• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podkarpacki artysta namaluje mural w Oliwie

Arnold Szymczewski
12 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 
Arkadiusz Andrejkow to podkarpacki artysta, który specjalizuje się m.in. w muralach na stodołach. Teraz przeniesie fotografie dawnych mieszkańców Oliwy na ścianę budynku obok ratusza. Arkadiusz Andrejkow to podkarpacki artysta, który specjalizuje się m.in. w muralach na stodołach. Teraz przeniesie fotografie dawnych mieszkańców Oliwy na ścianę budynku obok ratusza.

W ramach projektu "Tworzymy kolaże. Sklejamy historie" na budynku tuż obok oliwskiego ratuszaMapka powstanie wyjątkowy mural. Podkarpacki artysta Arkadiusz Andrejkow przeniesie archiwalną fotografię, przedstawiającą mieszkańców dawnej Oliwy, na ścianę budynku. Prace potrwają dwa dni. 23 listopada odbędzie się także spotkanie z Arkadiuszem AndrejkowemOliwskim Ratuszu Kultury.Co sądzisz o zdobieniu muralami różnych elewacji w mieście?

Arkadiusz Andrejkow to artysta młodego pokolenia pochodzący z Sanoka na Podkarpaciu. Specjalizuje się w wielkoformatowych malowidłach na drewnianych ścianach podkarpackich stodół.

Dawni mieszkańcy Oliwy na muralu22 listopada, na zaproszenie Fundacji Machina Zmian i Fundacji Wspólnota Gdańska, Arkadiusz Andrejkow przyjedzie do Gdańska, by namalować na ścianie budynku obok Oliwskiego Ratusza Kultury wyjątkowy mural.

- Podczas pobytu artysta przeniesie archiwalną fotografię, przedstawiającą mieszkańców i mieszkanki dawnej Oliwy, na ścianę budynku przy Oliwskim Ratuszu Kultury - mówi Sylwia Kunze z Fundacji Machina Zmian.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Tworzymy kolaże. Sklejamy historie", które już po raz trzeci jest realizowane przez Fundację Machina Zmian, tym razem w partnerstwie z Fundacją Wspólnota Gdańska (prowadzącą Oliwski Ratusz Kultury) i Radą Dzielnicy Oliwa.

- Powstanie muralu to okazja do odbycia swoistej podróży w czasie, w towarzystwie dawnych mieszkanek i mieszkańców Oliwy. Tym wydarzeniem rozpoczynamy tworzenie Szlaku Archiwalnych Fotografii Gdańska - mówi prezes Fundacji Machina Zmian i pomysłodawczyni akcji Sylwia Biernacka.
Mural powstanie na ścianie budynku sklepu spożywczego, który znajduje się obok oliwskiego ratusza. [zdjęcie poglądowe i archiwalne] Mural powstanie na ścianie budynku sklepu spożywczego, który znajduje się obok oliwskiego ratusza. [zdjęcie poglądowe i archiwalne]

Trwa wybieranie zdjęćZ otrzymanych archiwalnych fotografii przedstawiciele fundacji wybrali dwie, które zostały przesłane do Arkadiusza Andrejkowa.

- Jedna z nich zostanie przeniesiona na ścianę budynku w formie muralu o wysokości 2-3 metrów - precyzuje Sylwia Kunze.

Arkadiusz Andrejkow: Swoje charaktery staram się umieszczać na podłożach, które już same w sobie są gotowymi obrazamiJak przyznaje artysta Arkadiusz Andrejkow, w muralach pociąga go surowość i naturalność, a swoje charaktery stara się umieszczać na podłożach, które już same w sobie są praktycznie gotowymi obrazami.

- Inspirują mnie fotografie starych ludzi. Przede wszystkim dlatego, że ich twarze są przepełnione kontrastami światła i cienia, co pozwala na szybkie "nakreślenie" charakteru konkretnej osoby. Nie wykonuję szkiców i projektów. To album z fotografiami jest dla mnie pewnego rodzaju szkicownikiem. Wiele zdjęć przerabiałem już po kilkanaście razy - mówi Arkadiusz Andrejkow.

Wydarzenia

Spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem

spotkanie

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (63)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane