Fakty i opinie

Pomnik harcerzy zniknął z ul. Świętojańskiej. Wróci po zakończeniu budowy Baltiq Plaza

artykuł historyczny


Po zakończeniu budowy kompleksu biurowo-usługowego Baltiq Plaza, pomnik Tajnego Hufca Harcerzy wróci na swoje miejsce.
Po zakończeniu budowy kompleksu biurowo-usługowego Baltiq Plaza, pomnik Tajnego Hufca Harcerzy wróci na swoje miejsce. mat. prasowe

Monument został zabrany ze Skweru Tajnego Hufca Harcerzy zobacz na mapie Gdyni w związku z budową kompleksu Baltiq Plaza. Za kilkanaście dni trafi na tymczasowe miejsce przy ul. Słowackiego zobacz na mapie Gdyni. Po zakończeniu budowy pomnik wróci w nienaruszonym stanie na swoje miejsce.Budowa ruszyła pełną parą kilkanaście dni temu. Przeniesienie pomnika było konieczne, choć od początku wiadomo było, że po jej zakończeniu musi wrócić na skwer. Przy okazji nie brakowało obaw, że ważąca 55 ton konstrukcja nie wytrzyma podnoszenia z fundamentów.

- Baliśmy się, że pomnik może się po prostu rozlecieć, ale ostatecznie wszystko udało się wykonać bez strat. Monument został podniesiony przez dwa dźwigi i osadzony na platformie. Teraz zostanie poddany renowacji i postawiony przy ul. Słowackiego. Zobaczymy, czy konieczne będą dodatkowe prace, zanim wróci na ul. Świętojańską - tłumaczy Adam Małaczek, prezes firmy Moderna Investment, budującej Baltiq Plazę.

Jakie znaczenie ma dla ciebie gdyński Pomnik Harcerzy?

to ważne miejsce poświęcone bohaterom, jest jednym z symboli miasta, 70%
jest dla mnie obojętny, ale cieszę się, że wróci na swoje miejsce, 20%
żadne, powinien zniknąć, bo nie jest na pewno wizytówką okolicy 10%
zakończona Łącznie głosów: 604
Pomnik poświęcony harcerzom gdyńskim poległym podczas II wojny światowej został odsłonięty 25 września 1966 roku. Jego autorem jest Władysław Klikowicz. Choć monument nie jest pod opieką konserwatorską, to dla mieszkańców stał się jednym z symboli Gdyni.

Pomnik upamiętnia nie tylko działający podczas wojny w Gdyni Tajny Hufiec Harcerzy, ale także bardzo konkretne wydarzenie historyczne - akcją wywiadowczą przeprowadzoną w ostatniej fazie II wojny. W ciągu trzech miesięcy harcerze pod komendą porucznika AK Joachima Joachimczyka ustalili z dużą dokładnością zakres i jakość niemieckich umocnień Festungring Gotenhafen od Kolibek do Kępy Oksywskiej. Dane zostały naniesione na niemieckie mapy sztabowe, przedarto się z nimi przez front i przekazano je wojskom radzieckim 1 Armii Pancernej Gwardii, która prowadziła ofensywę w kierunku Zatoki Gdańskiej. Akcja przyczyniła się do szybszego wyzwolenia Gdyni.

Mimo tych zasług, władze Polski Ludowej uhonorować harcerzy nie chciały. Nie pomagały prośby członków hufca, którzy byli w stanie zaakceptować jakakolwiek formę upamiętnienia.

- Dopiero po wywiadzie w tygodniku "Na przełaj", jakiego w lutym 1965 roku udzielił marszałek wojsk pancernych ZSRR Michaił Katukow, zdecydowano się zbudować pomnik na cześć harcerzy. Katukow w rozmowie wyraźnie docenił wkład gdyńskich harcerzy w wyzwolenie miasta. W pewnym momencie na pomniku pojawiła się tablica z nazwiskami poległych harcerzy. Do dziś jest zagadką, kto i kiedy ją tam umieścił - opowiada Małgorzata Sokołowska, badaczka dziejów Gdyni.

W 2007 roku pojawiły się pomysły przeniesienia pomnika ze skweru przy ul. Świętojańskiej. Ówczesny właściciel terenu myślał o jego przeniesieniu na ul. Żwirki Wigury. Po protestach mieszkańców, radni przyjmując odpowiednie zapisy w planie miejscowym, zdecydowali że pomnik na Świętojańskiej zostaje.

Budowa obiektu Baltiq Plaza ma zostać ukończona za półtora roku. W kompleksie mają znaleźć się biura, apartamenty i lokale usługowe. Sprzedano już 40 proc. powierzchni biurowo- mieszkalnej. Na pewno pojawi się salon z ekskluzywnymi zegarkami i sklep spożywczy, który zajmie powierzchnię ponad tysiąca m.kw. Cała inwestycja jest warta ponad 70 mln zł.

Opinie (225) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.