• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja zabezpieczyła dokumenty w spółdzielni SM Ujeścisko

Ewa Budnik
21 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Akta opóźnionych inwestycji zabierane przez prokuraturę.
  • Akta opóźnionych inwestycji zabierane przez prokuraturę.
  • Akta opóźnionych inwestycji zabierane przez prokuraturę.
  • W czasie czynności policji i prokuratury w budynku spółdzielni pojawił się także Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.
  • Maciej Skalik, wybrany przez radę nadzorczą spółdzielni jej obecny prezes. Nie jest to jeszcze potwierdzone wpisem do KRS.

Prokurator oraz policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku weszli w piątek do biur Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko. Ma to związek z toczącym się postępowaniem ws. nieprawidłowości w działalności spółdzielni. Równocześnie komornik sądowy wszczyna kolejną egzekucję, a rada nadzorcza próbuje ustalić nowy zarząd spółdzielni.



Czy śledztwo prokuratury znajdzie finał w sądzie?

W piątek od rana pod budynkiem spółdzielni zbierali się jej członkowie z transparentami. Wewnątrz, z nakazu gdańskiej prokuratury okręgowej, pracowali już policjanci z KWP Gdańsk.

- Są to planowane działania polegające na zabezpieczeniu dokumentów w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku - potwierdza Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy gdańskiej prokuratury.
Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku prokuratura ogłosiła, że wszystkie osoby, które czują się pokrzywdzone w związku z opóźnieniem realizacji inwestycji przez SM Ujeścisko, jak też osoby, które posiadają wiedzę związaną z realizacjami tych inwestycji, mogą zgłaszać się w związku z prowadzonym tam postępowaniem. Właśnie w związku z tym postępowaniem prokuratura zabezpiecza dokumentację.

Komornik wszczął kolejne postępowanie



To niejedyna tego rodzaju wizyta w budynku spółdzielni. W tym tygodniu dokumenty zabezpieczał tam także Piotr Majdziński, komornik sądowy, który od kilku miesięcy prowadzi egzekucje w spółdzielni.

- Główny wierzyciel spółdzielni złożył wniosek o zajęcie kolejnych wierzytelności wynikających z umów dotyczących innej budowy. Jest to jedna dodatkowa sprawa. Poza głównym wierzycielem swoich praw dochodzą inni wykonawcy, którzy również nie otrzymali dotąd zapłaty za wykonane prace - wyjaśnia i przypomina Piotr Majdziński.
W sumie kwota wszystkich wierzytelności sięga blisko 3 mln złotych, z czego udało się zabezpieczyć około 450 tys. zł, głównie z comiesięcznych, wynoszących kilkanaście tysięcy złotych, wpłat wynikających z komercyjnej działalności spółdzielni.

- Gdyby spółdzielnia w porozumieniu z bankiem nie zamknęła już po wszczęciu egzekucji rachunku bankowego, na który miało wpłynąć około 4 milionów złotych od nabywców, to kwestia wierzytelności już byłaby rozwiązana. W tej sprawie toczy się postępowanie sądowe. Tak naprawdę bank - SKOK, nie miał prawa zamknąć tego rachunku bez porozumienia z wierzycielem i mam nadzieję, że to działanie banku stanie się obiektem zainteresowania prokuratury - mówi Piotr Majdziński.
Chociaż komornik sukcesywnie zwalnia środki na opłacanie przez spółdzielnię rachunków za media okazuje się, że zobowiązania nie są terminowo regulowane. W związku z zaległościami spółdzielni w Enerdze od tygodnia nie ma oświetlenia ulicznego na części terenu należącego do spółdzielni.

- Od piątku nieoświetlone są ulice Gorzowska, Radomska, Ciechanowska, Koszalińska, Tarnowska, Kaliska. Jest ciemno, że oko wykol - napisał do redakcji mieszkaniec Ujeściska, pan Janusz.
  • W czasie kiedy w budynku spółdzielni trwały czynności policji i prokuratury pod budynkiem zgromadzili się członkowie spółdzielni.
  • Na drzwiach wejściowych do spółdzielni informowano, że w piątek 21 lutego jest ona nieczynna.
  • W czasie kiedy w budynku spółdzielni trwały czynności policji i prokuratury pod budynkiem zgromadzili się członkowie spółdzielni.
  • W czasie kiedy w budynku spółdzielni trwały czynności policji i prokuratury pod budynkiem zgromadzili się członkowie spółdzielni.
  • W czasie kiedy w budynku spółdzielni trwały czynności policji i prokuratury pod budynkiem zgromadzili się członkowie spółdzielni.

Zmiany w zarządzie



Obecnie nie ma pewności w jakim skałdzie działa zarząd SM Ujeścisko. Po tym jak ujawniono wyrok ciążący na poprzednim prezesie Grzegorzu Harasymiuku, ostatecznie sam zrezygnował on ze stanowiska, a rada nadzorcza wybrała kolejnego prezesa - Macieja Skalika, pozostawiając przy tym furtkę, która byłemu prezesowi może umożliwić zarządzanie.

To nie rozwiązało jednak patowej sytuacji, bo zarząd by podejmować decyzje musi mieć dwuosobową reprezentację. Tymczasem dotychczasowy zastępca prezesa - Andrzej Marcinowski przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zatem, aby przywrócić ciągłość zarządzania, rada nadzorcza na stanowisko zastępcy prezesa powołała jednego z członków rady nadzorczej - Michała Zająca.

Jednak po tym jak zaczął on postulować dyscyplinarne zwolnienie byłego prezesa Grzegorza Harasymiuka (po to by nie pobierał on już pensji i nie miał dostępu do dokumentacji spółdzielni) okazało się, że... powołująca go na stanowisko uchwała jest jednak wątpliwa z prawnego punktu widzenia. W efekcie w czasie piątkowej rady nadzorczej wybrany został inny zastępca prezesa.

- Mamy kolejnego, nowego członka zarządu. Czasowo, do końca marca, będzie nim dotychczasowy członek rady nadzorczej, Rafał Nowak - poinformował redakcję Trojmiasto.pl jeden z członków rady nadzorczej spółdzielni. - To oznacza, że w spółdzielni jest ciągłość zarządzania. Nowy zarząd może w tej chwili albo podpisać pełnomocnictwo dla Grzegorza Harasymiuka, które pozwoli mu na dalsze zarządzanie albo dać dyscyplinarne wypowiedzenie, które od spółdzielni całkowicie go odsunie.

Niebawem rozpocznie się lustracja



Na 9 marca Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP zaplanował rozpoczęcie lustracji w SM Ujeścisko.

- Ostatnia pełna lustracja za lata 2015-2017 zakończyła się w styczniu 2019 roku. Nie możemy przekazywać mediom informacji o wynikach lustracji, ale do ich otrzymania od zarządu spółdzielni jest uprawniony każdy członek spółdzielni. Wyroki sądów mówią też o tym, że każdy członek spółdzielni ma prawo zrobić zdjęcia protokołu polustracyjnego - informuje Hanna Czuba ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. - Mogę tylko powiedzieć, że wbrew rozpowszechnianym opiniom, wyniki poprzedniej lustracji SM Ujeścisko nie były pozytywne.
Po tym, jak ministerstwo zleciło w SM Ujeścisko lustrację w trybie art. 93 ustawy Prawo Spółdzielcze musi się ona rozpocząć, nawet pomimo tego że spółdzielnia wnioskowało o przesunięcie jej terminu w związku z tym, że nie został jeszcze zamknięty rok 2019.

- To będzie lustracja pełna za lata 2018 i 2019. Jest na nią przeznaczone 90 dni. Protokół powinien być gotowy około połowy czerwca tego roku, chyba że okaże się, że jest wiele nieprawidłowości w związku z czym lustratorzy będą potrzebowali więcej czasu. Wiemy, że zagadnienia finansowe i związane z podwykonawcami na pewno będą bardzo trudne do opracowania - informowała Hanna Czuba.
Lustracja pełna oznacza, że kontroli poddane zostaną wszystkie działy spółdzielni, kontrolowana będzie działalność organów spółdzielni i przestrzeganie przez nie procedur - rady nadzorczej i zarządu. Statut i regulaminy zostaną sprawdzone pod kątem ewentualnych błędów i niezgodności z aktami wyższego rzędu. Lustratorzy oceniać będą gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, rozliczanie kosztów przychodów, rozliczanie kosztów dostawy mediów, sprawy techniczne - czy istnieją i czy są realizowane plany remontów, jacy wykonawcy są wybierani do tych prac, jakie umowy są z nimi zawierane i czy realizowane są ich postanowienia oraz jak egzekwuje się ewentualne niewykonanie postanowień umownych. Sprawdzane będzie także przestrzeganie praw pracowniczych.

Miejsca

Opinie (314) ponad 10 zablokowanych

  • no jak już jest komornik, to zacznijcie się tam pakować mieszkańcy (23)

    bo niedługo wasze mieszkania pójdą pod młotem

    • 41 22

    • Mamy iść pod most? (1)

      Co z nami będzie? Mamy iść pod most?

      • 6 4

      • będzie trzeba się przeprosić z dalszą rodziną i ciotkami

        kupić śpiwory, łóżka polowe, może nawet kuchenke turystyczną.

        • 5 6

    • (2)

      Jeżeli mieszkanie jest własnościowe to za długi spółdzielni nic nie grozi mieszkańcom poza faktem, ze park do którego psa na kupkę zanoszą zaraz może zostać sprzedany.

      • 10 3

      • hahaha, chciałbyś. ty chyba nie wiesz jak działają komornicy.

        • 3 3

      • tylko lokal wyobrębniony daje takie bezpieczeństwo. Spółdzielcze prawo własnościowe - komornik ma prawo zająć takie mieszkanie

        • 7 1

    • To ja mam akt własności mieszkania, (16)

      a nie spółdzielnia - i jeszcze kawałek gruntu pod budynkiem i wokół

      • 8 8

      • Akt własności = odpowiedzialność za długi spółdzielni (15)

        Sprawa jest prosta. Skoro masz akt własności to jesteś członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Skoro tak to masz prawo do ułamka majątku wspólnego, jak również w tym samym stopniu odpowiadasz za długi. A zatem pomnóż sobie te 3 miliony przez udział jaki masz...

        • 13 7

        • dokladnie, typiara mysli ze moze cos mieć swojego w spoldzielni (14)

          chyba nie zrozumiala znaczenia slowa spoldzielnia. tam sie nie ma wlasnosci, tylko swoj fragmencik, w tym wypadku dlugu.

          • 11 4

          • Następny (4)

            Ty też się doucz i doczytaj a potem siej ferment... Spółdzielnie są jakie są ot taki relikt przeszłości. Na szczęście w wielu można bez problemu przekształcić spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na odrębną własność założyć i założyć KW. Mając swoją KW na swój lokal i kawałek ziemi proporcjonalnie pod nim mogą Ci naskoczyć. Jeśli chodzi o członkostwo to każdy z członków odpowiada za długi spółdzielni do wysokości tych że udziałów, które zwykle są śmiesznie niskie np; 500zł Tak więc nie straszcie ludz nie mieszkamy za uralem póki co...

            • 17 5

            • To prawda

              Ale części mieszkańców, nie chciało się nawet tego zrobić, a możliwość była.
              Opłata 50zl i 2 godz w sądzie. Chodzi o wydzielenie własności oczywiście

              • 4 1

            • sam sobie przeczysz: w spoldzielni masz kawaleczek ziemi pod budynkiem (2)

              a nie mieszkanie. wiec jak przyjdzie komornik to zlicytuje mieszkania jako majątek spoldzielni, a tobie zostawi 2m kwadratowe ziemi. ...na rozbicie namiotu wystarczy.

              • 6 11

              • poczytaj proszę (1)

                jako odrębną własność w KW posiadasz lokal oraz kawałek ziemi pod nim to chyba logiczne skoro blok ma kilka pięter to ziemia pod i wkoło budynku jest proporcjonalnie dzielona na wszystkich mieszkańców. Zarówno twój lokal jak i przypisany mu symboliczny kawałek gruntu jest twój i tylko twój i to gwarantuje ci KW. komornik to może sobie "siąść" na ławce przed blokiem albo przed siedzibą i w spółdzielni może prowadzić egzekucję komorniczą na majątku wspólnym spółdzielni tj; siedzibie, gruntach wspólnych (place zabaw boiska itp), ruchomościach (drukarki, papier toaletowy w SM). Na KW wyodrębnionego lokalu dowolnego członka SM może to może sobie popatrzeć na ekw.ms.gov.pl ;)

                • 5 2

              • Oczywiście, że tak

                Ale ludzie nic nie wiedzą, nie interesują się, a później tragedia.

                • 2 1

          • doczytaj prawo TYPKU (5)

            Należy jednak zaznaczyć, że w tym przypadku zastosowanie będą miały również ogólne przepisy Prawa spółdzielczego. Zgodnie bowiem z art. 19 § 3. Prawa spółdzielczego członek spółdzielni nie odpowiada wobec wierzycieli spółdzielni za jej zobowiązania. Z niniejszego zapisu wynika, że nie może odpowiadać za jej długi, ani ich spłacać.

            Członek spółdzielni odpowiada za pokrycie strat spółdzielni jedynie do wysokości wniesionego wkładu. Jeżeli został on wniesiony w całości i na członku nie zalegają żadne inne zobowiązania, nie będzie ponosił on żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu.

            • 6 4

            • Przepis o hipotece łączonej (2)

              A przepis o hipotece łączonej znasz... to się zdziwisz...

              • 3 4

              • chyba łącznej jak już (1)

                Słyszałeś dzwon, nie wiesz, gdzie on. Rzadko stosowana przez banki . Nie wymądrzaj się. Podaj konkretne ulice, gdzie jest ta hipoteka

                • 3 2

              • Hipoteka nie ale wpis w KW o wszczętej egzekucji komorniczej na dwóch blokach

                • 5 1

            • członek nie odpowiada może, na pensje ci komornik nie wejdzie (1)

              ale majątek spoldzielni zlicytuje - a jaki majątek ma spoldzielnia? budynki, mieszkania.

              • 4 4

              • Są jeszcze działki budowlane i pewnie zarząd chciałby je opchnąć w znajome ręce

                Mogę się założyć że taki jest plan. Grunt to obracać cudzym majątkiem, to motto zarządu tej spoldzielni

                • 9 0

          • Ty jesteś pewnie typiara w męskim wydaniu (2)

            Piszesz ewidentne bzdury, by dowalić i tak już zdenerwowanym ludziom? Doczytaj prawo spółdzielcze - nie odpowiadam za długi spółdzielni, a do swojego mieszkania mam założoną księgę wieczystą z czystą hipoteką

            • 7 5

            • życze powodzenia, (1)

              a najtańsze namioty są w auchanie.

              • 6 4

              • Nie ma już wykupiłeś wszystkie Dzbanie...

                • 3 3

    • Młotem to Ty jesteś, doucz się trochę doczytaj a potem siej ferment...

      • 6 3

  • Wiem, że co napiszę nie będzie popularne i zdobędzie sporo minusów, ale winę za obecny stan ponoszą wszyscy mieszkańcy. (14)

    To mieszkańcy głosują i wybierają. Takich sobie przedstawicieli wybraliście, zarząd i prezesa. Oczywiście powiecie, że wy nie głosowaliście. I to prawda - jak się ma w d.... wiele rzeczy i się nie patrzy poza koniec własnego nosa, to tak potem jest, że trafienie na niewłaściwą osobę da popalić. Może z tej lekcji demokracji wyciągniecie właściwe wnioski. Jak widzisz papierek pod blokiem - podnieś, jak widzisz info o zebraniu - zagłosuj.

    • 95 14

    • Prawda, ale... (5)

      Większość się nie interesuje, to fakt. Na zebrania mało osób przychodzi.
      Ale to co wyprawia zarząd to przecież nie wina mieszkańców, nawet jeśli nie głosują. Długi, kredyty, 777, handel ekspektywami,zle zarządzanie, brak remontów, skandaliczne prowadzone budowy, brak informacji, kłamstwa, itp Zarząd wykorzystuje brak zainteresowania oraz niewiedzę mieszkańców do celów własnych. Jakich?
      Może prokuratura odkryje.

      • 17 0

      • (4)

        po mojemu to co tu widzimy to są _L_A_T_A_ olewania przez mieszkańców głosowań i braku zainteresowania tym, co robią ludzie przez nich wybrani. Po jakimś czasie "wybrańcy" widząc, że wszyscy mają wszystko w d... zaczynają robić, co zywnie się podoba. Więc nie jest to tak, że mieszkańcy nie są winni - są winni od początku do końca. A inaczej: sami nawarzyli tego piwa. Nie od razu, oczywiście. Po trochu i oto jest efekt. Nie każda spółdzielnia to patologia. Zalezy właśnie od ludzi.

        • 16 2

        • nie, nie to że ktoś nie bywa na zebraniach, nie głosuje (3)

          nie można traktować jako przyzwolenie na kradzież, na oszustwa jakie dopuszczają się zarządy spółdzielni i ich prezesi- to nie jest usprawiedliwienie dla ich pazerności, dla ich bezczelności
          komuna dawno się skonczyła, ludzie płacą ciężkie pieniądze na utrzymanie swoich mieszkań

          jeżeli taki goguś chce zostać milionerem niech zakłada własną działalnośc, niech

          • 8 0

          • Ależ Oczywiście, że tak (1)

            To ich decyzję spowodowały obecną sytuację i to zarząd i rada nadzorcza będzie za to odpowiadać karnie. Ale piszą tu również oni i łatwo ich rozpoznać, sieją zamęt i dezinformację, stara metoda

            • 8 1

            • A poza tym

              Jak zmusić ludzi do przechodzenia na zebrania?
              Może jak ciepła wodę odezwą, to się zainteresują.

              • 6 0

          • ktoś się podjął zadania kontrolowania tych panów - rada nadzorcza

            uznali, że mają czas, chcą się zaangażować, pilnować prawidłowości działań spółdzielni - teraz będą odpowiadać...
            Bądź za zaniechania, bądź za współudział...

            • 6 0

    • Od lat zebrania w tej spółdzielni to fikcja (2)

      Ostatnie zebrania grup członkowskich zarząd zwołał w wakacje, w długi weekend w szkole w nowym porcie. A informacje o tym wywiesił tak, by nie były widoczne. Wszystko po to, by ludzie na zebrania nie dotarli i żeby ekipa "swoich" mogła przegłosować co chciała.

      • 24 0

      • (1)

        gdyby ludzie się interesowali, to by było inaczej. Ale nie chce im się zrobić nawet małego wysiłku....

        • 11 2

        • Gościu nie wiesz co piszesz

          Ja tam pojechałem. Dotarłem. Ale co z tego jak na całą grupę takich co dotarli było kilkunastu? Z czego kumpli prezesa - większość? Przegłosowali co chcieli i było po spotkaniu.

          • 7 1

    • Nie do końca (1)

      Nie do końca odpowiadają mieszkańcy lecz prokuratura która w 2012 zlekceważyła doniesienia i uważała sprawy

      • 6 0

      • Może teraz nie uwalą.

        Ale znów jakieś matactwa.
        Nie można ustalić składu zarządu. Obłęd co ta rada nadzorcza wyprawia. Co H. na nich ma że tak go słuchają???

        • 2 0

    • Podobnie z rządem

      Winę ponoszą obywatele.

      • 1 1

    • częściowa prawda...

      Harasymiuk przyprowadzał 10 karczychów a każdy miał po kilkanaście pełnomocnictw, więc nawet jak przyszła połowa grupy to i tak oni mieli większość!

      • 8 0

    • Nie uzywaj słowa mieszkaniec,kupiłem mieszkanie kilka lat temu i nie zostałem automatycznie członkiem spółdzielni, mieszkaniec nie ma prawa wstępu na zebrania. Nikt tego nie bedzie pamietal, a w trojmiescie szczegolnie, ale to wlasnie PiS sprswil ze kupując mieszkanie spoldzielcze wlasnosciowe stajesz sie członkiem spółdzielni

      • 3 0

  • Brać się za małą Sycylię!

    • 46 7

  • Przynajmniej tam papiery nie zaginęły tak jak zaginęły moje w U.M

    I nic nie osiągnąłem a nawet P. Grzelak był po mojej stronie...
    Pozdrawiam z Chełmu i zaPOowiadam cd.

    Taki cd z Mega Niespodzianką...
    Bywają wieści, które wywracają królestwa a co dopiero...

    • 21 6

  • Pomyślcie jakie wałki robili prezesi spółdzielni w komunie. (1)

    • 43 5

    • Jakie?

      • 1 0

  • Pracownicy spółdzielni

    też już mają dosyć harasymiuka

    • 38 4

  • Można sprzedać mieszkanie z tej spółdzielni?

    Ciężko chyba znaleźć frajera za więcej niż 5 tys. za metr...

    • 25 7

  • A na stronie spoldzielni dalej reklama sprzedazy mieszkan za 4200

    Tuba propagandowa dziala, a my czlonkowie spoldzielni ja utrzymujemy...

    • 35 6

  • (2)

    Tam trzeba ostro jechać.
    Grzegorz H. (mam nadzieję, że niedługo tak będziemy oficjalnie pisać!) trzyma się ostro stołka i możliwości.
    Każdy dzień!!! Powtarzam każdy dzień! to czas kiedy Grzegorz H. mataczy! wynosi dokumentacje, zastrasza członków rady nadzorczej i działa niczym gangsterski watażka!

    • 55 5

    • Placówka pocztowa działająca w budynku S.M.Ujescisko.Kto ma umowę podpisaną z Pocztą Polską.Czy przypadkiem nie jest to osoba pracująca u pana G.H. w drukarni i przedstawiciel na Zebranie przedstawicieli Czlonków - mieszkajacy Przemyska 22.Kazda działalność,która przynosi dochód na terenie s-ni typu myjnia,przedszkole,knajpa,firma sprzatajaca,służby techniczne to wszystko zapisane na słupy,a śmietankę spijał przez te wszystkie lata pseudoprezes. Czy pieniądze wpłacone w agencji pocztowej Ul.Płocka 6 trafiają na konto Banku????Temat dla Prokuratury!!!!!

      • 15 1

    • dokładnie...

      każdy dzień to kolejne manipulacje!
      Prokuratura dawno powinna wejść i odsunąć Harasymiuka od możliwości działań na szkodę mieszkańców! Prokurator powiadomił kiedy wejdzie do sp-ni więc kilka dni miał na niszczenie i wyniesienie dokumentów (swoich przekrętów!). Żenujące - bezsilność nas dopada coraz większa, że cokolwiek się zmieni!

      • 5 2

  • Policjant w krótkim rękawku przy 6+C? (1)

    Szacun!

    • 26 5

    • Jutro L4 i po premii

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane