• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Pocięli "Zaślubiny Polski z morzem" i zrobili torby

szym
9 lutego 2023, godz. 07:00 
Opinie (48)
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.
 • Stary baner dostał drugie życie. Powstały z niego torby.

Olbrzymi baner reklamujący wystawę sprzed lat został przerobiony na torby. Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zlecili pocięcie, a potem przetworzenie zalegającej w magazynie płachty, na której umieszczono motywy z obrazu "Zaślubiny Polski z morzem", autorstwa Henryka Uziembły.1
miejsce: Pracownie krawieckie
Pracownia projektowo-krawiecka emwudesign
Gdańsk, Tytusa Chałubińskiego 25D
8.8


Masz w swojej szafie rzeczy "z drugiej ręki"?

Baner z elementami popularnego obrazu, który powstał w celu promocji wystawy związanej z obchodami rocznicy zaślubin Polski z morzem, przez długie lata przechowywany był w magazynie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Pracownicy placówki postanowili jednak dać mu drugie życie, stosując tzw. upcykling, czyli wtórne przetwarzanie odpadów.

Płachta trafiła więc w ręce Spółdzielni Socjalnej Zeroban, która w kilka dni z niewykorzystywanego już i bezużytecznego elementu reklamowego stworzyła oryginalne torby. Okazją do wspólnej akcji była zbliżająca się 103. rocznica powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk.

Henryk Uziembło był jednym z wielu malarzy, którzy uwiecznili moment zaślubin Polski z morzem, dokonanych w 1920 r. przez gen. Józefa Hallera, ale to właśnie jemu powierzono przygotowanie graficzne aktu upamiętniającego to wydarzenie. Henryk Uziembło był jednym z wielu malarzy, którzy uwiecznili moment zaślubin Polski z morzem, dokonanych w 1920 r. przez gen. Józefa Hallera, ale to właśnie jemu powierzono przygotowanie graficzne aktu upamiętniającego to wydarzenie.
Jak się okazało, przerobienie baneru z grafiką przedstawiającą zaślubiny Polski z morzem nie było trudne.

- Mieliśmy do czynienia z prostym, ale za to oryginalnym wzorem. Na początku pocięliśmy baner na odpowiedniej wielkości kawałki, potem dopasowaliśmy wzory tak, aby nie wprowadzać chaosu i zachować pamiątkową treść lub cząstki wyrazów. Na końcu dopasowaliśmy kolory nitek i dodatków - mówi Patrycja Surowiec, członkini zarządu Spółdzielni Socjalnej Zeroban.
 • Efekty pracy nad starym banerem. Powstały torby.
 • Efekty pracy nad starym banerem. Powstały torby.
 • Efekty pracy nad starym banerem. Powstały torby.
W efekcie powstało 11 toreb. Muzealnicy podkreślają, że celem realizacji upcyklingowego projektu była promocja postawy zero wastefair trade oraz idei ekonomii społecznej i wsparcie lokalnej przedsiębiorczości.

Torby to nie tylko recykling, ale i pomoc- Dziś już wiemy, że nie warto wyrzucać. Poprzez tak proste działanie pomagamy również osobom wykluczonym z rynku pracy, które na co dzień tworzą Spółdzielnię Socjalną Zeroban - tłumaczy Marek Jankowski, kierownik Działu Promocji NMM. Uszyte torby trafią teraz do muzealnych gości. - Chcemy podzielić się wytworzonym dobrem i przekazać je dalej, tak aby idea wtórnego przetwarzania odpadów stała się inspiracją dla innych - dodaje Marek Jankowski.


Torby można wygrać biorąc udział w konkursach ogłaszanych na muzealnych profilach w mediach społecznościowych.

Torby ze starych żagli na Politechnice GdańskiejCo ciekawe, Narodowe Muzeum Morskie to niejedyna instytucja, której bliska jest idea upcyklingu. Politechnika Gdańska postanowiła bowiem dać drugie życie starym żaglom.

Stare żagle dostały drugie życie - wykonano z nich mocne torby. Stare żagle dostały drugie życie - wykonano z nich mocne torby.
Po recyklingu powstały z nich mocne torby, wykończone nicią żeglarską. Gadżety można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni.

szym

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane