Fakty i opinie

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej będzie jak nowy

artykuł historyczny
Pomnik zostanie oczyszczony dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej.
Pomnik zostanie oczyszczony dzięki zastosowaniu sody oczyszczonej. mat. pras. ZDiZ w Gdańsku

Pomnik upamiętniający bohaterskich obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku przechodzi właśnie gruntowną renowację. Oczyszczona zostanie zarówno wykonana z blachy konstrukcja monumentu, jak i okalająca ją nawierzchnia z kostki brukowej. Co ciekawe, prace są prowadzone przy zastosowaniu metody przyjaznej środowisku. Ich zakończenie jest planowane za ok. 2 tygodnie.Czy kiedykolwiek odwiedziłeś Muzeum Poczty Polskiej?

tak, wiele razy 33%
tak, ale tylko raz 30%
nie, muszę nadrobić zaległości 30%
nie, nie jestem tym zainteresowany 7%
zakończona Łącznie głosów: 886
Umierający pocztowiec, od którego karabin przejmuje grecka bogini Nike. Taki pomnik upamiętnia Polaków, którzy pierwszego dnia wojny bohatersko bronili przed Niemcami budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Niezorientowanym w temacie warto zasygnalizować, że monument znajduje się zobacz na mapie Gdańska nieopodal głównego wejścia do wspomnianego gmachu, który po wojnie zaadaptowano na muzeum.

Odsłonięcie pomnika, którego dokonała pierwsza osoba w państwie - I sekretarz KC PZPR Edward Gierek - nastąpiło w okrągłą, 40. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Od tamtego czasu, wzniesiona ze stali nierdzewnej konstrukcja oraz okalająca ją kostka brukowa nie przechodziły gruntownego czyszczenia. Aż do teraz. Co ciekawe, pomnik będzie wyglądał jak nowy dzięki zastosowaniu metody przyjaznej środowisku. Prace powinny zakończyć się za ok. 2 tygodnie, czyli jeszcze przed 1 września. Koszt inwestycji wynosi bez mała 85 tys. zł.

- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni skierował zapytanie ofertowe do trzech wykonawców. Zaznaczając, iż warunkiem zamówienia jest ekologiczna technologia czyszczenia, tak aby odpady powstałe w trakcie były biodegradowalne. Wśród nadesłanych ofert najkorzystniejszą ofertę złożył wykonawca, który zaproponował metodę czyszczenia za pomocą sody oczyszczonej. Przed podpisaniem umowy z wykonawcą niezbędna była przeprowadzona próba czyszczenia metalu i kostki granitowej. Próba ta potwierdziła skuteczność proponowanej technologii - informuje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.
Koszt inwestycji wynosi dokładnie 84,7 tys. zł.
Koszt inwestycji wynosi dokładnie 84,7 tys. zł. mat. pras. ZDiZ w Gdańsku

Historia pomnikaPomnik Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku według projektu Krystyny Hajdo-KućmyWincentego Kućmy przedstawia boginię zwycięstwa Nike i półleżącą postać rannego obrońcy Poczty Polskiej w Gdańsku, przekazującego karabin bóstwu. Nad głową bogini widoczne jest stado gołębi, a obok pocztowca - stos listów wysypujących się z otwartej torby na leżącą na ziemi czapkę pracownika poczty z godłem Poczty Polskiej (trąbka skrzyżowana z błyskawicą) i godłem Polski, Orłem w koronie.

Obok postaci pocztowca, na cokole, znajduje się okrągła tablica, odwzorowująca pieczęć pocztową z napisem po okręgu "Polski Urząd Pocztowy Gdańsk" z datą wewnątrz 1 IX 39 11. Całość rzeźby znajduje się na obszernej konstrukcji betonowej w kształcie spiętrzonych płyt, wynurzających się z powierzchni placu. Powierzchnia podstawy pokryta jest kostką granitową i fragmentami blachą stalową. Pomnik wykonano w zakładach Rafinerii Ropy Naftowej w Gdańsku.

źródło: mat. ZDiZ w Gdańsku

Opinie (212) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • FAJNO

  fajno fajno fajno
  Ciekawe kiedy urząd miasta znacznie pomagać naprawdę potrzebującym gdańszczanom - jest fajno w urzędzie bal

  • 29 161

 • I cieszy obywatela jak 85 tys zostanie tak sensownie wydane. Sam z checia by taki pomnik odnowil, no ale niestety przez rok tyle nie zarobi. Mozna by pewnie kilka, a moze i kilkanascie dziur w drodze zalatac, ale niee, zbedny wydatek. Pomnik ! O to jest inwestycja ktorej tak potrzebujemy.

  • 18 154

 • Nie do końca to takie czarne-białe - Polak-Niemiec.

  Do rangi symbolu urosła postawa pracowników Poczty Polskiej w Wolnym Mieście, wśród których było wielu Kaszubów. Dowódcą obrońców Poczty był (po śmierci Konrada Guderskiego) Alfons Flisykowski - Kaszuba urodzony w Goręczynie. Należy wspomnieć, że we wrześniu 1939 r. Kaszubi służyli również w armii niemieckiej, czy też w formacji SS-Heimwehr Danzig, która 1 września szturmowała budynek Poczty Polskiej. Pochodzili oni z tej części Kaszub, która należała przed wojną do Niemiec lub z Wolnego Miasta Gdańska. Warto przytoczyć tutaj fragment wspomnień Anny Dziewiątkowskiej z Kartuz, które ilustrują ten skomplikowany los Kaszubów na początku wojny: "Przyjechaliśmy do Żukowa, spytałam, czy są ranni nasi. A tam mówią: Na wozie leży dwóch Niemców, jeden postrzelony w kolano, a drugi w pierś.Ten przestrzelony w pierś nazywa się Nitecki, a drugim był Kaszuba, bo mówił do mnie po kaszubsku. (...) Więc do wozu i jedziemy na Kartuzy. Szpital. Gdy przejeżdżam przed szpitalem jest żołnierz polski w pełnym umundurowaniu. Leci do wozu, widzi tych dwóch Niemców, krzyczy i zdejmuje karabin. Co wy tych Niemców do szpitala, ja im łeb roztrzaskam i będzie koniec. (...) Gdy (...) nie chciał się awanturować, podskoczyłam do niego i wydałam rozkaz: W tył zwrot. Odmaszerować. (...) Po wojnie dowiedziałam się (...), że ci dwaj ranni Niemcy, których z Żukowa przywiozłam uprosili, że jak Niemcy złapią polską sanitariuszkę, to nie dość, że ją na wolność puścić, ale jeszcze order jej dać. Ona swoim ciałem ich ochroniła, ponieważ przed szpitalem chcieli ich zabić, lecz ona na to nie pozwoliła."

  • 56 16

 • Siadywało sie na tym pomniku po lekcjach

  z taka jedną Sylwią ;) pozdrawiam

  • 43 11

 • Też byłem tam z Sylwią

  I jeszcze z chłopakami i skakaliśmy z pomnika na te krzaki i orenżada z żyda koło u7 po piłce

  • 11 2

 • Kto...?

  Kto komu przekazuje karabin, - w artykule są dwie wersje?

  • 23 1

 • W tekście czytamy,

  że Nike podaje karabin Pocztowcowi, a w historii pomnika czytamy, że jest odwrotnie.....

  • 25 0

 • Droga ta soda oczyszczona..

  a ludzie mieszkaja w zagrzybialych sypiacych sie budynkach.. grunt ze dewelopera idzie do przodu

  • 23 72

 • są od tego instytucje , np. mops.

  • 32 2

 • Narzekasz ze rok pracy

  To tylko koszt jedenego lotu a pamięć wieczna

  • 25 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.