We wrześniu ruszy budowa trzygwiazdkowego hotelu IBB Blue Hotel Gdańsk, który kosztem 11 mln euro powstanie w przebudowanych kamienicach na rogu Długiego Targu i ul. Mieszczańskiej . Polsko-niemiecka firma deweloperska Von der Heyden Group zapowiada, że hotel przyjmie pierwszych gości wiosną 2017 r.
Czy Trójmiasto potrzebuje nowych hoteli?
- Nie przypuszczam, aby ktoś wygenerował jakiś ciekawszy pomysł na tę nieruchomość, niż hotel. Co w końcowym efekcie będzie dołożone do tej usługi, czy to ma być miejsce bardziej konferencyjne, czy bardziej luksusowe, zależy od pomysłowości inwestorów - mówił nam kilka dni temu Łukasz Żelewski.
Czytaj także: 10 kamienic w centrum Gdańska znów na sprzedaż
Nie wiadomo, czy wizja ARP się spełni, wiadomo natomiast, że tuż po wakacjach przy Długim Targu ruszą prace budowlane przy budowie innego hotelu - IBB Blue Hotel Gdańsk.
Będzie w nim 88 pokoi oraz apartamentów zlokalizowanych na czterech piętrach. W budynku będzie prawie 1 tys. m kw. powierzchni na dodatkowe usługi hotelowe, takie jak restauracja, centrum odnowy oraz butiki.
Operatorem hotelu będzie sieć hotelowa IBB Hotel Collection (IBBHC), która w Polsce zarządza dwoma czterogwiazdkowymi hotelami: IBB Grand Hotel Lublinianka w Lublinie, oraz IBB Hotel Andersia w Poznaniu. Oba zostały wybudowane przez tę samą firmę, która inwestuje w Gdańsku: Von der Heyden Group.
Więcej o inwestycjach hotelowych w historycznym śródmieściu Gdańska przeczytasz w artykule : Nowe hotele w centrum Gdańska.
Pierwsze informacje o adaptacji budynków przy Długim Targu na hotel pojawiły się prawie 10 lat temu. W 2006 roku firma deweloperska Von der Heyden Group kupiła w przetargu od Banku Millenium trzy przylegające do siebie kamienice zlokalizowane na rogu Długiego Targu i ul. Mieszczańskiej.
Szef dewelopera tłumaczy przyczyny, dla których na rozpoczęcie inwestycji w Gdańsku trzeba było czekać tak długo:
- Początkowo nasze plany zostały pokrzyżowane przez kryzys finansowy, w wyniku którego zaprzestano finansowania projektów hotelowych w Europie i w Polsce w szczególności. Następnie Von der Heyden Group skupił się na innych projektach, np. w Monachium czy w Poznaniu, które wymagały 100 proc. naszej uwagi - tłumaczy Sven von der Heyden, właściciel Von der Heyden Group.
W połowie lutego zakończyły się negocjacje dotyczące finansowania inwestycji i deweloper podpisał w tej sprawie umowę z Alior Bankiem. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 11 mln euro, czyli ok. 47 mln zł.
Projekt adaptacji kamienic powstaje w trójmiejskiej pracowni Architectonica. Tworzą go architekt Michał Skwarło oraz Tomasz Wojtkowiak, który odpowiada za wnętrza.
Charakterystyczne fasady budynku zostaną zachowane, jednocześnie wnętrza będą miały charakter współczesny.
Deweloper jest w trakcie przygotowywania dokumentacji technicznej i prac przygotowawczych do zorganizowania przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji.
Rozpoczęcie prac budowlanych planuje się na wrzesień 2015 r., a zakończenie na wiosnę 2017 r.
VdHG działa w Polsce od ok. 25 lat, ma na swoim koncie liczne projekty deweloperskie w Warszawie (m.in. biurowiec Mysia 5), Poznaniu (kompleks biurowo-hotelowy Andersia) i Lublinie (Grand Hotel Lublinianka).