Fakty i opinie

Pobito aktywistów LGBT+ w Gdańsku

Opis zdarzenia obiegł media społecznościowe. Czytelnicy poinformowali nas o incydencie w Raporcie z Trójmiasta.
Opis zdarzenia obiegł media społecznościowe. Czytelnicy poinformowali nas o incydencie w Raporcie z Trójmiasta. czytelnik/Raport z Trójmiasta

Dwie osoby ucierpiały wskutek napaści, do której doszło w środę w parku ReaganaMapka w Gdańsku. Jak twierdzą poszkodowani, napastnicy zarzucili im promowanie "ideologii LGBT". Wydarzenia rozegrały się podczas spotkania aktywistów z grupy Homokomando Trójmiasto, którzy uczestniczyli w  zajęciach sportowych.Jesteś świadkiem fizycznej napaści na drugą osobę. Co robisz?

udaję, że nic nie widzę i uciekam 29%
uciekam w bezpieczne miejsce i dzwonię na policję 31%
nagrywam film, żeby był dowód i dzwonię po służby 17%
pomagam zaatakowanym na własną rękę 23%
zakończona Łącznie głosów: 2402
O incydencie zostaliśmy poinformowani w Raporcie z Trójmiasta. Jeden z naszych czytelników zamieścił tam screen z portalu społecznościowego, gdzie opisano zajście.

Jak relacjonują poszkodowani, w środę, przed godziną 19, podczas gdy aktywiści spotkali się na treningu w parku Reagana w Gdańsku, napadła ich grupa "30 zamaskowanych mężczyzn".

- Chcieli nas zlać za promowanie "ideologii LGBT" - opisują przedstawiciele Homokomando Trójmiasto.
Z ich relacji wynika, że w wyniku ataku ucierpiały dwie osoby, które ostatecznie trafiły na Szpitalny Oddział Ratunkowy.


Napastnicy zaczęli bić ćwiczących mężczyznSprawa została zgłoszona na policję.

- W środę, po godzinie 19 policjanci zostali powiadomieni, że w parku Reagana zaatakowani zostali dwaj mężczyźni, którzy z innymi osobami ćwiczyli na urządzeniach znajdujących się na wolnym powietrzu. Wstępnie wiemy, że do pokrzywdzonych podbiegła grupa osób, która zaczęła bić ćwiczących mężczyzn. Po chwili sprawcy uciekli - relacjonuje nadkom. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Potwierdza, że dwaj pokrzywdzeni mężczyźni trafili do szpitala na badania.

- Na miejsce skierowano natychmiast kilka patroli policyjnych, które przeszukały pas nadmorski. Jeszcze wczoraj przejrzano pierwsze zapisy z monitoringu, dziś będziemy zabezpieczać kolejne nagrania. W czynności zaangażowano policjantów prewencji, dochodzeniowo-śledczych oraz operacyjnych. Policjanci ustalają dokładne okoliczności zdarzenia i dążą do tego, żeby jak najszybciej zatrzymać jego sprawców - zapewnia gdańska policjantka.

Kim są członkowie Homokomando Trójmiasto?Przedstawiciele Homokomando Trójmiasto, jak sami o sobie piszą, są "gejowską drużyną sportową". Aktywiści raz w tygodniu spotykają się, by uczestniczyć w zajęciach sportowych na świeżym powietrzu. Podczas wydarzenia w widocznym miejscu umieszczona jest tęczowa flaga.

- Nie damy się zastraszyć. Będziemy trenować dalej - tak jak wcześniej. Będziemy dalej uczestniczyć w protestach w obronie praw człowieka, chodzić dumnie z tęczowymi flagami. Domagać się traktowania jak ludzie. Bo jesteśmy ludźmi, nie ideologią - podsumowują przedstawiciele kolektywu aktywistów.

Opinie wybrane