Fakty i opinie

Zamknięty parking i zwężenie sposobem na nocne wyścigi?

Wyłączyli z ogólnodostępnego użytku parking przy Hali Olivia, czasowo zawęzili al. Grunwaldzką zobacz na mapie Gdańska do dwóch pasów ruchu oraz - uzbrojeni w radary do pomiaru prędkości - kolejny raz przeprowadzili kontrole. Policjanci z Gdańska są zdeterminowani, by rozwiązać problem z nielegalnymi wyścigami w centrum miasta. Jak się okazuje - ich akcje przynoszą skutek.Czy zdarza ci się przekraczać prędkość, jadąc samochodem?

tak, lubię jeździć szybko 42%
sporadycznie, kiedy gdzieś się spieszę 42%
nigdy, zawsze jeżdżę zgodnie z przepisami 16%
zakończona Łącznie głosów: 3533
Funkcjonariusze sygnały w sprawie przekraczania prędkości przez kierowców w Oliwie dostają wszelkimi możliwymi "kanałami". Mieszkańcy informowali ich na temat zjawiska za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, problem nagłaśniano w mediach - również społecznościowych. W odpowiedzi mundurowi po raz kolejny przeprowadzili kontrole na al. Grunwaldzkiej, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Czwartkowe wyścigi odbywają się bowiem w Oliwie od lat, a ich scenariusz wyglądał do tej pory zawsze tak samo: tłum gapiów przyglądał się szybkiej jeździe sportowych i drogich aut, a ich kierowcy niewiele robili sobie nie tylko z narzekających na hałas mieszkańców, ale i obecności policji.

Ostatnie działania funkcjonariuszy okazały się jednak skuteczne, co zauważyli również nasi czytelnicy, informując o tym w Raporcie z Trójmiasta.- Dzięki rozmowom i współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku oraz zarządcami dróg i nieruchomości, policjanci doprowadzili do wyłączenia z ogólnodostępnego użytkowania parkingu, na którym spotykali się uczestnicy wyścigów i ich widzowie. Ponadto w każdy czwartek od godz. 20 wprowadzono zawężenie jezdni do dwóch pasów ruchu na al. Grunwaldzkiej, w kierunku centrum oraz w kierunku Sopotu. Te inicjatywy w ocenie policjantów przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spokój mieszkańców - mówi asp. Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Tak wyglądają nocne wyścigi w Oliwie

W ostatni czwartek podczas kilkugodzinnych działań policjanci ukarali 21 osób. Zatrzymani do kontroli kierowcy nie stosowali się do znaków i sygnałów drogowych, korzystali z telefonu komórkowego podczas jazdy, przekraczali dozwoloną prędkość, nie korzystali z pasów bezpieczeństwa. Jeden kierowca za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h stracił prawo jazdy.

Co tydzień podczas kontroli wpadają kolejni kierowcy- Te inicjatywy w ocenie policjantów przełożą się na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spokój mieszkańców - podsumowuje asp. Karina Kamińska.

Policja o wyścigach w Oliwie: w dwa miesiące ponad 100 interwencjiCo istotne, podczas ubiegłotygodniowej podobnej akcji odnotowano 24 wykroczenia. Policjanci wystawili 20 mandatów, skierowano cztery wnioski do sądu. Zatrzymano też cztery dowody rejestracyjne i jedno prawo jazdy.