• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policjanci wezmą się za kierowców na chodnikach

Michał Sielski
17 stycznia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Jazda samochodem po chodniku i wzdłuż przejścia dla pieszych karana jest teraz mandatem w wysokości 1,5 tys. zł. Przed zmianami w taryfikatorze, groziło za to maksymalnie 100 zł i jeździli wszyscy: mieszkańcy, taksówkarze, dostawcy, kurierzy, a nawet kierowca śmieciarki, który we wrześniu 2021 roku śmiertelnie potrącił starszego mężczyznę na chodniku. Policjanci z Gdyni zapowiadają, że teraz się to zmieni.Zdarzyło ci się jechać autem po chodniku?

Do Raportu z Trójmiasta regularnie trafiają informacje o kierowcach, jeżdżących po chodnikach. Mieszkańcy denerwują się, że to niebezpieczne i niszczy infrastrukturę, którą potem trzeba remontować, a kierowcy tłumaczą się brakiem miejsc parkingowych i tym, że muszą jakoś dojechać do domu, dowieźć paczkę albo po prostu są w pracy.

Tragiczny efekt takich wymówek miał miejsce 13 września minionego roku, gdy pod kołami jadącej chodnikiem śmieciarki zginął 83-letni mieszkaniec Gdyni. Po chodniku przy ul. Morskiej 215Mapka na Chyloni cofała śmieciarka. Jej kierowca nie zauważył starszego mężczyzny, a on - zapewne z racji wieku - nie usłyszał cofającego pojazdu, którego się na chodniku nie spodziewał. Potrącony zmarł na miejscu.

Czytaj więcej: Śmiertelnie potrącony przez śmieciarkę

To drastyczny przykład, ale w wielu miejscach przy ul. Morskiej można zobaczyć kierowców, którzy jeżdżą po chodniku. Jedni wjeżdżają pod sklep, inni pod własną klatkę, jeszcze inni "tylko na chwileczkę", by coś zanieść itp. Mandaty 2022 ich nie martwią.

Tam, gdzie było to najbardziej uciążliwe, już stoją słupki, które wjazd uniemożliwiają, ale problem nie zniknął, bo część kierowców jest na tyle bezczelna, że wjeżdża na chodnik przez przejścia dla pieszych czy drogi rowerowe, więc Stowarzyszenie Miasto Wspólne wystosowało do gdyńskiej policji apel o przyjrzenie się problemowi oraz pokazanie statystyk wykroczeń z ubiegłego roku.

Liczba ujawnionych przez policję w Gdyni wykroczeń wobec pieszych w 2021 rokuOkazuje się, że przez cały ubiegły rok przyłapano zaledwie sześciu kierowców jeżdżących po chodniku w Gdyni.

- Nie jest to imponująca cyfra. Wystarczy przejść się ul. Morską czy Świętojańską, by w ciągu pół godziny naliczyć zdecydowanie więcej pojazdów jeżdżących po chodnikach, a już zdecydowanie więcej pojazdów, które nie mogły dostać się na miejsce postoju inaczej niż manewrując po chodniku - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego, które od lat działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych w Gdyni.
Społecznicy mają nadzieję, że wyższe mandaty za tego typu wykroczenie, które obowiązują od 1 stycznia, skłonią niektórych kierowców do zastanowienia się, czy warto wjeżdżać na chodnik. Teraz trzeba za to bowiem zapłacić 1,5 tys. zł - takie będą mandaty w 2022 roku. Oczywiście w przypadku, gdy policja kierowcę złapie.

- Nie chodzi o robienie komuś pod górkę, ale o zrozumienie, że chodnik jest miejscem, gdzie pieszy ma czuć się bezpiecznie, bez wyjątków. Piesi to też dzieci, osoby starsze, osoby o ograniczonej sprawności - mówi Łukasz Piesiewicz. Dodaje, że jazda po chodniku to też dodatkowe obciążenie gdyńskich podatników naprawą rozjeżdżanych ciągów pieszych. - W skali wielu lat mówimy tu o wielomilionowych kwotach - podkreśla.

Policja: będzie specjalna akcjaPolicjanci z Gdyni podkreślają, że każdego miesiąca organizowane są specjalne działania pod kątem bezpieczeństwa pieszych. Według nich największym problemem jest wyprzedzanie i omijanie samochodów na przejściach dla pieszych. Zapowiadają jednak, że w tym roku położą też nacisk na wyeliminowanie lub choćby ograniczenie przypadków jeżdżenia po chodnikach. W 2022 roku posypią się mandaty?

- Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdyni zaplanuje i zrealizuje działania pod kątem bezpieczeństwa pieszego uczestnika ruchu drogowego z uwzględnieniem kierujących pojazdami mechanicznymi poruszającymi się po chodnikach - obiecuje zastępca komendanta miejskiego policji w Gdyni Robert Ronduda.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (461)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane