Fakty i opinie

Płot i wycięte drzewa przy budynku LOT-u

Teren za LOT-emMapka został otoczony metalowym płotem, a z ogrodzonego terenu wycięte zostały drzewa. Inwestor przygotowuje się do przeprowadzenia badań archeologicznych, które mają rozpocząć się wiosną. Nadal jednak nie wiadomo, czy budynek LOT-u będzie mógł zostać rozebrany.Nowy budynek LOT-u:

nigdy nie powstanie 24%
powstanie w ciągu najbliższych kilku lat jako zupełnie nowy obiekt 24%
powstanie, ale za wiele lat, a projekt będzie się często zmieniał 22%
powstanie, ale jako odtworzenie Danziger Hofu 30%
zakończona Łącznie głosów: 2589
Działki, które przylegają do LOT-u, zostały otoczone płotem przez inwestora, firmę Elfeko.

Można więc odnieść wrażenie, że los budynku został przesądzony i wkrótce pojawi się tam ciężki sprzęt oraz rozpoczną się prace budowlane.

Nic bardziej mylnego.

Inwestor nie złożył jeszcze nawet wniosku o pozwolenie na budowę. Wciąż nie ma bowiem zgody Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wyburzenie obiektu przy ul. Wały Jagiellońskie 2/4. Konserwator co prawda już wcześniej nie zgodził się na wyburzenie LOT-u, ale jego decyzja została podważona przez Ministerstwo Kultury. Teraz konserwator musi jeszcze raz zająć stanowisko w tej sprawie. Jak dotąd tego nie zrobił, choć miał to zrobić w ubiegłym roku.

Przygotowania do badań archeologicznychOtoczenie terenu blaszanym płotem i prowadzona na terenie wycinka drzew to przygotowania do przeprowadzenia prac archeologicznych.

- W ramach prac przygotowawczych przed wykonaniem badań archeologicznych inwestor dokonał usunięcia drzew i krzewów z terenu nieruchomości. Teren wykonywania prac został ogrodzony i oznakowany, aby zapewnić bezpieczne prowadzenie robót - wyjaśnia Piotr Kossak, zastępca dyrektora inwestycji kubaturowych w Elfeko. - Prace były prowadzone zgodnie z wymaganymi decyzjami wydanymi przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zostaną zakończone do 19 lutego 2021 r.
- Inwestor złożył wniosek o zgodę na przeprowadzenie badań archeologicznych, ale konserwator jeszcze takiej zgody nie wydał - zaznacza Marcin Tymiński, rzecznik PWKZ.
Badania archeologiczne będą podzielone na kilka etapów. Prace rozpoczną się po zakończeniu okresu zimowego.

Kalendarium wydarzeń związanych z budynkiem LOT-u:

Opinie wybrane


wszystkie opinie (316)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »