Fakty i opinie

Polany na północy Gdyni: alternatywa dla odpoczynku w centrum

Na obydwu polanach znajduje się miejsce na ognisko.
Na obydwu polanach znajduje się miejsce na ognisko. fot. Laboratorium Innowacji Społecznych

Polany na OksywiuMapkaBabich DołachMapka przeistoczyły się w miejsca rekreacji. Aktywnie spędzają tu czas młodsi i starsi mieszkańcy. To dobra alternatywa do wypoczynku w centrum Gdyni, zwłaszcza, że niedaleko jest plaża i bulwar.Czy spotykasz się z rodziną lub znajomymi na świeżym powietrzu?

tak, bardzo często 48%
tak, ale sporadycznie 35%
nie, wolę to robić w pomieszczeniach 17%
zakończona Łącznie głosów: 475
Przeobrażenie polan na północy Gdyni w miejsca rekreacji kosztowało ok. 900 tys. zł. Środki pochodziły z puli rewitalizacji miasta.

Po zmianach to miejsca, gdzie można spędzić czas z dala od zgiełku centrum Gdyni czy coraz bardziej zatłoczonego Orłowa. Co istotne z obydwu miejsc jest niedaleko do plaży na Babich Dołach i Oksywiu, gdzie dodatkowo można pospacerować po bulwarze.

Teren znają pewnie mieszkańcy wymienionych dzielnic. Pozostałym pozostaje przejazd autobusem lub samochodem. W okolicy płatnego parkowania nie ma, więc warto rozważyć przyjazd samochodem.

Ognisko: gdzie legalnie rozpalić w lesie?Polana w Oksywiu dla dzieci i miłośników ogniskNa polanie w Oksywiu mamy punkt widokowy, zbudowany jako utwardzony, podłużny plac z ławkami na środku i przy obrzeżu. Są rośliny, a w środkowej części polany łąka otoczona niską zielenią oraz miejsce na palenisko.

Dzieci pobawią się w strefie zabaw, starsi skorzystać mogą z urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych oraz wiaty na drewno. Przy zejściu na plażę i schodach zainstalowano dodatkowe stojaki na rowery.

Na Babich Dołach coraz bardziej zielonoW okolicy jest też kolejna polana do odpoczynku. Przy ul. Rybaków na Babich Dołach na blisko 6,5 m kw. jest trawnik wielofunkcyjny, miejsce na palenisko ze stołem piknikowym w pobliżu; w zachodniej i południowej części polany - strefa zabaw z dziećmi oraz siłownia.

Ostatnio pojawiły się tam kolejne rośliny. Mieszkańcy i radni dzielnicy, wspierani przez pracowników Laboratorium Innowacji Społecznych i wyspecjalizowanej firmy, w niespełna trzy godziny posadzili tu 220 krzaków dzikiej róży i 80 sztuk śmiałka darniowego.

Uwagi mieszkańców przy okazji spotkańPrzy okazji opowiadali o swoich obserwacjach z kilkunastu tygodni funkcjonowania polany.

- Mówili o dzikich wysypiskach śmieci, które pojawiają się w okolicach polany oraz w lesie. Zwracali uwagę na to, że choć wjazd samochodami na polanę mają uniemożliwiać głazy, wciąż zdarzają się próby sforsowania tych przeszkód (np. przesuwania dużych kamieni w inne miejsce, by zrobić przejazd). Zdaniem mieszkańców, warto też rozważyć zamontowanie dodatkowego oznakowania dojścia do plaży: obecne sprawia, że turyści zwłaszcza spoza Gdyni mają kłopoty z dojazdem - relacjonują pracownicy Laboratorium Innowacji Społecznych.
Zadowolenia, że miejsce cieszy się coraz większą popularnością, nie kryją radni dzielnicy.

- To pierwszy rok, gdy na polanie są urządzenia sportowe, plac zabaw dla dzieci czy ławki do odpoczynku, nic więc dziwnego, że przychodzi tu coraz więcej osób. Ważne, żebyśmy wszyscy czuli się za polanę odpowiedzialni: szanowali sprzęt, który się na niej znajduje i włączali się w takie akcje jak ostatnio - mówi Sylwester Trzebiński, wiceprzewodniczący rady dzielnicy Babie Doły.
Quiz Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca? Średni wynik 67%

Rekreacyjne Trójmiasto. Czy znasz wszystkie miejsca?

Rozpocznij quiz

Opinie wybrane


wszystkie opinie (103)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »