Fakty i opinie

Plac przed Cristalem będzie nosił nazwę Czerwonych Gitar?

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedem dekad "Domu Książki" we Wrzeszczu

Plac przed Cristalem obecnie jest bezimienny i niezagospodarowany. Jest pomysł, by to zmienić.
Plac przed Cristalem obecnie jest bezimienny i niezagospodarowany. Jest pomysł, by to zmienić. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Nazwijmy plac przed Cristalem przy al. Grunwaldzkiej 105 we Wrzeszczu Placem Czerwonych Gitar - proponuje władzom Gdańska miejska radna. Jest też pomysł na ławeczkę muzyczną i pamiątkową tablicę. Wskazane przez nią miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie w Cristalu założony został legendarny zespół, który w tym roku świętuje 55-lecie swojego istnienia.Z prośbą o nazwanie placu przed Cristalem Placem Czerwonych Gitar do prezydent Gdańska zwróciła się miejska radna Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska.

Czerwone Gitary powstały w Gdańsku- To zespół rockowy, który nieodłącznie związany jest z historią naszego miasta. 3 stycznia 1965 roku, w Gdańsku Wrzeszczu przy al. Grunwaldzkiej 105, w kawiarni Cristal, Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Jerzy SkrzypczykHenryk Zomerski założyli Czerwone Gitary - wskazuje Dunajewska - W ciągu pierwszych 5 lat, zespół stał się najbardziej popularnym zespołem w Polsce! Ich przeboje od 55 lat bawią kolejne pokolenia. Ilość zasług i wyróżnień, które przez lata działalności otrzymał zespół i jego członkowie jest tak imponująca, że nie sposób je wszystkie wymienić.
Czytaj też: Bigbit narodził się w Gdańsku

Dunajewska zauważa, że w miejscu, z którego wywodzą się Czerwone Gitary brakuje elementu upamiętniającego ten legendarny zespół i jego wkład w dziedzictwo kulturowe.

W przyszłości muzyczna ławeczka i tablica- W przyszłości warto pokusić się o postawienie w tym miejscu ławeczki muzycznej dedykowanej Czerwonym Gitarom właśnie, gdzie będzie można odsłuchać fragmenty utworów zespołu lub pamiątkowej tablicy na elewacji budynku Cristalu - mówi radna - 55 lat na scenie to kolejny jubileusz zespołu, jak i jego muzyków. To też świetna okazja, aby uhonorować Czerwone Gitary w miejscu, gdzie się narodziły. Dlatego moją propozycją jest nazwanie bezimiennego w tej chwili placu przed byłym Cristalem, od budynku biurowca Neptun do ciągu pieszego na wysokości przystanku tramwajowego Klonowa.

Nowa nazwa spowoduje wzrost zainteresowania miejscem?Plac, o którym mowa, to obecnie, jak wskazuje radna, niewykorzystany element tkanki miejskiej, który powinien stać się miejscem spotkań i organizacji wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców, a jego identyfikacja może spowodować wzrost zainteresowania tym miejscem pod kątem organizacji imprez.

Rockowe koncerty w TrójmieścieWładze Gdańska jeszcze nie odpowiedziały na interpelację w tej sprawie. Urzędnicy nie chcą oceniać pomysłu, do czasu przygotowania oficjalnego stanowiska. Termin mija na początku marca.

- Myślę jednak, że decyzja będzie pozytywna - mówi Dunajewska.

Trójmiasto pamięta o Czerwonych GitarachCzerwone Gitary regularnie grają koncerty w Trójmieście. Najbliższy odbędzie się 18 marca w Filharmonii Bałtyckiej i będzie to koncert platynowy, podsumowujący 55 - letnią działalność zespołu.

Krzysztof Klenczon jest patronem tramwaju w Gdańsku. W Sopocie jest ulica jego imienia, a elewację dawnego klubu Non - Stop zdobi mural z wizerunkiem artysty.

W 2015 r. Czerwone Gitary świętowały w Sopocie 50-lecie istnienia zespołu.