Policji brakuje kamer osobistych. Pomogłyby w sytuacjach spornych

Kamery kosztowały ponad 600 tys. zł, mają zapewnić transparentność policyjnych interwencji, ale na razie na całym Pomorzu używają ich tylko funkcjonariusze z Gdańska.
Kamery kosztowały ponad 600 tys. zł, mają zapewnić transparentność policyjnych interwencji, ale na razie na całym Pomorzu używają ich tylko funkcjonariusze z Gdańska. mat. prasowe

Kamery na mundurach policjantów miały sprawić, że ich interwencje będą łatwiejsze do oceny i bardziej profesjonalne. Tymczasem od trzech lat ich liczba w Trójmieście się nie zmieniła. Kamer do dziś nie mają policjanci z Gdyni i Sopotu.Czy zdarzyło ci się nagrywać funkcjonariusza podczas interwencji?

Zobacz wyniki (597)
O tym, że tzw. kamery nasobne będą w stałym wyposażeniu policjantów pracujących w terenie, mówi się od lat. Ich zakup zapowiedział oficjalnie w 2018 roku Jarosław Zieliński, ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Jesienią 2019 roku Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku zapowiedziała, że do końca roku dokupionych zostanie ok. 90 kamer dla policjantów w Gdyni.

Tak się jednak nie stało.

- Na słowach się skończyło. Dziś policja znajduje się między młotem a kowadłem. Zarzuca się nam upolitycznienie czy nieprzepisowe interwencje. O ile łatwiej byłoby je ocenić, gdyby wszystkie były rejestrowane - mówi nam jeden z doświadczonych trójmiejskich policjantów. - W ten sposób można zwalczać patologie w naszych szeregach, ale też chronić się przed pomówieniami, zwłaszcza gdy robi się gorąco. A że takich sytuacji w ostatnich miesiącach w kraju nie brakuje, wszyscy dobrze wiemy.
Inny mundurowy, który na co dzień pracuje w prewencji, dodaje:

- Skoro brakuje kamer, to może będziemy musieli nagrywać interwencje naszymi telefonami komórkowymi, tak na wszelki wypadek? W końcu my też jesteśmy nagrywani.

Interwencja policjantów zarejestrowana 27 kwietnia w Letnicy


Z pytaniami o liczbę kamer nasobnych w Trójmieście zwróciliśmy się do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

153 policyjne kamery w całym TrójmieścieJak się okazuje, kamery nadal wykorzystywane są tylko przez mundurowych z Gdańska. Ich liczba nie zmieniła się od 2019 roku.

- Na stanie Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku mamy 153 kamery nasobne. 46 z nich posiadają funkcjonariusze referatu Patrolowo-Interwencyjnego KMP w Gdańsku, 107 kamer mają policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gdańsku - wylicza nadkom. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Kamery policjantów pomagają wyjaśnić sporne sytuacjePolicjantka przyznaje, że materiały z kamer nasobnych niejednokrotnie pozwalają wyjaśnić sytuacje sporne, z jakimi mogą się spotkać policjanci podczas interwencji.

- Z doświadczeń policjantów, którzy używają kamer nasobnych, wynika, że obecność włączonej kamery pozwala na uściślenie wielu szczegółów interwencji, często studzi uliczną agresję, ale też zwiększa bezpieczeństwo policjanta - podkreśla.
Pamięć urządzenia oraz jego bateria pozwalają na rejestrację przebiegu wszystkich interwencji z 12-godzinnej służby policjanta.
Pamięć urządzenia oraz jego bateria pozwalają na rejestrację przebiegu wszystkich interwencji z 12-godzinnej służby policjanta. mat. prasowe
Z funkcjonariuszką zgadzają się nasi rozmówcy.

- Naprawdę wolałbym uchronić się od problemów i mieć czarno na białym przebieg np. interwencji podczas protestu, kiedy wokół są gorące nastroje. Nie zawsze jest taka możliwość. Mam nadzieję, że ktoś wreszcie zwróci na to uwagę i skończy się na czynach, a nie słowach - podsumowuje policjant z Trójmiasta.

Jak działają kamery nasobne i ile kosztują?Koszt jednej kamery to około 4 tys. zł. Pamięć urządzenia oraz jego bateria pozwalają na rejestrację przebiegu wszystkich interwencji z 12-godzinnej służby policjanta.

Policjant w trakcie służby ma obowiązek nagrywania interwencji, przed rozpoczęciem której informuje osobę, że interwencja jest rejestrowana.

Po służbie funkcjonariusze zdają kamery, które trafiają do stacji dokujących, gdzie są ładowane i automatycznie zgrywane są z nich nagrania.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (182)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Najczęściej czytane