Fakty i opinie

stat

Policja wyraziła zgodę. W tunelu będzie można jechać 70 km/h


Po wielu miesiącach starań gdańska policja wreszcie wyraziła zgodę na podwyższenie dopuszczalnej maksymalnej prędkości w tunelu pod Martwą Wisłą zobacz na mapie Gdańska z 50 na 70 km/h. Ale pod jednym warunkiem. Jeśli kierowcy nadal będą przekraczać tam prędkość - decyzja może zostać cofnięta.Od początku założenia były takie, żeby kierowcy mogli przejechać przez tunel z prędkością 70 km/h, ale w pierwszym okresie funkcjonowania nowej przeprawy policja, wspólnie z ZDiZ, podjęła decyzję o obniżeniu jej do 50 km/h i obserwowaniu zachowania kierowców.

Czy dezycja o podwyższeniu prędkości w tunelu to dobry pomysł?

nie, kierowcy i tak będą jeździć o 10-20 km/h szybciej 19%
trudno powiedzieć, na skutki tej decyzji trzeba trochę poczekać 11%
tak, to optymalna prędkość w tunelu, która nie wpłynie na pogorszenie bezpieczeństwa 70%
zakończona Łącznie głosów: 1980
- Już w najbliższym czasie ta prędkość zostanie podwyższona do docelowej - czyli do 70 km/h. Z uwagi na nasze doświadczenia z kierowcami przekraczającymi prędkość w tym miejscu i nasze obawy z tym związane - ustalono, że prędkość ta zostanie podwyższona warunkowo - wyjaśnia Magdalena Michalewska, rzecznik prasowy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Warunkiem postawionym przez policję zarządcy drogi są statystyki. Jeśli liczba kierowców łamiących przepisy nie wzrośnie - zmiana zostanie wprowadzona na stałe.

- Na wjeździe i wyjeździe z tunelu jest odcinkowy pomiar prędkości, na podstawie którego wiemy, ilu kierowców przekracza dopuszczalną prędkość w tunelu. Jeśli po wprowadzonych zmianach te statystyki znacząco się pogorszą, to policja może cofnąć pozytywną opinię i będziemy musieli wrócić do 50 km/h - mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Jak mówią urzędnicy, na nowych zasadach pojedziemy tunelem, gdy poprawią się warunki pogodowe. Drogowcy nie będą jednak dostawiać nowych znaków. O tym, z jaką prędkością będzie można tamtędy jeździć, informować będą elektroniczne tablice i znaki zmiennej treści.


To oznacza, że np. jeśli warunki pogodowe na wjazdach do tunelu znacznie się pogorszą, to znaki automatycznie przełączą prędkość w tunelu na 50 km/h. Warto więc zwracać uwagę na tablice przy wjeździe, bo może się zdarzyć, że w porannym szczycie będziemy mogli jechać 70 km/h, a w popołudniowym - gdy w tunelu dojdzie np. do kolizji albo załamie się pogoda - już o 20 km/h mniej.

- Po wprowadzeniu zmian pracownicy tunelu i policjanci obejmą ten rejon zwiększonym nadzorem pod kątem zachowań kierowców i stwarzanego przez nich zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku, gdy zajdą okoliczności wskazujące na konieczność obniżenia prędkości w tym miejscu do 50 km/h, zarządca drogi prędkość tę ponownie ograniczy - zastrzega Michalewska.
To kolejna decyzja drogowców, która może cieszyć kierowców. Po wielu sygnałach i pytaniach, m.in. od portalu Trojmiasto.pl, najpierw zdecydowali się podwyższyć prędkość na Trasie Sucharskiego, a niedawno na ul. Jana z Kolna. Obie decyzje miały związek z otwarciem tunelu i pozytywnymi tego skutkami - korki wokół centrum Gdańska się rozproszyły, dzięki czemu zarówno po Trasie Sucharskiego, jak i Jana z Kolna kierowcy zaczęli jeździć nieco szybciej. Ale wciąż bezpiecznie.

Tunel dla amatorów szybkiej jazdy jest niestety miejscem do testów szybkości

Opinie (286) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.