Polityczna agitacja w salce katechetycznej

Najnowszy artukuł na ten temat Wszyscy posłowie z Pomorza
Jarosław Sellin z PiS-u zorganizował spotkanie wyborcze w sali katechetycznej na terenie parafii w Chyloni.
Jarosław Sellin z PiS-u zorganizował spotkanie wyborcze w sali katechetycznej na terenie parafii w Chyloni. fot. Andrzej Gojke/KFP

Poseł PiS Jarosław Sellin urządził spotkanie pt."Polska - wielki projekt" w sali katechetycznej na terenie parafii. - To szlachetna działalność w szlachetnym miejscu - twierdzi Sellin. Proboszcz gdyńskiej parafii zapewnia, że jest przeciwko polityce w kościele, ale salkę udostępni każdemu kandydatowi do sejmu i senatu, jeśli tylko będzie katolikiem.We wtorek w sali katechetycznej na terenie parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni Chyloni przy ul. Chylońskiej 129 zobacz na mapie Gdyni odbyło się spotkanie posła PiS Jarosława Sellina z parafianami. Według proboszcza tej parafii ks. Wojciecha Kozłowskiego, miał to być wykład posła na temat Polski, a na spotkanie przyszło zaledwie 20 osób, w większości podopiecznych pobliskiego domu seniora.

- Salkę katechetyczną udostępniłem osobie związanej z p. Sellinem, w podzięce za jej pomoc dla parafii. Z tego co wiem, miała ona problemy lokalowe ze zorganizowaniem spotkania, więc pomogłem. Z braku czasu ani ja ani inni księża z parafii nie mogli uczestniczyć w tym spotkaniu, jednak z tego co wiem pan Sellin miał tylko wygłosić wykład na temat Polski, nie miało być w tym żadnej agitacji - mówi ks. Kozłowski. - Osobiście daleko trzymam się od polityki, nie agituję. Zresztą nawet informacja o tym spotkaniu nie była podawana z ambony tylko widniała na kartce na ogrodzeniu kościoła.

Czy uważasz, że politycy powinni spotykać się z wyborcami na terenie parafii?

Zobacz wyniki (977)
Proboszcz dodaje jednak, że kościół jest otwarty dla polityków wszystkich opcji. - Jeśli o pomoc w skorzystaniu z sali katechetycznej zwróciłby się do mnie polityk innej partii, też bym mu pomógł. Pod warunkiem, że jest katolikiem. To pomoc jak każda inna - podkreśla ks. Kozłowski.

Dziwi jednak brak świadomości duchownego, że "wykład" polityka tuż przed wyborami, to nie odruch altruizmu i chęć rozmowy o Polsce, a zwykłe torowanie sobie drogi do parlamentu.

Z tymi intencjami nie kryje się nawet Jarosław Sellin, autor wtorkowego wykładu w sali katechetycznej w Gdyni. Zapytany czy agitacja na terenie parafii przystoi politykowi, nawet z prawicowej partii, odpowiada wprost: - Salka katechetyczna to przecież nie kościół, ani nie ołtarz, a miejsce, które od lat służyło Polakom do rozmów. Zresztą gdzie mamy spotykać się z wyborcami, jeśli zabrania nam się agitacji w miejscach publicznych? Zostają nam więc hotele, restauracje i np. salki katechetyczne. Nie każdego jednak stać by zaprosić posła na spotkanie w hotelu, więc spotykamy się gdzie możemy - mówi Jarosław Sellin. - Z inicjatywą spotkania wyszli parafianie. Jeśli dostanę kolejną propozycję na rozmowę z wyborcami w sali katechetycznej, to na pewno z niej skorzystam, bo agitacja w tym miejscu to nie przestępstwo, a szlachetna działalność, w szlachetnym miejscu..

Za szlachetne nie uważa tego pan Tomasz, parafianin kościoła św. Jana Chrzciciela, oburzony tym wydarzeniem. - Od 27 lat, czyli od urodzenia jestem parafianinem tego kościoła i jestem zszokowany faktem, że ksiądz kanonik zorganizował w naszej parafii spotkanie wyborcze z posłem Sellinem - mówi nasz czytelnik. - Sam jestem wyborcą PiS, ale uważam, że organizowanie spotkań wyborczych w przykościelnych salkach katechetycznych jest skandalem. Kościół jest wspólnotą wszystkich ludzi i kler nie ma prawa opowiadać się po żadnej stronie sceny politycznej. Jest mi wstyd.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do gdańskiej Kurii. Przełożeni proboszcza z Chyloni nie podzielają jego gościnności.

- Kościół nie zajmuje się organizacją takich spotkań. Sala katechetyczna nie służy też do takich celów - mówi ks. Andrzej Penke z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

 • :) (85)

  Tylko przypominam jesteśmy państwem świeckim i w konstytucji jest zapis o rozdziale kościoła od państwa.Amen

  • 209 63

  • Kto jest katolikiem? (43)

   A pamiętacie słowa :kto nie jest z PIS-em -ten nie jest katolikiem?

   • 32 20

   • Mnie najbardziej utkwiło pojęcie GENETYCZNEGO patrioty (20)

    Typa do AK za to przyjęli.

    • 9 10

    • niełdugo jak do spowiedzi się będzie szło to ksiądz będzie mówił, (17)

     żeby głosować na karła bo inaczej odpuszczenia grzechów nie będzie, żałosne.

     • 26 31

     • głupiś!

      żałosne jest to co teraz napisałeś i Ty sam!

      • 24 26

     • To nie chodź do spowiedzi skoro nie akceptujesz księży i ich postaw albo cię one drażnią. (15)

      Ktoś ci każe? Ja nie chodzę do kościoła, wszystko co dotyczy KK obchodzę szerokim łukiem ze świadomego wyboru sprzed wielu lat (a nie buntu małolata brandzl..... się okrzykami w stylu ave satan), nie interesuje mnie kto przesiaduje w salkach katechetycznych (takie samo m-ce spotkań dla ludzi jak remiza czy klub osiedlowy, więc skąd te dziwne dylematy?) i pomimo to głosuję na PiS. Zawsze mnie bawiły frustracje i żółć tych niby praktykujących. Latają do kościoła i tylko z zawiścią komentują jakim to nowym samochodem ich dobrodziej właśnie jeździ i kto to go nie odwiedza na plebani. Równie zabawne jest nagłe oczekiwanie, że religia i polityka zostaną odseperowane. Rząd Historyków ikwiduje co prawda lekcje historii, gdyż wie jak są niebezpieczne, ale nie bądźcie kompletnymi ignorantami. Rola KK w tym, że wolna Polska w ogóle istnieje od czasu zaborów, poprzez II wojnę i okres PRL jest niezaprzeczalna. Nie widzę żadnego powodu, aby ta instytucja nie kształtowała postaw obywatelskich swoich owieczek również w tym względzie. Jak wam się nie podoba, to zapiszcie się do "harekriszna", jakiejś sekty bujających wyłącznie w obłokach mistyków lub w ogóle dajcie sobie spokój z życiem religijnym skoro tak to was frustruje. Negatywne emocje z pewnością nie służą "uduchowieniu" :-) To jest wolny kraj, a księża to też ludzie i mają prawo do poglądów politycznych, którymi dzielą się z tymi, z ktorymi się spotykają.

      • 13 8

      • (10)

       A ja widzę takie podstawy, że religia chrześcijańska jest JEDNĄ Z WIELU religii i systemów światopoglądowych więc w neutralnym światopoglądowo kraju nie może mieć palmy pierwszeństwa. To nie jest jakiś katolicki taliban aby była "jedynie słuszna" postawa - ta kształtowana przez kościół. Kościół niech sobie wychowuje wiernych we własnych budynkach i niech płaci za to własnymi pieniędzmi. Od polityki niech się trzyma z daleka. Tak samo jak polityka od kościoła.

       • 9 12

       • Przecież wyraźnie napisane. (9)

        Nie podoba się, to się wypisz. Jest przecież jedną z wielu. Z czym masz problem? Ktoś cię stygmatyzuje? Sam jak widać robisz to najskuteczniej.

        • 10 4

       • (8)

        z czego mam się wypisać? ja do kościoła i tak nie chodzę. a z moich podatków w szkołach prowadzone są lekcje tej jednej religii, kościół narzuca innym swoje poglądy i forsuje lub torpeduje ustawy (np o in vitro). Nergal jest w telewizji i już się klechy pultają że ktoś śmie głosić inne poglądy.

        • 7 8

       • No to z innej beczki. Do kościoła nie chodzisz, a: (2)

        1. Czy masz lub zamierzasz mieć ślub kościelny?2. Czy ochrzciłeś lub zamierzasz ochrzcić dzieci?3. Czy twoje dzieci będą chodzić na religię?4. czy wpuszczasz księdza po kolędzie?Na ile twój sprzeciw jest rzeczywisty, a na ile to tylko takie skamlanie po forach. Lobby katolickie nie jest jedynym i szczerze mówiąc już wolę to lobby i naukę religii w szkole niż lobby od GMO itp. cudeniek, które sprawią że za kilka lat wyrośnie nam druga para odnóży :-) Defraudacja kasy w tym kraju to norma, a KK defrauduje z tego promile w porównaniu z całą resztą.

        • 9 4

       • (1)

        nie chodzę do kościoła, nie mam ślubu żadnego i żadnego mieć nie będę ponieważ nie uznaję ślubów, dzieci nie mam i nie chcę mieć. wystarczy?

        • 3 5

       • OK, jeśli bedzie tak jak mówisz to wystarczy :-)

        Znam jednak kilku "niedzielnych" satanistów grających coś z pogranicza death metalu, którym po 30-tce urosły od piwa brzuszki, a potem grzecznie pobiegli do kościółka po ślub i z dzieciakami do chrztu, bo co rodzinka by powiedziała, gdyby tak żyć nie po bożemu :-) Nie twierdzę, że się nawrócili, po prostu jak większość pokazali jakimi są koniunkturalistami bez kręgosłupa. A ja nadal żyję na kocią łapę i dobrze mi z tym :-) A iluż to zadeklarowanych pseudosatanistów nagle przeskoczyło na drugą stronę barykady i stało sie z kolei nawiedzonymi dewotami? Można poczytać wywiady z takimi i śmiech człowieka ogarnia. Jak dla mnie, to defekt mózgu. Zawsze ekstremum. Nic normalnie, byle było ekstremalnie ;-/

        • 4 0

       • Kosciol ma prawo do nauczania (3)

        reagowania na zlo i gloszenia nauki. Rowniez wydawania opini o ustawach i pogladach niezgodnych z nauczaniem Kosciola. Jako katolik oczekuje tego od Kosciola. Ty jako nie katolik mozesz nie uczeszczac na lekcje religii i glosowac zgodnie ze swoim swiatopogladem. Wypowiedzi twoje cechowac powinna jednak elementarna kultura, nawet jezeli masz inne poglady niz rozmowca.

        • 6 4

       • (2)

        ja jako OBYWATEL nie życzę sobie aby z moich pieniędzy była finansowana nauka JEDNEJ Z WIELU religii. to ma być neutralność światopoglądowa? religia powinna być nauczana w kościołach a nie budynkach instytucji publicznych.

        • 5 6

       • A ja nie życzę sobie...

        ...żeby z moich pieniędzy były finansowane partie polityczne takie, jak PO, SLD, PSL czy PiS, na które nie głosuję i nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.Może najpierw wyeliminujmy te naprawdę duże "dotacje" dla niezasługujących na nie, a potem zajmujmy się takimi "kroplami w morzu", jak np. nauczanie religii w szkołach.Dlaczego Wy wszyscy, którzy tak zaciekle atakujecie Kościół nie wspomnicie nawet o tym, że dużo więcej kasy z budżetu pobierają politycy i urzędnicy? A może tylko powtarzacie jakieś frazesy zasłyszane gdzieś? Może li tylko robicie za "pożytecznych idiotów" w rękach takich perfidnych ludzi, jak Palikot? Dlaczego wybiórczo traktujecie wszystko?PS. nie - nie chodzę do kościoła.

        • 1 0

       • DA rek a POdatki płacisz???

        • 0 0

       • nie inne tylko obraźliwe.

        • 0 0

      • No tak, jest tylko jedno ale... (2)

       ... kościół nie zrobił tego z dobroci serca, tylko dlatego, że miał w tym swój interes.

       • 8 5

       • (1)

        dokładnie oni zarabiają na prowadzeniu lekcji religi w szkołach ( pomijam ze nie płaca podatków itp)

        • 2 3

       • podatki

        Kościół płaci podatki tak jak każda inna instytucja. Towielki mit, że kościół jest nieopodatkowany, nawet każda usługa jest opodatkowana. Takie opinie wynikają z niewiedzy i nagonki na kościół

        • 0 0

      • skoro mają prawo do poglądów, bo to wolny kraj itp, to niech się zachowują

       tak jak każdy obywatel. Niech płacą "prawdziwe" podatki, niech ich firma-kościół będą tak samo opodatkowane jak moja itp. Prawdę mówiąc to kościół katolicki grzeszy, bo tworzy szarą strefę, czyli oszukuje państwo w którym żyje i jest obywatelem. Jak wygodniej jest być państwem kościelnym, to są państwem kościelnym. Jak trzeba poprzeć pis, to są polakami itp. Hipokryzja, złodziejstwo, oszustwo i tyle.

       • 7 4

    • nie tylko to ZŁODZIEJSKIE PIS-iory ukradli też symbol Powstańców Warszawskich (1)

     po Smoleńskiej katastrofie czyli kotwice z literką P. Tylko ich do sądu podać za używanie nie swoich symboli

     • 14 17

     • PODAJ NAZWISKO

      TO PODAJ A NIE TYLKO SZCZEKAJ JAK PIES

      • 1 0

   • w zasadzie ludzie z PO (21)

    nie sa katolikami. Popieraja aborcje, invitro. Komoruski poucza ksiedza jakie powinno byc kazanie. Przeslanie jest jasne: jezeli jestes katolikiem to nie glosujesz na PO. Inaczej to hipokryzja.

    • 12 13

    • Oj, zapętliłeś się (5)

     Czyli jeżeli 20% popiera i głosuje na PiS to jest tylko 20% katolików w kraju?

     • 6 7

     • Czy ja napisalem cos o PIS? (4)

      Osobiscie zaglosuje na PIS ale sa rowniez inne partie z wartosciami chrzescijanskimi. Sondaze mowia o 30% dla PiS.

      • 9 5

      • (3)

       widać chrześcijański populizm pisu działa na ludzi. Wystarczy poudawać w tv świętobliwego i bełkotać coś o wartościach i już głos kupiony.

       • 10 6

       • Jak na razie to ty belkoczesz (2)

        Nie potrafisz sklecic poprawnie zdania. W Polsce decyduje wiekszosc. Mozesz sie z nimi zgadzac, lub nie. Ty akurat wierzysz w Tuska, ktory z kolei w moim mniemaniu jest oszustem i populista.

        • 6 2

       • przynajmiej

        nie nagrywa odezwy do "braci rosjan", jak pewien oszust.

        • 2 6

       • tak, decyduje większość i ja wbrew kilku ludziom (np J.Kaczyński który się obraził i nie przyszedł na zaprzysiężenie komorowskiego) tą decyzję zaakceptuję. tylko ubolewam nad tym że tak łatwo obywatelom nawinąć makaron na uszy

        • 1 4

    • (6)

     rozumiem że jak ktoś jest katolikiem to nie może zagłosować na partię która popiera in vitro dając innym ludziom możliwość wyboru? szkoda że polacy nie widzą dalej niż czubek własnego nosa. sami nie palą - chcieliby zabronić palenia innym. sami nie uznają invitro - chcieliby zabronić invitro innym. jakim prawem? czy naprawdę wszyscy sądzą że mają moc wyroczni do orzekania co jest właściwe a co nie?

     • 7 6

     • in vitro jest niezgodne z nauka kosciola (5)

      min. gdyz powoduje powstawanie zarodkow, ktore sa nastepnie zamrazane a potem pewnie wyrzucane na smietnik. Zgodnie z nauka kosciola taki zarodek jest poczetym nowym zyciem. Dzieckiem, ktore zostaje nastepnie zamordowane. Morderstwo jest ohydna zbrodnia a co dopiero dziecka. Nic dziwnego, ze Kosciol reaguje.

      • 4 5

      • (3)

       dziecko to jest po urodzeniu. równie dobrze możecie się ośmieszyć i protestować przeciwko dostępności pigułek 72h po stosunku, które uniemożliwiają zagnieżdżenia się w ściance macicy zapłodnionej komórce jajowej

       • 3 5

       • Katolik zdaje sobie sprawe z niegodziwosci takiego postepowania (1)

        Mysle, ze kiedys bedziesz chcial miec dziecko i zobaczysz jak wyglada na ekranie USG. Wtedy moze cos do ciebie dotrze. A tak szkoda mojego czasu na dyskusje z niedouczonym matolem.

        • 5 1

       • consolamentum

        • 0 0

       • Mój Burek wierzy tylko w to co widzi.

        ale to tylko Burek.

        • 1 0

      • Zgodnie z teorią którego świętego? Bo z tego co mi wiadomo to jest ich wiele, a KK wybiera za obowiązującą akurat tą, która w danym okresie dziejów najbardziej mu odpowiada.

       • 1 3

    • Jedno pytanie, kiedy PO poparło aborcje? (6)

     Jakoś próby legalizacji aborcji na życzenie ze strony SLD zostały przez PO storpedowane. In Vitro? Prawda część polityków PO je popiera, ale PiS za swoich rządów popierał je całkowicie, tj. nie zrobił nic by chociaż kontrolować to zjawisko. dopiero teraz gdy wiedział, że jego akcje nie mają szans powodzenia zaczął usilnie być przeciwny. Osobiście w tej sprawie popieram projekt Gowina, który zresztą episkopat zaakceptował jako ograniczający w in vitro to co najgorsze, równocześnie nie zakazuje go i daje ludziom bezdzietnym szansę.

     • 2 3

     • PO poparlo (5)

      aborcje podczas ostatniego glosowania w tej sprawie. Jezeli masz watpliwosci to wejdz sobie na strone sejmu i zobacz jak glosowali twoi idole, rowniez gowin.Episkopat nie zaakceptowal projektu Gowina.Ludzie bezdzietni maja rozne szanse np adopcja. Osobiscie znam ludzi, ktorych lekarze poinformowali ze nie beda mieli dzieci. Obecnie maja dwoje - bez invitro.

      • 3 2

      • No i? Nie ma tam mowy o libelaryzacji prawa aborcyjnego. (4)

       Czyli poparciu aborcji na życzenie. Głosowanie dotyczyło tylko jednego z projektów obywatelskich, który w zasadzie niespecjalnie cokolwiek zmieniał.

       • 2 3

       • glosowanie dotyczylo projektu, ktory blokowal aborcje (3)

        Doskonale wiesz, ze PO zaglosowalo przeciwko projektowi blokujacemu aborcje. Doskonale wiesz, ze invitro jest niezgodne z nauczaniem kosciola a propozycja Gowina nie ma akceptacji episkopatu. Myslisz, ze jak napiszesz nieprawde to ludzie w to uwierza? A moze uwazasz sie za katolika i potrzebujesz usprawiedliwienia?

        • 2 2

       • Aboracja na życzenie jest w Polsce nielegalna, tak? (2)

        PO nie poparło żadnej ustawy ją legalizującej, tak? Więc gdzie pisze nieprawdę? To ty naginasz fakty. A akceptację propozycji Gowina masz tutaj: http://www.episkopat.pl/?a=kalendarium_show&id=12556&typ=INFORMACJE Oficjalne stanowisku episkopatu wyraźnie wskazuje, że propozycja Gowina (nie pada jego nazwisko ale piszą o propozycji ograniczającej szkodliwość tej metody itd.) jest uważana za gorszą, ale dopuszczalną. Więc jak na razie to ty kłamiesz.

        • 0 3

       • zadalem sobie trud

        i przeczytalem informacje podane na stronie episkopatu. NIE MA tam ani slowa o akceptacji projektu Gowina. Stwierdzasz, ze zostal on zaakceptowany - otoz nie zostal. Biskupowie prosza poslow, zeby w przypadku nie zdelegalizowania invitro starali sie zminimalizowac szkodliwosc tego dzialania. A to juz mozna realizowac na rozne sposoby. W dniu 10 września br. (2010) odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji kodeksu karnego opracowanego przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Contra In vitro”. Projekt ten zakładał całkowity zakaz procedury zapłodnienia in vitro, eksperymentów na ludzkich embrionach oraz handlu embrionami. Projekt ustawy został odrzucony w pierwszym czytaniu. Za jego odrzuceniem głosowało 244 posłów, przeciw 162, 10 wstrzymało się od głosu, a 44 nie wzięło udziału w głosowaniu.Poszczególne kluby parlamentarne głosowały następujący sposób.Platforma Obywatelska:187 – za odrzuceniem projektu, 2 – przeciw odrzuceniu projektu, 7 – wstrzymało się

        • 2 1

       • W sprawie aborcji

        mienne wyniki głosowania za projektem ustawy zakazującej aborcji drukujDodane przez: Redakcja Fronda.pl Kategoria: Polityka 07 January 2011, 15:38Za odrzuceniem projektu obywatelskiego w pierwszym czytaniu było 108 posłów PO; 69 było przeciwnych jego odrzuceniu; 10 wstrzymało się od głosu.

        • 1 1

    • BO TO SĄ HIPOKRYCI

     PLATFORMA TO 157 OBIETNIC A ŻADNA NIE SPEŁNIONA CZY TO NIE HIPOKRYZJA

     • 1 0

  • :-P (11)

   Tylko przypominam, że od 966r. jesteśmy krajem chrześcijańskim, Królową Polski jest Najświętsza Maria Panna.W konstytucji, w preambule jest o wierzących w Boga, o konkordacie nawet już nie wspomnę.

   • 18 18

   • Jaka królowa? (3)

    Mamy demokrację parlamentarną, a nie monarchię.

    • 14 14

    • Ignorant! (1)

     1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował: "Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram".A więc od 1.04.1656r. Maryja jest Królową Polski, zresztą jakbyś chodził do kościoła to byś wiedział i śpiewał o tym!

     • 15 14

     • co za bzdura...

      • 4 5

    • DEMOKRACJĘ DLA WYBRANYCH

     O JAKIEJ DEMOKRACJI MÓWISZ CHYBA W WYKONANIU PO KTÓRA WSZYSTKICH KTÓRZY MAJĄ INNE ZDANIE WYKLUCZA ZE SPOŁECZEŃSTWA I REPRESJONUJE JESZCZE BARDZIEJ NIŻ ROBILI TO KOMUNIŚCI BO ONI ROBIĄ TO W BIAŁYCH RĘKAWICZKACH

     • 1 0

   • A pewnie Królem Jezus Chrystus?? (3)

    • 10 2

    • Miał być ale nie przeszło przez Sejm;-(

     • 8 2

    • nie, osoba skazana prawomocnym wyrokiem nie może pełnić funkcji publicznych

     • 13 3

    • chrystus jest księciem, księciuniem

     Królem jest bliżej nieznany osobnik o imieniu "niepokalane poczęcie" :))))))))Ciekawe, że taki kit wcisnęła, a józek uwierzył. ROGACZ :)

     • 2 4

   • radzę lekturę konstytucji: polska jest krajem świeckim i neutralnym światopoglądowo. tylko wykonanie tego zapisu coś kiepsko idzie

    • 9 4

   • Treść konstytucji jasno określa, że Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim

    • 4 2

   • nie

    naszym krolem jest swiatopelk, a ta twoja krolowa zostala nam sila narzucona

    • 1 0

  • dokładnie też tak mówili komuniście w czasach pzpr. (11)

   Na szczęście wtedy ludzie ich nie słuchali...

   • 8 7

   • i Wałęsa w latach 80 wykorzystywał zaplecze kościołów (10)

    dla swojej działalności, w salkach spotykał się z ludżmi...historia wróciła do punktu wyjścia

    • 9 1

    • (9)

     tylko że wtedy to była jedna z niewielu możliwości organizowania takich spotkań, jeżeli nie jedyna. władza bała się wejść do kościołów więc tam te spotkania i ludzie w nich uczęstniczący byli w miarę bezpieczni. a dziś to jest zwykły populizm, sentymentalna zagrywka na mniej wykształcony elektorat

     • 5 6

     • wtedy byl dobry walesa (8)

      a teraz jest niedobry Sellin.

      • 5 5

      • (7)

       tylko że Wałęsa naprawdę coś zrobił i naprawdę czymś ryzykował. A Sellin chce tylko wygrać wybory i w tym celu czaruje kilka moherowych babć

       • 7 10

       • Ha

        Boluś zrobił dokładnie to na co mu pozwolono

        • 9 3

       • POkemony rozbawiaja mnie do łez! (4)

        Wałęsa wykonywał ścisle rozkazy...a czy były one dobre czy złe to sam oceń? Ja myślę , że UBeki , SBeki i chłopaki ze WSI mieli wtedy ze zwykłych nic nie rozumiejących ludzi niezły ubaw?!

        • 7 2

       • (3)

        trzeba to jeszcze udowodnić wiesz? wałęsa ma prawomocny wyrok oczyszczający go z zarzutów. a jeżeli się z nim nie zgadzasz to przedstaw wiarygodne dowody.

        • 2 7

       • A po co ma przedstawiać, przecież Jarek mu powiedział a słowo Jarka jest święte. (2)

        Sam twierdzi, że jest superkatolikem, szczegół, że postępuje przeciw nauce Chrystusa, ale on wie lepiej. Jest superpatriotą, szczegół, że gdy ludzie ryzykowali walcząc z komuną on siedział w luksusowym jak na owe czasy mieszkaniu schowany, ale on wie lepiej. Ślązacy i Kaszubi to zatajona opcja niemiecka, szczegół, że Ślązacy organizowali powstania, a na Kaszubach w czasie wojny działał Gryf, ale on wie lepiej. Itd.

        • 2 4

       • Czy Tusk juz sobie przypomnial (1)

        o dziadku w Wermachcie?

        • 2 4

       • noo, cały elektorat pis. prostaczki z przytykami osobistymi. dla mnie to dziadek Tuska mógł być nawet rycerzem Jedi - co to ma do rzeczy? albo masz argumenty merytoryczne albo jakieś uprzedzenia personalne.

        • 2 5

       • g*wno zrobił, agent na świeczniku. w jego miejsce mogli wstawić każdego, ale wybrali prostaka, którym łatwo manipulować. jego dzisiejsze wypowiedzi są tego najlepszym dowodem.

        • 0 0

  • jakim świeckim?

   • 4 1

  • A Sowa?

   Powiedz to panu biznesmenowi Sowie z TVN

   • 8 1

  • proszę wskazać konkretny zapis w konstytucji

   będę wdzięczny

   • 7 0

  • (8)

   Niestety, to tylko zapis. Jak w publicznej telewizji co niedziela klecha głosi kazania to jest ok. Jak do jednego programu przyjęli Nergala o odmiennych poglądach to już katastrofa. Taką mamy neutralność światopoglądową.

   • 12 5

   • (6)

    Taaa ale jak to mówisz klecha nie niszczy publicznie świętych ksiąg innych wyznań.

    • 2 6

    • jak to nie? (5)

     Nix, żyjesz w izolatce? Zobacz jak księża (nie cały kościół) miłują innych w wierze? Zobacz jak miłują drugiego człowieka. Nigdy nie byłeś w kościele na kazaniu? Nigdy nie słyszałeś jak ksiądz naśmiewa się z innych religii? Bo ja doskonale pamiętam rekolekcje, które polegały na opowiadaniu jakie to straszne jest być innego wyznania. Jakie krzywdy robi się dziecku wychowując w innej wierze? Jak głupi są żydzi i buddyści bo nie wierzą w chrystusa i jego mamę? Kretynów nie brakuje po jednej i po drugiej stronie. Tylko zastanawia mnie to, że KK chce żeby go traktować godnie, ale już sam nie jest w stanie tak się zachowywać. Hipokryci do kwadratu.

     • 2 3

     • na pewno nie slyszales o ekumenizmie (4)

      i na pewno nie byles dawno w kosciele, a wypowadasz sie bardzo autorytatywnie. Szkoda.

      • 3 3

      • masz rację. W kościele byłem dawno (3)

       chociaż nie. Byłem w tamtym roku na jakimś zebraniu dotyczącym bierzmowania mojego dziecka. Tak. Ksiądz sobie wmyślił, że uczeń może 2 razy w ciągu roku nie przyjść do kościoła. Jeśli zrobi to 3x to nie zostanie dopuszczony do sakramentu. Tak pamiętam. Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że młodzież sama z własnej woli do kościoła nie chodzi. Trzeba ich przymusić karą. Jak ja chodziłem do kościoła to takie prakryki były nie do pomyślenia. Ale za moich czasów stało się przed kościołem, bo w środku nie było miejsca. A teraz ... Może niedługo zaczną sprzedawać wolną powierzchnię pod banery reklamowe :) Ale to dobrze. Znaczy się, że z baranków stajemy się istotami myślącymi. I to przeszkadza KK.

       • 3 4

       • Ale jeżeli nie chce chodzić do Kościoła to po co mu bierzmowanie? (2)

        To jest sakrament dojrzałości w wierze, który jest przeznaczony dla ludzi chcących związać się z Kościołem w dorosłym życiu. Jak ktoś nie lubi chodzić to kościoła i trzeba go do tego przymuszać to po kij mu sakramenty? Przecież bierzmowanie nie jest obowiązkowe.

        • 4 1

       • mój drogi. Nie wiem ile masz lat (1)

        ale ja pamiętam, że chodziłem na religię i do kościoła bo wszyscy chodzili. Nie wiesz jakie dzieci katolików są "miłościwe" dla innowierów lub niewierzących. Moje dziecko bało się zrezygnować z religii, żeby nie być "napiętnowanym". Rozmawiałem o tym z dyrekcją szkoły, która poradziła mi, żeby dziecko przemęczyło się na religii, to będzie miało spokój. Tia... tolerancja, miłośc bliźniego. To takie frazesy, o których przypominamy sobie w okolicy świąt. A cały rok - wygląda właśnie tak. A najgorsze, że nikt nie pomoże, bo nie chce się narazić księdzu. I wyjdzie taki mądry i napisze po co? Po to, żeby katolicy nie wytykali palcami. Za kilka lat nie będzie już musiała udawać.

        • 1 2

       • Lat mam 27, i opisanych przez ciebie sytuacji nie pamiętam.

        Nawet proboszcz wprost powiedział, że jak komuś się nie chce, to jest to najlepszy czas na wybór. Parę osób zrezygnowało, większym problemem dla innych byli nie rówieśnicy czy ksiądz a rodzice pchający ich na siłę i nawet apele proboszcza o nie zmuszanie dzieciaków nic nie dawały. Znam parę osób, które do bierzmowania przystąpiły później, jak już w ogólniaku podjęli ta decyzję w pełni świadomie. Z mojego doświadczenia wynika, że opisane przez ciebie sytuację miejsce mają, ale należą do rzadkości, choć dużo może zależeć od miejsca, bo nie wątpię, że na wsiach opisane przez ciebie sytuacje są dużo bardziej powszechne.

        • 2 1

   • AAAA..KTO TO TO JEST nergal?

    • 0 0

  • (1)

   gratuluję siły argumentów

   • 6 4

   • ty nie masz zadnych argumentow przeciez

    • 1 2

  • Janusz

   Wogole mi to nie przeszkadza. Niech spotkania odbywają się w salkach katechetycznych. W końcucjest to miejsce publiczne i prawnie niema zakazu.

   • 3 1

  • ;(

   No i co dalej z tym rozdzieleniem państwa od kościoła..?

   • 1 0

  • ALE BOLI

   NO WŁAŚNIE DLATEGO PROBOSZCZ MOŻE WYNAJĄĆ SWOJĄ SALKĘ KOMU TYLKO CHCE I NIKOMU NIC DO TEGO , JA NA JEGO MIEJSCU NAWET BYM SIĘ NIE TŁUMACZYŁ TAKIM DZIENNIKARZOM KTÓRZY NA SWOIM PORTALU PROMUJĄ TYLKO JEDNĄ PARTIĘ CZYLI PO A INNYM ZARZUCAJĄ ŻE ONI PROMUJĄ KOGOŚ INNEGO - ŻENADA !!!

   • 1 0

 • , tfu! (7)

  Mam nadzieję, że piekło pochłonie tych kościelnych polityków.

  • 127 64

  • kurna, wiedziałem że jest coś z nim nie tak ! (5)

   Ten kaznodzieja swój kościół, powtórzę jeszcze raz SWÓJ kościół, buduje 25 lat i skończyć nie może, ławki wstawił dopiero niebawem! Ale za do gigantyczny "dom" parafialny postawił w trymiga ! Swego czasu po domach latały spuszczone z uwięzi pieski parafialne, wyłudzając kasę na zachcianki Wojtusia. Czas na zmiany w tym burdelu.

   • 8 4

   • i tylko szko mi tych oszukanych seniorów

    koziołek matołek zwabił biednych seniorów obiecując im zbawienie ? , pewnie gdyby nie oni, sala świeciła by pustkami - na szczęście !

    • 5 4

   • Jak czytam o tych waszych żałosnych problemach (3)

    to coraz bardziej się cieszę że w tej "wspólnocie" nie partycypuję. Jestescie śmieszni, chcecie w niej być, ale nic wam się nie podoba. Ktoś was tam trzyma? Czy ktoś was zmusza do dawania kasy, jeśli tak bardzo was boli jej wydatkowanie? Jak głupie dzieci.

    • 0 8

    • "coraz bardziej się cieszę że w tej "wspólnocie" nie partycypuję" - co masz na myśli ? (2)

     no właśnie problem jest w tym że aby być katolikiem trzeba być w tej wspólnocie, gdzie niestety roi się od fałszywych proroków, przykre to ale prawdziwe, że tylko niewileki odsetek kapłanów ma prawdziwe powołanie, a my niestety, osoby żyjące w niej (wspólnocie) musimy tolerować takich "koziołków"

     • 6 1

     • No to załóż sobie własną sektę na bazie katolicyzmu.

      Schizmatyków były już setki, ale z jakiegoś względu nie przetrwali :-) Nie podoba mi się towarzystwo, to z nim się nie zadaję. Masz jakiś imperatyw? To da się pewnie leczyć. Jęczysz, że chcesz mieć cukierek i zjeść cukierek,chcesz być we wspólnocie, ale wspólnota ma działać na twoich zasadach, a koryfeusz ma tańczyć jak mu zagrasz. Przecież to głupie. Piszesz o fałszywych prorokach i koziołkach. A kim ty jesteś? Może spróbujesz tak dosadnie określić siebie, "święta krowo"?

      • 0 5

     • Co za ból....

      cóż za cierpienie.... Innych problemów nie masz? Za dobrze ci chyba.

      • 1 1

  • piekła nie ma

   tak samo jak nieba

   • 2 1

 • Dobrze że mlodzi coraz bardziej kumaci i pomału kościoły pustoszeją.... (50)

  Za kilkanaście lat będzie jak w Niemczech bądź Czechach tam ludzie są szczęśliwi bez Kościoła a dla kumatych 2 cytaty przedwojennych wodzów:J.Pilsudski-" Religia jest dla ludzi bez rozumu."J.Beck(minister spraw zagranicznych) -"Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła katolickiego. "Pozdrawiam i życzę miłego dnia..: )

  • 195 93

  • jestes entelygentny inaczej? (34)

   Nie zabory, nie nazizm, faszyzm i komuna tylko polscy księza sa winni? Jestes genialny! Winny jest Mieszko I bo ochrzcił sie i cały kraj polan zmusił do chrześcijaństwa.

   • 29 41

   • (15)

    Oczywiście że KK jest winien zaborom. To Watykan wrabiał nas w wojny z protestancką Szwecja. To katoliccy fanatycy nie pozwolili Władysławowi IV przejść na prawosławie i zająć tron moskiewski. To w obronie krzyza wykrwawiliśmy się w wojnach z Turcją. Później chrześcijańskie narody nas rozebrały.

    • 42 24

    • to PIS jest winny zaborom

     • 18 3

    • Wojny (9)

     Gdybu jednak nie pewne wojny, jak choćby z Turcją, to być może i u nas byłaby religia Mahometa. Poza tym te czarne karty Kościoła tworzyli ludzie w głębi serca małej wiary, nierozumiejący istoty chrześcijaństwa, jak niektórzy wypisujący bezsensowne komentarze. Szkoda, że nie pamiętacie Państwo o księżach ginących za wiarę, za Polskę podczas II wojny św, czasów stalinowskich. No cóż dla niektórych Kościół to samo zło. Ale przyjdzie czas zgodnie z powiedzeniem:"Jak trwoga to do Boga", o którym wielu już zapomniało (w tym także niestety i kałanów).Pozdrawiam

     • 17 6

     • chlopie... (8)

      Kosciol i religia to idealne miejsce dla homoseksualistow, ktorzy moga zamknac sie w klasztorze i uprawiac swoje dewiacje, jakze czesto namawiajac do tego mlodych chlopcow, ktorych erekcje i wytryski sa legendarne. A do tego tak sobie ustawili ten biznes, ze nawiedzeni ludzie sponsoruja ta homo mafie, rzady chronia.JAKI NORMALNY MEZCZYZNA ZYJE Z GRUPA INNYCH MEZCZYZN, BEZ KOBIET, POD JEDNYM DACHEM, zatrudniajac 12-14 letnich chlopcow do roznych czynnosci. Nie widzisz o co chodzi????

      • 12 15

      • ale ty ograniczony jestes (2)

       pokolenie MTV, Dody i Nergala ma straszne klopoty ze zrozumieniem prostych spraw

       • 9 11

       • a Ty oczywiście jesteś największym geniuszem... (1)

        • 4 2

       • w porownaniu z toba to mozna powiedziec ze tak

        • 1 1

      • Nie generalizujmy (4)

       Widzę że niektórzy tak bardzo doświadczeni są. Wtłaczanie całego kościoła i wszystkich do jednego wora jest mocnym pomówieniem. Kilkanaście lat byłem ministrantem, działałem w różnych grupach kościelnych. Żaden ksiądz/ zakonnik jaki stanął na mojej drodze nie miał żadnych tego typu propozycji i sytuacji. Oczywiście mogą i takie przypadki się wydarzyć. Co do życia mężczyzn bez kobiet, najwidoczniej nie jest do końca normalny, ale nikt nikomu nie może zarzucić stylu życia. Z medycznego punktu widzenia istnieje coś takiego jak aseksualność. Zdarza się, że niektóre małżeństwa mają taki problem. Poza tym mam brata w zakonie i z tego typu uwagami bym się nie zgodził, są obraźliwe. To tak jak powszechne powiedzenie, że Polacy to złodzieje, z którym musieliśmy zmagać się przez wiele lat. Ale to tak samo jak ojcowie dobierający się do swoich córek. Z drugiej strony w społeczeństwie widać coraz większe przyzwolenie na różnego typu dewiacje i tego typu problem będzie narastał. Nie tylko w kościele.Niestety poprzez różne wpisy z takich dyskusji pogłębiają Państwo ten stan. Z jednej strony skrytykujecie grzechy ludzi Kościoła, z drugiej zaraz przyzwoli się na małżeństwa homoseksualne, później adopcje. Na bazie tego powstanie lobby pedofilów, bo czemu i oni nie mają mieć swoich praw. Otwarcie "puszki pandory" może doprowadzić do całkowitej degeneracji wartości w społeczeństwie.

       • 14 2

       • Bardzo dobra wypowiedz obywatela trojmiasta.

        • 6 1

       • (1)

        Gdyby episkopat okazał dobrą wolę i przestał stawać w obronie przestępców w sutannach, nikt by na kościele psów nie wieszał. Problem w tym, że kościelna góra zasmakowała we władzy. I zapomniała o tym, że kościół ma własną "politykę", którą powinien realizować.

        • 4 2

       • Ułomność człowieka

        Tu przyznaję rację, błędem jest tzw. zamiatanie pod dywan. Jednak jest to także pewne zachowanie wynikające z naszej psychiki. Ja zawsze staram sobie pewne sprawy wyobrazić. Jeśli ktoś np. oskarżył mojego ojca czy brata, czy chociażby znajomego to czy od razu wierzę w to? Czy nie jest tak, że osoby posiadające dobrą opinię w społeczeństwie okazują się pedofilami, gwałcicielami (przypominam że to nie tylko księża). Podobnie jest w kościele. Niektórzy księża oskarżeni o te występki mają wyrobioną dobrą opinie sprawnego duszpasterza. Dlatego myślę, że nie zawsze jest to wynik złej woli. Poza tym winę trzeba jeszcze udowodnić, niestety wiele oskarżeń pada także bezpodstawnie. A dobrze wiemy, że sprawy sądowe potrafią ciągnąć się latami. Zachodzi więc pytanie - wykonujemy wyrok zanim zapadnie, czy może krzywdzimy niewinnego człowieka. Wg. mnie nie jest to łatwa sprawa nawet dla takiego episkopatu. Myślę że taki jest mechanizm, ciężko uwierzyć w winę kogoś kogo się zna wiele lat z tej dobrej strony. Szok bywa ogromny, odrzucenie faktu jeszcze większe.Droga Chrześcijanina nie jest usłana różami, praca nad sobą trwa latami. Święci zanim się nawrócili potrafili prowadzić życie od którego włos na głowie mógł stanąć. Katolik nie jest aniołem, istotą bez grzechów. Niektórzy faktycznie wykorzystują ten element do przekonania przełożonych że zmienią się, że poprawią itp. Problem jest naprawdę bardzo złożony. Pozdrawiam.

        • 3 2

       • " Żaden ksiądz/ zakonnik jaki stanął na mojej drodze nie miał żadnych tego typu propozycji i sytuacji." - może nie byłeś w typie księciunia :)

        • 4 3

    • Łosiu (1)

     Ciesz się bo jakby Turki wygrały to byś dziś potulnie do meczetu zapier.....

     • 7 5

     • I nie miałbyś wyboru i...

      i na imama, który by twoją kaskę wydawał na dowolne cele byś nie poszczekał :-)

      • 3 3

    • Fajny bełkocik :-)

     No to patrząc w ten sposób, to Polska jednak wywołała II wojnę światową :-/ bo przecież buńczucznie się zaparła i nie oddała grzecznie Hitlerowi "korytarza", a Beck bezczelnie się usprawiedliwiał zrzucając winę na Watykan, że to on pierdnął w salonie :-)

     • 5 0

    • Nie ten pretekst, to inny by się znalazł :-)

     vide składy wirtualnej broni masowej zagłady w Iraku. Zabawny jesteś.

     • 1 1

   • nie rozumiesz prostego wpisu więc się nie kompromituj (17)

    • 11 7

    • Przykład J.Beck(minister spraw zagranicznych) jest oszałamiajacy (16)

     Zwłaszcza kiedy poczytamy o jego "sukcesach" wojennych

     • 5 13

     • to ten który walczył do ostatniej kropli krwi we wrzesniu 1939????????????

      • 4 11

     • Aby osiągnąć sukces trzeba być zdolnym do jego osiągnięcia. (14)

      A w jego przypadku jak i całego naszego państwa nie było możliwości odniesienia sukcesu.Porażka była pewna od samego początku.

      • 7 4

      • Masz racje !!!!!!!!!!! (13)

       Trzeba było sie nie bronic w 1939 r. Hitler byłby zadowolony i stalin byłby zadowolony. Pewnie ty jako niewolnik 1000 letniej rzeszy tez byłbys zadowolony!

       • 18 7

       • (2)

        Czesi się nie bronili i co, źle na tym wyszli?

        • 11 18

       • Ciekawe postawy lansujesz :-) (1)

        Przez setki lat takich nazywało się koniunkturalistami, zdrajcami, oportunistami, kolaborantami i golono w najlepszym razie im głowy, a obecnie są to bywali w świecie zwolennicy PO :-) Hmmmm........

        • 2 4

       • zaimponowałeś mi

        Widać, że jesteś z tych, co pierwszy w ogień skoczy za elity polityczne. Zuch z ciebie!

        • 1 0

       • Ciekawe że ci niewolnicy którzy stawiali dużo mniejszy opór i kolaborowali (2)

        żyją teraz lepiej niż my bohaterowie.Patrz Francja.

        • 19 4

       • Jest jeden szczegol (1)

        Polacy to slowianski-katolicki-prymitywny lud, tak jak inne dookola nas na wschod. Hitler nigdy nie mial dla nas szacunku, bo za co? Jedynie Pilsudskiego szanowal, bo ten pokazal piesci gdy trzeba.Francja dla Niemcow zawsze byla partnerem, bo to narod artystow i napoleona. A u nas? Dzis np? :) Sikorski tylko mysli jak tu wyrwac od Niemcow 300 miliardow... bezwstydny zebrak.

        • 3 10

       • Widzę, że lubisz twardych facetów.

        Budzą oni w tobie respekt. Przejdź sie nocą po jakimś blokowisku. Dostaniesz bejsbolem, to ci przejdzie. A Francja nie była dla Niemców partnerem od czasu rozebrania imperium Karola Wielkiego pomiędzy jego nieudolnych następców. O historii wojen niemiecko - francuskich pisać ci nie będę, bo szkoda czasu. Zapewniam, że to nie tylko II wojna światowa, a Francuzi przykładowo o wiele boleśniej wspominali tę z 1870r. Nieważne. Niech ci będzie. W twojej wizji alternatywnej, Niemcy lubili francuzów, bo wpadali tam dla sztuki na dziw... z Moulin Rouge :-)

        • 4 0

       • I bez tej 1000 letniej rzeszy, (6)

        Polacy we własnym kraju pracują jako niewolnicy za 1500 zł.

        • 20 5

       • W rzeszy mieliby 2000 EURO (4)

        • 11 3

       • Lepiej żyć za 2000 euro w rzeszy (3)

        niż za 1500 zeta w Polsce.

        • 9 4

       • To jedź do rzeszy czyścić kible (2)

        emerytom z SS, nie potrzeba nam takich kundli w Polsce.

        • 0 4

       • a ty czysc w Polsce kible (1)

        beznapletkowcom

        • 2 0

       • Póki co dzięki tobie pejsy

        wygrywają wybory w Polsce i zarabiają na gazecie żydorczej. Chcesz mi wymyć kibel - zapraszam, płacę 10 netto za godzinę, Pani Józia dostanie akurat wolne na dzień

        • 1 2

       • A konkordat 10 ml;d zł rocznie

        Ale ci niewolnicy utrzymują Watykanskich katabasów za 10 mld zł rocznie Czemus biedny bos głupi/

        • 2 0

  • "tak jak w niemczech" głupku (1)

   meczety i pełno muzułmanów na ulicach

   • 14 5

   • głupie straszenie Islamem

    nie po to się chce wywalić raka z przestrzeni publicznej, aby ściągnąć tam cholerę.

    • 2 8

  • Zapomniałeś dodać o Francji, tam też KK jest powoli spychany na margines.

   W przeciwieństwie do meczetów.... a za kilkanaście lar szariat będzie obowiązującym prawem w krajach bez Kościoła. Miłego dnia.

   • 10 1

  • Pewnie tak będzie dzięki (1)

   takim podatnym na głupotę ignorantom jak ty. Kościół ci przeszkadza, choć pewnie do niego nie chodzisz, a jak burdel pod oknami ci otwierają to ci nie przeszkadza? A może nawet nie wiesz że to burdel, bo na szyldzie jest napisane "masaż", a w żydorczej nie napisali o burdelu tylko o kościele... Wiesz, że Metro to też żydorcza?

   • 9 6

   • prawdziwy polak się odezwał

    a skąd wiesz, że twoja babka nie uległa kiedyś przystojnemu żydowi, a teraz masz w sobie domieszkę krwi żydowskiej, ty "prawdziwy polaku" ?

    • 2 1

  • Czechy bez kościoła

   tak masz rację za kilkanaście lat będzie jak w Czechach gdzie dzieci nie chowają swoich rodziców , życie ludzkie jest tyle warte co życie psa , to takie podobne istoty prawda ?

   • 7 4

  • (3)

   popieram. kościół jest dla biednych, skromniutkich owieczek które potrzebują duchowego pocieszenia. im bardziej zaradni, wykształceni ludzie tym są bardziej asertywni i pewni siebie i tym mniej potrzebują kościoła. to dobrze. nie po to mam rozum aby dać się zaprogramować duchownym i to niezależnie jakiej religii

   • 6 5

   • Jesteś pewien, że (2)

    jesteś asertywny i zaradny? ;-)

    • 3 0

    • (1)

     a ty co, bez księdza ani rusz?

     • 2 3

     • Chyba daję radę "bez"

      (od jakichś 20 lat wciąż jakoś żyję), ale nie wypisuję takich głodnych kawałków jak ty. Gorsze od zniewolenia ideologicznego jest zniewolenie stereotypami własnego umysłu. Jak czytam takie szablonowe teksty jak twoje będące kalkami powtarzanymi przez tysiące robi mi się tak samo niedobrze jak widzę stada baranów biegnących bezmyślnie i bez śladu refleksji co niedzielę do świątyni, bo tak ich wychowano. Nie róznisz się niczym od nich. Bezmyślnie powtarzasz po innych tyle że stojąc po drugiej stronie barykady.

      • 4 0

  • są szczęśliwi bez Kościoła? A jakie to nieszczęście zsyła Kościół w Polsce? (4)

   Spotkania na sali katechetycznej?

   • 4 3

   • (3)

    1. Pedofilia2. Homoseksualizm3. Złodziejstwo4. Pijaństwo5. Rozwiązłość seksualna6. Kłamstwo7. Hipokryzja... wymieniać dalej?

    • 2 5

    • nie rozumiem (2)

     przeciez to wszystko ma zamiar PO zalegalizowac. Dlaczego uwazasz to za nieszczescie, skoro to program PO na jaki glosujesz?

     • 5 1

     • (1)

      no to sobie pogadaliśmy. Merytorycznie. Jak już dorośniesz do rozmowy i zaczniesz sięgać do argumentów, które mają jakiś sens, to zapraszam. To mi przypomina dowcip, gdzie na argumenty padała jedna odpowiedź - a u was Murzynów biją. Właśnie tak się ma twoja odpowiedz, do mojej wypowiedzi.

      • 0 4

      • do brzozy

       brzoza a jaka była Twoja wyPOwiedz?

       • 3 0

 • Skoro buzek agituje na rzecz platformy na forum europy to i salka jest dobra. (8)

  Wszak to nie ksiadz agitował tyko udostepnił pomieszczenie. A co sie dzieje gdy pomieszczenia gminne są udostępniane do przeprowadzania agitacji? A telewizja publiczna jak pies lata za wrakobusem donalda? Darmowa reklama, gratis czas antenowy i tak dalej.

  • 87 95

  • Po platformie nawet powódz, ogień i wojna - byle nie ktoś inny. (5)

   Co to za news? Sensacja zwolennika jedynej słusznej opcji? Przeciwnika innej opcji która ma szanse sprawdzic wszystkie przekręty poprzedników. Czy to strach przed prawdą?

   • 18 12

   • Nie,strach przed sektą i jej nawiedzonymi psychopatami;/ (4)

    • 14 16

    • uczciwy sekty sie nac nie musi (3)

     Co masz na sumieniu? Jakie przekety i na ile zrobiłes?

     • 2 0

     • (1)

      nie. NIe robiłem. Ale skoro mam inne zdanie od jarka, to nie wiem czy to nie zbrodnia będzie. Może wsadzą mi ojca do więzienia, i nie wypuszczą dopóki nie obciąży jakimiś rewelacjami sąsiada? A może to, że pracowałem w prokomie wystarczy, żeby dostać 5 lat?

      • 1 2

      • z kretynami nie ma żartów.

       Antek i zbyszek znajdą wrógów wszędzie :)

       • 0 2

     • Ta, powiedz to ludziom skazanym chociaz za komuny.

      Większość też była uczciwa, żołnierze AK byli wręcz wzorem uczciwości a i tak dostali kule w łeb. Więc mylisz się, człowiek uczciwy musi się bać ludzi nieuczciwych działających pod pozorem ścigania innych nieuczciwych.

      • 1 0

  • Unia rządzi durnymi narodami

   Wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h w mieście i alkomat w kazdym aucie. http://moto.wp.pl/kat,121,title,Drakonskie-przepisy-z-Unii,wid,13836365,wiadomosc.html To łagodniej niz kościół!

   • 6 7

  • ksiadz nie agitowal

   tylko z tylu podgladal i bawil sie skorko

   • 1 0

 • (5)

  Po trupach i z Bożą pomocą do celu do Wawelu sorki na Wiejska.Mierna ta nasza scena polityczna głosując wybieram mniejsze zło bo widok "szalonego"Antka Macierewicza działa na mnie depresyjnie.

  • 95 44

  • a co na to twój lekarz?

   • 9 11

  • taa, antek jest super, (1)

   a samolot powinien ściąć taką brzozę a nie się rozbić...

   • 14 1

   • a wiesz, że gdyby wyszło na jaw że to był zamach

    to NATO automatycznie powinno wypowiedzieć ruskim wojnę? Po katastrofie w Lockerbee zebrano wszystkie elementy samolotu wielkości nawet centymetra, na podstawie kawałka metalu wielkości 1 cm kw. udało się ustalić, że to był zamach zorganizowany przez Kadafiego. A tutkę pocięto, wyrzucono pod chmurkę, miejsce katastrofy zaorano i jest git, wszyscy milczą.

    • 3 1

  • Czyli świadomie wybierasz zło

   wszystko w porządku pod dekielkiem? To tak jak wybierać który bandzior jest mniej zły, ten, który zabił ci żonę, czy ten który zgwałcił ci córkę? To już lepiej nie idź do tych wyborów

   • 1 4

  • prawda

   Po trupach "wielki wódz" kurczowo trzyma się Wiejskiej i nie wstrętne mu są zarzuty stawiane przez człowieka z uśmiechem podającego całemu światu ludzi pracujących w wywiadzie i kontrwywiadzie, Jakieś teorie o "sztucznej mgle", "helu", "niewidocznej bomby", "latającej kosiarki lasów rosyjskich" itp itp. W obecnym prawnie zatwierdzonym systemie wyborczym nie ma innej możliwosci jak tylko wybór "mniejszego zła". A skoro tak protestujecie - to znaczy, ze sami wiecie co jest mniejszym a co większym złem. Ja ciągle jeszcze nie umiem okreslić co wybrać; czy obecny marazm gospodarczy, czy poprzedzające go polowanie na czarownice.

   • 2 0

 • salki katechetyczne..... (2)

  takie male pytanko czy parafie dzielą sie zyskiemz wiernymi z wynajmowania salek katechetycznych?Bo przecież w większości były budowane za pieniądze parafian....

  • 70 32

  • Nie żartuj

   • 2 2

  • nie za każdy wynamjem trzeba brać pieniądze... ale wy jesteście materialiści i na Kościół zawsze będziecie nadawać w złym świetle.

   • 5 1

 • nieźle, nieźle...

  20 osób z klubu seniora... to sobie chłopak wieczór autorski urządził. Ciekawe, czy autorgafy rozdawał. A ksiądz to też prawdziwy chrześcijanin, salka tak ale nie dla wszystkich chrześcijan. Liczą się tylko katolicy. Jak oni prą do koryta!!

  • 67 31

 • :) (3)

  Zróbcie spotkanie w rezydencji jego ekscelencji : )Na pewno użyczy za friko swoje posiadłości : )

  • 49 16

  • idź piwko popijać pod sklepem z kolegami, a od Kościoła wara! (2)

   • 9 12

   • ludzie nawructa sie, juz niedlugo armagedon i Jehowa wyniszczy zlo wszelakie, (1)

    powiadam wam, ten kto studiuje pismo swiete dozna zbawienia, Pan Jezus krolem swiata i Polski, wtedy Polska wygro. Na kolana przed Panem najwyzszym

    • 0 0

    • i o to chodzi

     sprzeda sie wszystko i nakarmi biedne dzieci

     • 0 0

 • KK chyba nie zdaje sobie sprawy z tego że .. (3)

  jak tak dalej pójdzie, koscioły opustoszeją razem z odchodzacym pokoleniem.Aktywne zaangażowanie się do bitwy politycznej , w konsekwencji doprowadzi do masowego zniechęcenia "wiernych". Może i dobrze :) Biskupi zachowują się już jak udzielni książęta. Mocny "kopniak" może ich otrzeźwi.

  • 85 24

  • alez z ciebie idiota...zal mi ciebie (1)

   • 10 20

   • a ty klękaj przed księdzem i całuj jego dłoń:)

    • 12 8

  • Troche inteligencji w mysleniu.

   Przyjacielu Ta Partia /Kosciol Katolicki / istnieje 2000 lat i jest najstarsza Partia Swiata. Twoje prymitywne wywody sa zenujace .

   • 4 1

 • Znowu prymitywny atak na Kosciol ziomali Nergala. (7)