Fakty i opinie

stat

Polowanie na starocie. Luksusowa twarz Jarmarku św. Dominika

Na Jarmarku Dominikańskim można trafić na prawdziwe dzieła sztuki, antyki i perełki.
Na Jarmarku Dominikańskim można trafić na prawdziwe dzieła sztuki, antyki i perełki. Fot. MN

Zabytkowe zegary, oryginalna porcelana, obrazy, stare meble, bibeloty, zabytki techniki - na Jarmarku Dominikańskim jest ich w bród. Cieszą oczy miłośników staroci, ale na kupno prawdziwych rarytasów mogą sobie pozwolić wyłącznie nieliczni.Zegar stojący wiedeński, kwadransowy z ok. 1860 roku z kolekcji zegarów Mateusza z Poznania.
Zegar stojący wiedeński, kwadransowy z ok. 1860 roku z kolekcji zegarów Mateusza z Poznania. Fot. MS
Handel starociami ma różne oblicza. W Gdańsku jest częścią dorocznej imprezy handlowo-kulturalnej, gdzie stykają się trzy światy: handlarze, kupcy i pasjonaci. Na targu staroci większość klientów to oglądacze, których raczej nie stać na zostawienie kilkuset czy wręcz kilku tysięcy złotych na płótno, figurę czy zegar. Przychodzą, bo lubią się poszwendać lub kupić jakiś drobiazg. Między handlarzami zawodowymi bywają też prawdziwi kolekcjonerzy. Ci zwykle pojawiają się już pierwszego dnia imprezy, by wytropić cenną zdobycz.

Figura porcelanowa “VION & BAURY“, ok. 1870 rok, którą kilka lat temu kupił na Jarmarku św. Dominika Mateusz z Poznania.
Figura porcelanowa “VION & BAURY“, ok. 1870 rok, którą kilka lat temu kupił na Jarmarku św. Dominika Mateusz z Poznania. Fot. MS
- Ludzie zwykle kupują drobne rzeczy, niezbyt drogie. Podchodzą do staroci amatorsko, kupują to co akurat wpadnie im w oko. Kolekcjonerzy przychodzą po konkretną rzecz. Gdy znajdą to, czego szukają, po prostu biorą i płacą, czasem bez zastanowienia nawet. Widać, że niektórzy mają bzika na tym punkcie - mówi pan Rafał, sprzedawca zabytkowych bibelotów i dzieł sztuki.

Wśród rozlokowanych wokół Targu Rybnego zobacz na mapie Gdańska straganów jest oczywiście niemało tandety. Podróby, repliki, pseudoantyki - żeby odcedzić ziarna od plew trzeba wiedzy. A tę zdobywa się w praktyce lub nabywa od kogoś. Jak Mateusz, hotelarz z Poznania, którego tata był prawdziwym miłośnikiem historii. Jako dziecko często przyjeżdżał na jarmark, po ojcu odziedziczył nie tylko wiele pamiątek rodzinnych, ale smykałkę i umiejętność selekcjonowania przedmiotów wartościowych i unikatowych. To tata zaszczepił w nim pasję do antyków. Dziś jego kolekcja antycznych zegarów liczy 250 egzemplarzy. Wszystkie są na chodzie i stanowią ważny element wyposażenia hotelu, którego jest właścicielem.

Mateusz od 20 lat regularnie przyjeżdża do Trójmiasta na jarmark i zawsze ma to szczęście, że coś ciekawego trafi. Kupił kwadransowy wiedeński zegar wiszący z ok. 1890 roku, kwadransowy wiedeński zegar stojący z ok. 1860 roku, obraz Czesława Wasilewskiego vel Zygmuntowicza, figurę porcelanową "Vion & Baury" z około 1870 roku, a także wiele drobiazgów ze srebra, zastawy stołowe czy austro-węgierską szablę, którą powiesił na ścianie.

- Ludzie albo lubią starocie, albo nie. Rzecz gustu. Kupują do knajp, gabinetów, do domu. Ja kupuję też do hotelu, bo to jedyny w swoim rodzaju element dekoracyjny. Lubię stylowe wnętrza, przestrzeń, w której antyki nabierają wyjątkowego charakteru. Trudno o powtarzalność tych przedmiotów. Poza kwestiami estetycznymi, to jest dobra lokata kapitału - przyznaje Mateusz.

Dziś oryginalne rzeczy z lamusa na takich targowiskach jak Jarmark św. Dominika trafiają się często, ale trzeba umieć ocenić ich jakość i oszacować wartość. Pewniejszych transkacji dokonuje się w domach aukcyjnych oraz galeriach. Kupowanie na jarmarku niesie zawsze ryzyko, ale wiadomo, że na jarmarku panuje swoisty klimat - zakupom towarzyszy dreszczyk emocji i można się potargować.

- Kupując na jarmarkach trzeba uważać, bo jest mnóstwo podróbek, holenderskich wyrobów, które nazywane są antykami. Ludzie myślą, że to, co pochodzi sprzed 45 roku, to już antyk. Dziś tak określa się nawet przedmioty z lat 60 czy 70. Prawdziwe antyki są namaszczone przez czas, to przedmioty z duszą, niepowtarzalne, markowe, jedyne w swoim rodzaju. Niektóre okazy są sygnowane, wyprodukowane na zamówienie lub z serii limitowanej - tłumaczy Mateusz.Wyruszyliśmy na mały rekonesans. Odkrywając w sobie instynkt łowcy, oto co upolowaliśmy.

Czy zaglądasz na Jarmarku Dominikańskim na stoiska ze starociami?

lubię pospacerować, ale raczej nie kupuję

61%

bywam, ale nie poluję na konkretne rzeczy

20%

chodzę i szukam orygialnych przedmiotów

14%

regularnie odwiedzam, bo jestem kolekcjonerem

5%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 588
Na stoisku na ulicy Straganiarskiej zobacz na mapie Gdańska, u pana Henryka, który handluje na jarmarku od 30 lat, uwagę przykuła secesyjna kasa. Za ponadstuletnią duńską i wciąż działającą bez szwanku maszynę trzeba zapłacić 5 tys. złotych. Na tej samej ulicy, na stoisku, którym opiekuje się pan Rafał dwoiło się i troiło w oczach od filiżanek, talerzyków i figurek różnej maści. Sprzedawca zapytany o najdroższy przedmiot wskazał palcem na porcelanową figurkę przedstawiającą czworo tancerzy. 100-letni niemiecki 15-centymetrowy bibelot z niemieckiej wytwórni Miśnia/Meissen, kosztuje 8 tys. złotych. Trochę mniej bo 5,5 tys. zł trzeba zapłacić za dużą figurę przedstawiającą dwa anioły - cena niższa tylko dlatego, że produkt choć sygnowany, nie wiadomo z jakiego kraju i okresu pochodzi. Dużo więcej, bo aż 15 tys. zł trzeba zapłacić za porcelanową figurę (nieszkliwioną) przedstawiającą dwie kobiety. Tu cena wynika i z marki, i z unikatowości. Figura wyprodukowana w latach 50, w hiszpańskiej fabryce Lladro jest 20. egzemplarzem z 750 sztuk na świecie.

Na stoisku w połowie ulicy Straganiarskiej, u Pani Moniki, rarytasem kolekcjonerskim jest jednak nie owa figura, lecz niewielkich rozmiarów porcelanowa osłonka na doniczkę firmy Meissen. Pochodzi z 1764 roku, jest w bardzo dobrym stanie, stąd cena - 8 tys. złotych. Nasz wzrok zatrzymał się także na kryształowym komplecie kawowo-herbacianym. To czeska Bohemia w idealnym stanie. Urzekła nas filigranowością i kolorem fuksji. Za ten kilkuczęściowy zestaw Pani Monika liczy sobie 5 tys. złotych. Połowę tego trzeba zapłacić za tacę - okaz dość rzadki, wszak to srebrna taca (Gebruder Hepp Pforzheim) produkowana tylko do niemieckich obiektów rządowych, teatrów i oper.

Kupione na jarmarku Dominikańskim srebra z domowej kolekcji Mateusza z Poznania.
Kupione na jarmarku Dominikańskim srebra z domowej kolekcji Mateusza z Poznania. Fot. MS
Na stoisku pana Wiesława, który przyjechał na jarmark po raz czwarty aż z okolic Zakopanego, w ciągu straganów po lewej stronie od Hotelu Hilton zobacz na mapie Gdańska, uwagę zwraca niemiecki eklektyczny zegar z 1880 roku za 4 tys. zł oraz neorenesansowy fotel z około 1820 roku obijany tłoczoną złoconą skórą za 3,5 tys. złotych.

Na chwilę zatrzymaliśmy się jeszcze na ul. Grobla IV zobacz na mapie Gdańska u pana Romana, który pierwszy raz wystawia się na jarmarku. Przejechał szmat drogi, ale nie żałuje, bo na stoisku panuje ciągły ruch i towar się sprzedaje. Pan Roman oferuje duży wybór francuskich zegarów, zwłaszcza kominkowych. Można tu kupić zegar Empire z XIX wieku z brązu wraz z dwoma świecznikami w komplecie za 4 tys. zł, zegar z końca XIX wieku z oryginalnym mechanizmem za 5 tys. zł, czy kominkowy zegar z 1870 r. z figurą, na szczycie której znajduje się lampa naftowa. Za ten egzemplarz trzeba zapłacić 3,5 tys. złotych.

Kupiony na Jarmarku św.Dominika obraz Czesława Wasilewskiego vel Zygmuntowicz zdobi wnętrze domu Mateusza z Poznania.
Kupiony na Jarmarku św.Dominika obraz Czesława Wasilewskiego vel Zygmuntowicz zdobi wnętrze domu Mateusza z Poznania. Fot.MS
Ładnie prezentują się zegary Boulle. Okazuje się, że to nie są niestety oryginały. Choć to współczesne repliki i kosztują niemało, bo 3,3 tys. złotych, to mają wzięcie. Pan Roman w swojej galerii z duszą, którą prowadzi w Sanoku, ma jeden oryginalny zegar Boulle za 11 tys. złotych. To w sumie okazyjna cena, wszak nie jest tajemnicą, że mahoniowe zegary Boulle sięgają kwot dużo wyższych, rzędu 30-40 tys. złotych. Pośród licznych płócien, jak magnes uwagę przyciąga lekko ukryty olbrzymi kredens z 1870 roku. Sygnowany inicjałami CM, pewnie został wykonany na zamowienie. Czy polski (gdański) czy lwowski, trudno właścicielowi powiedzieć. Cechą wyróżniającą są rzeźbione lwie głowy. Ten solidny mebel właściciel wycenił na 12 tys zł.

Skąd wystawcy mają te "perełki", którymi handlują na jarmarku? Jedni kupują na Allegro, inni przywożą z zagranicy, czasem przynoszą na sprzedaż ludzie nieświadomi tego, co posiadają.

- Figurę trafiła zupełnie przez przypadek moja babcia, kiedy była w Szwecji - przyznaje Pani Monika. - Z kolei ten kryształowy komplet dostałam kiedyś w prezencie. Od kogo, nie mogę zdradzić - uśmiecha się tajemniczo.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (79)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.