Fakty i opinie

Polska kultura szkodzi kobietom?

Czy kultura jest przeciwko kobiecie?Na to pytanie starały się znaleźć odpowiedź działaczki organizacji feministycznych
Czy kultura jest przeciwko kobiecie?Na to pytanie starały się znaleźć odpowiedź działaczki organizacji feministycznych fot. Ł. Unterschuetz/trojmiasto.pl

Czy przemoc domowa wciąż jest w Polsce tematem tabu? A może to media, epatując krwawymi newsami o maltretowanych żonach i dzieciach, zafundowały nam znieczulicę? Te pytania zdominowały poniedziałkową konferencję "Kultura przeciw kobiecie?" na Uniwersytecie Gdańskim.Czy zdarzyło ci się interweniować, widząc w swoim otoczeniu przejawy agresji wobec kobiet?

oczywiście, to mój obywatelski obowiązek 26%
nie, nigdy nie mieszam się w nie swoje sprawy 11%
tak, ponieważ sam doświadczyłem/am przemocy 15%
nigdy nie zetknąłem/ęłam się z tym problemem 48%
zakończona Łącznie głosów: 73
Dzień Kobiet jest nie tylko okazją do wręczenia okolicznościowych kwiatów i składania życzeń, ale i pretekstem do poruszania tematów niekoniecznie przyjemnych, które na co dzień zamiatamy pod dywan, nie chcąc o nich myśleć i rozmawiać. W tę tendencję wpisała się konferencja "Kultura przeciw kobiecie?", zorganizowana na Wydziale Nauk Społecznych UG. Tematyka oscylowała wokół zagadnień związanych z kulturą, a szczególnie jej ciemnych stron - tych, które sankcjonują przemoc wobec kobiet i zjawiska takie, jak obecne w niektórych społecznościach muzułmańskich, morderstwa honorowe.

W spotkaniu wzięły udział głównie działaczki organizacji na rzecz praw kobiet, w tym m.in. Katarzyna Kurkiewicz, prawniczka ze Stowarzyszenia Współpracy Kobiet NEWW Polska i Małgorzata Tobiszewska, szefowa gdańskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet. Podczas panelu dyskusyjnego panie wspólnie zastanawiały się, jak można skuteczniej przeciwdziałać negatywnym zjawiskom, które mają miejsce w zakładach pracy (mobbing, dyskryminacja) i ogniskach domowych (przemoc fizyczna i psychiczna). Wszystkie zgodnie przyznawały, że w Polsce wciąż trudno jest organizować pomoc dla ofiar przemocy.

- Bardzo często przemoc zmienia system wartości osoby, która jej długotrwale doświadczała - mówi dr Magdalena Błażek, psycholożka i terapeutka z Uniwersytetu Gdańskiego. - Do dziś pamiętam przypadek kobiety, której mąż posiekał stopę tłuczkiem do mięsa. Była tak zastraszona, że w końcu wycofała się ze złożonych zeznań, niezdolna po tylu latach maltretowania do właściwej oceny sytuacji, w której się znalazła.

Często jest również tak, że sami nie chcemy ingerować, będąc świadkami przemocy. Sytuacji nie poprawia brak systemowej edukacji na temat praw kobiet. - W Polsce obowiązuje wzmacniany kulturowo system przekonań, sprawiający, że ludzie nie reagują na pewne wyraźne przejawy agresji wobec innych - tłumaczy dr Katarzyna Bojarska, seksuolożka z Uniwersytetu Gdańskiego. - Przemoc często tłumaczymy sobie, mówiąc, że "tak musi być", że nie należy się wtrącać w nie swoje sprawy. Powinniśmy więc skupić się na tym, by powoli zmieniać świadomość społeczeństwa w tych kwestiach.

Uczestniczki podkreślały też, że trudno układa się ich współpraca z kościołem. - Dlaczego mężczyźni nie słyszą z ambony, ze nie należy bić kobiet? - pytała Hanna Wilczyńska-Toczko, dziennikarka Radia Gdańsk. - Skoro jesteśmy państwem kościelnym, to bardzo dużą rolę opiniotwórczą odgrywają duchowni. Może powinni częściej zwracać uwagę na to, co dzieje się w domach ich parafian?

Wilczyńska-Toczko zwróciła też uwagę na to, że media interesują się tematem przemocy o tyle, o jest w nim jakiś posmak sensacji. - Tabloidy epatują krwawymi doniesieniami o gwałconych i maltretowanych żonach, ale nie idzie za tym żadna refleksja - stwierdziła dziennikarka.

Wydaje się, że w temacie przeciwdziałania przemocy wciąż mamy wiele do zrobienia. Pokazuje to chociażby niska frekwencja podczas poniedziałkowej konferencji, a szczególnie minimalny odsetek uczestniczących w niej panów. Czyżby uważali, że temat przemocy zupełnie ich nie dotyczy?

Opinie (66) 1 zablokowana

 • Najśmieszniejsze jest to że na temat kobiet i dzieci najwięcej do powiedzenia mają pederaści. (4)

  Na temat kościoła katolickiego i zagrożenia terroryzmem islamskim najwięcej do powiedzenia mają Żydzi.
  To co ma zrobić normalny obywatel Polski? Najłatwiej byłoby zdobyć obywatelstwo Izraela i zostać pederastą. Wtedy immunitet gwarantowany i można się wypowiadać a nawet zakładać na poczekaniu fundacje które są zbędne no ale utrzymywać je trzeba w imię poprawności politycznej.

  • 9 18

  • (3)

   co to jest "normalny obywatel Polski" ?

   • 2 1

   • Normalny obywatel polski nie jest "wybrany", tylko deptany (2)

    "Wybrani" usiłuje nam - Polakom - narzucić pogańskie wzorce propagując New Age. Na Zachodzie nie mieli z tym problemu, z nami mają kłopoty.
    Mamy Europę młodych i sympatycznych analfabetów duchowych. My bądźmy Polakami pamiętając, że także ogólna atmosfera życzliwości i gościnności ukazuje nasze człowieczeństwo. Przychodzę do znajomych, a oni rzucają pracę, zapraszają, częstują, interesują się mną, zawsze powiedzą coś życzliwego. W każdym razie nie tak, jak paryżanin, który nie przyjmie gościa (nawet z najbliższej rodziny), jeśli nie umówił wizyty miesiąc wcześniej. My, Polacy winniśmy kultywować cechy najlepszego ducha słowiańskiego. Wiem, że dzisiejsza materialna rzeczywistość gwałtownie zmienia nasze duchowe jestestwo, ale istota mądrego i patriotycznego Polaka powinna być ta sama.

    • 3 1

    • wspaniale wypowiedziane. Nie napisałbym o tej porze lepiej... (1)

     Identyfikuje się całkowicie z poglądami "To Ja" i "Pytajnika".
     Czuję, że bylibyście doskonałym tworzywem nowego, polskiego i co najważniejsze, normalnego Narodu.
     Bylibyście, ponieważ nie sądzę aby udało się odtworzyć lub chociaż w części naprawić nasz Kraj.
     Zbyt wiele czynników zewnetrznych i wewntrznych z ogromną agresją i pasją dba o to aby zniszczyć i WYPLENIĆ to co nazywa się Polska.

     Pozdrawiam serdecznie Was i Wasze Rodziny.
     PS. Zajrzycie tu czasem. Wasze opinie są tak bardzo potrzebne.

     • 1 1

     • Dziękuję

      Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że nie w każdym temacie mamy jednakowy pogląd w 100%. Jeśli gdzieś się ze mną nie zgadzasz, krytykuj śmiało. Ja osobiście wierzę, że Polska się odrodzi; potrzebujemy wodza i z Bożą pomocą on będzie. Póki co, nie wątpmy, piszmy swoje choćby dlatego, bo młodzi czytają. Namawiając i Pytajnika, i Ciebie do częstszych odwiedzin pozdrawiam równie serdecznie Was i Wasze Rodziny. Szczęść Boże.

      • 1 1

 • Dlaczego mężczyźni nie słyszą z ambony, ze nie należy bić kobiet? (2)

  To jedno z pytań pani dziennikarki.
  A to z tego samego powodu co:
  Dlaczego dzieci nie powinny pić alkoholu?
  Dlaczego dzieci i młodzież nie powinna brać narkotyków?
  Dlaczego nie powinno się jeździć na podwójnym gazie?

  Te pytania są praktycznie niezadawane, a powinno się nimi bombardować wiernych co niedzielę. To są prawdziwe problemy społeczne, a nie wytykanie ludziom, że się bogacą.
  Teraz kościół, szkoła i telewizja nie wychowują porządnych ludzi.

  • 9 3

  • Wychowują tyle że tacy co chodzą do kościoła to najczęściej żony nie biją bo szanują przykazania więc wołajcie panie (1)

   dziennikarki do innej grupy społecznej. Dziennikarz to obecnie człowiek któremu płaci się za preparowanie złych wiadomości. Na szczęście prasa dostaje kopa od różnorakich blogów i ludzi którzy piszą bezinteresownie na necie i nakładziki tak jak i oglądalność bzdurnych programów spadają.

   • 8 4

   • A co, statystyki robiłeś?

    "Wychowują tyle że tacy co chodzą do kościoła to najczęściej żony nie biją bo szanują przykazania"

    Takie teksty to tylko adrenalinę podnoszą . Jakby już samo modlenie się pod figurą cokolwiek gwarantowało.To właśnie ZŁA INTERPRETACJA tekstu poniżej najwięcej zła uczyniła i doprowadziła do degradacji kobiety i mentalnej indoktrynacji
    "ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą" (Rdz 3, 16)

    • 0 0

 • Kościól (3)

  To prawda, że Kościół jest zaskakująco obojętny w stosunku do tematu przemocy w rodzinie-nie słyszałam nigdy!! na ten temat kazania.
  Czyżby niewygodny temat? Boją się, że niezadowoleni wierni słysząc krytykę pod swoim adresem przestaną przychodzić na kazania a tym samym zgodnie z jednym/zmienionym przykazaniem "Kościół w potrzebie wspierać" ??

  • 8 6

  • To przyjdź dziś na rekolekcje Wielkopostne do kościoła św. Stanisława Biskupa to usłyszysz. (1)

   Jest fenomenalny ksiądz Pallotyn, z Elżbiety z Gdańska. Zapraszam! Na 18-00.

   • 1 1

   • Jednym trzeba rekolekcji

    Innym wystarczą proste prawdy: nie czyń drugiemu co tobie niemiłe.Bez dodatkowych ideologii i indoktrynacji

    • 0 0

  • a chodzisz do tego kościoła? bo jak nie, to jak masz usłyszeć?

   • 2 1

 • Ciekawe czy w Bożnicach i Synagogach takie tematy są poruszane. (1)

  W obliczy okrucieństwa armii Izraelskiej w strefie gazy myśle że wśród braci starszych w wierze ten problem jest dominujący.

  • 6 4

  • Michnikowszczyzna przeinaczyła słowa Jana Pawła !! który nie mówił, że Żydzi są starszymi braćmi w wierze

   Rabin Reichhorn: Bracia! Tysiące lat już ciągnie się walka narodu Izraela o wszechwładzę, która była obiecaną Abrahamowi a która wydarta mu została przez Krzyż. Nasi uczeni przez całe setki lat z nie-zrażającą ich niczym wytrwałością, prowadzą święty bój; lud nasz stopniowo podnosi się z upadku. Potęga jego wzmaga się i rozszerza. Do nas należy ten bóg ziemski, ów złoty cielec, któremu się teraz wszyscy kłaniają i którego wszyscy ubóstwiają.

   • 1 1

 • Polska kultura przeszkadza??? tylko komu??? czy my jeszcze mieszkamy w Polsce??? (1)

  Feministkom oraz antypolakom dziękujemy.

  • 9 12

  • Feminizm ma tyle wspólnego z pomaganiem matkom i emancypacją, co socjalizm z pomaganiem robotnikom i równością społeczną, a

   krzesło z krzesłem elektrycznym Przez dziesiątki lat lansowanie jedynie słusznej ideologii kultu kobiet, korumpowanie prawdy w mediach odnośnie kultury łacińskiej i historii było normalnym sposobem tumanienia Polek i Polaków. Każdy terroryzm ubiera swoje ideologie w dobroczynność, każdy walczy o pokój i dobro - dla ludzi pracy, dla kobiet, dla mas, dla wyrównania poziomu.. Tak naprawdę celem jest wyłącznie władza, przywileje dla siebie i forsa, a mówiące "jednym, słusznym głosem" media środkiem do tego celu.

   • 3 2

 • Kobiety są dyskryminowane? (1)

  absurd!

  • 12 10

  • Dyskryminacja mężczyzn = egoizm, który rodzi egoizm = znieczulica

   Męskość oczywiście nie jest płcią drugiej kategorii, tylko przez facetki (nie mylić z kobietami) i zniewolonych facetów (nie mylić z mężczyznami) sprowadzana do płci drugiej kategorii. Osoba, która się dała uprzedmiotowić fałszywą ideologią (kultem kobiet lub mężczyzn, kultem seksu, facetomanią) staje się osobą niewolną - facetką lub facetem. Skutkiem zniewolenia umysłów w moralności jest beztroskie podejście do swoich obowiązków, podatność na nałogi itd. Wszystko to sprawia, że zniewoleni fałszywą ideologią stają się egoistami.

   • 1 1

 • Czy te Panie oraz Osoby o nieokreślonej płci na zdjęciu mają Polskie obywatelstwo i czy nie trzeba z tym czegoś zrobić jeśli

  tak? Czy te Panie oraz Osoby o nieokreślonej płci na zdjęciu mają Polskie obywatelstwo i czy nie trzeba z tym czegoś zrobić jeśli tak?

  • 6 12

 • nigdy nie spotakałem się z przemocą domową wobec kobiet

  nawet nigdy nie słyszałem o takim przypadku wśród znajomych i znajomych znajomych.... za to nie raz widziałem jak kobieta tłucze swoje dziecko i znęca się psychicznie nad swoim mężem

  • 11 10

 • Najlepsza była pewna pani psycholog która wykryła zarówno molestowanie jak i przemoc w rodzinie :-)

  Obecnie tatuś już jest wolny i szczęśliwy z synem natomiast mausia i pani psycholog nie.

  • 3 2

 • żyjący cudzym życiem (4)

  kobiety działające w r******h feministycznych to taka sama sekta jak każda inna ,poprostu jakimś paniom nieposzło w zyciu z ich wałasnej winy lub też nie i zamiast wziąśc sie w garść szukają dziury w całym i przepełnione nienawuiścią usprawiedliwiają swój gniwe kierując go na walke z czymkolwiek : )

  • 11 9

  • Jak już powszechnie wiadomo, feminizm to damski egoizm, mania wielkości płci własnej, kult kobiet, dyskryminacja mężczyzn.... (1)

   Nie piszą o temacie (np. równouprawnienie płci) w sytuacji spornej, tylko mają dużo do powiedzenia o człowieku, który np. ukazuje feminizmu obłudę i fałsz w tym temacie. Ale my, mężczyźni, nie jesteśmy bez winy. Feministki można winić za utrwalanie praktyki dyskryminacyjnej pod warunkiem, że my będziemy płeć żeńską postrzegać w sposób realistyczny, a nie idealizowany (kult kobiet).

   • 1 3

   • Nie śpisz, niezadowolona? Ty też za kultem kobiet stęskniona? Od mężczyzn wolisz facetów?

    Feminizm to "szambo", ale dla sfaceciałych, "letnich katolików" i pogan to jest niezrozumiałe, wiem. Przykładowo Dzień Kobiet- wymysł lewackiej międzynarodówki - obchodzony jest w Polsce wyjątkowo hucznie. Jednego pamiętnego 8 marca w Pałacu Prezydenckim miały nawet miejsce ważne spotkania na najwyższych szczeblach. Petycje i podpisy jakieś tam były, przyznać trzeba - pod literaturą bynajmniej niezgodną z Dekalogiem.

    • 0 0

  • laik, który nie rozumie pojęcia "feminizm" (1)

   to jest najgorszy typ, który kieruje się uprzedzeniami i stereotypowym myśleniem.Świadomy mężczyzna na pewno też wyznaje feminizm. To szerokie pojęcie, ale trzeba trochę poczytać, posłuchać mądrzejszych od siebie, wtedy się wypowiadać.

   • 1 1

   • Feministki weszły w układy z komunistami

    Układy były chronione dzięki temu, że przez wiele lat nam wmawiano, że one nie istnieją, a żaden antyfeminista czy antykomunista do mediów dopuszczony nie był. Wmawiano, że tak myślą "wszyscy", a 8 marca (i 1 maja) miały udowodnić, że mężczyźni (lud) "spontanicznie" sami akceptują każde słowo i dogmat feministki (towarzysza). Na potwierdzenie tego pozwalały mówić czy pisać różnym ideowym feministom czy dumnym z "wyróżnienia" naiwnym gojom (mamy ich dzisiaj w mediach też), poprawnym i dobrze wyszkolonym, którzy klepali wyuczone formułki. I choć wielu Polaków (jak w propagandzie socjalizmu) czuło, że w tej dyskryminacji kobiet, w tej "nachalnie" przyuczoną rolą bycia "pokornym pieskiem" przypisaną mężczyznom jest fałsz specjalistek od manipulacji i zdrady, a prawda jest inna, to w tym układzie wyłączności medialnej w "wybranych" ręku nie było żadnego sposobu, by przemówić i pokazać, że "Dama jest naga".

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.