• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plac Dworcowy w końcu zostanie otwarty. Po 2 latach przebudowy i pół roku odbiorów

Piotr Weltrowski
27 maja 2022, godz. 15:00 
Najnowszy artykuł na ten temat Automat sprawdzi parkujących w Chyloni

W poniedziałek otwarty zostanie w końcu przebudowywany od 2,5 roku pl. Dworcowy w ChyloniMapka. Choć prace zakończyły się już kilka miesięcy temu, to przez długi czas faktyczne zakończenie inwestycji było blokowane przez procedury odbiorowe oraz spór dotyczący nachylenia wjazdu na parking.Zdarza ci się zostawić auto przy przystanku SKM i jechać dalej kolejką?

Przypomnijmy, że prace przed dworcem w Chyloni rozpoczęły się na przełomie 2019 i 2020 r. Współfinansowana przez Unię Europejską inwestycja miała kosztować 45,8 mln zł i zakończyć się jesienią 2021 r.

Projekt zakładał:

  • przebudowę placu Dworcowego,
  • budowę trakcji trolejbusowej,
  • budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Kartuskiej,
  • powstanie zespołu toalet publicznych, nowego oświetlenia i monitoringu,
  • uruchomienie parkingu podziemnego o powierzchni prawie 3,6 tys. m kw. na 140 aut i 24 rowery.


Plac Dworcowy: rewitalizacja - wszystkie informacjeCo ciekawe, większość prac na placu i pod nim zakończyła się faktycznie jesienią 2021 r. Problem w tym, że przez kolejne miesiące praktycznie gotowy plac i parking podziemny stały ogrodzone. Nie można było z nich korzystać, a na przystanek SKM w Chyloni trzeba było iść naokoło, obchodząc cały teren inwestycji.

Czytaj też: Plac Dworcowy jak tor przeszkód oraz Plac gotowy od miesięcy, a przejścia nie ma

Opinia strażaków powodem opóźnieniaNa początku tego roku okazało się, że "przeciągające się procedury odbiorowe" wynikały z wątpliwościami straży pożarnej co do prawidłowego nachylenia wjazdu na parking podziemny.

Można tu zacytować odpowiedź władz miasta [pisownia oryginalna - przyp. red.] na interpelację radnego Marcina Bełbota w tej sprawie.

- Powiatowa Straż Pożarna w trakcie kontroli zastosowała inną interpretację przepisów p.poż. co do nachylenia ramp wjazd/wyjazd niż projektant i rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgadniający i opiniujący dokumentację projektową. Po opracowaniu dokumentacji, na podstawie której wydana została decyzja zrid, przepisy uległy modyfikacji, co mogło być przyczyną różnej interpretacji - odpowiedział radnemu Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
W odpowiedzi na tę samą interpelację mowa jest też o powodach, dla których otwarcie parkingu i placu po kolejnych kilku miesiącach jest możliwe, choć żadnych poprawek inwestycji nie wykonano.

- Komendant Powiatowej SP poprzez komendanta wojewódzkiego zwrócił się o interpretację przepisów do komendanta głównego SP, który ostatecznie sprawę rozstrzygnął i uznał za prawidłowe rozwiązanie zastosowane w dokumentacji projektowej. W oparciu o tę decyzję Powiatowa Straż Pożarna w Gdyni zakończyła kontrolę pozytywną opinią, w związku z czym wykonawca złożył wniosek o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie do PINB w Gdyni - czytamy w odpowiedzi Łucyka.
Jak poinformowali nas w piątek urzędnicy, wszystkie formalności udało się załatwić i plac oraz parking zostaną otwarte w poniedziałek, 30 maja.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (165)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane