• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pociąg Słoneczny wróci na tory?

Maciej Korolczuk
19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (54)
Najnowszy artykuł na ten temat Piętrusem do Warszawy w 3 godz. za 60 zł
Jest szansa, że w tym roku Pociąg Słoneczny znów połączy stolicę z Trójmiastem i Ustką. Jest szansa, że w tym roku Pociąg Słoneczny znów połączy stolicę z Trójmiastem i Ustką.

Jest szansa, że w wakacje - po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa - Koleje Mazowieckie przywrócą kolejowe połączenie przez Trójmiasto między Warszawą a Ustką. Popularny Pociąg Słoneczny miałby wozić pasażerów codziennie od 25 czerwca do końca sierpnia. O tym, czy tak się stanie, w dużej mierze zadecyduje liczba zakażeń i ewentualne zniesienie obostrzeń w podróżowaniu.Czy w czasie pandemii podróżowałe(a)ś koleją?

Panujące w Trójmieście mrozy nie wszystkich skłaniają do myślenia o sezonie letnim. Jednak to właśnie teraz, na początku roku, zapadają decyzje o funkcjonowaniu transportu publicznego latem.

Właśnie się okazało, że latem na tory może wrócić Pociąg Słoneczny - jedno z najpopularniejszych wakacyjnych połączeń kolejowych w kraju. Nad morze od 15 lat jeździli nim mieszkańcy centralnej Polski, przyczyniając się do rozwoju turystyki w Trójmieście.

Zaletami zestawionego z piętrowych wagonów Bombardiera Pociągu Słonecznego była niska cena przejazdu (45 zł do Trójmiasta i 60 zł do Ustki) i możliwość przewozu rowerów.

Jednorazowo przewoził on nawet 2 tys. pasażerów. W całym 2019 r. podróżowało nim blisko 130 tys. osób, a rok wcześniej - 122 tys.

  • Wagony Pociągu Słonecznego mają dwa poziomy i są klimatyzowane.
  • Sprzedaż biletów bez miejscówek okazała się w dobie pandemii przeszkodą, której - ze względu na bezpieczeństwo podróżnych - nie dało się przeskoczyć i połączenie w 2020 r. zostało zawieszone.
  • Pociąg miałby wrócić na tory już w najbliższe wakacje.
  • W dużej mierze od sytuacji pandemicznej zależy, czy tak się stanie.

Koronawirus zawiesił połączenieW ubiegłym roku Słoneczny nie wyjechał na tory. Przedstawiciele Kolei Mazowieckich tłumaczyli bowiem, że ze względu na sprzedaż biletów bez miejscówek w czasie pandemii i wynikających z niej obostrzeń nie są w stanie policzyć podróżnych.

- Pociąg Słoneczny w drodze do Ustki zatrzymuje się na kilkunastu stacjach i przystankach osobowych, na których odbywa się rotacja podróżnych. W tej sytuacji zarówno kontrola składu pod względem jego zapełnienia, jak również każdorazowe zliczanie podróżnych na każdej stacji pośredniej (przystanku), są po prostu niemożliwe do wykonania. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym kontrolę frekwencji jest specyfika sprzedaży biletów. W odróżnieniu od przewoźników dalekobieżnych spółka KM nie ma możliwości prowadzenia sprzedaży biletów na ściśle określone miejsca - mówiła w połowie ubiegłego roku Donata Nowakowska, rzecznik Kolei Mazowieckich.

Szansa, że Słoneczny wróci na toryTeraz pojawiła się szansa, że połączenie w 2021 r. zostanie przywrócone. Jak informuje branżowy portal rynek-kolejowy.pl, przewoźnik planuje wykonywać przejazdy na trasie Warszawa Zachodnia - Ustka (przez Trójmiasto) - także w relacji powrotnej - codziennie w okresie letnich wakacji szkolnych, w terminie od 25 czerwca 2022 r. do 31 sierpnia 2026 r.

Pociąg miałby wyjeżdżać z Warszawy Zachodniej o godz. 7:00, by do Gdańska Głównego dotrzeć po niewiele ponad trzech godzinach jazdy (godz. 10:19). Niespełna pół godziny później pociąg wjeżdżałby do Gdyni Głównej (10:43), a tuż przed południem meldował się w Słupsku (11:57). Docelowo do Ustki docierałby o 12:19, by o 13:35 udać się w drogą powrotną. Do Warszawy wracałby ok. 19:00.

Między Warszawą a Trójmiastem pociąg ma się zatrzymywać na 10 stacjach: w Tczewie, Malborku, Prabutach, Iławie, Działdowie, Mławie, Ciechanowie, Nasielsku, Nowym Dworze Mazowieckim i Legionowie.

O tym, czy połączenie zostanie przywrócone, w dużej mierze zadecydują najbliższe miesiące i ewentualne zniesienie ograniczeń w podróżowaniu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (54)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.