Fakty i opinie

stat

Początek rozmów o nowej Starowiejskiej

Większość ankietowanych uważa, że ul. Starowiejska w Gdyni ma wyjątkowy klimat, ale wiele jest jeszcze na niej do zrobienia.
Większość ankietowanych uważa, że ul. Starowiejska w Gdyni ma wyjątkowy klimat, ale wiele jest jeszcze na niej do zrobienia. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Miała być ogólna dyskusja, ale pierwsze warsztaty na temat zmian na ul. Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni znowu zdominował jeden temat: samochody i niebezpieczne przejścia dla pieszych. Uczestnicy domagają się też więcej zieleni i równych chodników.Jak często bywasz na ul. Starowiejskiej w Gdyni?

praktycznie codziennie

23%

kilka razy w miesiącu

30%

okazjonalnie

41%

nigdy nie była(e)m

6%
Najpierw było wypełnianie ankiet, a teraz przyszedł czas na warsztaty. Do 30 czerwca gdyńscy urzędnicy chcą się wsłuchiwać w głos mieszkańców i gości, by ul. Starowiejska odzyskała dawny blask. Obecnie przez lata ulica woła o remont lub przebudowę, głównie głosami mieszkańców i przedsiębiorców. Dali oni wyraz swojemu niezadowoleniu na ostatnim spotkaniu, które miało być pierwszymi warsztatami, które pokażą, jakie zmiany są najważniejsze.

- To nie tylko dyskusja, ale przede wszystkim tworzenie rozwiązań dla ulicy Starowiejskiej. Będą się mogli do nich odnieść wszyscy gdynianie, a władze miasta uwzględnią je podejmując decyzję o tym, jak ul. Starowiejska powinna się zmieniać - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni, który podkreśla, że wyważone muszą zostać zarówno głosy mieszkańców, jak i przedsiębiorców czy osób po prostu bywających na ul. Starowiejskiej.

Bezpieczeństwo i równe chodnikiNa makiecie ulicy zaznaczano problemy zgłoszone przez jej użytkowników.
Na makiecie ulicy zaznaczano problemy zgłoszone przez jej użytkowników. mat. prasowe
Pierwsze spotkanie pokazało, że biorący w nim udział mają różne oczekiwania. Część osób wskazywała na problemy z parkowaniem, inni z kolei przekonywali, że samochodów jest na Starowiejskiej za dużo.

Zgodzono się natomiast, że skrzyżowania ul. Starowiejskiej z ul. 3 Maja zobacz na mapie GdyniWładysława IV zobacz na mapie Gdyni są niebezpieczne, zwłaszcza dla pieszych. Praktycznie wszyscy chcą też poprawy ich komfortu, choć nie ma jeszcze konsensusu, czy powinno się to skończyć tylko remontem chodników, czy może większym obszarem przeznaczonym dla pieszych. Nie ma za to przeciwników zwiększenia zieleni na ulicy w postaci nowych drzew, krzewów czy trawników.

Prowadzący warsztaty dla mieszkańców architekci dr Monika Arczyńska i dr Łukasz Pancewicz mają więc przed sobą jeszcze dużo pracy. Na makiecie ulicy umieszczono bowiem szereg znaczników, oznaczających zgłoszone przez uczestników problemy.

- W trakcie kolejnych spotkań chcemy określić, jaki zakres działań spełni potrzeby i oczekiwania jej użytkowników. Być może ulicy wystarczy zwykła modernizacja: dozielenienie, poprawa stanu nawierzchni i wprowadzenie małej architektury. Dyskutowaliśmy dużo o kwestii parkowania samochodów. Padały głosy wskazujące na zróżnicowany charakter ulicy, składający się z trzech części, rozdzielonych skrzyżowaniami. Pozwala to na myślenie o tym, jak różnicować intensywność ruchu na ulicy - zauważa dr Łukasz Pancewicz.
Uczestnicy warsztatów to osoby regularnie korzystające z ul. Starowiejskiej.
Uczestnicy warsztatów to osoby regularnie korzystające z ul. Starowiejskiej. mat. prasowe

Opinie (188) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.