Fakty i opinie

Podwodne zabezpieczenia ochronią brzeg w Orłowie

Najnowszy artukuł na ten temat

Sztorm zabrał część plaży w Orłowie

Brzeg w okolicach mola w Orłowie wymaga stałych zabezpieczeń.
Brzeg w okolicach mola w Orłowie wymaga stałych zabezpieczeń. fot. Trojmiasto.pl

Progi podwodne mają zabezpieczyć brzeg w okolicach mola w OrłowieMapka. By inwestycja mogła być realizowana potrzebny jest projekt koncepcyjny wraz z raportem oddziaływania inwestycji na środowisko oraz kosztorys. Prace budowlane mają potrwać dwa lata.Czy bywasz na plaży w Orłowie?

tak, regularnie 37%
tak, ale niezbyt często 45%
nie, wolę inne miejsca 18%
zakończona Łącznie głosów: 684
Przypomnijmy, że tej wiosny, na zlecenie Urzędu Morskiego, poszerzono w Orłowie plażę. Prace odbywały się na długości ok. 500 metrów między wejściem na plażę nr 16 obok mola Orłowo a wejściem nr 18 w kierunku Sopotu. Piasek był przez półtora miesiąca transportowany na plażę i w ten sposób zasilał ją oraz podbrzeże. Dzięki operacji plaża o pierwotnej szerokości 2-4 metrów poszerzyła się do 40 metrów. Prace kosztowały 2,5 mln zł.

Zobacz, jak wyglądało poszerzanie plaży w Orłowie. Film z marca


W okolicy niezbędne są kolejne zabezpieczenia. Ponieważ klif jest zbudowany z gliny, a nie ze skały, systematycznie się cofa. To teren rezerwatu, więc nie można zrobić tu żadnych umocnień - wszystko musi być naturalne.

W 2006 roku zamontowano tam trzy progi, każdy o długości 60 metrów. Składają się z warstwy geowłókniny, warstwy tłucznia, na które nałożono grube kamienie - by sztorm nie rozmywał progu.

Dodatkowo prostopadle do brzegu powstały dwie ostrogi usypane z dużych kamieni.

Podobny system ochrony brzegów, składający się z ostróg, progów i sztucznego zasilania, został wybudowany również w Ustce, Rowach i Łebie.

Konieczne nowe zabezpieczeniaW ostatnich tygodniach Urząd Morski rozpoczął poszukiwania biura, które przygotuje projekt koncepcyjny oraz raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej dla budowy nowych progów w Orłowie - tym razem w okolicach mola.

Jednym z wariantów projektu koncepcyjnego powinny być progi kamienne. Dodatkowo w opracowaniu musi się pojawić kosztorys inwestycji.

- Potrzeba wykonania progów wynika z występowania w tym obszarze erozji morskiej. Planowane progi będą zmniejszać energię nachodzącej na brzeg fali. W opinii Urzędu ten rodzaj budowli jest najmniej ingerujący w krajobraz - mówi Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego.

Blisko 200 tys. zł na dokumentację, prace potrwają dwa lataUrzędnicy na dokumentację chcą wydać blisko 200 tys. zł. Złożono dwie oferty, jedna mieści się w zaplanowanym kosztorysie, więc w najbliższym czasie prawdopodobnie nastąpi rozstrzygnięcie przetargu. Dokumentacja powinna być gotowa na koniec 2022 roku.

- Rozpoczęcie inwestycji możliwe będzie za cztery-pięć lat. Termin budowy zależny jest od decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Prace mają potrwać ok. dwóch lat - dodaje Magdalena Kierzkowska.
Podkreśla, że prace będą prowadzone sprzętem pływającym, pontonami, barkami, więc budowa nie powinna być uciążliwa dla turystów.

Opinie (51) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • To sama natura

  Proszę nie ingerować w naturę!

  • 20 24

 • Jak inwestycje prowadzi Urząd Morski to na prwno powstanie

  Gdyby inwestycje prowadził Urząd Miejski to skończyło by się na pięknej wizualizacji.

  • 33 4

 • Niestety ocieplenie klimatu doprowadziło do braku mroźnych zim ,Bałtyk nie zamarza . Niema co się dziwić że klif się osuwa

  • 9 5

 • Cały czas ingerujemy , My wszyscy niestety

  • 6 0

 • Akurat tam gdzie są słabo lub wogóle się niesprawdzają.

  Moze na zatoce się uda.

  • 4 2

 • Skarpa bo niej mowa (wy piszecie klif ) my tubylcy od zawsze nazywamy to skarpa.

  skarpa -> zawsze sie osuwała i osuwać bedzie , nie robił bym nic , to tylko pieniądze wywalane w błoto. niech natura robi swoje . przeglądam stare fotki z lat 60-70-80 i i dochodze do wniosku ze osuwa sie systematycznie tak samo . i nic tego nie powstrzyma.

  • 15 29

 • Gdyby to robiło miasto to porażka pewna. Wystarczy spojrzeć na budynki Maxima, Skorpiona czy budynek po sanatorium. To jest symbolika tego miasta.

  • 30 4

 • w TME - CKUMiE był profesor Dworski - zapalony turysta i czołowy działacz PTTK

  co roku w pierwszy dzień wiosny byliśmy na wschodzie słońca. Nawet w stanie wojennym.

  • 8 1

 • My tubylcy? Mieszkam w Gdyni 40 lat i pierwszy raz słyszę takie określenie na klif

  • 19 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.