Podwyżki dla dzielnicowych radnych jeszcze w tym roku

Radni dzielnic wybrani na obecną kadencję składali ślubowanie w Radzie Miasta w 2019 r. W tym roku Rada Miasta ma zdecydować o podwyżkach dla części z nich.
Radni dzielnic wybrani na obecną kadencję składali ślubowanie w Radzie Miasta w 2019 r. W tym roku Rada Miasta ma zdecydować o podwyżkach dla części z nich. fot. Anna Rezulak/KFP

Jeszcze w tym roku do Rady Miasta Gdańska trafić ma uchwała ws. podwyżek dla funkcyjnych dzielnic w Gdańsku. Apelowali o nie zarówno miejscy radni PiS, jak i klubu Wszystko dla Gdańska. Teraz jest pozytywna decyzja prezydent w tej sprawie.Czy proponowane podwyżki są wystarczające?

Zobacz wyniki (633)
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podjęła decyzję, że przewodniczący zarządów, ich zastępcy oraz przewodniczący rad dzielnic w Gdańsku będą dostawać o połowę wyższą dietę niż dotychczas.

Zgoda na podwyżki to pokłosie apeli miejskich radnych w tej sprawie. O podwyżki na początku maja apelowali radni PiS.

Pod koniec maja do tego apelu przyłączyli się radni z rządzącego klubu Wszystko dla Gdańska, którzy złożyli w tej sprawie interpelację.

Wszystko dla Gdańska zaproponowało podwyżki o 50 proc., czyli:
  • 900 zł zamiast obecnych 600 zł dla przewodniczącego zarządu,
  • 450 zł zamiast obecnych 300 zł dla zastępcy przewodniczącego zarządu,
  • 450 zł zamiast obecnych 300 zł dla przewodniczącego rady,
  • 300 zł zamiast obecnych 0 zł dla zastępcy przewodniczącego rady.


Odpowiedź prezydent Gdańska na interpelację ws. podwyżek dla radnych dzielnic.
Odpowiedź prezydent Gdańska na interpelację ws. podwyżek dla radnych dzielnic. mat. prasowe
- Kwoty diet nie były rewaloryzowane od wielu lat. W związku ze zwiększeniem budżetu oraz kompetencji rad zwiększył się również zakres wykonywanych obowiązków. Dlatego nasz wniosek uważamy za szczególnie zasadny - uzasadniała Beata Dunajewska, szefowa klubu WdG.
W odpowiedzi na ten wniosek prezydent Gdańska poinformowała, że przychyla się do tej propozycji. Ale nie w całości. Na przyznanie diety nie mogą bowiem - na razie - liczyć zastępcy przewodniczących rad. Ci dotychczas nie dostawali żadnych pieniędzy za działalność w radzie i tak pozostanie.

Projekt uchwały ws. podwyżek jeszcze w tym roku- Przychylam się do propozycji podwyżki diet o 50 proc. dla przewodniczących zarządów, zastępcy przewodniczącego zarządu oraz przewodniczącego rady. Taka propozycja jest w moim odczuciu w pełni zasadna i pozwoli radnym na wykonywanie swoich obowiązków bez dodatkowych obciążeń finansowych. Propozycja uchwały w tej sprawie zostanie złożona jeszcze w tym roku do Rady Miasta Gdańska. Mam nadzieję, że Państwa klub, a także pozostałe kluby radnych miejskich przychylą się do podwyżki i uchwała zostanie przyjęta - poinformowała w odpowiedzi na interpelację prezydent Gdańska.

Rady dzielnic w Trójmieście - baza wszystkich


Dulkiewicz tłumaczy, że "z uwagi na duże wyzwania związane z wydatkami w budżecie miejskim propozycję wniesienia wynagrodzenia dla zastępcy przewodniczącego rady na ten moment pozostawia do rozważenia i dyskusji".

- Być może jest to propozycja do wdrożenia od nowej kadencji rad dzielnic, na pewno jednak powinna zostać przeanalizowana pod kątem potrzeb i obowiązków wynikających z funkcji zastępcy przewodniczącego rady - wskazuje prezydent.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (140)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane