Polityczna agitacja w salce katechetycznej

Najnowszy artukuł na ten temat Wszyscy posłowie z Pomorza
Jarosław Sellin z PiS-u zorganizował spotkanie wyborcze w sali katechetycznej na terenie parafii w Chyloni.
Jarosław Sellin z PiS-u zorganizował spotkanie wyborcze w sali katechetycznej na terenie parafii w Chyloni. fot. Andrzej Gojke/KFP

Poseł PiS Jarosław Sellin urządził spotkanie pt."Polska - wielki projekt" w sali katechetycznej na terenie parafii. - To szlachetna działalność w szlachetnym miejscu - twierdzi Sellin. Proboszcz gdyńskiej parafii zapewnia, że jest przeciwko polityce w kościele, ale salkę udostępni każdemu kandydatowi do sejmu i senatu, jeśli tylko będzie katolikiem.We wtorek w sali katechetycznej na terenie parafii św. Jana Chrzciciela i Św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni Chyloni przy ul. Chylońskiej 129 zobacz na mapie Gdyni odbyło się spotkanie posła PiS Jarosława Sellina z parafianami. Według proboszcza tej parafii ks. Wojciecha Kozłowskiego, miał to być wykład posła na temat Polski, a na spotkanie przyszło zaledwie 20 osób, w większości podopiecznych pobliskiego domu seniora.

- Salkę katechetyczną udostępniłem osobie związanej z p. Sellinem, w podzięce za jej pomoc dla parafii. Z tego co wiem, miała ona problemy lokalowe ze zorganizowaniem spotkania, więc pomogłem. Z braku czasu ani ja ani inni księża z parafii nie mogli uczestniczyć w tym spotkaniu, jednak z tego co wiem pan Sellin miał tylko wygłosić wykład na temat Polski, nie miało być w tym żadnej agitacji - mówi ks. Kozłowski. - Osobiście daleko trzymam się od polityki, nie agituję. Zresztą nawet informacja o tym spotkaniu nie była podawana z ambony tylko widniała na kartce na ogrodzeniu kościoła.

Czy uważasz, że politycy powinni spotykać się z wyborcami na terenie parafii?

Zobacz wyniki (977)
Proboszcz dodaje jednak, że kościół jest otwarty dla polityków wszystkich opcji. - Jeśli o pomoc w skorzystaniu z sali katechetycznej zwróciłby się do mnie polityk innej partii, też bym mu pomógł. Pod warunkiem, że jest katolikiem. To pomoc jak każda inna - podkreśla ks. Kozłowski.

Dziwi jednak brak świadomości duchownego, że "wykład" polityka tuż przed wyborami, to nie odruch altruizmu i chęć rozmowy o Polsce, a zwykłe torowanie sobie drogi do parlamentu.

Z tymi intencjami nie kryje się nawet Jarosław Sellin, autor wtorkowego wykładu w sali katechetycznej w Gdyni. Zapytany czy agitacja na terenie parafii przystoi politykowi, nawet z prawicowej partii, odpowiada wprost: - Salka katechetyczna to przecież nie kościół, ani nie ołtarz, a miejsce, które od lat służyło Polakom do rozmów. Zresztą gdzie mamy spotykać się z wyborcami, jeśli zabrania nam się agitacji w miejscach publicznych? Zostają nam więc hotele, restauracje i np. salki katechetyczne. Nie każdego jednak stać by zaprosić posła na spotkanie w hotelu, więc spotykamy się gdzie możemy - mówi Jarosław Sellin. - Z inicjatywą spotkania wyszli parafianie. Jeśli dostanę kolejną propozycję na rozmowę z wyborcami w sali katechetycznej, to na pewno z niej skorzystam, bo agitacja w tym miejscu to nie przestępstwo, a szlachetna działalność, w szlachetnym miejscu..

Za szlachetne nie uważa tego pan Tomasz, parafianin kościoła św. Jana Chrzciciela, oburzony tym wydarzeniem. - Od 27 lat, czyli od urodzenia jestem parafianinem tego kościoła i jestem zszokowany faktem, że ksiądz kanonik zorganizował w naszej parafii spotkanie wyborcze z posłem Sellinem - mówi nasz czytelnik. - Sam jestem wyborcą PiS, ale uważam, że organizowanie spotkań wyborczych w przykościelnych salkach katechetycznych jest skandalem. Kościół jest wspólnotą wszystkich ludzi i kler nie ma prawa opowiadać się po żadnej stronie sceny politycznej. Jest mi wstyd.

O komentarz w tej sprawie zwróciliśmy się do gdańskiej Kurii. Przełożeni proboszcza z Chyloni nie podzielają jego gościnności.

- Kościół nie zajmuje się organizacją takich spotkań. Sala katechetyczna nie służy też do takich celów - mówi ks. Andrzej Penke z Kurii Metropolitalnej Gdańskiej.

Opinie (462) ponad 20 zablokowanych

 • :)

  Tylko przypominam jesteśmy państwem świeckim i w konstytucji jest zapis o rozdziale kościoła od państwa.Amen

  • 210 63

 • , tfu!

  Mam nadzieję, że piekło pochłonie tych kościelnych polityków.

  • 128 64

 • Dobrze że mlodzi coraz bardziej kumaci i pomału kościoły pustoszeją....

  Za kilkanaście lat będzie jak w Niemczech bądź Czechach tam ludzie są szczęśliwi bez Kościoła a dla kumatych 2 cytaty przedwojennych wodzów:J.Pilsudski-" Religia jest dla ludzi bez rozumu."J.Beck(minister spraw zagranicznych) -"Do najbardziej odpowiedzialnych za tragedię mojego kraju należy Watykan. Zbyt późno uświadomiłem sobie, że prowadziliśmy politykę zagraniczną służącą egoistycznym interesom Kościoła katolickiego. "Pozdrawiam i życzę miłego dnia..: )

  • 195 93

 • Skoro buzek agituje na rzecz platformy na forum europy to i salka jest dobra.

  Wszak to nie ksiadz agitował tyko udostepnił pomieszczenie. A co sie dzieje gdy pomieszczenia gminne są udostępniane do przeprowadzania agitacji? A telewizja publiczna jak pies lata za wrakobusem donalda? Darmowa reklama, gratis czas antenowy i tak dalej.

  • 87 95

 • Po trupach i z Bożą pomocą do celu do Wawelu sorki na Wiejska.Mierna ta nasza scena polityczna głosując wybieram mniejsze zło bo widok "szalonego"Antka Macierewicza działa na mnie depresyjnie.

  • 95 44

 • salki katechetyczne.....

  takie male pytanko czy parafie dzielą sie zyskiemz wiernymi z wynajmowania salek katechetycznych?Bo przecież w większości były budowane za pieniądze parafian....

  • 70 32

 • jestes entelygentny inaczej?

  Nie zabory, nie nazizm, faszyzm i komuna tylko polscy księza sa winni? Jestes genialny! Winny jest Mieszko I bo ochrzcił sie i cały kraj polan zmusił do chrześcijaństwa.

  • 29 41

 • nieźle, nieźle...

  20 osób z klubu seniora... to sobie chłopak wieczór autorski urządził. Ciekawe, czy autorgafy rozdawał. A ksiądz to też prawdziwy chrześcijanin, salka tak ale nie dla wszystkich chrześcijan. Liczą się tylko katolicy. Jak oni prą do koryta!!

  • 67 31

 • Nie żartuj

  • 2 2

 • Po platformie nawet powódz, ogień i wojna - byle nie ktoś inny.

  Co to za news? Sensacja zwolennika jedynej słusznej opcji? Przeciwnika innej opcji która ma szanse sprawdzic wszystkie przekręty poprzedników. Czy to strach przed prawdą?

  • 18 12

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.