• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plac zabaw, który na wiosnę zakwitnie. Pierwszy taki w mieście

Aleksandra Nietopiel
29 stycznia 2023, godz. 18:00 
Opinie (72)
Do budowy placu zabaw użyto konstrukcji z wierzby energetycznej. Do budowy placu zabaw użyto konstrukcji z wierzby energetycznej.

Na Chełmie w Gdańsku powstał nietypowy plac zabaw. Szałas, altany, tunel i brama wykonane zostały z wierzby energetycznej. Naturalne miejsce do rekreacji to pomysł Rady Dzielnicy Chełm. Plac zabaw znajduje się przy ul. CebertowiczaMapka i nie trzeba czekać do wiosny, by z niego skorzystać, choć wiosną będzie wyglądał jeszcze atrakcyjniej, kiedy zakwitnie.Czy podoba ci się taki naturalny plac zabaw?

Place zabaw na osiedlach cieszą się na ogół dużą popularnością szczególnie wśród rodziców czy dziadków przyprowadzających tam dzieci.

Nowy plac zabaw na Chełmie, choć nie ma zjeżdżalni, huśtawek czy karuzeli, to jego żywa konstrukcja z pewnością zainteresuje nie tylko najmłodszych użytkowników, ale też starszych mieszkańców pobliskich osiedli i w ogóle miasta - bo to jedno z pierwszych takich miejsc w Gdańsku.

Altana w Oliwie, plac na Przeróbce i na ChełmieZielony plac zabaw, który już od dwóch lat służy dzieciom powstał na gdańskiej Przeróbce przy Szkole Podstawowej nr 61. Podobna konstrukcja, ale jako pojedynczy element, stanęła jakiś czas temu w Oliwie - przy Stawie MłyńskimMapka - tam pojawiła się Altana Westchnień, która rosła przez cześć lat dopóki nie została podpalona.

Obiekt udało się na szczęście zrekonstruować.

Na Chełmie zielony projekt tego typu poszedł o wiele dalej i w jego ramach powstał cały plac zbudowany z żywej materii, jaką dostarczyła wierzba energetyczna.

Są chaszcze będzie park dla mieszkańcówPlac przy ul. Cebertowicza zabaw składa się z dziewieciu elementów:

  • dużej altany,
  • dwóch mniejszych altan,
  • czterech szałasów,
  • tunelu o długości 38 m,
  • bramy z przylegającymi przęsłami.

Altana Westchnień w Oliwie w pełnym rozkwicie. Altana Westchnień w Oliwie w pełnym rozkwicie.
Jak wykorzystana zostanie nowa przestrzeń i do jakich zabaw będzie służyć, zdecydują zapewne sami użytkownicy. Realizacją placu zabaw na Chełmie zajął się Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, a pomysłodawcą była Rada Dzielnicy Chełm, która sfinansowała inwestycję.

Naturalna alternatywaObiekty wykonane z wierzby energetycznej (salix viminalis) to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych placów zabaw.

Parki i skwery w Trójmieście


- Wierzbowe konstrukcje pełnią funkcje użytkowe, służąc do zabawy, odpoczynku czy schronienia przed upałem i słońcem. Są także cenione ze względu na walory estetyczne - wprowadzają zieleń, świeżość i bioróżnorodność w krajobraz miasta. Żywa architektura pozytywnie wpływa na poprawę mikroklimatu oraz skutecznie oczyszcza zarówno glebę, jak i wody gruntowe oraz powietrze - wyjaśnia Magdalena Kiljan z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Na placu zabaw powstał tunel o długości 38 m. Na placu zabaw powstał tunel o długości 38 m.

Dostępny cały rokZ wierzbowego placu zabaw można korzystać przez cały rok. Wiosną jego konstrukcja rozkwita na zielono, latem służy cieniem. Jesienią zmienia barwy, a zimą ukazuje pełną formę i kształt.
Ten rodzaj wierzby wykorzystywany do budowania konstrukcji szybko rośnie i jest odporny na choroby. Plac zabaw na Chełmie w pełni rozkwitnie na przyszłą wiosnę, kiedy rośliny dobrze się ukorzenią.

Ciekawy plac Cebertowicza 16 (8 opinii)

Co za ładny plac zabaw. Bez betonu i asfaltu. Bardzo dobry pomysł z natury można zrobić coś użytecznego.
Co za ładny plac zabaw. Bez betonu i asfaltu. Bardzo dobry pomysł z natury można zrobić coś użytecznego.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (72)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane