles tam kursow smieciarek po segregowany smiec wiecej, wiec i wiecej kasy dla panow co te zmiesciarki obsluguja i wiecej paliwa ktore smieciarki spala. Bierzesz to pod uwage? Czy sadzisz ze smieci same sie wywoza spod bloku?

   • 2 2

   • No nie koniecznie.

    Wiesz, że taka śmieciarka nie przyjeżdża tylko po jeden kontener a zbiera (zrzuca) na pakę kilka takich kontenerów z różnych śmietników? Wiesz, że dzięki temu jest mniej kursów śmieciarek po śmieci niesortowane? To akurat chybiony argument. Jest minimalnie drożej ale nie o 200 czy 300%!

    • 0 0

  • to podziekuj pisowi

   • 0 5

 • W Szwecji ten kto segreguje śmieci ma wywóz za darmo. (11)

  Oni zarabiają na surowcach. Tu masakra.

  • 596 10

  • To jedź do Szwecji. (6)

   Jak u nas tak samo będą segregować jak w Szwecji to też pewnie za darmo będzie.

   • 14 75

   • Wlasnie widac jkaie darmo segregujesz i doplacasz haha kpina jakas i to powaznie pisze.

    • 25 4

   • (1)

    żeby była taka sama segregacja jak w Szwecji, to powinno się motywować obywateli do tej segregacji. póki co jest tylko demotywacja..

    • 44 1

    • Ja osobiście przestaję segregować.

     Jak mam tyle płacić to mam to w ...
     (niech każdy sobie wstawi to co uzna za słuszne)

     • 9 0

   • Kolejna mafia PO (2)

    • 17 5

    • (1)

     Przy mafii pissowskiej to pikuś

     • 4 14

     • Uważaj na słowa.

      • 4 2

  • Wolne miasto musi kosztować (3)

   Gdańsk to przecież Wolne miasto na wojnie ze złymi pisiorami a ta wojna musi kosztować.
   ECS w połowie zajmują organizacje LGBT, a wszystkie marsze i pensje organizatorów muszą dużo kosztować bo nowoczesność musi kosztować. ECS trzeba utrzymać za każdą cenę podwyżki, a to śmieci, a to parkowania w mieście, a to podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.
   Gdański program Zdrowe Love czyli edukacja seksualna dla wszystkich też będzie drogo kosztował. Bo nowoczesna edukacja MUSI dużo kosztować.
   Na koniec optymistycznie Drodzy mieszkańcy Wolnego Miasta Gdańska rok temu demokratycznie wybraliście działaczy Platformy do zarządzania miastem macie więc to czego rok temu pragnęliście oddając swój głos w wyborach. Grunt że podwyżki nie wprowadzają pisiory .

   • 44 12

   • Durna palo przeczytaj jeszcze raz artykol. (2)

    Na czyj wniosek sa te podwyzki? Pis posluzyl sie rzecznikiem do spraw przedsiebiorczosci i co nie mogl zaglosowac na ,,nie" majac wiekszosc? Jak zla ustawa to dajecie do przedlozenia ja innym niby nie waszym.Jak sprawa i pozniejsze glosowania maja dotyczyc np aborcji oddajecie komisje lewicy aby raczek sobie nie pobrudzic-obludnicy i klamcy tacy sami jak ten co twierdzil ze to zle slowo przeciwko zlemu slowu.. .wywolalo wojne.Podajcie sobie rece i odejdzcie oszolomy.

    • 2 12

    • Pomyśl zamiast pisać wyzwiska.

     Ustawa jest konsekwencją polityki klimatyczno- ekologicznej UE .
     Ale nigdzie w niej nie jest napisane że mieszkańcy Gdańska mają płacić 100 % więcej za śmieci.
     To nieudolny samorząd zarządzany przez PO wydał z siebie taką decyzję.
     Gdańszczanie dostają podwyżki od Dulkiewicz i radnych PO. Pod tymi decyzjami są ich podpisy.
     Inne samorządy bardziej dbają o mieszkańców te zarządzane przez PO Warszawa , Gdańsk, Poznań ,Szczecin dbają wyłącznie o to by mieszkańcy płacili jak naj więcej.

     • 14 1

    • Pałę miałeś z ortografii.

     Napisany przez Ciebie "artykuł", to potwierdza.

     • 2 1

 • Mieszkańcy zaskoczeni? (27)

  Ja nie, spodziewałem się tego

  • 276 7

  • (26)

   dokładnie, dzięki temu rozdawnictwu (np. darmowe przejazdy dla co najmniej 60% pasażerów ztm, zkm), czy cedowanym zadaniom na gminy wszystkie władze szukają kasy (nawet gminne)

   • 13 5

   • 500 plus robi swoje (25)

    • 14 35

    • Wytłumacz mi proszę jak się ma 500 plus wypłacane z budżetu centralnego państwa (16)

     Do podwyżki cen wywozu śmieci w budżecie samorządu?

     • 30 6

     • już tłumaczę, bo widze że nie rozumiemy jak działaja naczynia połączone (15)

      Państwo bierze pieniądze z podatków. Następnie ma je wydac na dwa projekty np.500+ i oświata. Ale na wszystko nie starczy. Więc oświate przerzuca na gminy, nie dając na to pieniędzy. Samo zwolniło sobie troche pieniędzy (państwo juz nie płaci za oświatę) i na 500+ ma trochę wolnych środków i głośno daje owe 500+ mówiąć "zobaczcie wystarczy nie kraść i jest" . A gmina ma problem. I żeby zapłacić za zrzuconą na nią przez rząd oświatę musi gdzieś znaleźć pieniądze. Albo przestanie realizowac jakiś projekt gminny i np. nie zbuduje drogi, albo musi podnieść gdzieś opłaty.
      JASNE?

      • 17 30

      • (1)

       Rzeczywiście, nie rozumiesz ekonomii.

       • 14 5

       • Lopata ci to wytlumaczyc?

        Pis przerzuca obowiazki na gminy i nie wydaje pieniedzy na to na co ma co obowiazek wydawac.Samorzad sie dusi finansowo i jedyna opcja jaka ma jest podwyzka.Nie mniej Grzelak i tak nie powinien dostac rozgrzeszenia za beznadziejne rzadzenie miastem,za spolke z mafia i oddanie przychodow milionowych ze ssf palarni,Forum Gdansk....Pis i Po to dzis prawie jedno zlo.

        • 5 9

      • Nie rozumiesz Rzeczywistości w której żyjesz. (9)

       Ekonomię odpuszczę bo za długo by pisać a i tak wierzysz tylko TVN-owi. 500+ państwo finansuje z dodatkowych wpływów z uszczelnienia systemu podatkowego przede wszystkim Vat. Jeżeli wcześniej rzeczywiście wyłudzałeś podatek Vat sam lub z kolegami to rzeczywiście z twoich pieniędzy 500+ jest finansowane.
       Oświatą Samorząd zajmuje się od początku jego istnienia czyli od pierwszej reformy samorządowej z 1994 roku. Skorumpowane samorządy radzą sobie z tym gorzej uczciwsze lepiej ( tu masz rację "wystarczy nie kraść i 100% podwyżki za wywóz śmieci nie trzeba robić w gminach nie zarządzanych przez PO nie będzie takich dużych podwyżek).
       Zmiana ustawy śmieciowej to efekt polityki klimatyczno- ekologicznej UE a to jest droga polityka ona musi kosztować .
       Chcesz uczestniczyć w Europejskiej walce o klimat czy ekologię to płacisz i jeszcze nie jedna podwyżka Cię czeka. Trzeba utrzymać ECS, program Zdrowe Love sam się nie sfinansuje. Platforma musi finansować LGBT . Dlatego mieszkańcy zapłacą więcej za wszystkie usługi miejskie od marca 50% więcej za komunikację.
       Samorząd musi mieć pieniądze od mieszkańców.

       • 20 13

       • (8)

        Smutne bo nie czytales zadnego artykulu o ekonomii... w ostatnich latach wplywy z VAT wcale tak bardzo nie wzrosly jak sie reklamuje. Pieniadze sa przerzucane z roznych projektow jak oswiata na 500+ i inne niezwykle potrzebne systemy dotowania ludnosci (czyt kupowanie glosow). Ciemny lud nie widzi ze tak naprawde kasy jest caly czas tyle samo tylko jest inaczej przekazywana. Pamietaj jak rzad daje ci 500zł to zaraz ci je odbierze w ten czy inny sposob.

        • 7 14

       • a kredyty co zaciągała szydłowiec i teraz morawiecki a o których kurski nie wspomni ?? ska zadłużenie na obywatela w ciągu ostatnich 4 lata wzrosło dwukrotnie ? poczytajcie pradę zamiast suchac bajek kurskiego

        • 4 12

       • jasne, wzrosły tylko o jakieś 88 mld w 4 lata, w porównaniu z 33 mld przez 8 wcześniejszych lat.

        • 1 4

       • Piszesz bzdury. (3)

        "wpływy z VAT wcale tak bardzo nie wzrosły"
        Dokładnie tak samo jak twój guru od ekonomii tow. Balcerowicz z instytutu Marksizmu Leninizmu przy kc pzpr same ogólniki. Tow. Balcerowicz nie umie liczyć wiadomo bo jest od marksizmu nie od ekonomii. Ale ty mógłbyś się bardziej wysilić i napisać o ile wzrosły a nie używać TVN-owskiej propagandy że wzrosły ale " nie tak bardzo". Za to wystarczająco by zamiast mafii finansowały projekty społeczne po prostu.
        Oświata jest nie doinwestowana bo oświata zależna jest od skorumpowanych samorządowców dla których jest to podstawowe źródło oszczędności. Za to płace w oświacie ustalono w magdalence że mają być niskie dlatego w latach 1990-2015 średnie wynagrodzenie wahało się od 95-105% średniej krajowej. Nie zależnie od nazwy partii akurat rządzącej.
        "Ciemny lud nie widzi ze tak naprawde kasy jest caly czas tyle samo tylko jest inaczej"
        Po co ta pogarda dla współobywateli ? Sam jesteś rasistą.
        A lud dokładnie wie że kasy jest tyle samo do podziału tylko że teraz więcej ma do wydania na swoje dzieci a mniej biorą kolesia działaczy z PO i PSL.
        " Pamietaj jak rzad daje ci 500zł to zaraz ci je odbierze " TAK samorząd Gdański zarządzany przez działaczy PO a to śmieci podrożeją a to parkowanie podrożeje a od marca komunikacja miejska o 50%. Rząd da a Samorząd działaczy PO zabierze masz rację.

        • 12 4

       • Czy to jakieś wytyczne z kwatery głównej (2)

        żeby takie kocopoły wypisywać na forach?
        Jeszcze napisz, że te pieniądze "żond" daje z 'własnych' pieniędzy, nie wiem, obniżając sobie pensje i będzie komplet bzdur na ten tydzień.

        powinieneś się podpisywać #60groszyzawpis

        A, nie czekaj, teraz to #75groszyzawpis bo inflacja podskoczyła

        "Rząd da" g*wno da. Jak nie zabierze to sam z siebie nie da.

        Gdzie jest moje 15% z OFE za "opłatę przekształceniową"?!

        • 3 2

       • Sory !!! (1)

        Pomyliłeś mnie z kimś . Ja mam 1,20 zł od Brejzy.
        Wszystkie faktury z UM Inowrocław ja mam porządek w papierach nie jak u Ciebie.
        " za "opłatę przekształceniową"?!
        Masz namyśli te 159 miliardów co koalicja PO-PSL ukradła .
        Opłatę też ukradli za to teraz Brejza lepiej płaci ale o tym cicho jak o soku z buraka. Nikt nie wie że wszyscy z soku pracują w samorządach PO. Warszawa i inne wysoko opłacani spece.

        • 4 2

       • Błąd misiaczku.

        Nie opowiadam się po żadnej ze stron tej śmiesznej rozgrywki.
        Piss-Peło jedno zło.
        Mówię o opłacie przekształceniowej OFE jak nie chcesz szajsu zwanego PPK i nie przekazujesz swoich pieniędzy we władanie zusu.

        • 1 1

       • (1)

        Coś dzwoni ale nie wiesz dokładnie w którym kościele. Nikt nie kwestionuje wzrostu VAT, tylko źródło pochodzenia - rząd się chwali, że to uszczelnienie systemu, a ekonomiści że ze wzrostu PKB. Ale nikt nie mówi, że wzrost jest mały.

        • 1 1

       • O ktoś merytoryczny.

        " Ale nikt nie mówi, że wzrost jest mały."
        Wyżej pisali że jest mały :). A to przecież jest czysta matematyka . Wiadomo jaki jest procentowy wzrost PKB w kolejnych latach i jaki jest procentowy wzrost dochodu z Vat to jest do policzenia różnica tych kwot to wpływ z uszczelnienia.
        Jak jest dodatnia to sukces rządu i jest kasa na wypłaty świadczeń . Jak jest ujemna rejtingi lecą w dół koszty obsługi długu wzrastają spada wartość waluty płacisz jak za Tuska 6,50 zł za paliwo. Propagandę Balcerowicz może produkować w TVN. Ale rynek finansowy ma zasięg światowy a tam TVN-u nie oglądają i jego fachowców nie słuchają i jakoś we wróżony przez Balcerowicza krach gospodarczy w PL uwierzyć nie chcą.

        • 2 2

      • (2)

       Wszystko by pasowało gdyby nie to, że opłatami za śmieci nie możesz finansować innych zadań gminy, więc Twoja teoria leży i kwiczy ze śmiechu.

       • 2 4

       • Z pieniędzy na emerytury też nie można było nic innego finansować

        ale jakoś tak to ani poprzedniej ani obcnej władzy nie przeszkadzało żeby je zwyczajnie po staropolsku za.... ukraść!

        • 4 0

       • Naprawdę? Nie można ? ;)

        A od czego kreatywna ksiegowość?
        Inaczej się nazwie podateczek, np. opłata za przesył (osławiona Energa) czy też opłata za pojemniki w 5 kolorach i już można inaczej zaksięgować...hee

        • 4 0

    • Już nie zwalajcie wszystkiego na 500+ (1)

     Bo nie pomieści :)
     Po prostu skutki socjalistycznej ustawy o śmieciach, która pod zasłoną dymną ekologii miała na celu nowy podatek, zdarcie kasy z ludzi

     • 9 2

     • tak jak zakładowy fundusz emerytalny a zus dalej bedzie urządzał imprezy w wieliczce

      • 8 0

    • Wytrzeźwiej kolego (5)

     500 PLUS to program rządowy. A za wywóz śmieci podwyżkę nakłada na Gdańszczan demokratycznie wybrana do zarządzania miastem większość działaczy PO. Platforma tak rządzi zawsze inaczej nie potrafi. Promocja LGBT i prowadzenie programu Zdrowe Love, utrzymanie ECS-u musi kosztować więc demokratycznie wybrana władza samorządowa podnosi ceny usług miejskich.
     W marcu podrożeje komunikacja miejska o 50 %. Pro ekologiczne przepisy UE muszą przecież kosztować. Rząd zmienia ustawę bo UE walczy o klimat.

     • 21 7

     • (4)

      a jakie stawki są w injnych miastach ? tak dla porównania ktoś wie ?... jak jedziecie do siebie na weekend weźcie się zapytajcie

      • 3 1

      • (2)

       W Sopocie wzrosła od marca albo od kwietnia, z 14 do 18 ryczałtu za segregowane. Nie pamiętam ile za zużycie dodatkowych m3 wody, a niesegregowane mnie nie interesują.

       • 2 0

       • Rozłam w Platformie? (1)

        Wzrost z 14 na 18 jak w Sopocie to nie 100% jak w Warszawie czy Gdańsku .
        Czyli nawet w samej PO można doić mieszkańców bardziej lub mniej. W Gdańsku można na maksa.

        • 6 0

       • Musimy równać do Wawy

        Metropolia zobowiązuje

        • 2 0

      • Gdańsk zawsze pierwszy!

       W podwyżkach też

       • 5 0

 • do smieci (8)

  to powinna trafić sama ustawa smieciowa. Wcześniej było dobrze i komu to przeszkadzało? Unijne prawo na pewno nie kazało nam robić bałaganu.

  • 237 15

  • Jakby PIS próbował likwidacji

   To PO z Tuskiem załatwiłoby w Brukseli odcięcie funduszy unijnych

   • 20 4

  • dziwne rzeczy...

   Gdańsk stać aby wydać 8 mln na prowadzenie miejskiej strony internetowej, a nie stać na wywóz śmieci...
   Będziemy tonąć w odpadach, ale za to strona gdansk.pl będzie działać do końca świata i jeden dzień dłużej.

   • 36 3

  • Samorząd podnosi ceny i co mu zrobicie. (4)

   Demokratycznie wybrane władze miasta czyli działacze PO podnoszą ceny więcej niż w innych samorządach nie zarządzanych przez PO. Mogą tak zrobić bo tego chcieli Gdańszczanie. Program Zdrowe Love, promocja LGBT muszą dużo kosztować . Trzeba utrzymać ECS a to kosztuje. Wojna z pisiorami jest kosztowna więc gdańszczanie muszą za nią zapłacić.

   • 21 3

   • Pełowczyki i tak tego nie halo (3)

    Wmawiane im.jest że całe zło jakie jest, pochodzi od PiSu. Tak maja zakodowane

    • 11 4

    • (1)

     Pissie lemingi otoczone paskami z TVPutin

     • 2 10

     • Putin ???

      Mówisz o przyjacielu Donalda Tuska z którym pięknie spacerował po molo w Sopocie? Już po tym jak Putin wymordował ludzi w Gruzji
      Z szacunkiem pisz o przyjacielu Tuska bo Ci Dulkiewicz właduje 300% zamiast 100% podwyżki za śmieci.

      • 11 0

    • Ludzie głosowali od zameldowanych osób ehhh

     co za prostaki. Tylko zużycie ciepłej i zimnej wody ma sens. Przecież ci co wynajmują mieszkania nie będą nikogo meldować. Mieszka tam np 5 osób, a za śmieci płaci jedna.
     Tylko zużycie wody pokaże czy jest w danym mieszkaniu więcej osób. Pamiętajcie, że 100m mieszkanie może mieć babcia, która nie produkuje śmieci tak jak 4 Ukraińców na 40m2

     • 3 0

  • dyrektywa unijna nakazuje

   politycy unijni chcą 100% segregacji odpadów

   • 0 0

 • jeżeli prof Grzelak mowi że tak trzeba to ja mu wierzę (13)

  Mamy najlepszą władzę w Polsce a południe Gdańska to najlepsze miejsce do życia.

  • 132 223

  • (3)

   Tak,tak,prawda objawiona,ewangelia wg TVN i GW.

   • 54 8

   • Sama prawda tylko o 19:30 w TVPiS. (2)

    Wkrótce przegonimy zachód.

    • 17 44

    • Ty już dawno wpadłeś ale do czarnej dziury.

     • 23 10

    • Kurak chyba się wzoruje na korei północnej ... a parkować dalej ćwok nie umie

     • 4 3

  • czyli Gdańsk-Śmietnikowo

   piękny ponętny odór gratis w cenie zakupu mieszkania

   • 34 2

  • profesor? (1)

   on nie wygląda jakby przeczytał jakąkolwiek książkę.

   • 40 4

   • Rozumiesz sarkazm?

    • 32 1

  • Wawrzyniec to ty? zaklaskaj

   • 7 1

  • Tak nie trzeba.

   Ale tak będzie bo Gdańskiem zarządzają działacze z PO więc drastyczne podwyżki wszystkich usług komunalnych są koniecznością. PO bez podwyżek wszystkich cen usług nie potrafi zarządzać.
   Grzelak, Adamowicz czy Dulkiewicz muszą doić kasę z mieszkańców a oni tego oczekiwali bo na nich głosowali masowo. Wszystko dzieje się Demokratycznie.

   • 34 2

  • kto słucha Grzelaka sam sobie szkodzi, a kto jeszcze w to wierzy szkodzi sobie podwójnie

   • 25 2

  • Od profesora Grzelaka bije niesamowita mądrość

   Dlatego profesor Grzelak ma zawsze rację

   • 26 2

  • Jesteś psychopatą czy żartownisiem? (1)

   • 8 0

   • psycho - żartownisiem

    • 4 0

 • W Gdańsku też? (6)

  Ja słyszałem że Gdańsk ma być zlikwidowany.

  • 101 36