Fakty i opinie

Pociąg retro jeździł po Pomorzu

Równo o godz. 9:30 z Gdańska Głównego wyruszył pociąg retro na trasę po bajpasie kartuskim. Lokomotywa SM42 kursowała przez cały dzień z podczepionymi czterema wagonami w charakterystycznym, ciemnozielonym kolorze. W jednym z nich był nawet WARS. Skład kilkukrotnie pokonał trasę między Kartuzami a Kokoszkami, gdzie organizowane były festyny, podczas których można było wygrać bilety na przejazd.Aktualizacja godz. 14:55 Pociąg retro pożegnał już Gdańsk-Kokoszki i odjechał do Kartuz, a następnie do Gdańska - wyruszając tym samym w ostatnią dziś podróż po przyszłym Bajpasie Kartuskim.

Aktualizacja godz. 12:59 Pociąg retro pojechał z mieszkańcami Kokoszek, którzy wygrali wcześniej bilety na festynie, do Kartuz. W tym czasie podczas spaceru trasą dawnego (i przyszłego) nasypu kolejowego z Kokoszek do Kiełpinka przedstawiciele PKM pokazali zainteresowanym bajpasem kartuskim miłośnikom kolei teren inwestycji.

Aktualizacja godz. 11:37 Pociąg retro dojechał do stacji Gdańsk-KokoszkiMapka, gdzie odbywa się festyn dla mieszkańców i fanów kolei.
Wydarzenie zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w naszym kalendarzu imprez.

Czy wiesz czym jest bajpas kartuski?

nie, nie mam pojęcia 34%
raczej nie, ale chętnie się dowiem 11%
raczej tak, choć nie w 100 proc. 15%
tak, interesuję się tym tematem 40%
zakończona Łącznie głosów: 890

Zabytkowa lokomotywaPiątkowe przejazdy odbywają się częściowo po trasie PKM i dalej po bajpasie kartuskim, którego modernizacja wkrótce się rozpocznie.

Z tej okazji na tory wyjechała zabytkowa lokomotywa z historycznymi wagonami retro.

Lokomotywy SM42 były najpopularniejszą serią lokomotyw spalinowych w Polsce (w grudniu 2009 r. istniały 1224 egzemplarze, w tym 867 w barwach PKP Cargo). SM42 to także pierwsze krajowe lokomotywy spalinowe większej mocy.

Pociąg "Borsuk" składa się z wagonów 1. i 2. klasy w historycznych, oliwkowych barwach. Taka kolorystyka wagonów obowiązywała w latach 80. XX wieku. Również lokomotywa jest historyczna. Pociąg poprowadzi maszyna SM42 w zielonym malowaniu z pomarańczowym pasem. Skład wygląda jak z dawnych czasów.
Pociąg "Borsuk" składa się z wagonów 1. i 2. klasy w historycznych, oliwkowych barwach. Taka kolorystyka wagonów obowiązywała w latach 80. XX wieku. Również lokomotywa jest historyczna. Pociąg poprowadzi maszyna SM42 w zielonym malowaniu z pomarańczowym pasem. Skład wygląda jak z dawnych czasów. fot. Arnold Szymczewski / Trojmiasto.pl

Bilety do wygrania na festynach przy dworcach kolejowychPierwsza pula kartonowych biletów na piątkowe wydarzenie rozeszła się jak świeże bułeczki. Można je było wygrać, śledząc profil PKM na Facebooku.

Kolejne bilety można wygrać w piątek, 4 czerwca, na organizowanych przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej i Kartuzy Stolica Kaszub festynach przy dworcach kolejowych w Gdańsku-Kokoszkach i Kartuzach.

Na kursy między Kokoszkami a Kartuzami przygotowano kartonowe bilety.
Na kursy między Kokoszkami a Kartuzami przygotowano kartonowe bilety. fot. PKM
Rozkład jazdy pociągu retro:

  • Gdańsk Główny (9:30) - Kartuzy (10:43) - Kokoszki (11:23),
  • Kokoszki (11:39) - Kartuzy (12:26),
  • Kartuzy (12:43) - Kokoszki (13:24),
  • Kokoszki (13:40) - Kartuzy (14:43) - Gdańsk Główny (16:12),
  • Gdańsk Główny (16:30) - Gdynia Główna (17:25) - Gdańsk Główny (18:00).

Tzw. bajpas kartuski to kolejowy objazd, którym będą jeździły pociągi podczas elektryfikacji linii PKM, jak i rozbudowy oraz elektryfikacji linii 201 należącej do Polskich Linii Kolejowych.
Tzw. bajpas kartuski to kolejowy objazd, którym będą jeździły pociągi podczas elektryfikacji linii PKM, jak i rozbudowy oraz elektryfikacji linii 201 należącej do Polskich Linii Kolejowych. graf. Trojmiasto.pl

Opinie wybrane


wszystkie opinie (110)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »