• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika wybiera nowego rektora

mr, fot. meriały wyborcze kandydatów
26 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 21:30 (26 marca 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Prof. Henryk Krawczyk rektorem PG
W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata. W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata.
Piotr Dominiak Piotr Dominiak
Waldemar Kamrat Waldemar Kamrat
Henryk Krawczyk Henryk Krawczyk
Romuald Szymkiewicz Romuald Szymkiewicz
Krzysztof Wilde Krzysztof Wilde

O godność rektora Politechniki Gdańskiej na najbliższe cztery lata ubiega się pięciu kandydatów. W czwartek kandydaci przedstawią swoje programy na otwartym spotkaniu wyborczym. Wybory 31 marca.



Wśród kandydatów znalazł się prorektor kończącej się właśnie kadencji, trzech dziekanów i członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Ten ostatni, prof. Piotr Dominiak chciałby, aby PG zyskała stała jeszcze mocniejszą pozycję wśród polskich uczelni i weszła odważniej na międzynarodowy rynek edukacyjny. W jego programie znalazły się takie cele jak utworzenie na każdym wydziale przynajmniej jednego programu anglojęzycznego i przyciągnięcie na każdy wydział co najmniej jednego nauczyciela zagranicznego i 30 zagranicznych studentów. Jednocześnie wykładowcy z PG mają mieć szansę wykładania za granicą. Prof. Dominiak w ciągu czteroletniej kadencji chciałby także wybudować jeden lub dwa nowe obiekty dydaktyczne i stopniowo modernizować istniejące sale. Do tego dochodzi wdrożenie informatycznego systemu wspomagania zarządzania uczelnią i zorganizowanie biura promocji.

Z kolei prof. Waldemar Kamrat kandyduje pod hasłem "Globalna gospodarka - lokalna perspektywa. Wyzwania dla Politechniki Gdańskiej". Kandydat obiecuje stać na straży tradycji i dorobku uczelni, jednocześnie wykorzystując szanse rozwojowe. Profesor Kamrat deklaruje, że zadba o przygotowanie studentów do aktywnego życia we współczesnym społeczeństwie, stworzy klimat przyjazny i otwarty dla całej społeczności uczelni. Profesor chce uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną i udoskonalić program nauczania, otworzyć nowe kierunki oraz stworzyć możliwości kształcenia interdyscyplinarnego oraz e-learningu.

Prof. Henryk Krawczyk uważa, że PG powinna być wiodącym uniwersytetem technicznym zorientowanym na kształcenie poszukiwanych na rynku specjalistów oraz ośrodkiem prowadzącym badania związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Aby osiągnąć ten cel, poszczególne wydziały podążałyby za opracowaną specjalnie dla nich strategią rozwoju. Kandydat na rektora obiecuje też zadbać o to, aby dla każdego pracownika powstał jasny model kariery wraz z jasnym systemem awansów. Profesor chce także zatroszczyć się o rozwój całego kampusu uczelnianego, w tym także większe bezpieczeństwo na osiedlach studenckich.

Prof. Romuald Szymkiewicz deklaruje, że jest zwolennikiem uczelni pełniącej w równym stopniu funkcje badawcze, edukacyjne i wychowawcze. Uważa on, że politechnika powinna kształcić elitę intelektualną, aktywnie uczestniczącą w życiu społecznym i przekazywać studentom nie tylko wiedzę zawodową, ale i umiejętność twórczego rozwiązywania problemów i posługiwania się nowoczesnymi narzędziami. Profesor Szymkiewicz także dostrzega konieczność szerokiej współpracy z gospodarką i z zagranicą, także w dziedzinie transferu technologii.

Prof. Krzysztof Wilde podkreśla, że studenci są solą politechniki, a dydaktyka jest ważniejsza od pracy naukowej. Dodaje jednak, że pierwsza bez drugiej istnieć nie może. Gdańszczanin, podkreślając dotychczasowe zasługi na tym polu, chce nadal ułatwiać studentom dostęp do materiałów dydaktycznych. Profesorowi zależy także na masowej modernizacji istniejących sal i wybudowaniu nowej biblioteki. Ponieważ na to potrzebne są znaczne środki, kandydat podkreśla swoje doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Pełne programy wyborcze znaleźć można na stronie internetowej politechniki.

Otwarte spotkanie wyborcze
27 marca, czwartek, godz. 13.15, aula PG, ul. G. Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz

Wybory rektora i dziekanów na polskich uczelniach wyższych odbywają się według systemu zbliżonego do dziewiętnastowiecznego modelu wyborczego monarchii austro-węgierskiej i systemu amerykańskiego.

Po tym, jak w listopadzie ub.r. to Senat PG powołał Uczelniana Komisję Wyborczą, na wszystkich wydziałach odbyły się wybory elektorów, czyli przedstawicieli, którzy wybiorą rektora.
Utworzono 11 okręgów wyborczych, a społeczność akademicką podzielono na cztery grupy: samodzielnych pracowników naukowych i naukowo dydaktycznych, pozostałych nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz pozostałych pracowników uczelni.

Na stanowiska rektora, prorektora lub dziekana kandydować może nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego. Nazwisko kandydata mógł wskazać każdy członek społeczności akademickiej. Wpisanie na listę kandydatów
następowało po tym, jak osoba wskazana zadeklarowała wolę kandydowania.

W wyborach rektora może się odbyć maksymalnie pięć tur głosowania. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma 50 proc. poparcia, to do następnego głosowania nie przychodzi ten kandydat, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów elektorskich.
mr, fot. meriały wyborcze kandydatów

Miejsca

Opinie (210) 5 zablokowanych

  • Krawczyk "GÓRĄ"

    Pośród tych kandydatów widzę tylko jednego.
    Profesor Krawczyk jest godną osobą zastępować obecnego Rektora Rachonia

    • 0 0

  • Tylko Krawczyk

    Popieram prof. Henryka Krawczyka. Nie bez powodu czterokrotnie wybierany był na dziekana ETI. CZŁOWIEK. Otwarty, życzliwy, przyjmujący argumenty,zaangażowany, z powodzeniem sprawuje tę funkcję.

    • 0 0

  • Dominiak do DOMU

    Byle nie Dominiak, on z PG zrobi univverek, sesja bedzie sie kończyła na dwóch terminach, zaliczać egzaminy będzie tylko i wyłącznie 60%... a niestety na PG sie tak nie da ;/ studiuje na mechanicznym i mimo dodatkowych terminów i obniżonych progów co sesję 30-40% studentów jest zmuszona brać dziekankę. Wspaniała uczelnia nawet Urlop daje :PP
    Dominator naściąga Chińczyków, Hindusów i wogóle będzie kolorowo... szkoda, że nie dla studentów.

    • 0 0

  • Oby nie senator PO!

    mam nadzieję, że kolejny rektor będzie wreszcie BEZPARTYJNY!!!!

    • 0 0

  • Krawczyk jest OKKK!!!!

    Poznałam GO. Jestem za Krawczykiem.

    • 0 0

  • no rotfl (2)

    ja rozumiem komitet wyborczy Krawczyka przyszedl do pracy i eti stuka komentarze, ale bez przesady. to jest zenujace.

    • 0 0

    • A skąd Pan wie, ze przyszli, ci z komitetu, (1)

      A Pan jest z jakiego komitetu?

      • 0 0

      • moj szef jest w komitecie Krawczyka.

        ja nie jestem w zadnym.

        • 0 0

  • tylko DOMINIAK!

    j.w.

    • 0 0

  • PG (1)

    Jeszcze raz wrzuce kilka groszy.Musze szczerze powiedziec ze jestem dumny z tego ze ukonczylem PG.Dla mnie byly to latwe studia (ETI).Wykladowcy wymagajacy.Oczywiscie tak jak wszedzie jednemu podoba sie kolor bialy innemu czarny.Wszedzie sa dobrzy fachowcy oraz ci co nie znaja sie na fachu.Na ETI przewaga tych pierwszych.Oczywiscie uczylem sie przedmiotow ktore sa kompletnie nieprzydatne.Ale coz, tak juz jest.nigdy nie wiemy co sie przyda.Osobiscie interesowalem sie wieloma rzeczami i efekty sa takie ze pracowac moge w szeregu branz. Wiele zalezy od nas samych.Zgadza sie reforma edukacji powinna byc.Choc jest to ciezko do przeprowadzenia. Moim zdaniem powinna istniec scisla wspolpraca z przemyslem. Studenci powinni uzestniczyc w roznych projektach interdyscyplinarnych, itd, itd. Dodatkowo nie wymagajmy aby jedna uczelnia nauczyla nas "raz na zawsze" tak sie nie da. Studia ucza myslenia, elastycznego podejscia do problemu.Pewnej przebojowosci w technice. Moge powiedziec ze na tle innych krajow nie mamy sie czego wtydzic. Pracuje na zachodzie i widze jak wielu z was mogloby robic rzeczy ktore nie snily sie filozofom. Jestesmy bardziej elastyczni i po prostu lepsi.Co do rektora to nie znam prof.Dominiaka (choc studiowalem tez na ZiE) ale wlasnie uwarzam ze to manager a nie naukowiec powinien byc rektorem. na tym stanowisku nie powinny liczyc sie tytuly a pewnien zmysl przedsiebiorczosci.Pozdrawiam

    • 0 0

    • jak rzecze stara pieśń:

      Chociaż 1000 punktów miałem,
      to na ETI papierów nie składałem.
      Wcale tego nie żałuje,
      bo na ETI same ....

      Pozdrawiam inne wydziały;)

      • 0 0

  • (1)

    to i tak już z góry jest ustalone kogo wybiorą

    • 0 0

    • Kogo? Powiedz, powiedz! Chciałbym już dziś wiedzieć!

      • 0 0

  • Stawiam na Krawczyka

    Pełen zapału, inicjatywy, licznych pomysłów

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane