Fakty i opinie

Po pierwsze niskie podatki

Najnowszy artukuł na ten temat

Lech Kaczyński prezydentem

Z sondażu PBS przeprowadzonego dla "Gazety" wynika, że ponad połowa mieszkańców województwa wymaga od przyszłych posłów zmiany systemu podatkowego. To postulat znacznie ważniejszy dla pomorskich wyborców niż ewentualne inwestycje w regionie.

Ponad jedna trzecia z 600 osób pytanych przez sopocką Pracownię Badań Społecznych wymaga od nowego parlamentu obniżenia podatków, a kolejne 13,6 procent respondentów chce uproszczenia systemu podatkowego. Taki jest wynik badania, w którym pytaliśmy o siedem konkretnych spraw, możliwych do załatwienia w nowym Sejmie (trzeba było wskazać jedną; celowo przy tym pominęliśmy w sondażu kwestie bezrobocia czy poprawy sytuacji służby zdrowia, zakładając, że wysoka ranga tych spraw jest oczywista dla wszystkich).

Zaraz po podatkach wyborcy wymieniają pierwszy z konkretnych postulatów regionalnych - jest nim budowa autostrady A-1 łączącej Trójmiasto z południem kraju. Co prawda, ruszyły już pierwsze prace przy odcinku Gdańsk - Nowe Marzy, ale do połączenia z południem Polski potrzebna będzie jeszcze realizacja kilku kolejnych etapów prac. Wygląda więc na to, że nacisk na parlament przyda się jeszcze przez wiele lat.

Co dziewiąty Pomorzanin domaga się odbudowy przemysłu stoczniowego, a co dwudziesty chciałby, aby w Gdańsku powstał stadion piłkarski. Podobnie liczni są zwolennicy dekomunizacji.

Lustracja najmniej interesuje Pomorzan, bo spośród katalogu siedmiu spraw wskazało ją zaledwie 1,4 proc. ankietowanych. W kategorii "inne" największa liczba respondentów wskazała walkę z bezrobociem, poprawę spraw socjalnych i lepsze funkcjonowanie służby zdrowia.

Opinie (101)

 • Najprostszy sposób na obniżenie podatków to:

  Mniej zarabiać !!!
  Ja chcę płacić więcej podatków. Nic nie mam przeciwko temu żeby oddawać państwu 100tys rocznie o ile będzie to kilkanaście procent moich dochodów.

  • 0 0

 • Ale po co upraszczać skalę podatkową (bo ulgi i tak konsekwetnie są likwidowane)?

  I co, tylko jeden PIT formatu A4, z danymi podatnika, kwotą jaką zarobił i jednolitym procentowo podatkiem? Bez żadnych kwot wolnych, progów, obowiązkowych składek? A co zrobić z tą rzeszą urzędników, którzy kontrolują zeznania, prawidłowość odliczeń, progów, itd.? A co z drukarniami, produkującymi tony najróżniejszych PITów, załączników, objaśnień i wyjaśnień? Albo firmami, które wyręczają podatników w wypełnianiu skomplikowanych druków? Nie, nie możemy dopuścić do tego, by stała im się krzywda :)

  No i nie zapominajmy - bogatszemu należy dowalić procentowo większy podatek, niech ma karę za swoją operatywność; ostatecznie bardzo lubimy jęczeć, że jesteśmy biedni i nikomu, kto się stara, żeby zmienić swój los, ułatwiać życia nie trzeba...

  • 0 0

 • podatki

  uprościć w końcy tego molocha jakim jest sys.podatkowy,
  rozwalają mnie texty typu, że jak będzie 3x15 to zapłacimy więcej , kto słyszał o jakiejś propozycji PiS-u w sprawie podatków, ci kolesie prowadza tylko kampanie negatywną i muszę powiedzieć ,że ejstem w głębokim szoku czemu tak robią, tylko platforma przedstawiła rozsądny program i promuje go od wielu miesięcy, zauważcie że PO jako jedyna partia w tym kraju "jedzie po swoim programie" jest to zupełna nowość u nas w kraju , bo tak naprwde o programach innych partii niewiele wiadomo , dlatego 3x15 bo jestem za tym żeby mniej pieniędzy trafiało do Państwowych Łap , żeby więcej pieniędzy ludzie mieli w kiszeni , zlikwidować wszystki ulgi bo wszelkie odstepstwa od prostego sys.podatkowego to tylko powód do istnienia przerośnietego aparatu urzędniczego , przeciez musi byc jakaś pani co policzy tę ulgę i sprawdzi czy jest ok , jak wszyscy wiemy koszt wydania jednej złotówki w tym kraju na cele socjalne to także 1 PLN !!!!!!!! , dziękuje PIS za niejasny program gospo. PiS może zająć się sądownictwem , dziekuję

  • 0 0

 • podatki cd

  widział ktoś wczoraj debatę w POlsat chyba ?
  liderzy tych partii co ledwo łapią się na 5% byli tak strasznie przeciwni 3x15 haha !!! mam wrażnie ,że sa przeciwni tylko dlatego żeby podkreślić swoją obecność
  pytam DLACZEGO to co sprawdza się w innych krajach mam na mysli podatek liniowy miałoby się nie sprawdzić w POLSCE !!!!!!!????? PYTAM !!!! Banda geniuszy tak jakby u nas obowiązywały inne prawa cholera ekonomiczne , tymzasem wszystkie kraje w Uni które maja liniowy już dawno nas wyprzedziły , PYTAM DLACZEGO !!!!!!!

  • 0 0

 • Podatek liniowy...

  Jak pięknie byłoby wypełniać jeden prosty formularz podatkowy...

  Że nawiążę do reklamówki pewnej partii - ciekawe którą nauczycielkę czy kasjerkę hipermarketu stać na korzystanie z ulg podatkowych "na jej maluchy".

  • 0 0

 • Podatki niższe dla wszystkich -

  Zgadzam się, że teoretycznie liniowy jest lepszy. Ale żeby wszyscy na nim zyskali powinien mieć pewnie ok. 10% -a tego nie wytrzymałby budżet. Liniowy 15% to w istocie podwyżka podatków dla milionów obywateli. Dlatego, jako wolnorynkowiec, popieram postulaty podatkowe PiS - bo oznaczają obniżkę podatków dla wszystkich, bez wyjątków.

  • 0 0

 • Semi

  przykro mi to pisać, ale g.. prawda. Te całe podatkowe gadanie to czysty populizm. Te inne kraje po pierwsze wcale nas nie wyprzedziły, bo to zbieranina zupełnie różnych krajów, zaznaczmy, przeważnie malutkich. W czym nas wyprzedziła np Rosja i jak w ogóle się do niej porównać!? A jeśli niektóe nas wyprzedziły, to jest wiele przyczyn i niekoniecznie podatki. po drugie, i ważniejsze. W niemal wszystkich krajach gdzie taki podatek wprowadzono (np Węgry, Słowacja) obowiązuje bardzo wysoki koszt uzyskania liczony ryczałtem w wysokości 2/3 średniej pensji. To znaczy, jesli zarabiasz mniej to w ogóle nie płacisz. U nas takie zupełne zwolnienie podatkowe wg systemu z Węgier dotyczyłoby ok 60% społeczeństwa. W działaniu jest to podobne do naszej kwoty wolnej od podatku, która wg PO ma zostać zlikwidowana. To oznacza, że tam też jest to podatek quasi progresywny. I JEST TO ZUPEŁNIE CO INNEGO NIŻ PODATEK LINIOWY PO, w związku z tym to gówniany przykład i głupie gadanie.

  Prawda jest zupełnie prosta
  Najłatwiej powiedzieć "obniżcie podatki" bo to polityczny samograj. Jednak biorąc dziś efektywną stopę opodatkowania i preferencyjne stawki VAT na towary podstawowej potrzeby, jest to PO PROSTU PRAWDA, ŻE WIĘKSZOŚĆ OBYWATELI ZAPŁACI WIĘKSZE PODATKI.

  Co do rzeczywistych skutków ekonomicznych tego podatku, to szkoda mi się rozwodzić. Ale zapytaj dziadka, co opowiadał mu jego dziadek itp itd. Jak się da bogatym więcej... to po prostu będą jeszcze bogatsi. I koniec. Całe te sofizmaty, że jak wtedy wzrośnie, to jak zmaleje stopa bezrobocia, i jak zdecydują się podzielić, to może poprawi się biednym, są właśnie takie jak i może i gdyby, spreparowane na maluczkie umysły.

  • 0 0

 • Skończyć raz na zawsze z płaceniem podatków od wirtualnych pieniędzy. Jest wpływ i kasa na koncie jest podatek. Gnój inwestor nie zapłacił - nie ma podatku.

  • 0 0

 • nemo mnie się już nie chce po raz kolejny udowadniać, że sofizmatami posługujesz się Ty (a raczej argumentujesz opierając się na fałszywych przesłankach, z pominieciem modeli ekonomicznych). Ja tylko po raz kolejny chciałbym się Ciebie zapytać o sensowną alternatywę, i nie przyjmuję odpowiedzi, że w "dalekiej przyszłości może świat będzie idealny". Rozwiązanie jakie proponujesz na tu i teraz proszę - jest źle - temu nie zaprzeczysz, jak zrobić, żeby było lepiej?

  • 0 0

 • Jakie wyższe?

  REalna stopa oprocentowania PIT jest w granicach 16%. Więc obniżka do 15% to już jakiś spadek a nie wzrost. Oczywiście bogaci zyskają najwiecej (pomimo likwidacji ulg), ale mniej zamożni takze. Rozkład kożyści już taki jest...
  Inna rzecz to debilna reklama PiS (and bondage ;-)).znikajace lekarstwa, zabawki itd.
  * w budzecie domowym chyba nikt nie kupuije tylko lekarstw i rzeczy dla dzieci. Większość art ma VAt 22% i duży udział w wydatkach domowych (żywność, media, usługi), zatem obniżka podatku zrekompensuje z dużą górką podwyżkę VAtu na leki, i art dla dzieci, których udział w przeciętn ych wydatkach jest niewielki.
  *, jak widze ,że kandydat nie jest tego w stanie obliczyć, to po prostu mam go w dupie.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.