• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomnik Żołnierzy Wyklętych i marsz Pileckiego w Gdańsku

Katarzyna Moritz
20 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Marsze Żołnierzy Wyklętych w Trójmieście
Z okazji 115 urodzin rotmistrza Pileckiego, w Gdańsku w niedzielę odbędzie się marsz. Z okazji 115 urodzin rotmistrza Pileckiego, w Gdańsku w niedzielę odbędzie się marsz.

W pobliżu Błędnika, nieopodal ul. Dąbrowskiego, może stanąć pomnik Żołnierzy Wyklętych, autorstwa prof. Macieja Świeszewskiego. Tymczasem w niedzielę ulicami Gdańska przejdzie marsz ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z symboli wojennego i powojennego ruchu oporu.



Czy wybierzesz się na marsz Pileckiego?

Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej, a także organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, do którego dostał się dobrowolnie i z niego uciekł. Stworzył dzięki temu pierwsze raporty o holocauście. Po zakończeniu II wojny światowej został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i stracony w 1948 roku.

Podobne marsze są organizowane w Gdańsku od trzech lat, zazwyczaj w okolicy rocznicy urodzin Witolda Pileckiego (13 maja 1901).

Tegoroczny marsz poprzedzi msza św. w Bazylice św. Brygidy, która rozpocznie się o godz. 11. Zgromadzeni wyruszą o godz. 12 sprzed placu przed kościołem i przejdą pod pomnik "Tym, co za Polskość Gdańska". W pierwszym marszu w 2014 roku wzięło udział ponad 100 osób, w kolejnym 300, obecnie organizatorzy spodziewają się ok. 500 osób

- W marszu bierze udział wielu młodych ludzi. To dlatego, że postać Pileckiego coraz bardziej trafia do młodych adresatów. Bardzo zależy nam na pozytywnym przywracaniu pamięci rotmistrza - wyjaśnia Damian Szyryn ze stowarzyszenia KoLiber, które wraz z gdańskim IPN i Stowarzyszeniem Republikanie, organizują uroczystości.
Pomysł "marszu Pileckiego" zrodził się w Warszawie, ale dziś odbywają się one we wielu dużych poslkich miastach. Stowarzyszenie współorganizuje też "biegi Pileckiego".

W sobotę bieg Pileckiego, szkolenia z survivalu i piknik

W Gdańsku taki bieg rozpocznie się o godz. 10 w sobotę 21 w Parku Oruńskim zobacz na mapie Gdańska. Ma w nim wziąć udział 200 biegaczy. Do pokonania jest niedługa, bo 2-kilometrowa trasa. Na zwycięzców czeka nagroda w formie wycieczki do Brukseli, puchar Wojewody Pomorskiego oraz książki historyczne.

Po biegu, o godz. 11.30, odbędą się zajęcia z survivalu, które poprowadzą członkowie Pomorskiej Obrony Terytorialnej.

Od godz. 12 rozpocznie się piknik rodzinny z wykładem o malarstwie Witolda Pileckiego, który wygłosi Janusz Janowski, prezes ZPAP (godz. 13.00), koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów I LO im. M. Kopernika w Gdańsku (godz. 14.00).

Relacja z gdańskiego Marszu Pileckiego 2016



Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanie w Gdańsku?

Karol Nawrocki naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku (z lewej), wraz z komitetem, złożył w czwartek w Radzie Miasta dokumenty w sprawie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych. Ma on mieć formę 3 m głazu. Karol Nawrocki naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku (z lewej), wraz z komitetem, złożył w czwartek w Radzie Miasta dokumenty w sprawie budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych. Ma on mieć formę 3 m głazu.
Przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej złożyli w gdańskiej Radzie Miasta dokumenty w sprawie budowy monumentu upamiętniającego żołnierzy, którzy w latach 1944-1963 kontynuowali walkę o niepodległą Polskę w formacjach podziemia antykomunistycznego.

Społecznemu Komitetowi Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku przewodniczy radna Gdańska Anna Kołakowska, zasiadają w nim również m.in. Adam Hlebowicz (dyrektor Programu III Polskiego Radia) i Bogusław Gołąb. Budowie pomnika, na którą rozpoczęła się już zbiórka pieniędzy, patronuje gdański oddział IPN.

Pomnik ma stanąć w pobliżu placu Zebrań Ludowych, nieopodal dojazdu do Cmentarza Garnizonowegozobacz na mapie Gdańska, na którym są symboliczne groby Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka".

Autorem projektu pomnika jest prof. Maciej Świeszewski, wykładowca ASP, malarz, autor głośnego obrazu "Ostatnia Wieczerza", który wywołał wiele dyskusji, gdyż w roli apostołów autor sportretował swoich znajomych i przyjaciół: pisarzy, poetów, naukowców.

Pomnik miałby mieć kształt głazu narzutowego (ok. 3 m wysokości), na którym widniałby wizerunek żołnierza oraz inskrypcje.

Wnioskiem o ustawienie pomnika zajmie się teraz komisja ds. pomników, która musi zaopiniować projekt.

Wydarzenia

Gdański Marsz Pileckiego

bieg

Opinie (286) 6 zablokowanych

  • Dzisiaj w TV Gdańsk wystąpiło 2-ch ludków ze Stowarzyszenia Koliber. Jezeli ktoś ma Was reprezentować to powinniście zadbać o ich wiarygodność a jedyne co sie rzucało w oczy to ich wygląd przypominający gejów. Autorytetem dla mnie jako widza ma być dwóch gogusiów w wieku przed 30-tką którzy wychowali sie już po zmianie ustrojowej i o komunie jedynie slyszeli. Przeczytali jedną książkę o bohaterze Pileckim i maja nowego bożka. Gdyby urodzili sie wcześniej gloryfikowali by Karola Świerczewskiego. Jeżeli tak interesujecie się historia to mówcie o mordowaniu żydów, pogromie kieleckim roku 1968 mordowaniu niemieckiej ludności cywilnej w latach 1945-55 roku przez Polaków, karnych brygadach górniczych. To tyle. Aby mówić o historii to trzeba ja przeżyć i być przez nią doświadczonym a nie sugerować się tym co inni mówią.
    Jesli chodzi o uchodzców to różnica między mną a Wami szczyle jest taka że Wy drzecie mordy przeciw uchodzcom a ja muszę ich wyławiać z Morza Śródziemnego narażając własne życie. Gdybyście na własne oczy zobaczyli jak sie topią i potem nosili wyłowione zwłoki toby wasze zdanie na ten temat się zmieniło. Filmu z akcji jaką nagraliśmy nie wyemitowała żadna telewizja bo zdjecia były zbyt drastyczne. Zapraszam w Pobliże Misuraty w Libii to zobaczycie jak to naprawde wygląda. Wasz patriotyzm z Pileckim na koszulce jest tylko na pokaz. Przypomina to stary kawał o owsikach siedzących na g*wnie. Tato, tato dlaczego my siedzimy na tym g*wnie skoro tam w górze jest taki piekny las i niebo? Bo widzisz synku to jest nasza ojczyzna. I ta nasza ojczyzna zamordowała mi dziadka, wójka i paru innych członków rodziny przy okazji doszczętnie ich okradając. Ci co przeżyli musieli wyjechać w 1945-i 1946 do Niemiec.
    Jesli wiec chcecie mówić o historii to najpierw zróbcie rachunek sumienia bo biegać po ulicy z flagą może byle głupek. Polecam kilka ksiązek które może choć trochę rozjaśnią wam w głowie:
    1.Łagier Jaworzno
    2.Mała Polskie obozy koncentracyjne
    3.1945 Wojna i Pokój
    4.Klucze i kasa
    5.Obozy pogardy
    6.Zagłada żydów europejskich
    7.Dalej jest noc
    8.Sprawcy ofiary Swiadkowie
    9.Wysiedlenia, wypedzenia i ucieczki 1939-1950
    10.Obłęd 1944
    11.Anatomia nienawisci
    12.Jakie piekne samobójstwo
    13.Polskie piekiełko (szczególnie polecam!)
    14.Dziki kontynent
    15.Wielka trwoga
    16.Skazy na pancerzach
    Zareczam ze po tej lekturze choroba zwana ""patriotyzm"" Wam przejdzie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane