• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pociąg zachęca do wzięcia udziału w wyborach

Ewelina Oleksy
23 września 2023, godz. 09:00 
Opinie (381)
  • Pociąg zachęca do wzięcia udziału w wyborach 15 października.
  • Pociąg zachęca do wzięcia udziału w wyborach 15 października.

"Nie śpij, bo cię przegłosują" - pociąg z takim hasłem, zachęcającym do udziału w październikowych wyborach, kursuje po pomorskich trasach. To element kampanii profrekwencyjnej, w którą włączył się samorząd województwa.Wszystko o wyborach do Sejmu i Senatu - nasz serwis wyborczyIdziesz głosować w wyborach?

Hasłem "nie śpij, bo cię przegłosują" oklejono dwa składy spółki Polregio. Pojawiło się też ono w formie plakatów i naklejek na pomorskich pociągach i autobusach.

- To hasło już raz budziło Polaków w 1989 roku. A nadchodzące wybory są moim zdaniem równie ważne, jak wtedy, gdy po raz pierwszy wspólnie decydowaliśmy, czy będziemy żyć w Polsce wolnej i demokratycznej. Dziś znów stajemy przed ważnym wyborem, który nada kierunek Polsce na nadchodzące lata. I tym bardziej - zamiast jedynie narzekać czy gardłować - powinniśmy po prostu zagłosować. To nasz przywilej, ale też nasz wspólny obowiązek - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
  • Pociąg zachęca do wzięcia udziału w wyborach 15 października.
  • Gdańsk prowadzi profrekwencyjną akcję.
Kampania "nie śpij, bo cię przegłosują" zapoczątkowana została przez miasto Gdańsk, ale przyłączyły się też do niej inne miasta, m.in: Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.

W inicjatywę angażują się osoby ze świata nauki, kultury, dziennikarstwa czy organizacji pozarządowych.Chcą, by padł rekord frekwencjiWarto przypomnieć, że frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. Potem te wyniki były zawsze niższe.Wielki wyborczy budzik odlicza czas do wyborówCelem akcji "nie śpij, bo cię przegłosują" jest pobicie rekordu frekwencji z 1989 roku, a przede wszystkim zachęcenie każdej uprawnionej osoby do wzięcia udziału w wyborach.

Jak zmienić miejsce do głosowania w wyborach bez wychodzenia z domu Jak zmienić miejsce do głosowania w wyborach bez wychodzenia z domu

W ramach akcji ostatnio w centrum Gdańska stanął wielki wyborczy budzik, który odlicza czas, jaki pozostał do wyborów. Odbędą się one 15 października.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (381)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane