Fakty i opinie

Podpisali umowę, ale od dwóch lat nie mają gazu z sieci

By podłączyć domy do sieci gazowej, brakuje zgody właściciela jednej z działek na prace na nieruchomości.
By podłączyć domy do sieci gazowej, brakuje zgody właściciela jednej z działek na prace na nieruchomości. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Mieszkańcy domu przy ul. Spawaczy Mapkaw Gdyni na początku 2018 roku podpisali umowę o przyłączenie do sieci gazowej. Pierwszy termin podłączenia ustalono na lato 2019 roku, ale do teraz gaz z sieci nie popłynął. - Zainwestowaliśmy spore środki w nowy i nadal bezużyteczny system ogrzewania. Musimy korzystać z drogich butli gazowych, które ciężko dowieźć - opowiadają. - Nie mamy zgody właściciela jednej z posesji na budowę sieci na terenie jego działki - rozkładają ręce przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa.Czy miewasz podobne problemy z dostawcami mediów?

tak, bardzo często 20%
tak, ale to sporadyczne przypadki 19%
nie, nie mam podobnych problemów 61%
zakończona Łącznie głosów: 351
Ul. Spawaczy to mała i wąska ulica na Obłużu. Znajduje się tu kilka domów. W 2018 roku rozpoczęło się podpisywanie umów z Polską Spółką Gazownictwa na przyłączenie do sieci gazowej. W dokumentach określono termin realizacji na lipiec 2019 roku.

- Chcieliśmy w trosce o środowisko naturalne ograniczyć emisję szkodliwych substancji poprzez zmianę systemu ogrzewania. Po podpisaniu pierwszej umowy, poczyniliśmy przygotowania do jej realizacji: zawarliśmy umowę z wykonawcą nowego systemu, gdzie konieczna była wpłata zaliczki, stopniowo kupowaliśmy potrzebne materiały - opowiada pani Natalia, córka mieszkańców jednego z domów przy ulicy.

Kolejne przesunięcia terminu podpisania umowyWiosną 2019 roku od Polskiej Spółki Gazownictwa otrzymali informację o przesunięciu terminu, a następnie aneks do umowy, przesuwający termin realizacji na... sierpień 2020 roku. Po zakończeniu sezonu grzewczego w roku 2020 zdemontowali więc dotychczasowy system grzewczy i zainstalowali nowy - na paliwo gazowe - płacąc za to kilkanaście tysięcy złotych.

Dopiero wtedy dowiedzieli się, że termin realizacji przyłączenia do sieci odsuwa się w bliżej nieokreśloną przyszłość, a oni zostali z kosztowną i, jak się okazało, zbędną inwestycją, niemal bez możliwości ogrzania domów.

Jak udało się nam dowiedzieć, w podobnej sytuacji jest kilkanaście innych osób z ulicy. Nie wszyscy jednak po podpisaniu umowy rozpoczęli inwestowanie w nowy system grzewczy.

Gdynia Obłuże. Ulica Spawaczy jest wąska i mała, więc zimą po raz kolejny może być problem z dostarczaniem butli.
Gdynia Obłuże. Ulica Spawaczy jest wąska i mała, więc zimą po raz kolejny może być problem z dostarczaniem butli. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Sieć gazowa na prywatnej działce? Nie zgadza się właścicielPrzedstawiciele Polski Spółki Gazownictwa odpowiadają, że budowa sieci gazowej o długości ponad 110 metrów wymusza przeprowadzenie prac na prywatnej działce. A na to nie chce zgodzić się jej właściciel.

- Jeden z właścicieli nieruchomości, na terenie których ma przebiegać sieć, nie wyraził zgody na przeprowadzenie prac, a kolejne liczne próby porozumienia z nim okazały się bezskuteczne. Wobec tego, dążąc do realizacji umów o przyłączenie do sieci gazowej, Polska Spółka Gazownictwa w dniu 8 lipca 2020 r. wystąpiła do Prezydenta Miasta Gdyni o wydanie decyzji o ograniczeniu sposobu korzystania z nieruchomości w trybie art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2020 poz. 1990 ze zm.) w stosunku do właściciela nieruchomości. Decyzja pozwalająca na przeprowadzenie prac została wydana w dniu 2 marca 2021 r. - wyjaśniają w pisemnej odpowiedzi pracownicy departamentu komunikacji Polskiej Spółki Gazownictwa.
Właściciel nieruchomości odwołał się od decyzji do władz województwa. Wojewoda wyznaczył termin załatwienia sprawy do dnia 8 września 2021 roku.

Rekompensata dopiero po podłączeniu sieciTo oznacza, że w kolejnym sezonie grzewczym mieszkający w budynku będą musieli prawdopodobnie nadal korzystać z butli, bo ostatni termin przyłączenia ustalono na dzień 31 sierpnia 2022 r.

Ostatni ustalony termin podłączenia to 31 sierpnia 2022 z zastrzeżeniem, że może ulec zmianie.
Ostatni ustalony termin podłączenia to 31 sierpnia 2022 z zastrzeżeniem, że może ulec zmianie. mat. prywatne
Przy okazji pojawiła się informacja, że i ten termin może ulec zmianie w zależności od decyzji wojewody.

Mieszkańcy mogą liczyć na rekompensatę od firmy, ale dopiero wtedy, gdy sieć zostanie zbudowana.

- Klient na podstawie zawartej umowy o przyłączenie do sieci gazowej ma prawo domagać się wypłaty kar umownych za nieterminową realizację przyłączenia. Stosowny wniosek może zostać złożony po realizacji procesu przyłączenia do sieci gazowej - wyjaśniają przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa.
Podpisujący umowę nie ukrywają rozczarowania postępowaniem firmy.

Konieczność ogrzewania gazem z butli- O powodach zmiany daty podłączenia dowiadywałam się nieformalnie przez telefon, dzwoniąc do gdańskiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa. Gdyby ktoś zawczasu poinformował nas o tym, że zaistniał problem z budową sieci i termin może być przedłużony, nie ponosilibyśmy z rodzicami kosztownych inwestycji. Czujemy się oszukani i wykorzystani - opowiada pani Natalia.
By ogrzać dom, mieszkańcy domu nadal będą musieli korzystać z butli gazowych, których dostarczenie do posesji przy wąskiej ulicy, niebędącej na liście priorytetów odśnieżania, nie zawsze jest łatwe.

- Butle trzeba wymieniać co trzy-pięć dni, zależnie od temperatury na zewnątrz. Koszt jednej to 160 zł. Łatwo policzyć, jaką daje to sumę miesięcznie, to kwoty ciężkie do zniesienia dla domowego budżetu - kończy pani Natalia.
Quiz Historyczne ciekawostki Trójmiasta. Przekonaj się, ile wiesz Średni wynik 58%

Historyczne ciekawostki Trójmiasta. Przekonaj się, ile wiesz

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (105)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »