Fakty i opinie

Policyjny dron namierzał piratów drogowych

Dron, z którego korzystają pomorscy policjanci.
Dron, z którego korzystają pomorscy policjanci. fot. policja

Może wznieść się na wysokość do 3 tys. metrów, wyposażony jest w kamerę z doskonałym zoomem, dzięki czemu wypatrzy nie tylko numery tablic rejestracyjnych, ale też to, że ktoś jedzie bez pasów bądź też podczas jazdy rozmawia przez telefon - pomorska policja ma nową broń do walki z piratami drogowymi. To dron.Łapanie piratów drogowych za pomocą drona to:

świetny pomysł, na pewno pomoże zwiększyć bezpieczeństwo na drogach 32%
dobry sposób prewencji, dron pewnie nie będzie często używany, ale kierowcy będą ostrożniejsi, wiedząc, że może być użyty 18%
chyba przesada, nie podoba mi się aż taka inwigilacja 50%
zakończona Łącznie głosów: 3210
O tym, że policja testuje drona w walce z piratami drogowymi, poinformowali nas czytelnicy Raportu z Trójmiasta.

Pomorska drogówka otrzymała jedno takie urządzenie. Pochodzi ono z puli zakupionej przez Komendę Główną i - w ramach eksperymentu - rozdysponowanej między większość komend wojewódzkich.

Okazuje się też, że było ono testowane już wcześniej - pierwszy raz nastąpiło to 5 lutego. Teraz jednak użyczone zostało drogówce z Gdańska, która wykorzystała drona podczas działań "Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego".

Dron wypatrzył 19 wykroczeń- Policyjny dron latał przez 90 minut nad skrzyżowaniem ulicy Armii Krajowej z Havla oraz ŁostowickąMapka. Podczas nagrań z powietrza ujawniono 19 wykroczeń. Najczęstszym wykroczeniem było niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, co ma duży wpływ na bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów - mówi Joanna Skrent z wydziału ruchu drogowego KWP w Gdańsku.
Warto tu zaznaczyć, że aktualnie dron nie jest wyposażony w urządzenia umożliwiające mu np. pomiar prędkości. Policjanci zapowiadają jednak, że będą chcieli go używać m.in. do walki z nielegalnymi wyścigami na ulicach miast.

Samo urządzenie obsługiwane musi być przez dwuosobowy zespół. Ma bardzo duży zakres odporności na temperatury, zarówno niskie, jak i wysokie, może więc być stosowane i latem, i zimą.

68 mandatów za przekroczenie prędkości w ciągu kilku godzinNiezależnie od policjantów z Gdańska podobną akcję, choć ukierunkowaną głównie na wyłapywanie kierowców przekraczających prędkość, przeprowadzili w poniedziałek policjanci z Gdyni.

Tym razem obyło się bez drona. Niemniej w ciągu kilku godzin wystawiono 103 mandaty, w tym aż 68 za przekroczenie dozwolonej prędkości. Dwie osoby straciły też prawo jazdy.

Jak twierdzą sami policjanci, poprawa warunków na drogach i ładniejsza pogoda sprawiają, że w ostatnich dniach coraz częściej kierowcy zbyt mocno dociskają pedał gazu.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (298)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »