Fakty i opinie

stat

Po czterech latach otwarto ul. Katarzynki

Najnowszy artukuł na ten temat

Po tragedii w Paryżu: Przypominamy pożar św. Katarzyny

Od piątku samochody i piesi mogą bez przeszkód poruszać się przy kościele św. Katarzyny.
Od piątku samochody i piesi mogą bez przeszkód poruszać się przy kościele św. Katarzyny. fot. Trojmiasto.pl

Po ponad czterech latach i kilku naszych publikacjach mieszkańcy okolic kościoła św. Katarzyny nie muszą już nadrabiać drogi z powodu zamknięcia ul. Katarzynki zobacz na mapie Gdańska, ani obawiać się mandatów za chodzenie po ścieżce rowerowej przed kościołem. W piątek rano przesunięto ogrodzenia i otwarto ulicę.Piesi nie muszą już przeciskać się drogą dla rowerów.
Piesi nie muszą już przeciskać się drogą dla rowerów. fot. Trojmiasto.pl
O sprawie niewygodnego ogrodzenia pisaliśmy kilkakrotnie. Pierwszy raz jeszcze w 2009 roku, kiedy to cała ul. Katarzynki była zamknięta, także dla pieszych.

Ażurowe ogrodzenie przy świątyni skutecznie blokowało turystom dojście do chętnie odwiedzanego kościoła św. Brygidy. Głównie jednak powodowało, że okoliczni mieszkańcy musieli nadrabiać sporo drogi. Od strony ul. Podmłyńskiej nie mogli dostać się do domów np. przy ulicach Stolarskiej czy Igielnickiej. Dostawaliśmy w tej sprawie wiele próśb o interwencję. Po naszym artykule "Ogrodzenie niezgody" udało się otworzyć chociaż przejście dla pieszych.

Jednak na otwarcie ulicy dla samochodów trzeba było czekać aż do piątku, 29 kwietnia. Przesunięto też ogrodzenie od frontu świątyni, przez które piesi musieli się przemykać po fragmencie ulicy przeznaczonej dla rowerów. Było tam nie tylko łatwo o zderzenie z rowerzystą, ale też o mandat od Straży Miejskiej.

Czy otwarcie ulicy usprawni ruch w tej części miasta?

tak, ale głównie mieszkańcom 53%
raczej tak, bo stanowi dobry objazd Podwala Staromiejskiego 19%
nie, ulica ma niewielkie znaczenie 19%
raczej nie, bo jest jednokierunkowa 9%
zakończona Łącznie głosów: 534
- Ulica Katarzynki jest otwarta na razie dla ruchu jednokierunkowego. Przebiega on od ul. Profesorskiej w stronę ul. Wielkie Młyny. Cofnięto też ogrodzenie od strony głównego wejścia do kościoła i piesi nie muszą chodzić po ulicy, a mogą po miejscach parkingowych. Ogrodzenie zniknie całkowicie po zakończeniu remontu elewacji - zapowiada Tomasz Wawrzonek, kierownik działu inżynierii ruchu w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Otwarcie ulicy i przesunięcie ogrodzenia miało nastąpić w styczniu tego roku, wraz z zakończeniem remontu hełmu świątyni. Ten jednak się przeciągnął z powodu mrozów i poprawek, aż do początku kwietnia. Niestety prawie przez cały miesiąc Zarząd Dróg i Zieleni czekał z otwarciem na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Ogrodzenie musiało stanąć po pożarze kościoła św. Katarzyny, który wybuchł 22 maja 2006 roku. W ciągu kilkunastu minut zawaliła się konstrukcja czterech dachów: trzech mniejszych nad prezbiterium świątyni i dużego - nad korpusem głównym. W ogniu ucierpiała też wieża kościoła wraz z wieńczącym ją hełmem i znajdującym się w niej zabytkowym carillonem.

Opinie (39) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.