Po ataku lwa będą nowe zabezpieczenia w ZOO

Przyczyny ataku lwa Arco na młodą lwicę nie są znane. ZOO zamierza jednak wyciągnąć wnioski.
Przyczyny ataku lwa Arco na młodą lwicę nie są znane. ZOO zamierza jednak wyciągnąć wnioski. fot. trojmiasto.tv

W lwiarni prawdopodobnie zamontowane zostaną armatki wodne, a kolejna próba połączenia lwa Arco z samicami odbędzie się najpewniej na wybiegu. To reakcja pracowników ZOO na poniedziałkowe zdarzenie, w którym lew Arco zadusił jedną z lwic.Czy widziałe(a)ś na żywo lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym?

Zobacz wyniki (926)
O tragedii w gdańskim ZOO informowaliśmy jako pierwsi w artykule Lew Arco zagryzł młodą lwicę Berghi. Z nieznanych wciąż powodów w poniedziałek po godz. 16 czteroletni samiec rzucił się na półtoraroczną samicę i chwycił ją za gardło. Zaatakowana lwica próbowała się bronić - robiła to nieskutecznie. Różnica siły i masy pomiędzy lwem a młodą lwicą była zbyt duża.

- Pomimo interwencji asystenta dyżurnego i opiekunów próby rozdzielenia zwierząt nie powiodły się - informował w poniedziałek wieczorem Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO.

Powalona na ziemię Berghi zdechła po kilku minutach. Podczas tych wydarzeń, w lwiarni znajdowało się kilkoro zwiedzających. Część opuściła pawilon, niektórzy nie dali się wyprosić. Co najmniej jedna osoba rejestrowała tragedię za pomocą smartfona.

Dziś dwa filmy trafiły do sieci. Pojawiły się też zarzuty wobec pracowników ZOO.

- Nie zrobili nic, żeby lwy rozdzielić. Moim zdaniem albo mieli to gdzieś, albo po prostu nie byli wyszkoleni i sami nie wiedzieli, co robić. A jak już cokolwiek robili, to było to bez sensu i nie skutkowało - opowiadała Gazecie Wyborczej Trójmiasto mieszkanka Gdańska, która była świadkiem wydarzeń w lwiarni.

Ogród zoologiczny odpiera zarzuty twierdząc, że pracownicy postępowali zgodnie z obowiązującymi procedurami: drapieżniki zaczęto polewać wodą pod ciśnieniem i otwarto szyber oddzielający pomieszczenie ekspozycyjne od zaplecza w nadziei, że lew przemieści się w to miejsce.

- O sytuacji powiadomiono też telefonicznie dyrektora, lekarza i asystenta. Z kolei pielęgniarz użył dwóch różnych węży z wodą pod ciśnieniem. Niestety, strumień był słabszy, bo część wody rozbryzgiwała się trafiając w kraty - wyjaśnia Andrzej Gutowski, asystent w dziale hodowlanym.

Do lwa nie strzelano środkami usypiającymi, bo czas potrzebny, aby zaczęły działać w organizmie dużego zwierzęcia to co najmniej kilka minut. Co więcej działanie środka znacznie opóźniłaby adrenalina, a lew podczas agresji miał jej pod dostatkiem. W przypadku uśpienia samca istniałoby ponadto ryzyko, że zostanie on zaatakowany przez dwie pozostałe lwice. Użycie broni palnej również nie wchodziło w rachubę.

- Jesteśmy załamani, jesteśmy w szoku. Nie wiemy dlaczego to się stało, co było przyczyną ataku lwa - mówił niedługo po wydarzeniach Michał Targowski.

Wyładunek i łączenie lwów

Zobacz, jak wyładowywano lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym.

Zobacz, jak wyładowywano lwy w gdańskim ogrodzie zoologicznym.

W publicznej dyskusji, jaka rozgorzała w internecie po tragicznym wydarzeniu, pojawiła się m.in. teoria jakoby drapieżniki miały za mało czasu na aklimatyzację. Samiec i trzy lwice przyjechały do Gdańska 5 października.

On mieszkał wcześniej w portugalskim ogrodzie, one we francuskim ośrodku hodowlanym. Po wyładunku i aklimatyzacji na zapleczu lwiarni, koty zamieszkały w pomieszczeniach ekspozycyjnych. W jednym lew, w drugim lwice. W końcu postanowiono je połączyć.

Dwuipółletnia Tshibinda oraz półtoraroczne Berghi i Zion uznały Arco za przywódcę stada. Choć trzeba przyznać, że nie obyło się bez drobnego incydentu. Jak opowiadał dyrektor ZOO, najstarsza samica była trochę opryskliwa wobec Arco.

- Przyłożyła mu łapą w pysk i trochę kudłów mu wyrwała. Być może było to ostrzeżenie, żeby nie przytulał się tak w pierwszych chwilach - komentował Michał Targowski.

Scalenie stada uznano jednak za udane. Potwierdzały to kolejne dni, które koty spędzały razem. Kolejną próbą było otwarcie nowo wybudowanej lwiarni podczas dnia otwartego ZOO.

Tysiące odwiedzających, flesze i dzika natura

Zobacz lwiarnię i jej mieszkańców podczas dnia otwartego.

Zobacz lwiarnię i jej mieszkańców podczas dnia otwartego.

Niektórzy internauci sugerowali, że tysiące ludzkich spojrzeń i fleszy z aparatów fotograficznych oraz smartfonów, to duża dawka stresu dla lwów. Emocje miały być też prawdopodobną przyczyną niespodziewanego zachowania Arco. Tyle że podczas dnia otwartego zwierzęta wykazały się ogromną cierpliwością.

- W sobotę 11 października, kiedy przez pawilon przewinęło się kilkanaście tysięcy zwiedzających, zwierzęta zachowywały się spokojnie, spały i wyglądały na znudzone, czyli tak jak zachowuje się lwia rodzina - analizuje dyrektor.

13 października nastąpił niespodziewany atak Arco. Jak twierdzą pracownicy ogrodów zoologicznych, lwy potrafią być nieprzewidywalne i niełatwo jest je rozszyfrować.

- Musimy pamiętać, że to są dzikie zwierzęta. Nigdy w 100 procentach nie przewidzimy, jak się zachowają - tłumaczy Andrzej Malec, kierownik działu hodowlanego w chorzowskim ZOO.

- One są zwierzętami impulsywnymi. To drapieżnik, który rozwiązuje sprawy za pomocą agresji - dodaje z kolei Magdalena Janiszewska, naczelnik łódzkiego ogrodu zoologicznego.

Przykładem może być choćby sytuacja z Dallas, gdzie lew przez lata mieszkający z lwicą, nagle zaatakował partnerkę.

Obecnie Arco oraz Tshibinda i Zion przebywają w oddzielnych pomieszczeniach gdańskiej lwiarni. ZOO rozważa natomiast zainstalowanie nowych zabezpieczeń.

Armatki wodne i scenariusze łączenia stada

- Zastanawiamy się nad armatkami wodnymi wewnątrz pomieszczeń ekspozycyjnych oraz nad zamianą szyb na kraty w drzwiach prowadzących na zaplecze, aby mieć lepsze możliwości interwencji - wylicza Andrzej Gutowski.

Powodem zainwestowania w armatki wodne miałby być fakt, że strumień wody kierowany przez pielęgniarza na lwa miał obniżoną skuteczność - woda po części rozbryzgiwała się na kratach. Z kolei zamiana szyby na kraty w drzwiach umożliwiłaby interwencję np. za pomocą gaśnicy. Do czasu montażu nowych zabezpieczeń samiec ma być oddzielony od samic. Nie wiadomo natomiast, kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach nastąpi scalenie stada.

- Być może trzeba poczekać aż samice osiągną dojrzałość płciową. Najlepiej łączyć osobniki podczas rui - sugeruje Teresa Grega, wicedyrektor krakowskiego ZOO.

Gdański ogród rozważa taki scenariusz, choć niewykluczone jest scalenie stada na wybiegu zewnętrznym (w pogotowiu mają być węże strażackie). Na razie zarówno samiec, jak i lwice będą miały czas na odpoczynek od siebie. Pracownicy gdańskiego ZOO mają także nadzieję, że odwiedzający uszanują zakaz fotografowania lwów z użyciem lampy błyskowej.

Opinie (316) 7 zablokowanych

 • ten film o tym jak to się stało to porażka roku

  nagrywali i komentowali...a potem do faktu...
  chore...

  • 236 17

 • A co zrobiła

  pani, która obserwowała i udziela wywiadu GW? Jaka była tej pani reakcja? Próbowała kogoś wezwać wcześniej, czy stała gapiła się na to z partnerem i dzieckiem?

  • 187 14

 • założą mu maskę jak lecterowi?

  A może zęby spiłują i podadzą jakieś psychotropy i prozak?

  • 33 10

 • nie róbmy z tego incydentu narodowej dyskusji, bo dzisiaj znów co drugi Polak jest ekspertem od hodowli lwów, jutro znów będzie d czegoś innego, taka przypadłość narodowa.
  Trochę nawet współczuję dyrektorowi Targowskiemu bo lekko nie wypalił fajny i długo wyczekiwany projekt. Ale w sumie nie ma co się tak ekscytować, życzę powodzenia i mam nadzieję, że na wiosnę na wybiegu otwartym zobaczymy ładne lwie stadko.
  I prośba nie wypisujmy co zoo powinno a czego nie powinno co zrobili a czego nie zrobili, założę się, że oni sami wiedzą to najlepiej.

  • 217 18

 • Nie ma co plakac nad lwami- lwia natura

  Taka lwia natura, szkoda, trudno, poza tym on mial uraz psychiczny i powinien byc poddany psychoterapi a nie babki na niego napuszczac

  • 47 12

 • Mimo wszystko obstaję przy twierdzeniu, że należało dać im więcej czasu

  Kilka dni na przywyknięcie do nowego miejsca, nowego towarzystwa ludzi, do tego nowych lwich towarzyszy a do tego najazd zwiedząjących z kampanią wyborczą w tle. Mieszanka wybuchowa. Za dużo naraz.

  • 67 12

 • Czemu dyrekcja zoo pozwoliła by ten lew był razem z lwicami, kiedy to winien mieć trochę czasu na adaptację?

  • 18 19

 • Co to za Zoo co nie ma strzelby z zastrzykiem usypiajacym

  Absolutna paranoja. A gdyby czlowieka, dziecko wciagnal taki lew, zwyczajnie uciekl z wybiegu, to po 10 minutach by woda go polewali?! Dyrektor Zoo powinien za to odpowiedziec stanowiskiem i wszystkie inne osoby odpowiedzialne za taka amatorke.
  Szkoda mlodej lwicy, a film wyjatkowo szokujacy. Durny osobnik. Powinni go jak najszybciej uspic, trudno, bo jest zwyczajnie grozny takze dla innych lwow . To nienormalne zachowanie. Partacze z Zoo!!! Czekam az Trojmiasto zajmie sie ta sprawa i osoby odpowiedzialne za to szokujace, niepotrzebne zdarzenie nad ktorym nie byo zadnej kontroli odpowiedza za swoja skrajna niekompetencje. Gdzie strzelba z zastrzykiem?!

  • 35 163

 • tak jasne. ktoś sp.....ł,

  Ale winnych jak zwykle nie będzie. Jak czuje się budyń, który na lwach i bezmyślnym show robił sobie kampanię wyborczą? Nie można było chociaż tydzień poczekać z tą pompą?

  • 25 8

 • spokojnie
  Nie takie rzeczy bywały w ogrodach zoologicznych na świecie

  • 13 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.