• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

"Pokłosie" Pasikowskiego dodane do konkursu głównego GFF

Wanda Dittrich
11 maja 2012 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat GFF 2012: Kreacje gwiazd na czerwonym dywanie
Marian Dziędziel odgrywa postaci charakterne, choć nieco zbyt podobne do siebie. Tutaj w filmie "Supermarket". Marian Dziędziel odgrywa postaci charakterne, choć nieco zbyt podobne do siebie. Tutaj w filmie "Supermarket".

W czwartek przed północą organizatorzy Gdynia Film Festival dodali 14. film do konkursu głównego. Jest to "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego - opowieść oparta na wydarzeniach historycznych, jakie miały miejsce w Jedwabnem. Mocnym akcentem był także "Supermarket" Macieja Żaka. Pokazywano także wojenną "Obławę" Marcina Krzyształowicza. W ciągu dnia wśród publiczności tematem numer jeden był zaś "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego.



"Mój rower" opowieść o konfrontacji trzech pokoleń - dziadka, ojca i syna (czyli wnuka). "Mój rower" opowieść o konfrontacji trzech pokoleń - dziadka, ojca i syna (czyli wnuka).
Marcin Dorociński w filmie "Obława". Marcin Dorociński w filmie "Obława".
Czy rzeczywiście kradzież zwykłego batonika może prowadzić do zbrodni? Czy rzeczywiście kradzież zwykłego batonika może prowadzić do zbrodni?
"Supermarket" w reż. Macieja Żaka to thriller, w którym absurdalny splot wydarzeń prowadzi do eskalacji przemocy, aż w końcu do zbrodni. Jeden z bohaterów, Warecki (Tomasz Sapryk), bogaty jubiler, zostaje oskarżony o kradzież. Przestępstwo okazuje się błahe, Warecki zapomniał zapłacić za batonika, ale jego konsekwencje - tragiczne. Akcję filmu osadzono w obrębie jednego tytułowego supermarketu, co u widza powoduje uczucie osaczenia i bezsilności. Uczucie to mogłoby być jeszcze silniejsze, gdyby nie fakt, że ów splot wydarzeń wydaje się zbyt absurdalny, a reakcje bohaterów - mało prawdopodobne. W związku z tym fabuła robi wrażenie nieco przekombinowanej.

"Mój rower" Piotra Trzaskalskiego to film o dorosłym mężczyźnie, który jednocześnie konfrontuje się ze swoim ojcem i... synem. Było takich obrazów w ostatnich latach kilka, warto wspomnieć choćby "Erratum" czy "Lęk wysokości". Reżyser znalazł "złoty środek" - film nie posiada przerysowanego przesłania jak jego wcześniejszy film "Edi", a z drugiej strony jest wyważony pod względem zastosowanych środków artystycznych (w przeciwieństwie do "Mistrza").

Filmy Przemysława Wojcieszka jak chociażby zeszłoroczne "Made in Poland" poruszają aktualne tematy, często bulwersujące, są realizowane w sposób nowoczesny, a autor nie boi się w nich stosować różnego rodzaju efektów szokowych mających na celu oddziaływanie na widza. W "Sekrecie" widać fascynację reżysera ostatnimi dziełami Larsa von Triera. Rozdziały, na które podzielony jest film, sceneria, w której występują bohaterowie czy bardzo ograniczone dialogi wyraźnie wskazują na inspirację dziełami duńskiego reżysera. Jednak, mimo ciekawego pomysłu - konfrontacja młodego człowieka z niejasną przeszłością swojej rodziny - w dalszych partiach filmu autorowi zdaje się brakować pomysłów na podsumowanie dzieła, przez co coraz bardziej zagłębia się w niezrozumiałych eksperymentach formalnych.

W Multikinie zaprezentowano także Filmy z Gdyni - głównie prace związane z Gdyńską Szkołą Filmową. Niestety nie pokazano w nim wszystkich opisanych w programie filmów, bez jakiegokolwiek uzasadnienia. W ramach projektu Czysta Klasyka odbył się pokaz "Szwadronu" Juliusza Machulskiego. Niewątpliwą gratką była oczywiście obecność samego twórcy na projekcji filmu. W Klubie Filmowym otwarto Przegląd Polskiego Kina Niezależnego - przez cały dzień prezentowano filmy podzielone na pięć bloków.

Warto wspomnieć o trwających w Muzeum Miasta Gdynia wystawach - "Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle." oraz "Jerzy Kawalerowicz. Malarz X muzy." Jakkolwiek obecne w muzeum ekspozycje prezentowane będą do 30 czerwca, oglądając je podczas festiwalu ma się wrażenie szczególnej aktualności wystaw. Zatem warto odwiedzić Muzeum Miasta Gdyni, gdyż Gdynia Film Festival to nie tylko filmy, ale też wydarzenia, które pozwalają zbliżyć się do kinematografii i być może spojrzeć na nią z innej perspektywy.

Pierwszy seans "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego zaplanowano na godzinę 14 (to pokaz prasowy, ale wolne miejsca będą udostępniane także publiczności). Kolejne seanse od sobotniego poranka.
Wanda Dittrich

Opinie (18) 2 zablokowane

 • nikt nigdy nie pokona Dlugu Krauze... (2)

  • 4 4

  • jaaasssne...

   aż znajdzie się taki, który o tym nie będzie wiedział i "pokona" ;)

   • 2 1

  • Dlug

   Zgadzam się -"Dłlug" nawet dziś oglądany porusza emocjonalnie, to niesamowity , spójny i z nerwem zrobiony obraz. Podobnie działa "Plac Zbawiciela"-to rasowe , do bólu prawdziwe świetnie wyreżyserowane kino. W ostatnich latach tylko podczas filmu "Wymyk" doznałem podobnych emocji. Polecam ten film- trzyma w napięciu i dotyka ważnego ludzkiego problemu i rewelacyjna rola Więckiewicza oraz reszty ekipy aktorskiej.Takich filmów zabrakło w tym roku w Gdyni.
   "Pokłosie" Pasikowskiego zbliża się do tego poziomu.Ten film zostaje w widzu dlugo po seansie zmusza do przemyslen, tak jak filmy K.Krauzego.

   • 1 0

 • bez kitu "Dług" to jest film. Ciary przez cąły film i genialny motyw muzyczny

  • 0 1

 • film - kłamstwo

  Film zrobiony chyba na zamówienie Żydów - antypolski, żenujące jest, to że my Polacy nie umiemy się bronić przed takim kłamstwem. Nawet od znajomej usłyszałam, że to rozliczenie się z historią...jakie? W Jedwabnym Niemcy spalili mniej niż 250 Żydów (około 150) w stodole (innych miejsc egzekucji nie znaleziono). By Żydzi nie uciekali z płonącej stodoły Niemcy strzelali do Żydów (świadczy o tym 100 łusek znalezionych przez IPN w maju 2001 w ruinach spalonej stodoły). Łuski po amunicji znalezione w Jedwabnym były łuskami do niemieckich karabinów Mauser z 1938 i niemieckich pistoletów Walter używanych przez niemieckich oficerów. CZYTAJMY, CZYTAJMY, WALCZMY O NASZĄ TOŻSAMOŚĆ - NIE POZWÓLMY BY ROBIONO NAM WODĘ Z MÓZGU..

  • 1 3

 • Piotr Gdynia

  Bardzo dobry film. Przejmujący tragedią i prawdą. Bólem... a jednocześnie wspaniałą grą aktorską. Gigantyczna tragedia rodzin żydowskich, dopominająca się sprawiedliwości, jak głos z nieba, budząca uczucia na ekranie, których nie potrafi sprecyzować syn tych co dokonali tej zbrodni... To nie miejsce na opisywanie filmu, więc tylko jeszcze jedna refleksja. "W Ciemnościach" było dobrym filmem tak jak i "80 millionów", ale "Pokłosie" niesie z sobą bardzo głęboki przekaz duchowy, zmusza nas do przeżycia chociaż w małej części tego, co spotkało tych niewinnych ludzi. Świetna muzyka, gra aktorska, scenariusz... Szkoda, że komisji zabrakło odwagi aby nagrodzić ten film "Złotymi Lwami"

  • 8 0

 • Współczesny Thriller (3)

  "Pokłosie" to film niezwykły i nie tylko warto go obejrzeć, ale trzeba, choćby po to aby się sensownie o nim wypowiadać ). Jest to doskonały thriller współczesny (NIE, historyczny), w którym wydarzenia hist. są jedynie tłem, podstawa do przekazania całej opowieści. Podczas konferencji Pasikowski, na pytanie "dlaczego zrobił ten film" odpowiedział, że głównie dla siebie ... chciał po prostu opowiedzieć ciekawą historię, która nie dawała mu spokoju. Uważam, że doskonale mu to wyszło ...

  • 5 0

  • polecam...

   Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Jak dla mnie film niesamowity...Pomimo tego, że nie ma w nim żadnych retrospekcji, oczami wyobraźni można zobaczyć wszystko..., a mianowicie ludzką podłość, chciwośc , chamstwo, strach, ale też niesamowitą odwagę i determinację w dążeniu do poznania prawdy...Bardzo dobre kino...

   • 4 0

  • Brawo!

   Pokłosie to jedna z ważniejszych premier roku, dawno nie było tak mocnego i wciąż aktualnego tematu na tapecie w kinie :) Sama na film pójdę na pewno, w ramach odmiany od wszystkich żenujących pseudo komedii. Miła odmiana :)

   • 3 0

  • thriller

   Zgadzam się z Kropką, "Pokłosie" to przede wszystkim dobry thriller. Świetna rola Czopa (który przyćmił samego Stuhra), a muzyka sprawa, że film trzyma w napięciu do końca. Uważam, że Pasikowski nie mógł zrobić lepszego filmu na swój wielki come back.

   • 1 0

 • Bardzo dobry film

  Pokłosie to moim skromnym zdaniem film o sprawiedliwości, o pewnej sile,
  która popycha nas do działania. Nieistotnym, tak jak dla bohatera filmu jest
  fakt, iż to nie on ponosi bezpośrednią winę, istotnym jest to że prawy
  człowiek winę tę powinien odkupić choćby i symbolicznym wskrzeszeniem
  cmentarza. Polecam:)

  • 1 0

 • Pokłosie najlepsze

  I stanowczo najchętniej obejrzę ten film, ze wszystkich tutaj proponowanych. Po pierwsze po opinii od znajomej, która uczestniczyła w jednym z festiwali. Skrótowo opisała mi refleksje jakie towarzyszyły jej podczas filmu i po nim. I myślę, że naprawdę warto. Zresztą kolejną rzeczą jest to, że najbardziej podoba mi się temat tego filmu chociaż nie jest lekki.

  • 1 0

 • warto

  Widziałam "Pokłosie" i jak dla mnie, to film tego roku. Pokazuje wiele postaw, tych pozytywnych (odwaga, poczucie sprawiedliwości) jak i negatywnych (ludzka chciwość, złość, przemoc). Po prostu daje do myślenia, wreszcie kawał mądrego kina

  • 1 0

 • !!!

  Uznanie tego filmu za "antypolski" jest największą bzdurą jaką słyszałam. Ten film nie dotyczy konkretnego wydarzenia, a tego co miało miejsce nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Jedynie my mamy odwagę nagrać o tym film. Nie da się zamazać historii, nie da się jej zmienić. Natomiast można ją przemyśleć i zmierzyć się z tym co nie zawsze chwalebne. Zresztą film przedstawia punkt widzenia, również tych, którzy chcieli ratować honor żydów. Warto się zapoznać z filmem osobiście a nie sugerować się opiniami kogoś tam, kto może odbierać film w ten a nie inny sposób. Tym bardziej, że wywołuje on bardzo różne odczucia.

  • 0 0

 • pozytywne zaskoczenie

  Pokłosie to dla mnie zdecydowanie film tego roku! Pasikowski zaskoczył mnie wszystkim - wyborem tematu, konwencji, nawet aktorów (Stuhr jako rolnik). Okazało się, że reżyser podjął dobre (i odważne) decyzje, a efekt, sam film, robi piorunujące wrażenie

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane