Fakty i opinie

stat

Podał adres swojej matki i nie stawił się na kwarantannie

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?

Mężczyzna miał przebywać na kwarantannie domowej. Podał jednak adres swojej matki i zniknął.
Mężczyzna miał przebywać na kwarantannie domowej. Podał jednak adres swojej matki i zniknął. Fot. Anna Bobrowska / KFP

Miał zostać poddany kwarantannie, podał adres swojej matki i zniknął. Policjanci z Gdyni od kilku dni szukają mężczyzny, który niedawno wrócił do Polski i powinien przebywać w izolacji. Sanepid nałożył na niego już 5 tys. złotych kary, możliwe jednak, że na takiej sumie się nie skończy.Czy znasz kogoś, kto przebywa lub przebywał na kwarantannie?

tak, to bliska mi osoba 20%
tak, to mój sąsiad 14%
nie 60%
ja przebywam na kwarantannie 6%
zakończona Łącznie głosów: 1102
W związku z epidemią koronawirusa od 15 marca osoby powracające do Polski mają obowiązek przejść dwutygodniową kwarantannę. Odbywa się ją pod adresem, który wcześniej wpisało się w karcie lokalizacyjnej. Wszystko po to, by w przypadku stwierdzenia zakażeniem COVID-19 służby sanitarne mogły łatwiej odizolować taką osobę i nie dopuścić do zwiększenia liczby zachorowań.

Tych przepisów do serca nie wziął sobie jednak pewien mężczyzna, który niedawno wrócił do Polski, a w karcie wpisał adres swojej matki, mieszkającej na Oksywiu. I zniknął.

- Pod wskazanym adresem matka mężczyzny poinformowała, że nie wie, gdzie przebywa syn. Nie odbierał również podanego w karcie telefonu - mówi Jarosław Biały z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

W Gdyni nie było wcześniej takiego przypadkuJak podkreśla lek. med. Tomasz Kiliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni, to pierwszy taki przypadek w tym mieście, kiedy osoba wracająca spoza granic kraju do Polski podaje nieprawdziwy adres pobytu.

- Na mężczyznę została nałożona kara administracyjna w wysokości 5 tys. złotych za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. Jeżeli nadal nie zastosuje się do obowiązku kwarantanny, PPIS w Gdyni będzie prowadził dalsze postępowanie w tej sprawie - mówi Tomasz Kiliński.
Koronawirus - wszystko o walce z epidemią SARS-Cov-2 w Trójmieście

Służby sanitarne nie informują przy tym, od kiedy mężczyzna powinien przebywać na dwutygodniowej kwarantannie. Namierzeniem go natomiast zajmują się funkcjonariusze.

Kwarantanna - co wolno, a czego nie wolno?Kwarantannę odbywa się pod adresem, który został wskazany przez daną osobę w tzw. karcie lokalizacyjnej. Jeśli kwarantannę odbywa się w domu, należy stosować się do poniższych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz GIS:

 • Nie wychodź z domu, nawet po drobne zakupy czy po to, by wyrzucić śmieci.
 • Jeśli masz pod swoją opieką zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny przekaż je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.
 • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ludzi do domu.
 • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 m.
 • Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
 • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy; jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
 • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
 • Zachowaj zasady higieny.
 • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów.
 • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.
 • W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.
 • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom Inspekcji Sanitarnej.
 • W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
 • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ skorzystaj z teleporady.
 • Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ.


Koronawirus: jak się zachować, jeśli podejrzewamy zarażenie?

 • z podejrzeniem koronawirusa nigdy nie powinniśmy zgłaszać się do lekarza rodzinnego ani na szpitalne oddziały ratunkowe
 • w przypadku wątpliwości zadzwonić na całodobową infolinię NFZ - 800 190 590 lub telefonicznie skontaktować się z właściwą ze względu na miejsce zamieszkania/obecnego pobytu powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną

Stacje sanitarno-epidemiologiczne w Trójmieście:

Wojewódzka SSE w Gdańsku ul. Dębinki 4, tel. 605602195

Powiatowa SSE Gdańsk ul. Wałowa 27, tel. 698941776

Powiatowa SSE Gdynia ul. Starowiejska 50, tel. 605462480

Powiatowa SSE Sopot ul. Kościuszki 23, tel. 663399599

Graniczna SSE w Gdyni ul. Kontenerowa 69, tel. 608358721

Opinie (199) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.