- 1 Fałszywy mandat za przejście "na czerwonym" (110 opinii)
- 2 Klif w Orłowie co roku cofa się o metr (76 opinii)
- 3 23 mln zł na remont ulic na Dolnym Mieście (44 opinie)
- 4 Czyj to garaż? - pytają urzędnicy (144 opinie)
- 5 Pobili mieszkańców i okradli dom (171 opinii)
- 6 Elektrownia na Westerplatte po nowemu (74 opinie)
Plac zabaw, który na wiosnę zakwitnie. Pierwszy taki w mieście
Na Chełmie w Gdańsku powstał nietypowy plac zabaw. Szałas, altany, tunel i brama wykonane zostały z wierzby energetycznej. Naturalne miejsce do rekreacji to pomysł Rady Dzielnicy Chełm. Plac zabaw znajduje się przy ul. Cebertowicza i nie trzeba czekać do wiosny, by z niego skorzystać, choć wiosną będzie wyglądał jeszcze atrakcyjniej, kiedy zakwitnie.
Nowy plac zabaw na Chełmie, choć nie ma zjeżdżalni, huśtawek czy karuzeli, to jego żywa konstrukcja z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych użytkowników, ale też starszych mieszkańców pobliskich osiedli i w ogóle miasta - bo to jedno z pierwszych takich miejsc w Gdańsku.
Altana w Oliwie, plac na Przeróbce i na Chełmie
Zielony plac zabaw, który już od dwóch lat służy dzieciom powstał na gdańskiej Przeróbce przy Szkole Podstawowej nr 61. Podobna konstrukcja, ale jako pojedynczy element, stanęła jakiś czas temu w Oliwie - przy Stawie Młyńskim
Obiekt udało się na szczęście zrekonstruować.
Na Chełmie zielony projekt tego typu poszedł o wiele dalej i w jego ramach powstał cały plac zbudowany z żywej materii, jaką dostarczyła wierzba energetyczna.
Są chaszcze będzie park dla mieszkańców
Plac przy ul. Cebertowicza zabaw składa się z dziewieciu elementów:
- dużej altany,
- dwóch mniejszych altan,
- czterech szałasów,
- tunelu o długości 38 m,
- bramy z przylegającymi przęsłami.
Jak wykorzystana zostanie nowa przestrzeń i do jakich zabaw będzie służyć, zdecydują zapewne sami użytkownicy. Realizacją placu zabaw na Chełmie zajął się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a pomysłodawcą była Rada Dzielnicy Chełm, która sfinansowała inwestycję.
Naturalna alternatywa
Obiekty wykonane z wierzby energetycznej (salix viminalis) to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych placów zabaw.
Parki i skwery w Trójmieście
- Wierzbowe konstrukcje pełnią funkcje użytkowe, służąc do zabawy, odpoczynku czy schronienia przed upałem i słońcem. Są także cenione ze względu na walory estetyczne - wprowadzają zieleń, świeżość i bioróżnorodność w krajobraz miasta. Żywa architektura pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz skutecznie oczyszcza zarówno glebę, jak i wody gruntowe oraz powietrze - wyjaśnia Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Dostępny cały rok
Z wierzbowego placu zabaw można korzystać przez cały rok. Wiosną jego konstrukcja rozkwita na zielono, latem służy cieniem. Jesienią zmienia barwy, a zimą ukazuje pełną formę i kształt.
Ten rodzaj wierzby wykorzystywany do budowania konstrukcji szybko rośnie i jest odporny na choroby. Plac zabaw na Chełmie w pełni rozkwitnie na przyszłą wiosnę, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią.
Ciekawy plac Cebertowicza 16 (8 opinii)
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-01-29 22:41
Super! Ale pierwszy nie będzie. Znam już takie w Gdańsku ;). Sceptycy, nie mamy problemów z żadnymi robakami na naszym osiedlu. Jedyną wadą jest to że nie każdy pęd się przyjmie - gdzieniegdzie zostają martwe kawałki, które przydałoby się wymieniać co parę lat.
- 34 2
-
2023-01-30 08:05
ktoś tu (albo na FB) jęczał nie tak dawno 'ojej takie paskudztwo jakieś poustawiali'
w mojej opinii: oby więcej takich miejsc :) zieleń, zabawa, ekologia - super
- 25 3
-
2023-01-29 22:12
Super pomysł... (1)
...gdyby nie mszyce i kleszcze, które będą głównymi mieszkankami tych baldachimów. Nie marudzę, znam to z autopsji, miałam w ogródku taką wierzbę i nie dało się pod nią wejść, by nie wyjść oblepioną przez robactwo.
- 8 42
-
2023-01-30 09:07
Mszyce może kleszcze na pewno nie
Kleszcze bytują w trawach maksymalnie do około 1 metra.
- 2 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.