Studenckie wizje zagospodarowania skweru Walentynowicz
Jest już gotowy pomnik działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, który 15 sierpnia, w dniu jej urodzin, stanie na skwerze jej imienia przy ul. Waryńskiego we Wrzeszczu.
Czy w Trójmieście jest wystarczająco wiele pomników?
- Pomnik jest już gotowy i leży w odlewni w Poznaniu. Od 1 czerwca czeka na zamontowanie. Pomnik planujemy ustawić między 10 a 12 sierpnia, by zdążyć z odsłonięciem na 15 sierpnia, kiedy to wypada dzień urodzin Anny Walentynowicz - zapowiada Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia "Godnośćʺ.
Czytaj też: Jak postawić w Gdańsku pomnik?
Przedtem jednak muszą być dopełnione formalności. W związku z tym w czwartek 25 czerwca, uchwałę w sprawie ustawienia pomnika muszą przegłosować gdańscy radni. Potem miasto ma uporządkować i urządzić teren pod pomnik.
Natomiast jego budowa została sfinansowana z publicznej zbiórki. Koszt budowy pomnika wyniósł około 90 tys. zł. Stowarzyszenie zmieściło się w kosztach, musi jeszcze opłacić budowę cokołu.
Zobacz wszystkie gdańskie pomniki
Wykonana z brązu postać Anny Walentynowicz będzie pokazana realistycznie, będzie miała około 170 cm wysokości i stanie na granitowym cokole. Projekt i pomnik wykonał Stanisław Milewski, rzeźbiarz, autor pomnika Jana Pawła II i Ronalda Reagana, który znajduje się w parku Nadmorskim

Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające byłych więźniów politycznych z czasów PRL, zainicjowało poza pomnikiem Walentynowicz, Jana Pawła II i Ronalda Reagana jeszcze kilka pomników czy tablic w Gdańsku. Wynika to z ich statutowej działalności, by upamiętniać ludzi i zdarzenia z najnowszej historii, mających znaczący wpływ na zmiany ustroju w Polsce.


W latach 80. internowana i skazana na 1,5 roku więzienia za organizowanie strajku w Stoczni Gdańskiej. Była przeciwniczką polityki Okrągłego Stołu. Z danych IPN wynika, że w czasie PRL-u działaczkę "Solidarności" inwigilowało ponad 100 funkcjonariuszy i tajnych współpracowników Służby Bezpieczeństwa. Planowany był również zamach na jej życie - miała zginąć od mieszanki leków. Walentynowicz zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, 10 kwietnia 2010 roku. Została pochowana na Srebrzysku.