Po ataku lwa będą nowe zabezpieczenia w ZOO

Przyczyny ataku lwa Arco na młodą lwicę nie są znane. ZOO zamierza jednak wyciągnąć wnioski.
Przyczyny ataku lwa Arco na młodą lwicę nie są znane. ZOO zamierza jednak wyciągnąć wnioski. fot. trojmiasto.tv

W lwiarni prawdopodobnie zamontowane zostaną armatki wodne, a kolejna próba połączenia lwa Arco z samicami odbędzie się najpewniej na wybiegu. To reakcja pracowników ZOO na poniedziałkowe zdarzenie, w którym lew Arco zadusił jedną z lwic.Czy widziałe(a)ś na żywo lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym?

Zobacz wyniki (926)
O tragedii w gdańskim ZOO informowaliśmy jako pierwsi w artykule Lew Arco zagryzł młodą lwicę Berghi. Z nieznanych wciąż powodów w poniedziałek po godz. 16 czteroletni samiec rzucił się na półtoraroczną samicę i chwycił ją za gardło. Zaatakowana lwica próbowała się bronić - robiła to nieskutecznie. Różnica siły i masy pomiędzy lwem a młodą lwicą była zbyt duża.

- Pomimo interwencji asystenta dyżurnego i opiekunów próby rozdzielenia zwierząt nie powiodły się - informował w poniedziałek wieczorem Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO.

Powalona na ziemię Berghi zdechła po kilku minutach. Podczas tych wydarzeń, w lwiarni znajdowało się kilkoro zwiedzających. Część opuściła pawilon, niektórzy nie dali się wyprosić. Co najmniej jedna osoba rejestrowała tragedię za pomocą smartfona.

Dziś dwa filmy trafiły do sieci. Pojawiły się też zarzuty wobec pracowników ZOO.

- Nie zrobili nic, żeby lwy rozdzielić. Moim zdaniem albo mieli to gdzieś, albo po prostu nie byli wyszkoleni i sami nie wiedzieli, co robić. A jak już cokolwiek robili, to było to bez sensu i nie skutkowało - opowiadała Gazecie Wyborczej Trójmiasto mieszkanka Gdańska, która była świadkiem wydarzeń w lwiarni.

Ogród zoologiczny odpiera zarzuty twierdząc, że pracownicy postępowali zgodnie z obowiązującymi procedurami: drapieżniki zaczęto polewać wodą pod ciśnieniem i otwarto szyber oddzielający pomieszczenie ekspozycyjne od zaplecza w nadziei, że lew przemieści się w to miejsce.

- O sytuacji powiadomiono też telefonicznie dyrektora, lekarza i asystenta. Z kolei pielęgniarz użył dwóch różnych węży z wodą pod ciśnieniem. Niestety, strumień był słabszy, bo część wody rozbryzgiwała się trafiając w kraty - wyjaśnia Andrzej Gutowski, asystent w dziale hodowlanym.

Do lwa nie strzelano środkami usypiającymi, bo czas potrzebny, aby zaczęły działać w organizmie dużego zwierzęcia to co najmniej kilka minut. Co więcej działanie środka znacznie opóźniłaby adrenalina, a lew podczas agresji miał jej pod dostatkiem. W przypadku uśpienia samca istniałoby ponadto ryzyko, że zostanie on zaatakowany przez dwie pozostałe lwice. Użycie broni palnej również nie wchodziło w rachubę.

- Jesteśmy załamani, jesteśmy w szoku. Nie wiemy dlaczego to się stało, co było przyczyną ataku lwa - mówił niedługo po wydarzeniach Michał Targowski.

Wyładunek i łączenie lwów

Zobacz, jak wyładowywano lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym.

Zobacz, jak wyładowywano lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym.

W publicznej dyskusji, jaka rozgorzała w internecie po tragicznym wydarzeniu, pojawiła się m.in. teoria jakoby drapieżniki miały za mało czasu na aklimatyzację. Samiec i trzy lwice przyjechały do Gdańska 5 października.

On mieszkał wcześniej w portugalskim ogrodzie, one we francuskim ośrodku hodowlanym. Po wyładunku i aklimatyzacji na zapleczu lwiarni, koty zamieszkały w pomieszczeniach ekspozycyjnych. W jednym lew, w drugim lwice. W końcu postanowiono je połączyć.

Dwuipółletnia Tshibinda oraz półtoraroczne Berghi i Zion uznały Arco za przywódcę stada. Choć trzeba przyznać, że nie obyło się bez drobnego incydentu. Jak opowiadał dyrektor ZOO, najstarsza samica była trochę opryskliwa wobec Arco.

- Przyłożyła mu łapą w pysk i trochę kudłów mu wyrwała. Być może było to ostrzeżenie, żeby nie przytulał się tak w pierwszych chwilach - komentował Michał Targowski.

Scalenie stada uznano jednak za udane. Potwierdzały to kolejne dni, które koty spędzały razem. Kolejną próbą było otwarcie nowo wybudowanej lwiarni podczas dnia otwartego ZOO.

Tysiące odwiedzających, flesze i dzika natura

Zobacz lwiarnię i jej mieszkańców podczas dnia otwartego.

Zobacz lwiarnię i jej mieszkańców podczas dnia otwartego.

Niektórzy internauci sugerowali, że tysiące ludzkich spojrzeń i fleszy z aparatów fotograficznych oraz smartfonów, to duża dawka stresu dla lwów. Emocje miały być też prawdopodobną przyczyną niespodziewanego zachowania Arco. Tyle że podczas dnia otwartego zwierzęta wykazały się ogromną cierpliwością.

- W sobotę 11 października, kiedy przez pawilon przewinęło się kilkanaście tysięcy zwiedzających, zwierzęta zachowywały się spokojnie, spały i wyglądały na znudzone, czyli tak jak zachowuje się lwia rodzina - analizuje dyrektor.

13 października nastąpił niespodziewany atak Arco. Jak twierdzą pracownicy ogrodów zoologicznych, lwy potrafią być nieprzewidywalne i niełatwo jest je rozszyfrować.

- Musimy pamiętać, że to są dzikie zwierzęta. Nigdy w 100 procentach nie przewidzimy, jak się zachowają - tłumaczy Andrzej Malec, kierownik działu hodowlanego w chorzowskim ZOO.

- One są zwierzętami impulsywnymi. To drapieżnik, który rozwiązuje sprawy za pomocą agresji - dodaje z kolei Magdalena Janiszewska, naczelnik łódzkiego ogrodu zoologicznego.

Przykładem może być choćby sytuacja z Dallas, gdzie lew przez lata mieszkający z lwicą, nagle zaatakował partnerkę.

Obecnie Arco oraz Tshibinda i Zion przebywają w oddzielnych pomieszczeniach gdańskiej lwiarni. ZOO rozważa natomiast zainstalowanie nowych zabezpieczeń.

Armatki wodne i scenariusze łączenia stada

- Zastanawiamy się nad armatkami wodnymi wewnątrz pomieszczeń ekspozycyjnych oraz nad zamianą szyb na kraty w drzwiach prowadzących na zaplecze, aby mieć lepsze możliwości interwencji - wylicza Andrzej Gutowski.

Powodem zainwestowania w armatki wodne miałby być fakt, że strumień wody kierowany przez pielęgniarza na lwa miał obniżoną skuteczność - woda po części rozbryzgiwała się na kratach. Z kolei zamiana szyby na kraty w drzwiach umożliwiłaby interwencję np. za pomocą gaśnicy. Do czasu montażu nowych zabezpieczeń samiec ma być oddzielony od samic. Nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach nastąpi scalenie stada.

- Być może trzeba poczekać aż samice osiągną dojrzałość płciową. Najlepiej łączyć osobniki podczas rui - sugeruje Teresa Grega, wicedyrektor krakowskiego ZOO.

Gdański ogród rozważa taki scenariusz, choć niewykluczone jest scalenie stada na wybiegu zewnętrznym (w pogotowiu mają być węże strażackie). Na razie zarówno samiec, jak i lwice będą miały czas na odpoczynek od siebie. Pracownicy gdańskiego ZOO mają także nadzieję, że odwiedzający uszanują zakaz fotografowania lwów z użyciem lampy błyskowej.

Opinie (316) 7 zablokowanych

 • ten film o tym jak to się stało to porażka roku (46)

  nagrywali i komentowali...a potem do faktu...
  chore...

  • 236 17

  • Dobrze ze nagrali durny tluku jeden! (16)

   Przynajmniej widac jak na dloni jaka amatorka w tym Zoo. A gdyby uciekl taki lew i ganial po parku atakujac ludzi? Nawet strzelby z zastrzykiem usypiajacym jak widac tam nie maja. Odwolac dyrektora/dyrektorke i inne osoby kompletnie nieodpowiedzialne. Do sprzatania klatek z malpami sie nadaja, a nie do kierowania zoo z dzikimi zwierzetami.

   • 40 155

   • dokładnie (5)

    Trzy minuty filmu i nie dzieje się nic poza polewaniem jakąś zdezelowaną sikawką bezciśnienia..... piasku :-/ jeszcze większa niekompetencja tam miała miejsce niż można było się spodziewać. Gdzie te procedury? Kompletna konsternacja. Jakiś gwałtowny huk odniósłby większy efekt niż ten "deszczyk".

    • 39 50

    • Po połączeniu przez pierwsze tygodnie trzeba było posadzić kogoś z wężem na całą dobę (2)

     a tak to lipa...

     • 15 8

     • Węże są w innej części ZOO ale faktycznie mógł siedzieć jeden z jakąś kobrą w koszyku na wszelki wypadek.

      • 14 1

     • sądząc po braku zabezpieczeń

      To tam ktoś ma węźa .... W kieszeni

      • 1 0

    • amatorka (1)

     Wystarczylo uzyc gazu lzawiacego jak ma to miejsce w przypadku tresowania dzikich zwierzat

     • 5 12

     • Że niby miał ktoś podejść do tego rozjuszonego lwa i mu gazem w oczy prysnąć? Zgłaszasz się na ochotnika?

      • 17 1

   • też prawda, bo nikt w porę nie zareagował... (1)

    to anemiczne lanie wody z węża było żałosne! Moim zdaniem za szybko wpuszczono w jeden wybieg całą czwórkę. Tym bardziej, że samiec już wcześniej wykazywał agresję! https://www.youtube.com/watch?v=s97Nw8QrlTU Zabawkę sobie znaleźli.... biedne zwierzęta... :(

    • 26 18

    • Wykazywał agresję bo to nie zółw tylko lew i tak się te zwierzęta zachowują zarówno w naturze jak i w niewoli. Nikt ich tam savoir-vivre nie uczy.

     • 3 3

   • miałam wrażenie, że pan lew najbardziej się wkur...ł gdy usłyszał płacz dziecka (1)

    wyraźnie było słychać jak bachor tych co nagrywali film zaczyna kwilić i to mogło samca zdenerwować..... a swoją drogą reakcja i akcja opiekunów fatalna! jakby w łapach zwierzęcia był człowiek to też by nie miał szans na przeżyci ze względu na opieszałość pracowników zoo
    horror...dramat ...i żużel

    • 18 2

    • Płacz dziecka

     jest wyjątkowo irytującyi. Nawet ludzie reagują agresją na płaczące niemowlęta, niestety

     • 26 0

   • (1)

    Sugeruję, aby wszystkie osoby które w swojej obszezrnej wiedzy na temat życia lwów:
    a) doszkoliły się, albo
    b) skoro są juz wystarczająco wyszkolone, zgłosiły się na ochotników na pilnowanie lwa wewnątrz klatki bez żadnego zabezpieczenia.
    Mam już serdecznie dość, że prawie każdy Polak to ekspert od wszystkiego.

    • 34 4

    • Ze każdy Polak jest ekspertem to jeszcze nie problem. Najgorsze jest to, że najczęściej wciela w życie ta swoją ekspercka wiedzę.

     • 1 1

   • brawo za film pokazali nieudolność pracowników!!Dyrektorem jest koleś budynia (1)

    Tak jest zawsze gdy stołki są rozdawane po znajomości!! Nawet tłumaczenia sa identyczne jak urzędasów co za nic nie odpowiadają!!A lemingi jak zawsze nic sie nie stało!W prywatnym zoo wylecieli by z roboty!!

    • 9 14

    • jakaś porażka w tym naszym Gdańsku, tydzień temu na zakręcie przy budynku Solidarności

     chłop mercedesem rozwalił "historyczny" mur ze stoczni przez który rzekomo nasz Wałęsa skakał motorówką, teraz szumnie zapowiadana atrakcja z gdańskiego Zoo sama się zjadła. Normalnie jakieś znaki z nieba wieszczące czyjś upadek

     • 7 1

   • Do Paw354

    co to za tekst "Odwolac dyrektora/dyrektorke i inne osoby" ..?
    A potem pewnie zatrudnic Ciebie na stanowisku dyrektora, bo jestes wszystkowiedzący, najmądrzejszy, znasz się na hodowli zwierząt i kierowaniu ogrodem.Żenada

    • 23 4

   • Rozumiem panie światowy ekspercie od zagryzania lwów przez lwy, że już zgłosiłeś swoją kandydaturę do objęcia tej placówki. Weź się lepiej porządnie doucz w swoim zawodzie bo Ci jeszcze miotłę zabiorą za niekompetencję.

    • 8 1

  • pamiętacie jak z zoo albo cyrku zwial kilka lat temu tygrys? (2)

   Policja urządziła sobie wtedy strzelanie z broni krótkiej, tygrysa trafił weterynarz z zastrzyku. A policjant zabił człowieka. Tak, to było w Polsce.

   • 32 3

   • minus za "tak to bylo w Polsce"

    Gdzie ty na swiecie bywales, ze sadzisz, ze tak skrajne sytuacje tylko w Polsce wywoluja poploch.

    Nie znaja sie, ale sie wypowiedza. Byle narzekac.

    Lew zabil lwa. No i tyle.

    • 20 9

   • Z cyrku

    akcją dowodził tygrys--tam gdzie on biegał to ci wszyscy "fachowcy"
    kupą za nim aż doszło do nieszczęścia

    ale stop, pewnie się nie znam i zaraz opierniczy mnie
    troll z ZOO broniący dobrego imienia Budynia, dyrekcji i reszty

    • 9 1

  • (10)

   Nie znam się na zwierzętach ale takie proste rozwiązania - silny efekt dźwiękowy, kotowate pewnie mają inną skalę wrażliwości, efekt impulsu elektrycznego - taser o odpowiednim ładunku - wystrzeliwany na odległość plus środek usypiający w zwiększonej proporcji na takie extra okazje.

   • 26 6

   • też tak uważam, ale

    Środek musi być adekwatny, bo to mizianie wodą tylko go wnerwiło jeszcze bardziej i zaczął traktować w tym momencie samicę jako upolowaną ofiarę przeciągając ją w inny kąt pomieszczenia.

    • 14 3

   • Ladunek usypiajacy dziala wolno a uspabwgo samca zaatakowaly by lwice. Taser? To by jeszcze gorzej zadzialalo bo samiec zaatakowalby jeszcze druga samice. Strumiwn wody jest najlepszy tylko tutaj nie zadzialal jak trzeba bo cisnienie bylo za niskie.

    • 7 2

   • zapachniało "Gwiezdnymi Wojnami" (1)

    może niech zatrudnią Lorda Vadera.

    • 5 2

    • Słyszałem, że już zbierają fundusze na budowę Gwiazdy Śmierci.

     • 2 1

   • koty (3)

    Koty boja sie wody i uciekaja

    • 2 2

    • (2)

     Najlepiej żeby była święcona.

     • 2 1

     • albo ognista (1)

      • 2 0

      • ognista by tylko rozpaliła gorącą i tak atmosferę

       • 3 0

   • Nie znasz się to po (...) porady piszesz?

    • 3 2

   • Inne wyjście.

    Inny pomysł na zapanowanie nad rozeźlonym lwem - postrzelenie agresora z broni gładkolufowej. Skoro gumowe kule stosowane są przy tłumieniu zamieszek wśród ludzi, chyba nie byłyby zbytnim ekstremum przy utrzymaniu porządku wśród drapieżników, które w naturze obrywają kopytem czy rogiem. Kula nie wyrządziłaby zwierzęciu krzywdy, wywołała ból (nauczka na przyszłość: atakujesz członkinię stada - dostajesz w zad), skutecznie by go rozproszyła, i na pewno byłaby szybciej oraz celniej wykorzystana od jakichś szlauchów czy armatek wodnych.

    • 1 0

  • A dzień wcześniej zapewniali, że nie opublikują nigdzie filmu.
   Widać co kasa robi ludziom z mózgu...

   • 32 10

  • (5)

   Bardzo dobrze ze nagrali. Lwy przebyly kawal drogi. Nie zdarzyly sie dobrze obwachqc a juz dzien otwarty. Halas flesze. One powinny miec czas. Ale tak sobie mysle. Zobaczcie gdyby stalo sie cos takiego z czlowiekiem. Zoo nie ma zadjych srodkow zeby powstrzymac lwa. srodku usypiajaxe dzialaja po kilku minutach. Armqtki nie dzialaja. Czemu nie ma srodka ktory powqli lwa w kilkanascie sekund? Przeciez wszystko sie moze zdarzyc. Zal mi tych zwierzat. Za duzo stresu na raz. A wszystko dla radosci gawiedzi.

   • 24 7

   • dokladnie

    Chociazby opiekun moze zostac zaatakowany i co wtedy...?
    Poza tym ewidentnie lew jest
    "z gorszej dzielni" niz lwice - agresywny i nieprzewidywalny: niebezpieczny.
    Nie pasuja

    • 6 2

   • Proponujesz wynajęcie sił szybkiego reagowania? Jakieś
    Komando Foki albo chociaż Grom?

    • 3 2

   • (2)

    A jaki to niby proponujesz środek zaradczy na wszystkie okoliczności?

    • 1 1

    • Może (1)

     paralizator ?

     • 3 3

     • I niby mieli trafic paralizatorem z tego samego miejsca co sikali woda czy moze wejsc do klatki i z przylozenia zastosowac?

      • 1 1

  • (4)

   Widac ze te dwa sie baly. Jedna uciekla od razu. Arco to niezly rozbojnik. Skoro przee podroza walczyl z ojcem to znaczy ze to zaczepny typ. Skoro starszego lwa nie szanuje. Przywiezli pokiereszowanego lwa. Wrzucili go po dlugiej podrozy w nowe miejsce. Dali nowe lokatorki a za xhwile wpuscili gapiow. Czysta glupota. Przy stanowisku lwow i tygrysow powinny byc alarmy zeby kazdy w takiej sytuacji mogl zareagowac i wezwac sluzby. A nie mamy lwa ktory dusi lwice a pan dyrektor raczki rozklada. Ze woda zle srodki zle bron zle. Jak dla mnie karygodny i niedopuszczalny blad dyrekcji i opiekunow. Lwy powinny miec wiecej czasu nq obwaxhanie sie terenu

   • 29 3

   • portugalczyk (3)

    Ten lew- rozbojnik z zoo w Portugali ani troche nie "pasuje" do delikatnych lwic z Francji - ktore sa z osrodka hodowlanego (nie z zoo!). Wygladaly jak zastraszone dzieciaki...
    Co dalej bedzie z ta majaca byc "zgodna rodzinka" ?

    • 23 2

    • (1)

     Starsza lwica taka latwa nie jest...jedynie mlode czuja dyatana bo sa mlode... ciezko zrozumiec?

     • 9 2

     • najpierw musiał bys miec mózg bys rozumiał co kolwiek a jeszcze innych chce pouczac

      • 1 2

    • ....

     naciął lwicę w kraju sosny...

     • 0 1

  • do faktu i do mmtrojmiasto

   PORAZKA!

   • 0 3

  • a jednak obejrzałaś... (1)

   fiona ty hipokrytko

   • 2 0

   • !!!

    Wiem że to na polecenie pana adamowicza lwy zostały wcześniej umieszczone razem. Ze względu na zbliżające się wybory to on wydał taką dyspozycje. To miała być taka kiełbasa wyborcza która zakończyła się tragedią dla młodej lwicy. Dyrektor gdańskiego zoo powinien odpowiadać przed sądem a z nim razem budyń.

    • 3 1

 • A co zrobiła (15)

  pani, która obserwowała i udziela wywiadu GW? Jaka była tej pani reakcja? Próbowała kogoś wezwać wcześniej, czy stała gapiła się na to z partnerem i dzieckiem?

  • 187 14

  • (7)

   Czemu dyrekcja zoo pozwoliła by ten lew był razem z lwicami, kiedy to winien mieć trochę czasu na adaptację?

   • 18 19

   • zwłaszcza, że to młode (4)

    Lwice niedojrzałe płciowo, więc mogły zostać potraktowane jako potomstwo wroga do eksterminacji. Widać że ten lew potrzebuje ostrej starszej samicy, a nie nieopierzonych podlotków.

    • 27 7

    • no i pytanie czy one w ogóle były (3)

     Wychowywane w jakimś stadzie i czy znają hierarchię? Na filmie widać, że kiedy ją puścił prawdopodobnie oczekiwał na gest poddaństwa, który się nie pojawił. Wtedy nastąpił drugi atak. Czy te lwy wychowywane w jakimś parku w ogóle wiedzą jak funkcjonować w stadzie? Parzenie się to nie wszystko, bo do tego wystarczy inseminacja.

     • 16 8

     • Nie, trzymali je w koszyczkach wiklinowych i prowadzali na smyczu... co za durby post pseudo eksperta.

      • 4 1

     • Lwica najwyraźniej zapomniała przeczytać podręcznika "życie w stadzie dla idiotów", który Ty jak widać znasz na pamięć.

      • 8 1

     • Do parzenia się wystarczy inseminacja? Sypiesz z rękawa pojęciami, o których najwyraźniej nie masz bladego pojęcia

      • 1 2

   • (1)

    moze trzeba bylo sie zastanowic albo zapytac w poprzednim zoo czy on jest agresywny? Lew przyjechal pokiereszowany. Moze wlasnie dlatgo sie go pozbyli, bo byl aresywny w stosunku do innych zwierzat?

    • 5 0

    • Cholercia, nie dali lwu ankiety do wypelnienia i taka wtopa

     • 4 2

  • Ile siana dostałaś za ten film? Dużo płacą w GW?

   ..

   • 31 7

  • Poleciała do GW sprzedać filmik, a szm......e z GW od razu go wrzucili do sieci... PORAŻKA

   • 35 13

  • Jeden z filmów (3)

   nagrywała dziewczyna blisko spokrewniona z Panem Tuskiem... Niech lepiej idzie i znów sie upije w Sopocie!

   • 7 10

   • co za ciemnota...

    No tak! Donalda wina!

    • 7 6

   • Nooo (1)

    A lwica podobno byla spokrewniona z kotem Jarka Kaczynskiego - i wszystko jasne.

    • 2 1

    • lew adamowicza

     Dorżnął watahę? Sadysta.

     • 2 0

  • Ten kto czyta GW

   ten g w glowie.

   • 9 2

 • założą mu maskę jak lecterowi? (2)

  A może zęby spiłują i podadzą jakieś psychotropy i prozak?

  • 33 10

  • w klatce siedzą to jak mają się zachowywać

   dostał dożywocie

   • 7 0

  • ja tam proponuję założyć pozostałym lwicom niebieską kartę

   • 3 0

 • (19)

  nie róbmy z tego incydentu narodowej dyskusji, bo dzisiaj znów co drugi Polak jest ekspertem od hodowli lwów, jutro znów będzie d czegoś innego, taka przypadłość narodowa.
  Trochę nawet współczuję dyrektorowi Targowskiemu bo lekko nie wypalił fajny i długo wyczekiwany projekt. Ale w sumie nie ma co się tak ekscytować, życzę powodzenia i mam nadzieję, że na wiosnę na wybiegu otwartym zobaczymy ładne lwie stadko.
  I prośba nie wypisujmy co zoo powinno a czego nie powinno co zrobili a czego nie zrobili, założę się, że oni sami wiedzą to najlepiej.

  • 217 18

  • lew się po prostu zachował jak sąsiadujący polacy
   zaraził się tu tego i tyle

   • 7 2

  • Bardzo dobra wypowiedz. Moze i z tym wezem byla wtopa, przydaloby sie cos mocniejszego i dobrze ze o tym teraz mysla. Natury zwierzat nie da sie opanowac, samiec rzeczywiscie mogl potraktowac mlode samice jak mlode tej starszej i dlatego zaatakowal. Smutne zdarzenie i oby nylo tylko lepiej. Czekajmy na przychowek i powiekszenie stada. Przykra sprawa, ale takie cos zdarza sie i w zoo i w naturze.

   • 25 7

  • (4)

   Już teraz jak się czyta niektóre posty to sami specjaliści od zwierząt. Oczywiście na drogach, budownictwie, zarządzaniu miastem, kosmosie itd to też te same osoby znają się najlepiej. Szkoda tylko, że często sprawdza się przysłowie: kozak w necie piz#@ w świecie...

   • 26 8

   • A ty bezkrytycznie podchodzisz do wydawania publicznych pieniędzy? Najłatwiej (3)

    wydaje się cudze pieniądze. ...

    • 5 5

    • (2)

     A co ma pisanie bzdur w internecie do oceny wydawania pieniędzy? Najwięcej do powiedzenia zazwyczaj mają Ci co w du..e byli i gó..o widzieli ale leczą swoje kompleksy "radząc" tym, którzy zajmują się danym tematem zawodowo.

     • 4 2

     • Część tych postów to rzeczywiście bzdury łącznie z twoim prymitywnym tekstem. (1)

      • 0 0

      • Uuuu, erudyta się odezwał

       • 0 0

  • Nie róbmy incydentu, nie rozmawiajmy. (3)

   Od tego jest forum i możliwość komentowania, by dyskutować i komentować.

   • 8 2

   • Komentowanie komentowaniem (2)

    Różne rzeczy można sobie pisać ale naprawdę zabawne są komentarze laików "radzących" jak to się powinni zachować czy czego to brakowało. Na pewno kierownictwo zoo i opiekunowie zwierząt czytają te wpisy żeby się nauczyć jak postąpić w podobnym przypadku następnym razem.

    • 5 4

    • Tak, oni wiedzą w zoo lepiej. Już to pokazali. (1)

     U prywaciarza byś poleciał , na państwowym zamiata się pod dywan towarzyszu..

     • 0 1

     • No ale teraz po Twoim wpisie na forum zwolnią cały personel ZOO za niekompetencję, którą tutaj udowodniłeś a Twoją diagnozę prokurator wraz z sędzią już skrupulatnie do akt sprawy załączyli.

      • 0 0

  • Nie mówmy bo.. Kim jesteś ze zostawiasz takie wnioski? (3)

   Ludzie mają wątpliwości więc nie do końca jest pewne czy ZOO wie co robi. Zresztą to publiczne pieniądze więc kontrola społeczna i krytyka sa dozwolone...

   • 7 5

   • (2)

    Kontrola społeczna przez wpis na forum - to żeś mnie rozbawił. Widać żeś dziecko komuny, które jak przeczytało o jakimś problemie w gazecie to uważało, że władza już się tym odpowiednio zajmie.

    • 4 5

    • Pudło. Władza obecna szczególnie urzędnicy samorządowi to zajmuje się problemami ale bardziej swoimi, jak za komuny. (1)

     Daleko nam do demokracji Usa. Raczej mamy pozaborową niemiecko rosyjska biurokrację. Etatyzm i kumoterstwo w administracji..

     • 0 2

     • Demokrację mamy taką jaką sobie zafundowaliśmy. Kilka procent społeczeństwa idzie na wybory i uważa, że na tym to polega więc nic więcej poza wpisami na forum nie robią, bo przecież to "władza" powinna przybiec do obywatela i zająć się jego problemem. Jakakolwiek osoba, która osobiście o coś walczy czy próbuje kontrolować jest przez resztę wyszydzana bo to "społecznik" i "komuch". I nie mieszaj razem ze sobą takich pojęć jak demokracja i biurokracja bo dotyczą one całkiem rożnych rzeczy. Zarówno moze istnieć demokracja z rozwiniętą biurokracją jak i państwo autorytarne pozbawione jakiejkolwiek biurokracji.

      • 1 0

  • Ta. esperymentowac to sobie możesz ale z prywatnych pieniędzy. (3)

   ..

   • 4 2

   • (2)

    A ktos wydal publiczne pieniadze na lwy? Lwy sa sprowadzane za darmo, to nie towar. Kosztowal tylko przewoz i zoo taki przewoz oplacilo. Lepiej idz sie zainteresowac ECSem

    • 2 2

    • a lwiarnia to za darmo była?

     ..

     • 0 0

    • Były za darmo i dlatego już więcej nie dostaniemy, jak fama pójdzie że jest takie zoo w barbarzyńskim kraju gdzie lew zagryzł lwicę zaraz po przybyciu

     • 0 0

 • Nie ma co plakac nad lwami- lwia natura (2)

  Taka lwia natura, szkoda, trudno, poza tym on mial uraz psychiczny i powinien byc poddany psychoterapi a nie babki na niego napuszczac

  • 47 12

  • tak jasne. ktoś sp.....ł, (1)

   Ale winnych jak zwykle nie będzie. Jak czuje się budyń, który na lwach i bezmyślnym show robił sobie kampanię wyborczą? Nie można było chociaż tydzień poczekać z tą pompą?

   • 25 8

   • już lepiej by pozostał

    Przy ciągnięciu samolotów. Mniejsze szkody.

    • 9 4

 • Mimo wszystko obstaję przy twierdzeniu, że należało dać im więcej czasu

  Kilka dni na przywyknięcie do nowego miejsca, nowego towarzystwa ludzi, do tego nowych lwich towarzyszy a do tego najazd zwiedząjących z kampanią wyborczą w tle. Mieszanka wybuchowa. Za dużo naraz.

  • 67 12

 • Co to za Zoo co nie ma strzelby z zastrzykiem usypiajacym (20)

  Absolutna paranoja. A gdyby czlowieka, dziecko wciagnal taki lew, zwyczajnie uciekl z wybiegu, to po 10 minutach by woda go polewali?! Dyrektor Zoo powinien za to odpowiedziec stanowiskiem i wszystkie inne osoby odpowiedzialne za taka amatorke.
  Szkoda mlodej lwicy, a film wyjatkowo szokujacy. Durny osobnik. Powinni go jak najszybciej uspic, trudno, bo jest zwyczajnie grozny takze dla innych lwow . To nienormalne zachowanie. Partacze z Zoo!!! Czekam az Trojmiasto zajmie sie ta sprawa i osoby odpowiedzialne za to szokujace, niepotrzebne zdarzenie nad ktorym nie byo zadnej kontroli odpowiedza za swoja skrajna niekompetencje. Gdzie strzelba z zastrzykiem?!

  • 35 163

  • (4)

   spokojnie
   Nie takie rzeczy bywały w ogrodach zoologicznych na świecie

   • 13 7

   • Czy to jest jakies wytlumaczenie? (3)

    Widac po tej sytuacji ze zoo nie ma na wyposazeniu zadnego sprzetu by takie wielkie i dzikie zwierze na czas poskromic! Co by bylo gdyby to czlowieka zaatakowal. Naglowki w gazetach, rozkladanie rak, madrosci po fakcie.

    • 14 12

    • "Co by bylo gdyby to czlowieka zaatakowal"

     Byłoby jednego idioty mniej

     • 16 8

    • To jest zoo części dzikiego lądu zawsze może byc niespodziewane safari

     • 2 2

    • DNie wymadrzaj sie, bo wiedzy nie masz. Prawnie do strzelby z usypiaczem prawo ma jedynie weterynarz i to on podejmuje decyzje o uzyciu takiego srodka. Trzeba uzyc odpowiedniej dawki i leku. Weterynarz dopiero co jechal. Moze gdyby weterynarz w zoo zarabialby wiecej to by taki byl, a tak zoo wynajmuje weterynarza, ktory musial dojechac. Pracownicy na reke maja mniej niz kasjerzy w realu...a i tak odwalaja robote pozyteczniejsza niz urzednik lub radny.

     • 9 4

  • (9)

   czy wiesz jak szybko działa zastrzyk?

   • 16 5

   • bardzo szybko (8)

    a na pewno nie 10 minut. ta lwice dusil tyle czasu..

    • 9 10

    • w procedurach powinny (7)

     Być środki płoszące i odwracające uwagę na takie okoliczności. Sikawka, którą na dodatek nie można manewrować to o wiele za mało. Btw czy ta lwiarnia nie została zbudowana z pieniędzy oszukanych ludzi w ramach sponsoringu ambergold? Nic dziwnego, że darzyć to się tam nie będzie.

     • 9 5

     • (6)

      Czy ty jestes glupi?
      Zastrzyk dziala powoli, lwica i tak by zdechla, a pozostale dwie zagryzly by lwa.
      Co innego proponujesz znawco ekspercie? Lanie woda to najlepsze co mozna zrobic tylko waz do zmiany i hydraulika w budynku do poprawy.
      Lwiarnie wybudowano z pieniwdzy miasta. Wybieg tez... a pieniadze od AG zostaly zwrocone wiec sie zamknij jak sie nie znasz.

      • 17 5

      • taser, elektryczny pastuch? (4)

       Cokolwiek, co mogłoby szybko rozproszyć atmosferę i zmienić priorytety wk.... Lwa? A może marchewka, tzn. Kawał krwistego mięsa? Na tłukące się koty działa ;-) A samicom rozdać paralizatory i gaz żeby miały się czym bronić przed oprychem

       • 8 2

       • (3)

        Mieso nic by nie dalo... przestan udasac eksperta. Taser rozjuszylby jeszcze bardziej i zaatakowalby inna samice. Strzelba? Srodek dziala powoli. Pozatym uspanego lwa zezarly by lwice w odwecie. Zajmij sie tym co trzrba, bo ekspertem pd wszystkiego to tylko polak potrafi byc... zalosne.

        • 3 5

       • No to powinny mieć elektryczne obroże rażące ładunkami w (2)

        razie agresji i zagrożenia ;-P Wówczas z pewnością by odpuściły. Bez tresury trzymać dzikich zwierząt za kratami się nie da.
        Jakoś panować nad tym trzeba. Skoro człowiek jest taki mądry i zamyka dzikie zwierzęta w klatkach, to również powinien mieć nad nimi kontrolę, bo każdy taki incydent to wyłącznie jego odpowiedzialność.

        A jak nie panują, to wypuścić to wszystko jak w "12 małpach" na wolność ;-) Ebolę też już mamy u bram, więc wszystko jak w scenariuszu filmowym.

        • 3 4

       • Taaaa obroże w zoo i może jeszcze buciki i kamizelki z reklamą sponsora

        • 4 2

       • Naogląda się jeden debil z drugim filmów sf i potem uważa, że tak rzeczywistość wygląda. Szkoda, że jeszcze bezpośredniego nadzoru satelitarnego z laserowym systemem płoszącym nie zaproponowałeś.

        • 5 2

      • Pieniądze miasta to nasze pieniądze tak wedle lwa

       • 0 0

  • Czytales artykul, znasz nature tych zwierzat? Nie. Jestes durnie ktory udaje eksperta.

   • 8 4

  • Ale z ciebie ekspert !!! Szaunek, kapelusz z głów

   Co za dureń! :/

   • 6 3

  • tak to jest jak zoo jest prowadzone przez ludzi kolesiów ze stołków, ktore dostali od polityków budynia (1)

   szkoda ze lew nie zagryzł lwicy jak bym budyn na otwarciu to by była zupełnie inna akcja!!

   • 4 4

   • Ty wiesz najlepiej kto tam pracuje... detektyw rutkowski.

    • 0 2

  • czytaj najpierw ze zrozumieniem a potem sie wypowiadaj

   ZOO broń ma.

   • 2 2

 • (4)

  czy prokurator przesluchał już Arco? bo dalej nie wiadomo z jakich przyczyn ją zadusił,a mnie się wydaje,że Arco chciał lwicy malinkę zrobić.

  • 41 15

  • nie. na razie szukają biegłego tłumacza..

   • 10 2

  • hohii

   hahaha malinkę, to mu wyszło! hahahaha dobre :D::D:D

   • 1 3

  • tiaa (1)

   Koty łapią lube za kark, a nie za grdykę. Ewidentnie nie było między nimi chemii.

   • 7 1

   • A ty łapiesz każda lube która ci podsuną .

    • 2 4

 • Teraz myślą (29)

  o zabezpieczeniach, a czemu wcześniej o tym nie pomyśleli? Ale wiadomo, zawsze musi się wydarzyć jakaś tragedia i wtedy dopiero są jakieś działania.

  • 41 26

  • (1)

   ja bardzo przepraszam ale jaka tragedia się wydarzyła?

   • 9 16

   • tragedia prawie narodowa...

    • 4 4

  • takie zdarzenie ciężko przewidzieć (5)

   wiesz, gdyby człowiek wiedział, że się przewróci to by się od razu położył

   • 11 11

   • BZDURY Marek. Szacowanie ryzyka albo probablistyka to dla ciebie obce pojęcia... (4)

    • 7 2

    • Tak to wszyscy mądrzy... (3)

     ...i tylko wytykają jakich to zabezpieczeń nie było ale jak się wprowadza jakieś przepisy mające podnieść bezpieczeństwo (np. obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa w aucie czy kamizelki odblaskowe dla pieszych) to się wszyscy burzą, że się ich zmusza do idiotyzmów i czym prędzej znajdują sposób aby to obejść.

     • 5 3

     • (2)

      Foorgo Ty chyba chłopie artykuły pomyliłeś.Mówimy o dzikich zwierzętach, drapieżnikach, które na wolności kierują się zasadą zjedz, albo będziesz zjedzony. Żeby mając pod opieką taką zwierzynę nie mieć zabezpieczeń w sytuacjach awaryjnych, to jest skandaliczne.

      • 4 2

      • Prewencja to prewencja, nie ważne czego dotyczy. (1)

       No to niewiele się to różni od sytuacji na polskich drogach gdzie panuje zasada "przejedź albo będziesz przejechany" a pojazdami kierują dzikie istoty uważające się za władców szos i mające gdzieś poszanowanie dla życia osobników tego samego gatunku. To, że używają do zabijania samochodów zamiast zębów nie czyni ich lepszymi.

       • 4 1

       • Powiem więcej

        Lew miał więcej odwagi bo został przy swojej ofierze w przeciwieństwie do sporej grupki ludzi, którzy uciekają.

        • 1 0

  • Ile było przypadków na świecie, że w zoo lew zagryzł innego lwa? Gdyby zdarzały się często takie wypadki, to na pewno byłyby jakieś procedury, wymogi odnośnie zabezpieczeń.

   • 6 2

  • Jaka tragedia?

   Co sie dzieje u pawianów to jest koszmar. Siedzą nocami i m4v oglądają .

   • 3 5

  • Skandal!!! (18)

   To jest skandaliczne, że w lwiarni za tyle hajsu nie ma żadnych zabezpieczeń i żadnych procedur na taką okoliczność. A co jakby się człowiek znalazł w tym pomieszczeniu? Też nie mają pojęcia co robić? Gdyby ten kot mógł to by padł ze śmiechu na widok tego węża. Obsługa wydaje się kompletnie zdezorientowana i nie reaguje zupełnie. Baba się drze żeby wyjść zamiast ratować kota, jakby to miało w czymś pomóc. Jestem porażona, że z dzikimi zwierzętami pracują podawacze mięsa, a nie specjaliści, aż strach wejść.

   • 7 1

   • ...a gdyby to Wasza matka...

    • 2 4

   • (10)

    A gdyby było trzęsienie ziemi i wszystkie zwierzęta uciekły z ZOO? Gdzie zabezpieczenie na taką okoliczność. Trzeba jak najprędzej wydać strzelby z usypiaczem każdemu mieszkańcowi Trójmiasta i okolic.

    • 6 5

    • (9)

     powinna być procedura również na taką okoliczność. To nie jest zabawa

     • 6 1

     • (8)

      No i jeszcze procedura w razie ataku kosmitów. To przecież też nie zabawa.

      • 2 7

      • (7)

       Twoja głupota jest porażająca.

       • 6 1

       • (6)

        Czy ta niezwykle elokwentna wypowiedź jest Twoim argumentem w dyskusji?

        • 1 6

       • (5)

        Jest argumentem, bo twoje wpisy zamazują odpowiedzialność.
        Ktoś za ZOO jest odpowiedzialny, przyjmuje nowe zwierzęta, więc winien zachować pewną ostrożność i założyć kilka procedur czy zdarzeń a nie na zasadzie, jakoś to będzie. Były fotki, wywiady, klapa, rąsia, goździk a potem kilka dni później tragedia.
        Z tych wszystkich tłumaczeń przedstawicieli ZOO wynika że odpowiedzialność za tragiczne zdarzenie winien ponieść ... Saur Neptun Gdańsk, z powodu zbyt niskiego ciśnienia wody w hydrancie.
        Prawda że to absurd?

        • 7 2

       • (4)

        No rzeczywiście "moje wpisy zamazują odpowiedzialność". Uważasz, że ktokolwiek będzie czytał tutejsze wypociny i się nimi kierował przy ustalaniu odpowiedzialności czy tez prewencji w przyszłości? Jeśli masz z tym problem to skieruj się do odpowiedniej instytucji z konkretnymi oskarżeniami albo rozwiązaniami popartymi dowodami a nie strzęp języka na forum bo cała Twoja "praca" idzie na próżno.

        • 2 3

       • (3)

        Niczego nie zrozumiesz, szkoda klawiatury na dyskusje z Tobą skoro uważasz, że niczego nie wnosi

        • 3 3

       • (2)

        Widzę kolejna "ekspercka" diagnoza. Jest kakyś temat na jakim się nie znasz?

        • 1 1

       • (1)

        Jednak masz coś nie ten teges.
        Oskarżasz wszystkich oburzonych incydentem, bo w rzeczy samej jest oburzający i zarzucasz że niewiele wiemy o sprawie. Jednakże osądzamy nie tyle samo zdarzenie, co reperkusje związane z tym co i w jaki sposób przedstawiają załoga i szefostwo ZOO a jest ono SKANDALICZNE.
        Nie zarzucam niczego załodze i szefostwu ZOO, oprócz tego, że nie potwierdzili znajomości tematu.
        Tylko i aż tyle.
        Broniąc pracowników ZOO, uznajesz że nic się nie stało. Uznając z kolei że nic się nie stało, winieneś stanąć po stronie zwierząt. Stając po ich stronie winieneś uznać, że właściwym miejscem jest sawanna a nie ZOO.
        Nic takiego nie napisałeś.
        Pisząc zatem jak piszesz, nie wychodzisz na intelektualnego tuza.

        • 0 1

       • A gdzie Ty wyczytałeś "tuzie intelektualny", że ja bronię kogokolwiek. Nikogo nie bronię ani nikogo nie oskarżam, bo się na tym nie znam. Ty natomiast stwierdzasz chociażby w ostatnim poście, że pracownicy ZOO nie potwierdzili znajomości tematu i na tej podstawie można by wnioskować, że Twoja wiedza z tej dziedziny jest na poziomie eksperckim. Jeżeli tak jest to potwierdź swoje wykształcenie i doświadczenie z opieki nad dzikimi zwierzętami w ogrodzie zoologicznym.

        • 1 0

   • (4)

    Najprościej jest kogoś anonimowo obrażać na forum na dodatek nie mając jeszcze pojęcia o danej pracy i obowiązujących w niej zasadach. Skąd wiesz, że nie ma procedur? Jakby sie człowiek znalazł w tym pomieszczeniu to oznaczało by, że jest kompletnym idiotą pakując sie do klatki z drapieżnikiem. A obecność publiczności filmującej i fotografującej agresywnego lwa na pewno działała na niego kojąco

    • 2 5

    • (3)

     Jak to skąd? Film pokazuje jasno i wyraźnie, że nie ma żadnych procedur, a pracownicy zdezorientowani. Nikt nie mówi o pakowaniu się do klatki lwa, ale ktoś musi te klatki sprzątać i jedzenie donosić, same raczej się nie sprzątają, Gdzie Ty widzisz że kogoś obraziłam? Jeżeli ktoś porównuje realne zagrożenia z atakiem kosmitów i wyśmiewa się z bezpieczeństwa to dla mnie jest głupi. Filmowania wszystkiego i wszędzie nie popieram, ale akurat ten film kompletnie odziera dyrektora z kłamstw, które głosił, że pracownicy dokonali wszystkich czynności.

     • 4 2

     • (2)

      No i wlasnie sama potwierdzasz, ze nie masz zielonego pojecia o danym temacie ale oczywiscie piszesz madrosci na forum. Najwyrazniej wedlug Ciebie opiekunowie zamiataja klatke miotla kiedy lew lezy sobie w kacie i podaja mu mieso do pyska w porze obiadu. Procedura to spisany ciag czynnosci, ktore powinien wykonac konkretny czlowiek w konkretnej sytuacji. Na podstawie filmu mozna by co najwyzej podejrzewac a nie autorytarnie stwierdzac, ze takich procedur nie ma. To co widzisz na filmie to zachowanie ludzi, ktorzy albo sie stosuja albo nie do procedury ale czy ona istnieje to tego nie mozna powiedziec. A co do kosmitow to przeczytaj sobie co to znaczy ironia a moze zrozumiesz wpis, aczkolwiek przy takiej inteligencji to watpie.

      • 1 2

      • (1)

       Odezwał się ten, który anonimowo nikogo nie obraża. Gdzieś to mam, czy taka procedura jest gdzieś głęboko w sejfie czy jej nie ma. Interesuje mnie jedynie czy jest stosowana, a na filmie wyraźnie widać, że nie, albo nie ta która powinna. Ta może na rybki w akwarium poskutkuje. Faktem jest, że niekompetencja bije po oczach, a nikt nie potrafi się do tego przyznać.

       • 0 1

       • A skąd wiesz, że ta procedura nie wygląda tak jak na filmie? Stwierdzasz tak tylko dlatego, że na podstawie nagrania Tobie wydaje się to niekompetentne?

        • 1 0

   • Procedurą jest miedzy innymi wyprowadzenie osób postronnych z zagrożonego terenu aby w razie czego nic im sie nie stało oraz żeby ich reakcje nie prowokowały agresywnego zwierzęcia. Oczywiście "widzowie" spektaklu wiedzieli lepiej i mieli gdzieś polecenia pracownika ZOO bo przecież nadarzyła sie okazja do nakręcenia fajnego filmiku i potencjalnego zarobku na sprzedaży go mediom albo pokazania go znajomym przy wódeczce.

    • 3 2

 • Film (8)

  Siemka ma ktos link do filmu gdzie go znalezc mozna??:)

  • 6 47

  • w googlach :-/ (1)

   • 7 1

   • Nie mam gogli

    Mam tylko okularki pływackie.

    • 3 2

  • https://www.youtube.com/watch?v=s97Nw8QrlTU

   • 8 16

  • chcesz sie przy tym zadowolic czy jak? (1)

   tania sensacja, obejrzyj sobie dwójke z Czubówną i dodam że to nie rodzaj ptaka

   • 5 9

   • do pana dd

    Zapewne jesteś rudym chłopaczkiem chodzącym jeszcze do gimnazjum , weż książki i nie czepaj się ludzi że są ciekawi!

    • 1 8

  • Zapewne jesteś rudym chłopaczkiem chodzącym jeszcze do gimnazjum , weż książki (1)

   a nie szukaj taniej sensacji.

   • 1 2

   • O co ci chodzi, płaczku?

    Bardziej krwawe sceny pokazują w filmach przyrodniczych pokazywanych w okolicy niedzielnego śniadania. Ten film jest ważnym materiałem dowodowym i pracownicy z zoo zamiast usprawiedliwiać swoją niekompetencję na forach, powinni traktować go jako film instruktażowy i szkoleniowy pt. jak nie należy działać in spe i co nalezy zmienić w tych niby istniejących procedurach. Na błędach nalezy się uczyć, a nie do nich się nie przyznawać i iść w zaparte.

    Co prawda obecna premier od siedmiu boleści już pokazała, że na kłamstwie można dojść do premierowstwa, ale takie wzorce to należy rugować w życiu publicznym, a nie powielać i promować na każdą organizację i na każdy jej szczebel. Dopóki to się nie zmieni, to w tym kraju nie będzie dobrze!

    • 9 4

  • wystarczyło wczoraj dziennik oglądać

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.