• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polska zgłasza Gdynię do UNESCO

Michał Sielski
11 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (335)
Śródmieście Gdyni to klasyczny przykład wczesnego modernizmu. Śródmieście Gdyni to klasyczny przykład wczesnego modernizmu.

Centrum Gdyni zostało oficjalnym kandydatem Polski do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie podpisał właśnie wywodzący się z Gdyni wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków Jarosław Sellin. Co taki wpis oznaczałby dla miasta?Czy zwiedzając nowe miasto, zwracasz uwagę na jego zabytki?

Zgłoszenie to z pewnością milowy, ale jeszcze nie ostatni krok do umieszczenia wczesnomodernistycznego centrum Gdyni na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- Od tego momentu to już nie jest wniosek miasta, a Rzeczpospolitej Polskiej. W lutym zacznie się sprawdzanie wniosku pod względem formalnym. Jeśli zostanie zweryfikowany pozytywnie, UNESCO przekaże go do swojej agendy ICOMOS, która ma przygotować decydujący raport. Ma na to 15 miesięcy, a więc w maju przyszłego roku powinien być gotowy i wówczas, jeśli oczywiście wynik badań będzie pozytywny, zostanie on przedstawiony międzynarodowej komisji, która zbiera się lipcu. Ale może się okazać, że ICOMOS podczas swoich badań zażąda uzupełnień wniosku i wówczas raport nie będzie gotowy przed lipcem 2024 r. Wtedy będziemy musieli poczekać do kolejnego lata. Także przed nami jeszcze długa droga - przestrzega Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa UMG.

Gdynia w UNESCO - co za tym przemawia?Architektura Śródmieścia Gdyni to przede wszystkim modernizm. We wniosku czytamy m.in. że ukazuje znaczącą wymianę wartości kulturowych i społecznych oraz przełom w dziedzinie rozwoju architektury i urbanistyki, jaki zachodził w latach 20. i 30. XX wieku. To wtedy rodziła się zupełnie nowa koncepcja "budynku, który jest tak inny od tych, jakie go poprzedzały, że nowa architektura staje się faktem, a nie możliwością".Wpis na listę UNESCO to przede wszystkim prestiż i możliwość przyciągnięcia turystów - także zagranicznych - do miasta, co zawsze przekłada się na realne wpływu do kasy lokalnych przedsiębiorców. Obiekty z listy są promowane przez samą organizację, ale także poszczególne kraje.

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (335)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane