Fakty i opinie

Podwodne zabezpieczenia ochronią brzeg w Orłowie

Najnowszy artukuł na ten temat Sztorm zabrał część plaży w Orłowie
Brzeg w okolicach mola w Orłowie wymaga stałych zabezpieczeń.
Brzeg w okolicach mola w Orłowie wymaga stałych zabezpieczeń. fot. Trojmiasto.pl

Progi podwodne mają zabezpieczyć brzeg w okolicach mola w OrłowieMapka. By inwestycja mogła być realizowana potrzebny jest projekt koncepcyjny wraz z raportem oddziaływania inwestycji na środowisko oraz kosztorys. Prace budowlane mają potrwać dwa lata.Czy bywasz na plaży w Orłowie?

tak, regularnie 37%
tak, ale niezbyt często 45%
nie, wolę inne miejsca 18%
zakończona Łącznie głosów: 684
Przypomnijmy, że tej wiosny, na zlecenie Urzędu Morskiego, poszerzono w Orłowie plażę. Prace odbywały się na długości ok. 500 metrów między wejściem na plażę nr 16 obok mola Orłowo a wejściem nr 18 w kierunku Sopotu. Piasek był przez półtora miesiąca transportowany na plażę i w ten sposób zasilał ją oraz podbrzeże. Dzięki operacji plaża o pierwotnej szerokości 2-4 metrów poszerzyła się do 40 metrów. Prace kosztowały 2,5 mln zł.

Zobacz, jak wyglądało poszerzanie plaży w Orłowie. Film z marca


W okolicy niezbędne są kolejne zabezpieczenia. Ponieważ klif jest zbudowany z gliny, a nie ze skały, systematycznie się cofa. To teren rezerwatu, więc nie można zrobić tu żadnych umocnień - wszystko musi być naturalne.

W 2006 roku zamontowano tam trzy progi, każdy o długości 60 metrów. Składają się z warstwy geowłókniny, warstwy tłucznia, na które nałożono grube kamienie - by sztorm nie rozmywał progu.

Dodatkowo prostopadle do brzegu powstały dwie ostrogi usypane z dużych kamieni.

Podobny system ochrony brzegów, składający się z ostróg, progów i sztucznego zasilania, został wybudowany również w Ustce, Rowach i Łebie.

Konieczne nowe zabezpieczeniaW ostatnich tygodniach Urząd Morski rozpoczął poszukiwania biura, które przygotuje projekt koncepcyjny oraz raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy nowych progów w Orłowie - tym razem w okolicach mola.

Jednym z wariantów projektu koncepcyjnego powinny być progi kamienne. Dodatkowo w opracowaniu musi się pojawić kosztorys inwestycji.

- Potrzeba wykonania progów wynika z występowania w tym obszarze erozji morskiej. Planowane progi będą zmniejszać energię nachodzącej na brzeg fali. W opinii Urzędu ten rodzaj budowli jest najmniej ingerujący w krajobraz - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego.

Blisko 200 tys. zł na dokumentację, prace potrwają dwa lataUrzędnicy na dokumentację chcą wydać blisko 200 tys. zł. Złożono dwie oferty, jedna mieści się w zaplanowanym kosztorysie, więc w najbliższym czasie prawdopodobnie nastąpi rozstrzygnięcie przetargu. Dokumentacja powinna być gotowa na koniec 2022 roku.

- Rozpoczęcie inwestycji możliwe będzie za cztery-pięć lat. Termin budowy zależny jest od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace mają potrwać ok. dwóch lat - dodaje Magdalena Kierzkowska.
Podkreśla, że prace będą prowadzone sprzętem pływającym, pontonami, barkami, więc budowa nie powinna być uciążliwa dla turystów.

Opinie (51) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • To sama natura

  Proszę nie ingerować w naturę!

  • 20 25

 • Opinia wyróżniona

  Po ostatnim osunięciu klifu w Orłowie, mam nadzieję, że miasto zamiast dopłacać do bananowych spendów dla nowobogackich dzieci typu srołpener, moze zabezpieczy klif przed dalszą degradacją pod wpływem silnych jesienno-zimowych prądów? Klif to bardzo charakterystyczny element panoramy Orłowa, i żal patrzeć jak stopniowo zabiera go morze. Wiem, że to naturalny proces, że woda wdziera się coraz bardziej w głąb lądu, z resztą ten proces przyspiesza przez spowodowane truciem środowiska globalne ocieplenie, ale wizja orłowa bez klifu to smutna sprawa, więc może wreszcie warto zająć się kompleksową ochroną tego naturalnego dziedzictwa, aby mogły się nim nacieszyć następne pokolenia? Tym bardziej, że jedyne rzeczy które zostawimy im w "spadku" to zanieczyszczenia, plus ochydne molochy- galerie i inne przeskalowane betonowe badziewie...

  • 51 24

 • Jak inwestycje prowadzi Urząd Morski to na prwno powstanie

  Gdyby inwestycje prowadził Urząd Miejski to skończyło by się na pięknej wizualizacji.

  • 34 4

 • Niestety ocieplenie klimatu doprowadziło do braku mroźnych zim ,Bałtyk nie zamarza . Niema co się dziwić że klif się osuwa

  • 9 5

 • Cały czas ingerujemy , My wszyscy niestety

  • 6 0

 • Akurat tam gdzie są słabo lub wogóle się niesprawdzają.

  Moze na zatoce się uda.

  • 4 2

 • Skarpa bo niej mowa (wy piszecie klif ) my tubylcy od zawsze nazywamy to skarpa.

  skarpa -> zawsze sie osuwała i osuwać bedzie , nie robił bym nic , to tylko pieniądze wywalane w błoto. niech natura robi swoje . przeglądam stare fotki z lat 60-70-80 i i dochodze do wniosku ze osuwa sie systematycznie tak samo . i nic tego nie powstrzyma.

  • 15 30

 • Gdyby to robiło miasto to porażka pewna. Wystarczy spojrzeć na budynki Maxima, Skorpiona czy budynek po sanatorium. To jest symbolika tego miasta.

  • 31 4

 • w TME - CKUMiE był profesor Dworski - zapalony turysta i czołowy działacz PTTK

  co roku w pierwszy dzień wiosny byliśmy na wschodzie słońca. Nawet w stanie wojennym.

  • 8 1

 • My tubylcy? Mieszkam w Gdyni 40 lat i pierwszy raz słyszę takie określenie na klif

  • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.