Fakty i opinie

stat

Plaża na Stogach najszerszą plażą w Polsce

Plaża na Stogach
Plaża na Stogach fot. Wojtek Jakubowski/KFP

Plaża na Stogach ma aż 132 metry szerokości - tak przynajmniej wynika z pomiarów przeprowadzonych przez portal Onet. Oznacza to, że Gdańsk może poszczycić się najszerszym piaszczystym wybrzeżem w całym kraju. Co ciekawe, kolejne plaże w granicach Trójmiasta znalazły się poza pierwszą dziesiątką zestawienia.Czy wypoczywałeś już w tym roku na plaży nad Bałtykiem?

tak, wielokrotnie 42%
tak, ale najwyżej raz, dwa 23%
nie, nie znalazłem na to czasu 18%
nie, nie preferuję tej formy wypoczynku 17%
zakończona Łącznie głosów: 2631
"Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew" - tymi słowami rozpoczyna się jeden z najsłynniejszych utworów Czerwonych Gitar, który zapewne wielu starszym czytelnikom kojarzy się z wypoczynkiem nad Bałtykiem. Nietrudno się dziwić, że polskie wybrzeże - a dokładnie jego odcinek w Gdyni - stało się inspiracją do napisania wspomnianego utworu.

Każdy, kto odwiedzał inne plaże na naszym kontynencie doskonale wie, że szeroka, piaszczysta plaża, za którą rozpościera się las, wcale nie jest żadnym standardem. Zamiast piasku można natrafić na żwir czy skały, a zamiast zapachu iglastego lasu można wdychać spaliny z miasta, którego zabudowa rozpoczyna się dosłownie kilkanaście metrów od linii brzegowej.

Kilka dni temu portal Onet opublikował ranking plaż na polskim Wybrzeżu - od wyspy Uznam na granicy z Niemcami po Mierzeję Wiślaną na granicy z Rosją. Kryterium była szerokość piaszczystego wybrzeża. Innymi słowy, autorzy chcieli uczciwie zweryfikować reklamy nadmorskich pensjonatów, które zachęcają urlopowiczów sloganami o "najszerszej plaży nad Bałtykiem".

W rankingu znalazło się 15 nadmorskich plaż. W jaki sposób udało się przeprowadzić wiarygodne badanie ich szerokości?

- Pomiaru dokonaliśmy w ciągu kilku kolejnych dni, przy bardzo spokojnym stanie morza. Szerokość plaży mierzyliśmy w najwęższym miejscu, w promieniu 100 metrów od głównego wejścia na plażę w danej miejscowości, mierząc zawsze po linii prostopadłej do strefy zmywania (czyli miejsca, gdzie w normalnych warunkach dochodzi do cyklicznego zalewania piasku przez fale). Potem jeszcze obliczoną przez nas szerokość zweryfikowaliśmy, porównując z w miarę aktualnymi zdjęciami satelitarnymi - czytamy w zestawieniu Onetu.
Plaża w Sobieszewie znalazła się na 12. miejscu.
Plaża w Sobieszewie znalazła się na 12. miejscu. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

Na pierwszym miejscu na podium znalazła się plaża na Stogach, której szerokość ma wynosić aż 132 metry. Drugie miejsce przypadło plaży w Świnoujściu, której szerokość została oszacowana na 106 metrów. Podium zamyka plaża Stilo nieopodal miejscowości Sasino w powiecie wejherowskim. Jej szerokość ma z kolei wynosić 96 metrów.

Warto wspomnieć, że autorzy zestawienia docenili w przypadku plaży na Stogach nie tylko jej imponującą szerokość, ale również inne walory.

- Robi ona znakomite wrażenie nie tylko szerokością, ale i świetnym zagospodarowaniem oraz czystością. W tym roku nieco trudniej do niej dotrzeć z powodu remontu dróg dojazdowych. Ale przecież to ani odrobinę nie odbiera jej uroku - czytamy w krótkim opisie pod zdjęciem.
Co ciekawe, to jedyna plaża w graniach Trójmiasta, która znalazła się nie tylko na podium, ale w całej pierwszej dziesiątce zestawienia. Kolejnych "reprezentantów" Trójmiasta odnajdujemy dopiero na 12. i 13. pozycji. To odpowiednio plaża w Sobieszewie - 78 metrów szerokości - oraz plaża w Brzeźnie - 73 metry szerokości.

Plaża w Brzeźnie uplasowała się na 13. miejscu rankingu.
Plaża w Brzeźnie uplasowała się na 13. miejscu rankingu. fot. EdBork

Opinie (209) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.