Fakty i opinie

stat

Policjanci przechwycili bagnet i hełm

Najnowszy artukuł na ten temat

Następny jarmark już za rok

Jarmark św. Dominika obfituje w zabytkowe rarytasy. Niestety na ich wywóz zazwyczaj potrzebne jest pozwolenie.
Jarmark św. Dominika obfituje w zabytkowe rarytasy. Niestety na ich wywóz zazwyczaj potrzebne jest pozwolenie.
Kolejne zabytkowe przedmioty zakupione na Jarmarku św. Dominika trafiły w ręce służb celnych na lotnisku w Rębiechowie. Turyści często dopiero tuż przed wylotem dowiadują się, że z Polski nie wolno wywozić rzeczy, których wiek przekracza 50 lat.

Warty kilkaset złotych bagnet niestety musiał zostać w kraju.
Warty kilkaset złotych bagnet niestety musiał zostać w kraju.
- W ubiegłą sobotę celnicy znaleźli bagnet metalowy w walizce jednego z pasażerów odlatujących do Shannon. Podróżny zapytany o wiek przedmiotu określił, że może mieć 80 lat, i że nabył go na Jarmarku św. Dominika za kwotę 480 zł - mówi Marcin Daczko z Zespołu Prasowego Izby Celnej w Gdyni. - W miniony piątek natomiast, obywatel Wielkiej Brytanii udający się do Edynburga, przewoził hełm niemiecki z okresu II Wojny Światowej, który kupił w Gdańsku za 70 zł. Kilka dni temu w bagażu obywatelki Kanady znaleziono zabytkowy zegar, również zakupiony na Jarmarku św. Dominika - dodaje Marcin Daczko.

We wszystkich przypadkach podróżni nie posiadali zezwolenia Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wywóz tych przedmiotów. Zatrzymane rzeczy przekazano policji do dalszego postępowania.

W ubiegłym roku służby celne zatrzymały ponad 100 zabytkowych eksponatów. Były to głównie grafiki, ale także klaser ze znaczkami, obrazy czy metalowe emblematy.

- W tym roku wydaliśmy kilkadziesiąt decyzji pozwalających na wywóz przedmiotów zabytkowych z Polski - mówi Marcin Tymiński, rzecznik Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zbytków w Gdańsku. - Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków zgodę taką można uzyskać o ile wywożony przedmiot nie jest szczególnie cenny dla dziedzictwa narodowego i nie reprezentuje wartości muzealnej. Procedura uzyskania tego dokumentu trwa około dwóch tygodni.

Przepisy obowiązującej obecnie ustawy o ochronie zabytków prawdopodobnie wkrótce się zmienią. Przygotowany nowy projekt ustawy przewiduje złagodzenie dotychczasowych zapisów, miedzy innymi tego o zakazie wywozu z Polski przedmiotów starszych niż 50 lat.

Opinie (18) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.