Fakty i opinie

Podwykonawcy dworca w Sopocie wciąż czekają na pieniądze

Najnowszy artukuł na ten temat Nagroda dla sopockiego dworca i przestrzeni wokół
Budynek dworca działa już od ponad roku, ale wciąż nierozstrzygnięte pozostają kwestie finansowe między generalnym wykonawcą a podwykonawcami.
Budynek dworca działa już od ponad roku, ale wciąż nierozstrzygnięte pozostają kwestie finansowe między generalnym wykonawcą a podwykonawcami. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl

Firmy, które pomagały w budowie kompleksu dworcowego w Sopocie wciąż czekają na wypłatę zaległych należności od generalnego wykonawcy - PBR Megaron. W sumie sięgają one ok. 6 mln zł. Wykonawca tłumaczy, że zapłaci dopiero po usunięciu niedociągnięć, które pozostawili po sobie podwykonawcy.Czy zdarzyło ci się czekać długo na zapłatę za wykonaną pracę?

tak, bardzo często 52%
tak, ale rzadko 30%
nie, nigdy 18%
zakończona Łącznie głosów: 1155
Szacowana na ok. 100 mln zł inwestycja realizowana była w formule partnerstwa publiczno-prywatnego miasta z Bałtycką Grupą Inwestycyjną. W ramach kompleksu Sopot Centrum powstały m.in. nowy dworzec, mediateka oraz hotel.

Termin realizacji inwestycji był kilkukrotnie przekładany. Ostatecznie budynek dworca i mediateka zaczęły działać pod koniec 2015 roku, z kolei hotel dopiero w czerwcu zeszłego roku.

Okazuje się, że niektórzy podwykonawcy wciąż czekają na część pieniędzy od generalnego wykonawcy - firmy PBR Megaron. Jest ona powiązana z firmą, która finansowała całe przedsięwzięcie, czyli Bałtycką Grupą Inwestycyjną.

Zaległości sięgają 6 mln zł

Z naszych informacji wynika, że zaległości sięgają ok. 6 mln zł. Największa należność względem firmy Euro-Went, odpowiedzialnej za instalację wentylacji i klimatyzacji we wszystkich obiektach, przekroczyła 1,8 mln zł.

- Opóźnienia w spłatach faktur wynoszą od 10 do nawet 100 dni. Jakby je wszystkie zsumować, to łącznie będzie ich ponad tysiąc - denerwuje się Jerzy Kortas, prezes firmy Euro-Went, który twierdzi, że oprócz niego na zapłatę czeka jeszcze co najmniej kilka firm.
- Podwykonawca otrzymał od nas listę rzeczy do poprawki, rozpisaną na dwóch stronach A4. Niedociągnięć jest mnóstwo, a przy otwieraniu kolejnych lokali pojawiają się następne. Wśród nich był choćby tak rażący błąd, jak niepodłączona przez sześć miesięcy i niesprawna centrala sterująca systemami. To powodowało duże utrudnienia w funkcjonowaniu Centrum - tłumaczy Krzysztof Król, przedstawiciel firmy Megaron. - Z naszej strony deklarujemy gotowość do rozmów, by doprowadzić sprawę do końca. Jesteśmy skłonni zapłacić, ale pod warunkiem dobrze wykonanej pracy.
- Dysponujemy dokumentami, którymi są końcowe protokoły odbiorcze, podpisane bez uwag przez kierownika kontraktu i kierownika budowy - ripostuje Sławomir Kortas, członek zarządu firmy Euro-Went.
Interwencja miasta, finał sprawy w sądzie

W sprawie próbowało interweniować miasto, ale bezskutecznie, bowiem w ramach PPP zawarło porozumienie wyłącznie z Bałtycką Grupą Inwestycyjną i nie jest stroną żadnej umowy z generalnym wykonawcą.

- Prezydent Sopotu wielokrotnie zwracał się pismem do Bałtyckiej Grupy Inwestycyjnej z zapytaniem dotyczącym nieuregulowanych płatności. Inwestor informował, że ustalił z podwykonawcami harmonogram spłat i jest w trakcie rozliczania należności. Prezydent kilkukrotnie występował do BGI S.A. z wnioskiem o przyspieszenie rozliczeń i stwierdzał, iż nieuzasadnione opóźnienia w realizacji zobowiązań wobec podwykonawców są niedopuszczalne - mówi Anna Dyksińska z biura prezydenta w sopockim magistracie.
Szef firmy Euro-Went postanowił jednak dochodzić swoich praw przed sądem. Pierwsza rozprawa odbędzie się 18 stycznia w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

Opinie (199) 9 zablokowanych

 • Inwestycje po Polsku ,tak samo jak z autostradami było.

  • 260 3

 • Jak Karnowski dostanie kasę za sprzedanie szpitala przy molo to może coś im kapnie

  • 114 28

 • .

  Mogę się mylić, ale z tego, co się orientuje, to nie płaci się tylko kilku procent, w razie ewentualnych poprawek. Po kilku latach wypłaca się te kilka procent, a nie kilka milionów.

  • 102 5

 • Odnośnie centrali

  Ciekawe w jaki sposób instalacja przeszla odbiory strażaka i pinb bez dzialajacej centrali. Może przy(pod) stoliku(kiem). Tradycyjnie ostatni w kolejce po kase musi zostać wydymany. Czy ktos w końcu zrobi z tym porządek?

  • 212 0

 • Pytanie od kamieniarza

  A kto robił te koślawe chodniki przed dworcem?

  • 114 4

 • niepłacanie faktur to bandytyzm gospodarczy

  na poczet ewentualnych błędów oraz oprawek jest pobierana kaucja od podwykonawcy - PBR bełkocze w typowym stylu dla GW

  jak ktoś przyjmuje fakturę to znaczy, że akceptuje wykonaną pracę

  • 158 7

 • jakie to polskie i przepisowe

  Czy będzie kiedyś jakaś porządna inwestycja, która do końca zostanie uczciwa?

  • 96 1

 • Parking pod centrum

  A czy szanowni redaktorzy napiszą osobny artykuł na temat parkingu podziemnego? Obecnie panuje tam wolna amerykanka, każdy jeździ jak chce i parkuje jak chce. Co za mistrz wymyślił postój taxi pod ziemią, czy wszyskie taksówki posiadające sopocką licencję dostaną karty wjazdowe ? pomijam wiecznie zastawiony postój przez samochody knajpy "pociąg do kawy" czy "hashi sushi"

  • 77 4

 • zaplaca

  zaplaca w dwoch ratach pierwsza jak beda mieli druga jak beda chcieli :(

  • 84 0

 • typowy polski biznes w budowlance, generalny wykonawca dyma na kasę podwykonawców, tak upadła firma mojego kuzyna...

  A tamci się polikwidowali, pozmieniali firmy i do dziś walczy w sądach ale grosza nie zobaczy, takie mamy bandyckie prawo!

  • 190 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.