Piwo na stadionie tylko z wielorazowych kubków

Już nie z plastikowej jednorazówki, lecz z kubka wielokrotnego użytku (trzeba zapłacić za niego 10 zł kaucji) będą kupować napoje kibice na Polsat Plus Arenie Gdańsk.
Już nie z plastikowej jednorazówki, lecz z kubka wielokrotnego użytku (trzeba zapłacić za niego 10 zł kaucji) będą kupować napoje kibice na Polsat Plus Arenie Gdańsk. mat. prasowe

Wygrany mecz z Legią Warszawa (3:1) był ostatnim spotkaniem na Polsat Plus Arena Gdańsk, na którym kibice kupowali zimne i gorące napoje w jednorazowych kubkach. Jeszcze w październiku zostaną one wycofane z użytku i zastąpione nowymi, biało-zielonymi kubkami wielokrotnego użytku, za które będzie pobierana kaucja 10 zł. Po meczu kubek będzie można zwrócić, by odzyskać pieniądze, lub zabrać go do domu.Sprzedaż napojów w wielorazowych kubkach na stadionie:

Zobacz wyniki (1336)
100 tys. plastikowych kubków rocznie zużywa się na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Zarządca obiektu podjął więc decyzję o ograniczeniu plastikowych odpadów, które nie podlegają recyklingowi.

Już od najbliższego meczu Lechii z Górnikiem Zabrze (23 października) kibice zimnego piwa czy gorącej herbaty nie będą kupować jak dotychczas - w jednorazowym plastikowym kubku - lecz w kaucjowanych, biało-zielonych wielokrotnego użytku.

- Idea jest prosta. Kubki mają dwie pojemności i przeznaczone są do ciepłych lub zimnych płynów. Kupując napój, kibic zapłaci za kubek kaucję w wysokości 10 zł. Po meczu może kubek zwrócić i odzyskać pełną kwotę albo zachować go jako pamiątkę. Co ważne, podczas kolejnego meczu wystarczy przyjść z własnym kubkiem i płacić tylko za dolewkę - tłumaczy Paweł Buczyński, prezes Polsat Plus Arena Gdańsk.
Operator przygotował 20 tys. kubków. Aby spełnić wymogi sanitarne, przy zakupie drugiego i kolejnych napojów kibic otrzyma je w nowym, umytym i wyparzonym kubku, ale poprzedni będzie musiał oddać. Ten po profesjonalnym oczyszczeniu znów trafi do obiegu. W takim wypadku kibic nie zapłaci oczywiście kolejnej kaucji.

Mecz z Legią (3:1) był ostatnim, na którym kibice Lechii kupowali napoje w plastikowych kubkach.
Mecz z Legią (3:1) był ostatnim, na którym kibice Lechii kupowali napoje w plastikowych kubkach. fot. Kubiś Janusz

Wzorem festiwale muzyczne i zagraniczne stadionyGdański stadion nie będzie pierwszym miejscem, gdzie stosuje się tego typu rozwiązania. W podobny sposób napoje sprzedaje się na festiwalach muzycznych czy niektórych obiektach rozrywkowych. Operator obiektu przyznaje, że inspiracją był stadion Slavii Praga.

Jak do takiej formy sprzedaży napojów na stadionie podchodzą kibice?

- Na Zachodzie ze zrozumieniem - uważa Buczyński. - Niewątpliwym atutem ekokubka jest praktyczne zastosowanie klipsa mocującego. Umożliwia on kibicom zawieszenie go np. na smyczy lub pasku i swobodne przemieszczanie się, bez potrzeby trzymania go w ręku. Dodatkowo haczyk pozwala na zamocowanie kubka jeden o drugi i przenoszenie kilku napojów za jednym razem. To też ograniczy zużycie kartonowych nosidełek.

Kubki także w wersjach kolekcjonerskichPoczątkowo kibice będą korzystać z kubków w biało-zielonych barwach. Docelowo organizatorzy chcą też przygotować wersje okolicznościowe i kolekcjonerskie (np. z wizerunkami konkretnych piłkarzy).

Plusy i minusy wielokrotnych kubkówNowy sposób sprzedaży napojów ograniczy zużycie plastiku i przyczyni się do większego porządku na trybunach po zakończeniu meczu.

Minusem jest to, że masowe oddawanie kubków po meczu w celu odzyskania kaucji może sprawić, że po raz kolejny przed barami ustawią się kolejki. Spowolni to więc opuszczanie stadionu przez kibiców.

Z własnym kubkiem nie wejdzieszA gdybyśmy próbowali wejść na mecz z własnym plastikowym kubkiem? Nie ma takiej możliwości. No chyba że będzie to kubek wcześniej kupiony od operatora stadionu.

Zobacz także: Nie dostała kawy do własnego kubka. "Przepisy na to nie pozwalają"

Nowe kubki od meczu z Górnikiem ZabrzePierwsze takie kubki pojawią się w sprzedaży podczas kolejnego spotkania Lechia - Górnik Zabrze (23 października).

Będzie aplikacja do zamawiania posiłków


Wkrótce stadion ma uruchomić aplikację, przez którą w trakcie meczu będzie można zamówić posiłek i odebrać go bez kolejki w wybranym punkcie gastronomicznym.

Pod uwagę brane jest też wyznaczenie konkretnych miejsc na trybunach, gdzie posiłki przynosić będzie obsługa stadionu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (210)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »