Fakty i opinie

Plaże w Gdańsku szersze o 40 metrów. Rusza refulacja

Wkrótce na plażę między Jelitkowem a Brzeźnem wjedzie ciężki sprzęt, by rozprowadzić piach wydobyty z dna zatoki.
Wkrótce na plażę między Jelitkowem a Brzeźnem wjedzie ciężki sprzęt, by rozprowadzić piach wydobyty z dna zatoki. fot. Wojciech Strozyk / KFP

Na początku czerwca rozpoczną się prace przy pogłębieniu toru podejściowego do Portu Północnego w Gdańsku. Piach wydobyty z dna Zatoki Gdańskiej trafi na plaże w Jelitkowie i Brzeźnie, dzięki czemu poszerzą się one nawet o 40 metrów. Niestety mieszkańcy i turyści będą musieli liczyć się z czasowym zamykaniem odcinków plaży.Czy refulacja plaż wpłynie na sezon turystyczny w Trójmieście?

nie, nawet jeśli plaże będą czasowo zamykane to turyści skorzystają z innych kąpielisk 30%
trudno powiedzieć, zależy jaki będzie zakres prac i jak długo to potrwa 20%
tak, termin jest niefortunny, prace powinny zostać przeprowadzone wiosną lub jesienią 50%
zakończona Łącznie głosów: 2800
Główne prace przy pogłębieniu toru podejściowego do Portu mają rozpocząć się na początku czerwca, a więc tuż przed rozpoczęciem tzw. wysokiego sezonu turystycznego.

Na plaże od Jelitkowa do Brzeźna i Westerplatte trafi urobek z dna Zatoki Gdańskiej. To mieszanina piachu i wody o ciemnej barwie i niestety dość nieprzyjemnym zapachu. Dopiero po procesie utlenienia piasek zyska normalną, żółtą barwę, ale jak długo to potrwa, w głównej mierze zależy od warunków pogodowych.

- Jest to proces naturalny i wynika z faktu, że urobek to mieszanka piasku i wody, która musi odpłynać i odparować. Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska - wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Inwestycja umożliwi dwukierunkową żeglugę jednostek oraz zapewni bezpieczeństwo statkom wpływającym do i wypływającym z Portu Gdańsk. Prace wykona belgijska firma Jan De Nul N.V i otrzyma za nie ponad 160 mln zł.


Szczegółowy harmonogram prac ustalono na razie tylko na plaży w Jelitkowie. Nowy piasek pojawi się między wejściami nr 54 zobacz na mapie Gdańska78 zobacz na mapie Gdańska. Przy wejściu od ul. Piastowskiej zobacz na mapie Gdańska trwają już prace, które mają umożliwić wjazd na plażę ciężkiemu sprzętowi. W czwartek rozebrano prowadzące do brzegu gumowe maty. Spychacze i koparki mają pojawić się w ciągu kilku dni i będą rozprowadzać wyrzucany piach wzdłuż i w głąb linii brzegowej. Dzięki temu plaże już wkrótce poszerzą się nawet o 40 metrów.

Niestety wiąże się to z czasowym zamykaniem poszczególnych odcinków plaż. Urząd Morski, który koordynuje wszystkie prace zapewnia, że nawet jeśli plaża będzie zamknięta, to zostanie zapewniony dostęp do znajdujących się tam punktów gastronomicznych.

Dziennie na plaży ma się pojawiać ok. 70 metrów bieżących "nowego piasku". Prace w Jelitkowie mają potrwać do połowy czerwca. Potem ciężki sprzęt pojawi się w Brzeźnie. Do refulacji poza plażami w Jelitkowie i Brzeźnie przewidziane są również plaże w Jastrzębiej Górze, Ostrowie, Helu, Kuźnicy, Sztutowie, Stegnie i na Westerplatte.

Po lewej obecna szerokość plaży między Brzeźnem a Jelitkowem, po prawej - orientacyjna szerokość po refulacji. graf. Trojmiasto.pl

Sezon zacznie się późniejJak mówi w rozmowie z nami pan Marek, jeden z właścicieli baru plażowego w Gdańsku, piasek - szczególnie w Brzeźnie - jest bardzo pożądany.

- To największy deficyt na plaży - przyznaje nasz rozmówca. - Z roku na rok jest z tym coraz gorzej, dlatego dobrze się stanie, że plaże będą szersze. Niestety termin wykonania prac dobrano fatalnie. Wydobyty z dna i wyrzucony na plażę mokry piach niestety nie pachnie zbyt miło, jego barwa też nie zachęca do wypoczynku. Jak nam powiedziano, terminu nie dało się przesunąć na "po wakacjach" bo obie strony wiąże podpisana umowa i za nieprzestrzeganie terminu nałożone by zostały bardzo wysokie kary umowne. Urzędnicy zapewniają nas o minimalizowaniu uciążliwości związanych z refulacją plaż, ale już teraz można w ciemno założyć, że sezon zacznie się w Gdańsku z opóźnieniem.
Ostatnia refulacja plaż odbyła się na początku 2010 r. w Brzeźnie. Wówczas piach utleniał się ok. trzech miesięcy. W Jelitkowie po raz ostatni nowy piach pojawił się w 2007 r.