Fakty i opinie

Plany zakupów nowych pociągów dla Trójmiasta

Pociąg Impuls z 2016 roku jest ostatnim nowy zakupem SKM. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na 10 nowoczesnych składów.
Pociąg Impuls z 2016 roku jest ostatnim nowy zakupem SKM. Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na 10 nowoczesnych składów. fot. Krzysztof Koprowski/trojmiasto.pl

Jesienią SKM planuje ogłosić zapowiadany od dawna przetarg na zakup 10 nowych pociągów, które mogą kosztować nawet blisko 400 mln zł. Z kolei województwo pomorskie zamierza do 2030 roku nabyć 20 pojazdów elektrycznych, z których niewykluczone, że część trafi na linię SKM.Doczekamy się nowych pociągów na linii SKM?

tak i to już w przyszłym roku 7%
tak, ale nie wcześniej niż za 2-3 lata 23%
tak, ale co najmniej za 5 lat 30%
nie, co najwyżej remontowane będą obecne składy 40%
zakończona Łącznie głosów: 1312
Od kilku lat Szybka Kolej Miejska zgłasza chęć kupienia 10 nowych tzw. elektrycznych zespołów trakcyjnych. Każdy pojazd ma mieć od pięciu do siedmiu członów i długość do 150 metrów. W 2018 roku spółce udało się uzyskać gwarancję dofinansowania unijnego w wysokości ok. 160 mln zł. Drugą połowę środków SKM miała pozyskać biorąc kredyt lub emitując obligacje.

Brakuje 234 mln złNowe pociągi jednak nadal nie pojawiły się w Trójmieście. Co więcej, wciąż nie został ogłoszony przetarg na ich zakup. Jednak jak podaje portal rynek-kolejowy.pl, ma się to stać w trzecim lub czwartym kwartale tego roku.

Według obecnych szacunków zakup 10 składów został wyceniony na 393,8 mln zł. To oznacza, że spółka musi znaleźć jeszcze niemal 234 mln zł. SKM złożyła wniosek o kredyt do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego gwarantem miałby być Skarb Państwa. Większościowym udziałowcem są bowiem Polskie Koleje Państwowe.

Dla SKM równie ważna co kredyt jest też wieloletnia umowa przewozowa, którą przewoźnik stara się od dawna wywalczyć od Urzędu Marszałkowskiego. Samorząd nie chce na to przystać, dopóki PKP nie zgodzi się na to, by to on miał większościowe udziały.

65 pociągów do 2040 rokuTymczasem Urząd Marszałkowski, w związku z planami elektryfikacji linii PKM i 201, również przymierza się do zakupu pociągów elektrycznych.

Obecnie Urząd Marszałkowski użycza SKM swoje pociągi do obsługi połączeń na linii PKM.
Obecnie Urząd Marszałkowski użycza SKM swoje pociągi do obsługi połączeń na linii PKM. fot. PKM
Portal rynek-kolejowy.pl informuje, o planowanych zakupach nowych pociągów przez województwo pomorskie.

Do 2030

  • 20 pojazdów czteroczłonowych do ruchu aglomeracyjnego na trasie Gdańsk - Wejherowo
  • 20 pojazdów pięcioczłonowych do ruchu regionalnego

Do 2040

  • 25 pojazdów do ruchu aglomeracyjnego

Niewykluczone, że część z nich kursować będzie na linii SKM. Obecnie Urząd Marszałkowski użycza swojego taboru spalinowego spółce SKM do obsługi połączeń na linii PKM i dalej na Kaszuby.

Opinie (160) 8 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.