Fakty i opinie

Plażowicze, opamiętajcie się! Przebieralnie to nie toalety

Plażowicze często przebieralnie traktują jak ogólnodostępne toalety.
Plażowicze często przebieralnie traktują jak ogólnodostępne toalety. fot. Łukasz Unterschuetz /trojmiasto.pl

Przebieralnie na plaży są wygodne i użyteczne - o tym nie trzeba przekonywać żadnej miłośniczki kąpieli słonecznych. Jednak to, co można w nich zastać, nierzadko przyprawia o mdłości, gdyż wielu plażowiczów myli je z... publicznymi toaletami.Korzystasz z przebieralni na plaży?

tak, bez probelmu 5%
coraz rzadziej to robię 12%
nie, ponieważ odór jest tam nie do wytrzymania 83%
zakończona Łącznie głosów: 2191
Na gdańskich plażach stoi łącznie 50 drewnianych przebieralni. Do niektórych z nich ciężko jest jednak wejść - odór moczu i "niespodzianki" pozostawione przez plażowiczów, traktujących je jak toalety, odpychają z miejsca.

- Kiedy jakiś czas temu postawiono przymierzalnie na plaży na Zaspie, pomyślałam sobie, że może nareszcie dążymy ku zachodnim standardom - przyjemne dla oka drewniane budki nie psuły panoramy plaży. Problem zaczął się jednak niedawno - pisze pani Dagmara, nasza czytelniczka. - Kiedy pierwszy raz w tym sezonie wyruszyłam na plażę i poszłam do przebieralni, to, co tam zobaczyłam, przeszło moje wszelkie oczekiwania - zapach moczu i fekaliów uderzył mnie jeszcze w wejściu. Dalej było już tylko gorzej. Moim oczom ukazały się porozrzucane podpaski, tampony... Odechciało mi się jeździć na plażę.

Niestety, przypadków traktowania przymierzalni jak szaletu jest więcej. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku - administrator miejskich plaż - o problemie wie i zapewnia, że robi co może, żeby go rozwiązać.

- Po zainstalowaniu przebieralni uczuliliśmy firmę sprzątającą plaże, że trzeba sprzątać w ich wnętrzu - mówi Grzegorz Pawelec z MOSiR-u. - Jednak biorąc pod uwagę sprzyjające warunki do plażowania i ogromną liczbę plażowiczów, firma sprzątająca nie jest w stanie przez cały dzień kontrolować stanu czystości wszystkich przebieralni.

Od 15 kwietnia do 15 października plaże sprzątane są codziennie rano. Po otwarciu kąpielisk, czyli od 15 czerwca do 31 sierpnia, MOSiR organizuje patrol "Czyste plaże", utrzymujący czystość także w godz. od 9 do 20. Patrol składa się z 16 osób i obejmuje całą długość gdańskich plaż, od Jelitkowa do Świbna.

Być może problem rozwiązałaby większa liczba szaletów? - Staramy się zapewnić ich jak najwięcej, ale nie zawsze jest to możliwe. Plaża nie jest właściwym miejscem na stawianie toalet przenośnych - wyjaśnia rzecznik.

Toalety przy plażach

Ogólnodostępne toalety funkcjonują przy każdym punkcie gastronomicznym oraz w pobliżu Festiwalu Rzeźb z piasku w Jelitkowie. Łącznie jest to 11 punktów.

Dodatkowo toalety działają w następujących lokalizacjach:

- Sobieszewo Orle od ul. Lazurowej zobacz na mapie Gdańska- trzy kabiny sanitarne przenośne, ustawione przy plaży na dojściu nr 11,

- Sobieszewo od ul. Falowej - trzy kabiny sanitarne przenośne, ustawione przy plaży na dojściu nr 16,

- Stogi - WC ogólnodostępny w stałym obiekcie, w tym dla niepełnosprawnych. Prysznice i opłukiwacze (wejście nr 26). Dodatkowo natryski i opłukiwacze do stóp na plaży,

- Nowy Port od ul. Zdrojowej zobacz na mapie undefined - przy alejce spacerowej, toaleta ogólnodostępna na wysokości wejścia na plażę nr 41,

- Brzeźno - przy ścieżce rowerowej w lewo od ul. Hallera zobacz na mapie Gdańska, toaleta ogólnodostępna,

- Brzeźno przy Molo w Pawilonie P-II, obiekt stały - WC ogólnodostępny, w tym dla niepełnosprawnych, opłukiwacze (wejście nr 52),

- Brzeźno - toaleta ogólnodostępna przy wystawie rzeźb z piasku (wejście nr 58-56),

- Jelitkowo - przy ścieżce rowerowej od ul. Morskiej zobacz na mapie Gdańska (wejście 68 na plażę), toaleta ogólnodostępna,

- Jelitkowo - Banana Beach Club, przy wejściu nr 70, toaleta ogólnodostępna,

- Jelitkowo - Restauracja "Parkowa", przy wejściu 72, toaleta ogólnodostępna,

- Jelitkowo - w pobliżu wejścia na plażę nr 73 przy Barze Plażowym "Karmazyn", WC ogólnodostępny w obiekcie stałym, w tym dla niepełnosprawnych (damski i męski), natryski i opłukiwacze.

Opinie (531) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.