Fakty i opinie

stat

Polacy i Niemcy zaprojektują Baltic Arenę

Stadion zachowa swój pierwotny, bursztynowy kształt.
Stadion zachowa swój pierwotny, bursztynowy kształt. materiały prasowe

Poznaliśmy w końcu architekta, który zaprojektuje stadion w Letnicy. Areną Bałtycką stworzy polsko-niemieckie konsorcjum firm RKW i HPP. Dostanie za to 33 mln zł.Ostateczny projekt stadionu będzie gotowy do końca tego roku i powstanie w dwóch etapach. W pierwszym konsorcjum zajmie się pracami ziemno-fundamentowymi, tak by najpóźniej do końca lipca złożyć wniosek o pozwolenie na budowę obiektu, a trzy miesiące później ogłosić przetarg na pierwszy etap robót budowlanych.
Umowa z konsorcjum ma 58 stron. Zostanie podpisana w najbliższych dniach, po dostarczeniu przez wykonawcę wszystkich wymaganych dokumentów formalnych.
Umowa z konsorcjum ma 58 stron. Zostanie podpisana w najbliższych dniach, po dostarczeniu przez wykonawcę wszystkich wymaganych dokumentów formalnych. fot. trojmiasto.pl
W drugim etapie projektowania przygotowany zostanie rzeczywisty wygląd stadionu z zachowanymi wszystkimi normami wymaganymi przez Europejską Unię Piłkarską UEFA). Wiadomo, że najważniejsze rysunki, projekty powstaną w Polsce. W najbliższym czasie firma szykuje się do otwarcia biura w Gdańsku.

Stadion ma być gotowy do końca roku 2010.

- W przypadku stadionów niemieckich, które projektowaliśmy czas od gotowego projektu, bo wybudowania obiektu wynosił od 18 do 26 miesięcy - powiedział Wojciech Grabianowski, członek zarządu firmy RKW (Rhode - Kellermann - Wawrowsky)

Negocjacje z konsorcjum trwały od kilkunastu dni, dlatego jego wybór nie jest zaskoczeniem. Gdańskowi zależało na umowie z tymi architektami, bo po pierwsze to absolutna czołówka światowa w projektowaniu obiektów sportowych, a po drugie firma RKW przygotowała również wstępną koncepcję projektu gdańskiego stadionu - w kształcie bryły bursztynu.

RKW, HPP zaprojektowało również jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie - Veltins Arenę w niemieckim Gelsenkirchen na 65 tys. osób.

- Wynegocjowaliśmy bardzo dobry kontrakt z renomowaną firmą i to mam nadzieję gwarantuje, że będziemy mieć piękny stadion w terminie - powiedział Adam Giersz, prezes miejskiej spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG), która to rozmowy prowadziła.

Wyjściowym i jednocześnie najważniejszym punktem negocjacji było zachowanie pierwotnego - bursztynowego - wyglądu stadionu, który poznaliśmy dokładnie dwa lata temu.

- To już przesądzone. Obiekt będzie wyglądał, tak jakim znamy go dotychczas - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Będzie to obiekt typowo piłkarski. Jego "bursztynowa" obudowa ma się składać z 3-,4 i 5-cio warstwowych płyt polikarbonatowych, a zadaszenie będzie prawie przejrzyste. Obiekt będzie posiadał pojemność 44 tys. osób brutto. To znaczy, że 40 tysięcy usiądzie na widowni. Pozostała przestrzeń zarezerwowana jest dla innych uczestników danego wydarzenia (obsługa itd.)

Kim są architekci

RKW (Rhode - Kellermann - Wawrowsky) powstała w 1971 roku. Jest jedną z najbardziej innowacyjnych i odnoszących największe sukcesy niemieckich pracowni architektonicznych. Siedziba mieści się w Dusseldorfie, ale ma także biura w Berlinie, Frankfurcie nad Menem. Lipsku i Warszawie.

W Gdańsku firma RKW przygotowała projekt kompleksu mieszkalnego złożonego z niemal 200 apartamentów przy ul. Szafarnia nad Starą Motławą.

HPP (Hentrich - Petschnigg & Partner) to projektanci stadionów m.in w Wolfsburgu, Leverkusen, Norymberdze, Gelsenkirchen, SAP Arena w Mannheim. W ciągu ostatnich 70 lat firma zaprojektowała ponad 1000 budynków na całym świecie.

Opinie (73) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.